Prvosienkový sirup - recept

< Spať na liečivé recepty Prvosienkový sirup - recept

Sirup z prvosienky jarnej sa používa na pľúcne, prieduškové problémy, na uľahčenie vykašliavania, ale aj pri suchom kašli. Vysoký obsah saponínov v prvosienke spôsobuje zriedenie hlienov a tým uľahčuje odkašliavanie. Prvosienkový sirup takisto účinkuje utišujúco na nervy a pri nespavosti.

Bylinka: Prvosienka jarná

Ingrediencie

Prvosienka jarná45g
Voda900ml
Cukor400g
Kyselina citrónová5g

Postup

1

Zoberieme celú rodinu na čerstvý vzduch a nazbierame kvety prvosienky jarnej.

2

Kvety si očistíme od hrubých nečistôt a drobných živočíchov. Odvážime si 45 gramov a vložíme do vriacej vody. Povaríme cca 10 minút na miernom ohni a scedíme cez gázu. Poriadne vyžmýkajte kvety, aby nič nevyšlo nazmar.

3

Vlejeme späť do hrnca a pridáme cukor. Miešame na miernom ohni, až kým sa cukor nerozpustí a nevznikne sirup. Pridáme kyselinu citrónovú.

4

Ešte horúce naplníme do čistej sklenenej fľaše, najlepšie z tmavého skla, zatvoríme a uložíme na tmavé chladné miesto. (do špajze, pivnice, chladničky).

5

Sirup z prvosienky jarnej sa používa na pľúcne, prieduškové problémy, na uľahčenie vykašliavania, ale aj pri suchom kašli. Ďalej prispieva k uvoľneniu dýchacích ciest, upokojuje rozrušený organizmus, prispieva k navodeniu dobrého spánku a pomáha pri zlej nálade a podráždenosti. Užívame 2 - 3 x denne 3 lyžičky (15ml), deti od 3 rokov 2 - 3 x denne 2 lyžičky (10ml).