Ženšen pravý

Panax Ginseng

Doba zberu:

Zbierame: koreň

O ženšene pravom

Všehoj ázijský (Panax Ginseng) – čeľaď aralkovitá

Ženšen je vytrvalá bylina vysoká 30-60 cm. Podzemnú časť tvorí mohutná koreňová hlava nepravidelného tvaru a väčšinou 1 až 2 hrubé, niekedy riedko rozvetvené mrkvovité korene, občas tvarom pripomínajúce ľudské telo. Nadzemná časť rastliny každoročne odumiera, nová byľ vyrastá na jar z pupeňov na koreňovej hlave. Dlho stopkaté listy vyrastajú v počte 3 až 7 z vrcholu nevetvenej byle. Sú dlanito zložené, z 3 až 5 lístkov, bez palistov. Čepeľ lístkov je na báze široko klinovitá, na vrchnej strane lysá, na rube riedko krátko chlpatá, s husto pílovitým okrajom a pretiahnutou špicou. Prostredný lístok je oválny alebo podlhovasto oválny, 8 až 12 cm dlhý a 3 až 5 cm široký, postranné lístky sú vajcovité až kosoštvorcovo vajcovité, 2 až 4 cm dlhé a 1,5 až 3 cm široké. Kvety sú drobné, zelenobiele, päťpočetné a obojpohlavné. Korunných plátkov aj tyčiniek je 5. Kvetenstvom je vrcholový okolík zložený z 30 až 50 kvetov. Semenník je zrastený z dvoch plodolistov. Čnelky sú 2, volné. Plodom je červená, šťavnatá, sploštene guľovitá, 6 až 7 mm dlhá kôstkovica s 1 až 3 semenami. Semena sú biele, asi 5 mm dlhé, obličkového tvaru a s drsným povrchom.

Všehoj ázijský rastie prirodzene v zmiešaných a širokolistých opadavých lesoch vo východných oblastiach provincií Chej-lung-ťiang, Ťi-lin a Liao-ning na severovýchode Číny, ďalej vo východnom Rusku v oblasti rieky a v Prímorskej oblasti a v južnej časti Chabarovského kraja. Izolované miesto výskytu je v horách Severnej Kórei blízko mesta Kesong. Je pestovaný i v ďalších oblastiach, napr. v čínskych provinciách Šan-si a Che-pej.

Čo obsahuje ženšen pravý - účinné látky

Saponiny, antioxidanty - maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová, polysacharid - ginsan, peptidy.

Ženšen pravý - použitie a účinky na zdravie

Ženšen je dnes po celom svete rozšírený ako prostriedok doplnkovej výživy.

  • ženšen pôsobí na obehový systém
  • zlepšuje pamäť, sústredenie
  • pomáha pri zvládaní stresu i pri veľkej fyzickej námahe
  • pôsobí na centrálnu nervovú sústavu - ako prevencia proti stresu a neurasténii (nervová choroba prejavujúca sa citlivosťou a slabosťou nervov, nervové vysilenie)
  • pôsobí na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou
  • podporuje imunitný systém
  • je účinný pri cukrovke
  • zlepšuje sexuálne funkcie u mužov (podobne ako pri používaní viagry)

Ženšen pravý - zber

Najčastejšie užívanou časťou ženšenu je koreň. Suší sa buď na slnku, čím vzniká tzv. biely ženšen, alebo sa parí v cukornom alebo bylinnom náleve a následne vcelku suší umelým teplom, čím vzniká tzv. červený ženšen.

V lekárniach možno dostať buď koreňovú drogu, alebo ženšenové extrakty, sirupy a tabletky, v ktorých môže byť ženšen kombinovaný s inými výživovými doplnkami, napr. vitamínmi.