< Spať na články
Lubovnikovy olej

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je kvitnúca rastlina s jasne žltými kvetmi, o ktorých sa hovorí, že kvitnú po prvýkrát okolo narodenín sv. Jána Krstiteľa (24. júna).

Olej z ľubovníka bodkovaného je antibiotikum pre grampozitívne baktérie ako napríklad Bacillus anthracis, Bacillus subtilis, Listéria, Stafylokok a Streptokok. Tradične sa používa na starostlivosť o rany, pri ktorých existuje riziko infekcie. Vojaci používali ľubovník bodkovaný na bojisku v období Alexandra Veľkého a možno aj skôr. Táto bylina je tiež antivírusová, antispasmodická a zmierňuje bolesť. Je užitočný pre bolestivé stavy a tiež pre vírus pásového oparu.

Ľubovníkový olej tiež stimuluje regeneráciu buniek, a preto sa používa na upokojenie suchej pokožky, psoriázy, na boj proti starnutiu pleti, akné a na boj proti preležaninám. Vyvoláva tiež analgetický účinok na bolesť kĺbov.

Vďaka tomu je olej z ľubovníka vhodný pre traumatické masti, masti prvej pomoci a masážne oleje na zmiernenie bolesti, zápal i výrony.

Čo to ľubovníkový olej je?

Ľubovníkový olej je oleolit získaný z čerstvých kvetov rastliny (Hypericum perforatum), ktoré patria do čeľade Hypericaceae. Ľubovník bodkovaný rastie pozdĺž okrajov ciest, polí až do výšky asi 1600 metrov. Jeho listy sú oválne a podlhovastého tvaru, s malými žľazami, ktoré vyzerajú ako malé otvory. Olej sa získava macerovaním kvetov a vzdušných častí rastliny. Aj éterický olej sa získava z kvetov a vzdušných častí, ale destiluje sa v prúde pary; fixný olej sa naopak získava zo semien ľubovníka. Ľubovník sa môže používať aj v tabletách, bylinných čajoch alebo kapsulách, dokonca aj ako antidepresívum a anxiolytikum. Používa sa tiež na reguláciu spánku a nálady, najmä pri sezónnych zmenách. Vynikajúci aj v prípade hormonálnych zmien, napríklad pri menopauze.

Účinky ľubovníkového masážneho oleja

Ľubovníkový olej lieči menšie popáleniny

Ľubovník bodkovaný je úžasný domáci liek na menšie popáleniny. Pomáha nielen zastaviť bolesť, ale aj liečiť. Trik spočíva v tom, že ho použijete na popáleninu hneď po úraze. Gázu alebo mušelínovú látku namočte do ľubovníkového oleja a priložte na popálené miesto. Nechajte jednu hodinu pôsobiť. Aplikujte niekoľkokrát počas prvého dňa spálenia.

Ľubovníkový olej pomáha liečiť bolesť svalov a krčnej chrbtice

Ľubovník bodkovaný je bylina, ktorá zmierňuje bolesť opravou chybných nervových ciest a znižovaním zápalu. Kedykoľvek u vás dôjde k náhlej bolesti, vystreľujúcej bolesti alebo bodnutiu, ktoré naznačujú, že sú zapojené nervy, je vhodné použiť práve tento olej. Je výborný na zmiernenie bolesti dolnej časti chrbta, bolesti krku alebo kĺbov. Môžete tiež kombinovať použitie lokálneho podávania oleja z ľubovníka bodkovaného s vnútorným použitím výživového doplnku z ľubovníka bodkovaného na silnú kŕčovú bolesť.

Ľubovník bodkovaný pomáha tiež pri namáhaní a napätí svalov. Čím častejšie ho používate, tým lepšie. Môžete ho vmasírovať do napätých, boľavých svalov niekoľkokrát denne a tak vám pomôže uvoľniť svaly.

Ľubovník bodkovaný má na pokožke hojivý účinok.
Ľubovník bodkovaný má na pokožke hojivý účinok.

Ľubovníkový olej lieči malé rezné rany, odreniny a škrabance

Ľubovník bodkovaný má na pokožke hojivý účinok, čo znamená, že pomáha pokožke regenerovať sa a liečiť. Najprv sa uistite, že sú vaše poranenia a odreniny dobre vyčistené, až potom môžete použiť olej z ľubovníka, aby ste sa rýchlejšie uzdravili. Jedinou kontraindikáciou je, že olej je vhodné používať iba vtedy, keď ste doma a môžete rany udržiavať čisté. Olej totižto môže priťahovať nečistoty a tak ich preniesť do rán. Môžete si ho na zranené miesto nanášať niekoľkokrát denne.

Ľubovníkový olej redukuje jazvy

Ak na ranu aplikujete niekoľkokrát za deň olej z ľubovníka bodkovaného, redukuje sa tým jazva. Ľubovník bodkovaný je protizápalový, takže znižuje začervenanie a zápal, ktorý môže prispievať k jazve. Môže tiež pomôcť zredukovať staré jazvy. Síce sa ich nezbavíte úplne, ale aspoň pomôže jazvu zmenšiť a bude menej červená.

Ľubovníkový olej posilňuje vlasy aj nechty

Olej z ľubovníka účinkuje efektívne na pokožku hlavy s rovnakou regeneračnou silou, akú používa na zvyšok pokožky. Z tohto dôvodu posilňuje krehké vlasy a robí ich na dotyk hodvábne. Jeho neustále pôsobenie môže stimulovať opätovný rast vlasov. Množstvo, ktoré sa má použiť, musí byť dostatočne veľké, aby sa zaistilo, že kapilárna masáž je rovnomerná po celej hlave. Môže sa použiť po umytí vlasov.

Olej z ľubovníka je tiež vynikajúcim posilňovačom nechtov. Recept na zdravšiu výživu je možné ľahko pripraviť doma pomocou 50 g bambuckého masla, lyžice oleja z ľubovníka a 10 kvapiek éterického oleja z citróna. Bambucké maslo sa rozpustí vo vodnom kúpeli a potom sa zmieša s olejom a nakoniec sa pridajú citrónové kvapky. Bambucké maslo sa rozpustí vo vodnom kúpeli a potom sa zmieša s olejom a nakoniec sa pridajú citrónové kvapky. Po dôkladnom premiešaní musíte zmes preliať do nádoby skôr, ako sa stane príliš tuhou.

čítaj tiež

Recept na ľubovníkový olej

Recept na ľubovníkový olej

Ľubovníkový olej stimuluje regeneráciu buniek, a preto sa používa na upokojenie suchej pokožky, psoriázy, na boj proti starnutiu pleti, akné a na boj proti preležaninám. Vyvoláva tiež analgetický účinok na bolesť kĺbov.

zdroj: verywellmind.com, kamimcbride.com, joybileefarm.com, nonsprecare.it

zdroj obrázky: sanat.co.in, agrokarpaty.com, nonsprecare.it