< Spať na články
Vianoce

Obdobie sviatkov, obzvlášť tých vianočných, je úžasný čas. Hádam niet človeka, ktorý by nemiloval oslavy s rodinou a priateľmi a vianočné a silvestrovské oslavy nám všetkým pomáhajú spojiť sa!

Vianočné sviatky sú výnimočné, ale vieme aj to, že prehnané jedenie a pitie môže mať negatívny vplyv na zdravie. Ak máte pocit, že ste si cez sviatky poriadne dopriali, zdravý detox vám môže pomôcť dobiť fyzickú aj duševnú energiu.

Snažte sa stravovať čisto aspoň jeden týždeň

Konzumácia čistých (zdravých) potravín po sviatkoch je skvelý spôsob, ako naštartovať zdravé stravovacie návyky na Nový rok! Tiež pomáha telu zotaviť sa zo všetkých dobrôt, nápojov a chutných jedál, ktoré ste jedli.

Jesť čisto znamená:

  • piť veľa vody
  • jesť toľko zeleniny, koľko chcete a koľko zvládnete
  • obmedziť spracované potraviny, pretože sú často plné cukru a iných konzervačných látok

Vyskúšajte to aspoň na 1 týždeň a uvidíte, že sa budete cítiť fit!

V novom roku si doprajte detox v podobe zdravej výživy.
V novom roku si doprajte detox v podobe zdravej výživy.

Detox po Vianociach - 10 energetických potravín

Plán zdravej výživy zahŕňa 10 potravín a neobsahuje lepok, mliečne výrobky a rafinované cukry. Vrelo odporúčame vyskúšať v novom roku.

Sladké zemiaky, banány a avokádo

Sladké zemiaky, banány a avokádo sú skvelé potraviny, keď sa cítite unavení a potrebujete extra výživu a energiu. Všetky sú plné draslíka, čo je minerál a elektrolyt, ktorý telo často stráca po nociach jedenia a pitia.

Ak máte nevoľnosť alebo máte bolesti hlavy (typické príznaky "opice"), draslík vám môže pomôcť cítiť sa lepšie.

Hnedá ryža

Hnedá ryža má na rozdiel od bielej ryže veľa vitamínov, vlákniny a minerálov. Zahŕňa tiež 88 % odporúčaného denného príjmu mangánu, ktorý pomáha rozkladať sacharidy a mať celkovo viac energie.

Hnedá ryža tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi tak, aby počas dňa neklesala a nekolísala.

Brokolica, špenát a kel

Táto zelenina je skvelá na konzumáciu počas celého roka! Ale je obzvlášť skvelá, keď je telo slabé a vyčerpané. Všetky druhy zeleniny obsahujú rastlinnú chemikáliu nazývanú glukozinoláty. Táto chemikália je naozaj dobrá pre pečeň. Pomáha detoxikovať telo a poskytuje imunitnému systému dodatočnú ochranu.

Chia semienka

Alkohol a nezvyčajné stravovacie návyky (ako náhle zjesť veľa mäsa, koláčov a iných sviatočných jedál, ktoré si bežne nedoprajete) môžu narušiť tráviaci systém. Chia semienka sú plné zdravých tukov a rozpustnej vlákniny a pomáhajú systému prispôsobiť sa šoku, ktorým prešiel.

Chia semienka majú tiež veľa omega-3 mastných kyselín. Keď telo nemá dostatok týchto mastných kyselín, je často unavené a zapálené. Chia semienka sú chutným a užitočným spôsobom, ako to napraviť!

Kurkuma

Kurkuma pomáha telu zbaviť sa všetkých toxínov, ktoré ste konzumovali počas sviatkov. Pomáha posilňovať imunitný systém a znižuje šance na únavu alebo dokonca chorobu.

Kurkuma môže tiež pomôcť pečeni a žlčníku produkovať žlč, takže jedlo môžete stráviť ešte lepšie!

Chudé bielkoviny

Alkohol a sviatočné jedlá sú často plné jednoduchých sacharidov. V čase, keď ste pripravení na detoxikáciu, telo bude pravdepodobne túžiť po bielkovinách. Bielkoviny pomáhajú telu rýchlejšie sa zotaviť a tiež zvyšujú metabolizmus.

Niektoré skvelé zdroje bielkovín zahŕňajú:

  • chudé mäso, ako je kuracie a morčacie mäso
  • ryby, ako tuniak a losos
  • vajcia
  • orechy
Ak ste počas sviatkov pili alkohol, doplňte si zásobu vody.
Ak ste počas sviatkov pili alkohol, doplňte si zásobu vody.

Detox po Vianociach - 6 zásad, ktoré treba dodržiavať

Voda je najlepší priateľ

Keď ste na sviatočnom večierku, môže byť ťažké zapamätať si, koľko vody ste vypili. Pitie vody s jedlom alebo spolu s alkoholom telu nesmierne pomáha. Voda pomáha predchádzať prejedaniu a pitiu alkoholu. Mnoho príznakov opice pochádza z dehydratácie. Alkohol prirodzene spôsobuje dehydratáciu, ale môže spôsobiť aj niektoré vedľajšie účinky (napríklad zvracanie), ktoré dehydratáciu zhoršujú.

Keď sa po sviatkoch detoxikujete, dostatok vody pomôže vášmu telu rýchlejšie sa zotaviť z dehydratácie, ktorú ste zažili. Po nočnej párty skúste pred spaním vypiť pohár (alebo viac) vody. Samozrejme, pomôže aj veľa pitia na druhý deň! :)

Neprestávajte cvičiť

Niekedy nadmerné jedenie môže spôsobiť, že sa cítime malátni a nadmerné pitie vedie k nepríjemným pocitom opice. V tomto prípade môže byť ťažké dodržiavať stanovený cvičebný plán. Aj keď nie ste schopní intenzívne cvičiť, jemné cvičenia a chôdza vám môžu pomôcť cítiť sa oveľa bdelejšie a motivovanejšie pokračovať v cvičení aj neskôr. Ako vždy sa riaďte tým, čo telo potrebuje. Ak ste dehydrovaný alebo vám je zle od žalúdka, cvičte podľa svojho najlepšieho úsudku.

Skladujte doma zdravé potraviny

Keď sa zobudíte po neskorej noci plnej alkoholu, môže byť lákavé zavolať si donášku s pizzou namiesto prípravy niečoho zdravého. Ak budete mať doma čerstvú zeleninu, chudé bielkoviny a zdravé tuky, môžete si pripraviť chutné a výživné jedlo za pár minút.

Návštevy a hodovanie počas sviatkov môžu narušiť váš spánok.
Návštevy a hodovanie počas sviatkov môžu narušiť váš spánok.

Dostatočne sa vyspite

Večierky, čas s priateľmi a rodinou a dokonca aj pohár vína (alebo viac...) môžu ovplyvniť spánok! Pokúste sa čo najskôr vrátiť na správnu cestu a uistite sa, že si doprajete dostatok času na odpočinok. Spánok je dôležitý pre udržanie zdravia tela a mysle.

Príliš málo spánku:

  • zvyšuje pravdepodobnosť, že budete počas dňa priveľa jesť
  • ovplyvňuje hladinu hormónov, čo môže časom viesť k priberaniu na váhe a ťažkostiam pri chudnutí
  • spomaľuje metabolizmus

Doprajte si čas na sebareflexiu

Koniec roka je ideálny čas na to, aby ste si pripomenuli svoje úspechy a obľúbené spomienky z minulého roka, a môže to byť skvelý čas na to, aby ste si naplánovali nadchádzajúcu sezónu. Snažte sa, aby vás čas sebareflexie nevystresoval. Myslite na veci, za ktoré ste vďační, na čo ste hrdí, a na ďalšie kroky, ktoré môžete urobiť v novom roku. Toto je bezstresový spôsob detoxikácie mysle po náročnom období!

Nepreháňajte to s diétami

Po niekoľkých nezdravých jedlách, sviatočnom pečive a väčšom množstve alkoholu sa veľa dievčat, žien, ale aj mužov cíti previnilo za svoje telo. Ľudia reagujú na svoju potravinovú vinu rôzne. Niektoré ženy sa vzdajú zdravého životného štýlu, no iné držia super obmedzujúce diéty. Ani jedna z možností nie je najlepšia!

Problém oboch týchto prístupov je, že neprinášajú veľa dobrého. Vzdať sa a jesť čokoľvek, čo chcete, vám jednoznačne nepomôže byť zdravším a extrémne diéty môžu byť z dlhodobého hľadiska škodlivé. Najlepšou voľbou je vrátiť sa k pôvodným stravovacím návykom, než aby ste robili čokoľvek extrémne. Poučte sa zo svojej minulosti a snažte sa udržať si zdravý životný štýl. Čoskoro sa z toho stane zvyk, ktorého sa už nikdy nebudete chcieť vzdať!

zdroj: rachaelattard.com

zdroj obrázky: rachaelattard.com