< Spať na články
Potraviny na imunitu

Vyvážená strava, dostatok spánku a denné cvičenie sú dôležité pre vaše celkové zdravie a pohodu. Teraz viac ako kedykoľvek predtým s prepuknutím choroby COVID-19 musíme nájsť spôsoby, ako čo najviac posilniť náš imunitný systém.

Jedným zo spôsobov, ako sa môžete aktívne podieľať na zachovaní svojho zdravia a pohody, je zabezpečiť, aby ste konzumovali stravu s vysokým obsahom výživných látok podporujúcich imunitu.

Vaše telo efektívnejšie využíva a vstrebáva živiny, keď pochádzajú zo základných zdrojov potravy, ako je ovocie a zelenina, a nie zo spracovaných potravín alebo doplnkov.

Prijímanie čo najrôznorodejších potravín a výživných látok vo vašej strave je omnoho zdravšie v porovnaní so zameraním na iba jednu alebo dva druhy potravín vo veľkých množstvách. Čím farebnejší je váš tanier, tým lepšie.

Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu C zvyšuje produkciu bielych krviniek.
Konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu C zvyšuje produkciu bielych krviniek.

Vitamín C - citrusové ovocie a zelenina

Predpokladá sa, že konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu C, ako sú grapefruity, pomaranče, mandarínky, sladká červená paprika, brokolica, jahody, kel a kivi, zvyšuje produkciu bielych krviniek, čo je kľúčové v boji proti infekcii.

Betakarotén - oranžová a listová zelenina

Beta-karotén sa premieňa na vitamín A, čo je protizápalový vitamín, ktorý môže pomôcť vašim protilátkam reagovať na toxíny, ako je vírus. Mrkva, špenát, kel, marhule, sladké zemiaky, tekvica a melón sú skvelým zdrojom betakaroténu. Vitamín A je vitamín rozpustný v tukoch, takže konzumácia jedál so zdravými tukmi pomôže pri jeho vstrebávaní. Skvelou kombináciou na posilnenie imunity je mrkva s tradičným humusom alebo špenátový šalát s avokádom alebo olivovým olejom v zálievke.

Vitamín E - orechy, semená a zelenina

Vitamín E je vitamín rozpustný v tukoch a je kľúčový pri regulácii a podpore funkcie imunitného systému. Medzi potraviny bohaté na vitamín E patria orechy, semená, avokádo a špenát.

Zelený čaj zmierňuje zápaly v tele a pomáha v boji proti infekciám.
Zelený čaj zmierňuje zápaly v tele a pomáha v boji proti infekciám.

Antioxidanty - zelený čaj

Zelený čaj je plný antioxidantov, o ktorých sa preukázalo, že zvyšujú funkciu imunitného systému. Obsahuje tiež aminokyseliny, ktoré môžu napomáhať pri tvorbe zlúčenín bojujúcich s choroboplodnými zárodkami vo vašich T-bunkách, čo zmierňuje zápaly v tele a pomáha v boji proti infekciám. Zelený čaj sa môže konzumovať teplý, studený alebo ako matcha prášok.

Vitamín D - slnečné žiarenie, ryby a vajcia

Vitamín D je nevyhnutný pre imunitné funkcie a pomáha regulovať imunitnú odpoveď tela. Vitamín D nájdete v mäse lososa, tuniakových konzervách, vaječných žĺtkoch a hubách. Vaše telo tiež syntetizuje vitamín D za 13-15 minút slnečného žiarenia trikrát týždenne.

Probiotiká, zdravie a imunita čriev

Jogurt, Kombucha, kyslá kapusta, kimchi, nakladaná zelenina, tempeh (fermentované sójové bôby) a niektoré druhy syra obsahujú živé kultúry známe aj ako probiotiká, o ktorých sa predpokladá, že pomáhajú stimulovať imunitný systém v boji proti chorobám. Mikrobióm alebo „dobré baktérie“ vo vašom tráviacom systéme určujú, ako sa vo vašom tele spracovávajú ďalšie živiny a škodlivé baktérie, vďaka čomu sú probiotiká pravdepodobne jednou z najdôležitejších funkcií imunity. Mikrobióm vám pomôže spracovať živiny a zároveň pôsobí ako ďalšia bariéra v boji proti škodlivým baktériám a plesniam.

Cesnak pomáha bojovať proti vírusom.
Cesnak pomáha bojovať proti vírusom.

Cesnak- posilňovač T-buniek

Cesnak obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú imunitnému systému bojovať proti choroboplodným zárodkom rôznymi spôsobmi stimuláciou buniek dôležitých pre boj s chorobami a reguláciou imunitného systému. Pomáha zvýšiť produkciu T-buniek bojujúcich proti vírusom a môže znížiť množstvo stresových hormónov, ktoré vaše telo produkuje, čo môže pomôcť udržať váš imunitný systém funkčný pri plnej sile.

Voda - hydratácia a imunita

Voda pomáha produkovať lymfu, ktorá prenáša biele krvinky a ďalšie bunky imunitného systému telom. Existuje veľa potravín s vysokým obsahom vody, ako sú uhorky, melón a zeler. Ak vám nechutí obyčajná voda, vyskúšajte šálku zeleného čaju s citrónom, vodným melónom, uhorkou alebo mätou doplnený vodou ako nápoj pre imunitný systém. Myslite na správnu hydratáciu ako na spôsob, ktorý uľahčí živinám dostať sa tam, kam potrebujú bunky vo vašom tele.

Vitamín B6 - zvýšenie lymfatického systému a červené krvinky

Vitamín B6 je nevyhnutný pri tvorbe nových a zdravých červených krviniek a pomáha pri udržiavaní lymfatického systému. Kuracie, morčacie, studenovodné ryby (losos a tuniak), cícer (tradičný hummus), banány, obohatené raňajkové cereálie a droždie sú skvelými možnosťami konzumácie vitamínu B6.

Bunky imunitného systému potrebujú zinok.
Bunky imunitného systému potrebujú zinok.

Zinok - mäkkýše, hydina a fazuľa

Bunky imunitného systému potrebujú zinok, aby fungovali správne. Zinok je minerál, ktorý si naše telo neukladá a nevyrába samo. Zatiaľ čo ustrice majú najvyšší obsah zinku v potravinách, existuje niekoľko ďalších potravín, ako sú mäkkýše (krab, mušle, morský rak a mušle), hydina (kuracie alebo morčacie mäso), červené mäso a fazuľa. Zinok sa nachádza aj v obohatených obilninách a niektorých druhoch chleba, ale jeho najlepšia absorpcia je zo živočíšnych potravín.

zdroj: uchealth.com