Obsah článku

Vzduchové vaky sa môžu naplniť tekutinou alebo hlienom. Je zvyčajne spôsobená infekciou vírusmi alebo baktériami a menej často inými mikroorganizmami, určitými liekmi a stavmi, ako sú napríklad autoimunitné ochorenia. Zápal pľúc sa môže pohybovať od závažných až po život ohrozujúce. Je najzávažnejší pre dojčatá a malé deti, ľudí starších ako 65 rokov a ľudí so zdravotnými problémami alebo oslabeným imunitným systémom.
Zápal pľúc - príznaky
- produktívny kašeľ
- prudká alebo bodavá bolesť na hrudníku počas hlbokých dychov
- zmätok alebo zmeny v mentálnom vedomí (u dospelých vo veku 65 a viac rokov)
- únava
- horúčka, potenie a triaška
- nižšia ako normálna telesná teplota (u dospelých starších ako 65 rokov a ľudí so slabým imunitným systémom)
- nevoľnosť, vracanie alebo hnačka
- dýchavičnosť
Závažnejšie príznaky u detí
- sfarbená pokožka
- neochota piť
- kŕče
- neustále vracanie
- extrémne teploty
- znížená úroveň vedomia
Kedy vyhľadať lekára
- ak máte ťažkosti s dýchaním, bolesti na hrudníku, pretrvávajúcu horúčku 39 °C alebo vyššou
- ak máte pretrvávajúci kašeľ, najmä ak vykašliavate hnis
Je obzvlášť dôležité, aby ľudia vo vysoko rizikových skupinách navštívili lekára:
- dospelí starší ako 65 rokov
- deti mladšie ako 2 roky
- ľudia so základným zdravotným stavom alebo oslabeným imunitným systémom
- ľudia, ktorí dostávajú chemoterapiu alebo užívajú lieky, ktoré potláčajú imunitný systém
U niektorých starších dospelých a ľudí so srdcovým zlyhaním alebo chronickými pľúcnymi problémami sa môže pneumónia rýchlo stať život ohrozujúcou chorobou.

Zápal pľúc - liečba
Liečba pneumónie zahŕňa liečenie infekcie a prevenciu komplikácií.
- antibiotiká - používajú sa na liečbu bakteriálnej pneumónie. Môže trvať určitý čas, kým sa identifikuje typ baktérie spôsobujúcej pneumóniu a vyberie sa najlepšie antibiotikum na jej liečbu. Ak sa príznaky nezlepšia, lekár vám môže odporučiť iné antibiotikum.
- lieky proti kašľu - môžu sa používať na upokojenie kašľa, aby ste mohli odpočívať. Pretože kašeľ pomáha uvoľňovať a presúvať tekutinu z vašich pľúc, je dobré úplne ho nezastavovať. Ak chcete vyskúšať prostriedok proti kašľu, použite najnižšiu dávku, ktorá vám pomôže odpočívať.
- lieky na zníženie horúčky/úľavu od bolesti - môžete ich vziať podľa potreby na horúčku a bolesť. Patria sem lieky ako aspirín, ibuprofén a acetaminofén.
Aj keď sa väčšina symptómov zmierni v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov, pocit únavy môže pretrvávať aj mesiac alebo viac.
Možno budete musieť byť hospitalizovaný, ak:
- ste starší ako 65 rokov
- ste zmätení ohľadom času, ľudí alebo miest
- vaša funkcia obličiek klesla
- váš systolický krvný tlak je pod 90 milimetrov ortuti (mm Hg) alebo váš diastolický krvný tlak je 60 mm Hg alebo nižší
- vaše dýchanie je rýchle (30 dychov alebo viac za minútu)
- potrebujete pomoc pri dýchaní
- vaša teplota je nižšia ako normálna teplota
- vaša srdcová frekvencia je pod 50 alebo nad 100
Deti môžu byť hospitalizované, ak:
- sú mladšie ako 2 mesiace
- sú letargické alebo nadmerne ospalé
- majú problémy s dýchaním
- majú nízku hladinu kyslíka v krvi
- vyzerajú dehydratované

Zápal pľúc - príčiny
Zápal pľúc môže spôsobiť mnoho baktérií. Najbežnejšie sú baktérie a vírusy vo vzduchu, ktorý dýchame. Vaše telo zvyčajne zabraňuje týmto baktériám infikovať pľúca. Ale niekedy môžu tieto zárodky premôcť váš imunitný systém, aj keď je vaše zdravie všeobecne dobré.
- baktérie - najbežnejšou príčinou bakteriálnej pneumónie je Streptococcus pneumoniae. Tento typ zápalu pľúc sa môže vyskytnúť samostatne alebo po prechladnutí alebo chrípke. Môže ovplyvniť jednu časť (lalok) pľúc, stav nazývaný zápal pľúc.
- baktérie podobné organizmom - Mycoplasma pneumoniae môže tiež spôsobiť zápal pľúc. Spravidla vyvoláva miernejšie príznaky ako iné typy zápalu pľúc. Chôdza s pneumóniou je neformálne meno dané tomuto typu pneumónie, ktorá zvyčajne nie je dosť tvrdá na to, aby si vyžadovala odpočinok na posteli.
- huby - tento typ pneumónie je najbežnejší u ľudí s chronickými zdravotnými problémami alebo oslabeným imunitným systémom a u ľudí, ktorí vdýchli veľké dávky organizmov. Huby, ktoré ju spôsobujú, sa nachádzajú v truse vtáctva alebo v pôde a líšia sa v závislosti od geografickej polohy.
- vírusy - niektoré vírusy, ktoré spôsobujú nachladnutie a chrípku, môžu spôsobiť zápal pľúc. Vírusy sú najčastejšou príčinou pneumónie u detí mladších ako 5 rokov. Vírusová pneumónia je zvyčajne mierna. V niektorých prípadoch to však môže byť veľmi vážne.
- aspiračná pneumónia - sa vyskytuje pri vdýchnutí jedla, nápojov, slín do pľúc. Aspirácia je pravdepodobnejšia, ak niečo narušuje váš normálny reflex hltania, ako napríklad poranenie mozgu alebo problém s prehĺtaním alebo nadmerné užívanie alkoholu alebo drog.

Zápal pľúc - rizikové faktory
Zápal pľúc môže ovplyvniť každého. Dve najviac rizikové skupiny sú:
- deti vo veku 2 roky alebo mladšie
- ľudia vo veku 65 a viac rokov
Medzi ďalšie rizikové faktory patria:
- hospitalizácia - ak ste na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici, máte väčšie riziko zápalu pľúc, najmä ak ste na prístroji, ktorý vám pomáha pri dýchaní (ventilátor)
- chronická choroba - je pravdepodobnejšie, že dostanete zápal pľúc, ak máte astmu, chronické obštrukčné ochorenie pľúc alebo srdcové ochorenie
- fajčenie - poškodzuje prirodzenú obranu tela proti baktériám a vírusom, ktoré spôsobujú zápal pľúc
- oslabený alebo potlačený imunitný systém - rizikoví sú ľudia, ktorí majú HIV/AIDS, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov alebo ktorí dostávajú chemoterapiu alebo dlhodobé steroidy
Zápal pľúc - prevencia
- očkovanie - vakcíny sú k dispozícii na zabránenie niektorým typom zápalu pľúc a chrípky. Lekári odporúčajú pneumóniovú vakcínu pre deti mladšie ako 2 roky a pre deti vo veku 2 až 5 rokov, ktoré sú zvlášť ohrozené pneumokokovým ochorením. Deti, ktoré navštevujú skupinové centrum starostlivosti o deti, by mali dostať vakcínu.
- dodržiavajte správnu hygienu - aby ste sa ochránili pred infekciami dýchacích ciest, ktoré niekedy vedú k zápalom pľúc, pravidelne si umyte ruky alebo použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu
- nefajčite - fajčenie poškodzuje prirodzenú obranu vašich pľúc proti infekciám dýchacích ciest
- udržujte svoj imunitný systém silný - doprajte si dostatok spánku, pravidelne cvičte a jedzte zdravo
zdroj: mayoclinic.org, en.wikipedia.org