Ako sa chrániť proti kliešťom?
< Spať na články
Fakty o kliešťoch
Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je najznámejší druh z čeľade kliešťovitých. Je to druh parazita, ktorý sa živí krvou divých i domácich zvierat a človeka. Dospelé kliešte majú vajcovité alebo hruškovité telá. Nacicaná samička zväčšuje svoju hmotnosť až 200-krát a tým môže dosahovať dĺžku až 11 mm. Samček je sfarbený do hnedočierna a samička do červena. Na hlavičke má kliešť klepietka, ktorými vytvorí otvor na koži a potom do nej vsunie bodavý orgán. Potenciálneho hostiteľa lokalizujú podľa pachu, vlhkosti, telesného tepla, vibrácie a oxidu uhličitého. Kvôli ich zvyku prijímať krv, sú kliešte nositeľmi mnohých chorôb, ktoré postihujú ľudí a zvieratá.
Kliešte preferujú teplé, vlhké prostredie a nachádzajú sa v miestach, kde vlhkosť vzduchu presahuje 80% relatívnej vlhkosti. To znamená, že ich ideálne biotopy zahŕňajú lesy s nízkym krovinovým porastom, najmä na okraji lesa, ako aj v bažinatých oblastiach, mestských parkoch a záhradách. Kliešte NEŽIJÚ NA STROMOCH, ako si mnohí myslia, ale na zemi a majú tendenciu šplhať sa z dola nahor do výšky cca jedného metra.
Kvôli požiadavkám na vlhkosť je kliešť obzvlášť aktívny v dňoch nasledujúcich po daždi, najmä na začiatku leta. V miernom zimnom období môže prežiť v podstielke pokrytej snehom, ktorá je aktívna na jar, keď teplota presiahne 6–8 °C.

Ako sa chrániť proti kliešťom?
Očkovanie
Očkovanie sa odporúča všetkým, ktorí žijú v rizikových oblastiach kliešťovej encefalitídy, alebo ktorí budú cestovať do týchto regiónov. Po 3-5 rokoch sa má podať preočkovacia vakcína. V Európe je encefalitída endemická (vyskytujúca sa iba na istom území) v 27 krajinách vrátane Českej republiky, Slovenska, Rakúska, južného Nemecka a pobaltských štátov.
Keďže nie je k dispozícii žiadna vakcína proti lymskej borelióze, prevencia pred uhryznutím kliešťom ponúka najlepšiu ochranu pred týmto ochorením.
Oblečenie
Kliešte sú najľahšie viditeľné na svetlom oblečení, ale bohužiaľ, svetlé oblečenie ich aj najviac priťahuje. Pri vonkajších aktivitách v rizikových oblastiach sa odporúča nosiť ochranný odev. Ten zahŕňa svetlé oblečenie, tričká s dlhými rukávmi a dlhé nohavice s lemami vstrčenými do topánok alebo ponožiek a obuté by ste mali mať gumené čižmy. Kráčajte v strede chodníka bez kontaktu s trávou.
Pri návrate domov sa ihneď osprchujte a dôkladne si prehliadnite telo, s osobitným dôrazom na chrbát kolien, podpazušie a oblasti slabín.
Pranie oblečenia pri ≤40 °C je neúčinné a kliešte ľahko prežijú. Preto by sa mali všetky šaty prať alebo sušiť pri 60 °C. Kliešte, ktoré vypadli z hostiteľa alebo oblečenia, môžu ľahko prežiť 1 alebo 2 týždne a budú hľadať nového hostiteľa.
Repelenty proti kliešťom
Repelenty poskytujú praktický prostriedok ochrany pred kliešťom, a preto môžu minimalizovať prenos chorôb prenášaných kliešťami.
Kliešte si vyhľadávajú obeť podľa pachu a cítia aj váš najmenší pohyb. Vďaka tomu sú pri odpudzovaní kliešťov ale aj komárov a iného bodavého hmyzu účinné voňavé bylinky. Tie vám poskytujú tzv. "zmyslové maskovanie", čiže zakrývajú vašu prirodzenú vôňu a pachy, a tak nie ste pre kliešte príťažliví.

Bylinky odpudzujúce kliešte
- muškát omamný (Pelargonium capitatumx raden)
- sladká tráva
- mäta sivá
- rozmarín
- ruta
- palina
- levanduľa
- citrónová tráva
- citronella
- eukalyptus
Prírodný repelent proti kliešťom
Je to bezpečný, prírodný repelent pre ľudí vyrobený z éterických olejov.
prísady:
- 20 kvapiek esenciálneho oleja z muškátu omamného
- 10 kvapiek esenciálneho oleja zo sladkej trávy
- 5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja
- 5 kvapiek citronelly alebo citrónového esenciálneho oleja
- 100 ml alkoholu, vodky, jablčného octu alebo destilovanej vody
- sklenená fľaša
návod na prípravu:
Všetky prísady zmiešajte a prelejte do sprejovej fľaše. Sprej použite na oblečenie pred odchodom do prírody. Pred použitím pretrepte.

Ako vybrať - odstrániť kliešťa?
Potom, čo kliešť našiel hostiteľa, prechádza po tele, kým nenájde vhodnú oblasť, z ktorej sa môže živiť krvou. Zvyčajne je to oblasť, kde je koža mäkká a dobre zásobovaná krvou, napríklad zadná časť kolien, predlaktie, podpazušia, slabiny a oblasť pupka, ale aj pozdĺž vlasovej línie. U detí je to hlavne hlava a vlasová línia.
Keďže borelióza žije v črevách kliešťov, trvá určitý čas, kým sa baktérie prenesú do hostiteľa. Preto je infekcia menej pravdepodobná počas prvých 12 hodín po prisatí kliešťa. Čím rýchlejšie je kliešť odstránený, tým nižšie je potenciálne riziko nakazenia sa boreliózou.
Vytiahnutie kliešťa sa dá najlepšie dosiahnuť použitím pinzety s jemným hrotom alebo klieštikmi a uchopením kliešťa čo najbližšie k pokožke. Kliešť by sa mal pred samotným vytiahnutím uvoľniť jemným otáčaním. Ak Vám v rane ostali časti kliešťa, nemusíte sa báť. Tieto časti sa budú strácať, keď sa koža bude prirodzene odlupovať. Aplikácia antiseptika na ranu môže znížiť riziko sekundárnych infekcií v mieste uštipnutia, hoci toto je zriedkavé u inak zdravých jedincov.

Aké choroby prenášajú kliešte?
Kliešť je nebezpečný tým, že môže byť nositeľom rôznych chorôb, ako napr. pre človeka nebezpečná lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
Kliešťová encefalitída
Riziko nakazenia chorobou prenášanou kliešťami vo veľkej miere závisí od troch faktorov:
- hustoty populácie kliešťov
- miery infekcie kliešťov
- faktorov súvisiacich s ľudským správaním, ktoré ovplyvňujú riziko prichytenia sa kliešťa na pokožku
V Európe až 3% nymf a až 5% dospelých kliešťov prenáša vírus kliešťovej encefalitídy.
Lymská borelióza
Podľa rôznych odhadov približne jeden z desiatich kliešťov v západnej Európe je nositeľom boreliózy, hoci v niektorých regiónoch to môže byť až jeden z piatich. Na rozdiel od encefalitídy môže borelióza postihnúť ľudí kdekoľvek, kde sa vyskytuje kliešť. Borelióza je ochorenie, ktoré musí podliehať hláseniu len v niekoľkých európskych krajinách, takže uvádzané počty sa medzi regiónmi líšia a veľké počty ľudí ju ani neoznámilo. Výskyt (na 100 000 obyvateľov/rok) bol 43 v Holandsku, 130 vo Švajčiarsku a 300 v Rakúsku. Odhaduje sa, že v Anglicku je každoročne postihnutých viac ako 3000 ľudí.
Nositeľom infekcie nie je každý kliešť, pretože infekciu získava v priebehu života a nie je jej nositeľom od narodenia.
Keď sa kliešť dostatočne napije krvi môže sa sám uvoľniť a "odpadnúť". Samotné prisatie nemusíte vôbec cítiť, kliešťa si môžete všimnúť až vtedy, keď už je nasatý. Vtedy je potrebné odstrániť ho. Ak však kliešť "odpadne" sám, je ťažké zistiť príčinu prenosu ochorenia.
en.wikipedia.org, sk.wikipedia.org, ncbi.nlm.nih.gov, commonsensehome.com