< Spať na články

Vedeli ste o tom, že petržlenová vňať má veľmi vysoký podiel vitamínov a minerálov, ktoré nakopnú Vašu imunitu, vitalitu a zdravie. Táto zdanlivo obyčajná vňať má obrovský pomer živín, ktoré majú všetky pozitíva pre trávenie, imunitu, vylučovanie a vôbec na celý organizmus. Petržlenová vňať obsahuje napríklad až 3x viac vitamínu C ako citrón a 2x viac ako pomaranč.

Petrzlenova vnat

Petržlenová vňať sa môže konzumovať čerstvá alebo sušená a vďaka nej si doplníte potrebné živiny, ktoré Vám hlavne v období jesene a zimy chýbajú.

Vitamíny a minerály v petržlenovej vňati

Obsah minerálov v petržlenovej vňati – 100 g

Obsah vitamínov v petržlenovej vňati – 100 g

Petržlenová vňať - 5 účinkov na zdravie

Petržlenová vňať má vysoký obsah antioxidantov

Vňať obsahuje rad ochranných vitamínov a flavonoidných antioxidantov, ktoré sú zodpovedné za mnohé z výhod petržlenu v boji proti chorobám, ktoré sú dnes predmetom výskumu. Medzi tieto antioxidanty patrí luteín, apigenín, lykopén, betakarotén a alfakarotén.

Antioxidanty pomáhajú spomaliť proces starnutia bojom proti poškodeniu voľnými radikálmi alebo oxidačným stresom spolu so zápalom v tele. To je dôležité, pretože je známe, že tvorba voľných radikálov prispieva k takmer všetkým chorobám súvisiacim s vekom, vrátane rakoviny, srdcových chorôb, neurodegeneratívnych chorôb a očných porúch.

Zložky vo vňati prospievajú imunitnému systému a pomáhajú bojovať proti rakovine.
Zložky vo vňati prospievajú imunitnému systému a pomáhajú bojovať proti rakovine.

Petržlenová vňať bráni vzniku rakoviny

Petržlenová vňať obsahuje jedinečné prvky známe ako prchavé zložky oleja - myristicín, limonén, eugenol a alfa-tujén. Tieto silné olejové zložky prospievajú imunitnému systému a pomáhajú bojovať proti rakovine, najmä spomalenia rastu nádoru, neutralizácie oxidačného stresu a boja proti rakovinotvorným látkam. Táto bylina sa niekedy nazýva „chemoprotektívna“ rastlina, pretože pomáha chrániť DNA pred poškodením, zastavuje bunkové mutácie a pomáha indukovať apoptózu alebo smrť škodlivých buniek.

Zistilo sa, že jedna z prospešných zlúčenín tejto byliny, ktorá sa nazýva apigenín, inhibuje na progestíne závislú syntézu ľudských buniek rakoviny prsníka, čo významne oneskoruje vývoj a znižuje výskyt a početnosť nádorov prsníka.

Petržlenová vňať pomáha chrániť pred vznikom cukrovky

Myricetín prítomný v petržlenovej vňati sa tiež skúmal na použitie pri liečbe a prevencii cukrovky. Štúdie preukázali, že myricetín pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu. Zdá sa tiež, že poskytuje protizápalové účinky a odstraňuje nadbytočný tuk z krvi.

Petržlenová vňať udržuje zdravé kosti

Nízky príjem vitamínu K bol spojený s vyšším rizikom zlomenín kostí. Konzumácia dostatočného množstva vitamínu K môže zlepšiť zdravie kostí zlepšením absorpcie vápnika a znížením jeho vylučovania močom.

V jednej štúdii sa u osôb s najvyššou úrovňou vitamínu K vyskytlo o 22% menej zlomenín ako u osôb s nízkou úrovňou. Na dosiahnutie odporúčaného denného príjmu vitamínu K stačí desať vetvičiek petržlenu.

Konzumácia rôznych druhov ovocia, zeleniny a bylín je spojená so zníženým rizikom zdravotných problémov. Strava, ktorá obsahuje väčšie množstvo prírodných potravín a menej spracovaných potravín, má oveľa väčšiu výživovú hodnotu pre vaše zdravie. Je nepravdepodobné, že by jedna chemikália alebo vitamín poskytovali rovnaké zdravotné výhody samy o sebe alebo vo forme doplnkov. Poskytuje väčšie výhody pri konzumácii potravín v pôvodnej podobe.

Petržlenová vňať pomáha zlepšiť trávenie

Petržlenová vňať a jej éterický olej sa používajú na liečbu mnohých gastrointestinálnych symptómov a porúch, vrátane plynatosti, zápchy, nadúvania, zažívacích ťažkostí a nevoľnosti.

Podľa ajurvédskych postupov petržlenová vňať prospieva tráveniu, pretože éterický olej môže pomôcť zvýšiť produkciu žlče a prospešné žalúdočné šťavy, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie enzýmov podieľajúcich sa na absorpcii potravy a živín.

zdroj: medicalnewstoday.com, draxe.com