< Spať na články
14 najlepších čínskych byliniek a superpotravín

Bylinná medicína je neoddeliteľnou súčasťou kultúry a praktík tradičnej čínskej medicíny, ktorá sa používa už tisíce rokov, a najčastejšie využíva špecifické čínske bylinky a potraviny. Cisár Shennong údajne ochutnal 100 byliniek, čo mu umožnilo naučiť Číňanov, ako ich používať vo svojej strave a liečbe chorôb.

Tieto špičkové čínske bylinky a potraviny pomáhajú telu udržiavať rovnováhu - vyživujú čchi alebo energetickú silu, ktorá je zásadná pre celkové zdravie, a jing, ktorý je známy ako naša esencia (podstata).

Našťastie dnes máme prístup k týmto špičkovým čínskym bylinkám a potravinám a prirodzené získavanie zdravia pomocou holistického prístupu k uzdravovaniu je v podstate na dosah ruky. Vďaka práci na posilnení a vyživovaní životne dôležitých orgánov a pomoci telu udržiavať rovnováhu, aj keď čelíte emocionálnym a environmentálnym vplyvom, môžeme čínske bylinky a potraviny používať doma, aby sme zostali zdraví a živí.

Byliny tradičnej čínskej medicíny (TCM)

Popisy bylinnej terapie s využitím špičkových čínskych byliniek sa vyskytujú v najskorších textoch čínskej lekárskej praxe. Je bežné, že praktizujúci čínskej medicíny predpisujú bylinky na fyzické a psychické symptómy. Tieto terapeutické bylinky sú známe tým, že pomáhajú koordinovať prirodzenú rovnováhu jing a jang. Toto je hlavný princíp TCM, ktorý sa používa už tisíce rokov.

V TCM je ochorenie výsledkom interakcií medzi rôznymi časťami tela a prostredím.
V TCM je ochorenie výsledkom interakcií medzi rôznymi časťami tela a prostredím.

Ochorenie v TCM je výsledkom interakcií medzi rôznymi časťami tela a prostredím. Tam je idea troch pokladov: čchi, shen a jing.

  • Čchi je náš životný zdroj alebo telesná energia. Keď zažívame príliš veľa stresu, psychicky aj fyzicky, môže to ovplyvniť našu čchi a viesť k problémom, ako je stagnujúca energia v orgánoch, ako sú pečeň a obličky.
  • Shen je náš duch alebo myseľ. To je to, čo nám umožňuje myslieť a cítiť, a je zodpovedné za našu kognitívnu a emocionálnu prítomnosť.
  • Posledným pokladom je jing, ktorý je našou podstatou, ktorá určuje naše fyzické a energetické vlastnosti. Rovnako ako naša čchi, aj jing môže byť znížený, ak sme vystavení prílišnému stresu. Aby sme si zachovali esenciu a vitalitu, musíme udržiavať zdravý, holistický životný štýl, jesť výživnú stravu a v prípade obnovenia rovnováhy sa obrátiť na čínske bylinky.

Ako rozoznať, že sa jing vyčerpáva a treba ho „doplniť“ čínskymi bylinkami a zmenami životného štýlu?

Môžete si všimnúť známky predčasného starnutia, ako sú vačky pod očami a vypadávanie vlasov, a môžete sa začať cítiť unavení, neschopní sa sústrediť a dokonca aj bez života.

Praktici TCM veria, že keď je jing nedostatočný, imunitný systém trpí a je väčšia pravdepodobnosť, že ochoriete. Musíme zvládať stres postupmi, ako je akupunktúra a trávenie času vonku, dobre sa najesť a dostatočne si oddýchnuť, aby sme naplnili tri poklady a zaistili ich harmonický chod.

Ďalším známym a preskúmaným konceptom TCM je jing a jang, čo sú dve protichodné, ale navzájom sa dopĺňajúce energie, ktoré je potrebné vyvážiť, aby sa dosiahlo dobré zdravie. Ak je telo príliš studené, príliš horúce, príliš vlhké, pomalé, preťažené a zoznam pokračuje, čínske bylinky sa používajú na obnovenie rovnováhy a zmiernenie týchto symptómov. Čínska medicína neoddeľuje myseľ a telo, ale verí, že tieto dve sily navzájom pôsobia. Preto sa čínske bylinky často používajú na zlepšenie symptómov spojených s problémami duševného aj fyzického zdravia alebo s nedostatkom čchi.

Namiesto toho, aby sa tieto špičkové čínske bylinky zamerali na jeden konkrétny príznak a možno dokonca skryli príčinu problému, majú riešiť koreň problému. Praktici čínskej medicíny napríklad namiesto toho, aby depresiu považovali iba za fyziologický problém, veria, že depresia má somatické spojenie, ktoré je spôsobené narušením normálnej emocionálnej aktivity, a preto spôsobuje nadmerný stres a poškodenie vnútorných orgánov. Vidíte, ako sú emocionálne a fyzické symptómy prepojené a je potrebné ich chápať ako komplexný, navzájom súvisiaci problém?

Je zrejmé, že používanie čínskych byliniek má v TCM dlhú históriu. Kedysi bolo v čínskych rodinách zvykom mať repertoár domácich bylinných prípravkov, ktoré sa používali na liečbu mnohých zdravotných problémov a riešenie životných zmien (ako je tehotenstvo a menopauza) a ročných období. Táto metóda pokračuje dodnes. Výskum naznačuje, že typický praktik čínskej medicíny môže bežne používať 200 až 600 byliniek alebo látok na liečbu svojich pacientov.

Lekári praktizujúci TCM často kombinujú niekoľko byliniek. Jedna bylina slúži ako hlavná zložka a druhá funguje ako pomocné látky, ktoré pomáhajú liečivým účinkom. Praktický lekár zhodnotí príznaky a symptómy svojho pacienta a potom predpíše kombináciu rastlín alebo byliniek s celkovým cieľom obnoviť osobnú rovnováhu jing a jang.

14 najlepších čínskych byliniek a superpotravín na posilnenie zdravia

V TCM majú gašťany zahrievacie vlastnosti.
V TCM majú gašťany zahrievacie vlastnosti.

Gaštany

Gaštany alebo Castanea sú skupina stromov, ktoré produkujú jedlé oriešky, ktoré si vychutnávame pre ich jemne sladkú chuť.

V tradičnej čínskej medicíne sú gaštany považované za zahrievacie jedlo, ktoré vyživuje čchi obličiek, sleziny a tráviaceho systému. Gaštany obsahujú antioxidanty a vlákninu, ktoré chránia srdce a podporujú trávenie. Sú tiež vynikajúcim zdrojom mangánu, vitamínov C a B. Tieto živiny dodávajú gaštanom silu podporovať zdravie kostí, zlepšovať funkciu mozgu a posilňovať imunitný systém. Výskum tiež naznačuje, že gaštanový extrakt má pozitívny vplyv na kmeň prospešných probiotík, ktoré sa nachádzajú v gastrointestinálnom trakte. To môže pomôcť zlepšiť zdravie čriev.

Gaštany sa bežne konzumujú po upražení. To podporuje ich otepľovacie a výživné vlastnosti.

Schisandra pomáha vyvážiť tri základné kamene v tele - jing, shen a čchi.
Schisandra pomáha vyvážiť tri základné kamene v tele - jing, shen a čchi.

Schisandra

Schisandra alebo wu wei zi znamená v čínštine „ovocie piatich chutí“, pretože má päť výrazných chuťových vlastností: horké, sladké, kyslé, slané a štipľavé. Schisandra sa používa v TCM tisíce rokov a je cenená pre svoju schopnosť pracovať vo viacerých „meridiánoch“ v tele, aby pomohla obnoviť vnútornú rovnováhu a zdravie.

Podľa praktikov TCM schisandra pomáha vyvážiť tri poklady alebo základné kamene v tele - jing, shen a čchi. Tieto poklady sa ukázali ako nevyhnutné energie na udržanie ľudského života a rovnováhy. Schisandra je tiež známa svojou „povzbudzujúcou“ činnosťou. Je to prinajmenšom čiastočne spôsobené schopnosťou bobúľ posilniť náš antioxidačný stav a chrániť nás pred vnútornými aj vonkajšími hrozbami.

Schisandra je k dispozícii v mnohých formách, ako je tinktúra, prášok, extrakt, kapsula a čaj.

Potraviny pochádzajúce z mora zvyšujú vitálnu energiu i imunitu.
Potraviny pochádzajúce z mora zvyšujú vitálnu energiu i imunitu.

Morské riasy

Čínski ľudia používajú morské riasy a morské organizmy na svoje silné farmakologické činnosti viac ako 3600 rokov. Morské riasy sú v ázijskej strave široko zastúpené a pozorovacie štúdie ukazujú, že má množstvo zdravotných výhod proti chronickým chorobám, ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka a rakovina.

V Číne je v skutočnosti 171 druhov liečivých morských rias, ale niektoré druhy sú v obzvlášť obľúbené. Kelp, druh hnedých rias, funguje ako prírodné protizápalové činidlo a obsahuje jód, minerál, ktorý podporuje zdravie štítnej žľazy a kognitívne zdravie a chráni vás pred niektorými druhmi rakoviny. V čínskej medicíne sa často používajú rôzne druhy chaluh, ako napríklad kunbu (alebo kombu v japončine), ktoré praktizujúci používajú na zníženie hlienu, zjemnenie tvrdosti a odstránenie tepla z tela. Sargassum je druh hnedých morských rias, ktoré sa v TCM používajú takmer 2 000 rokov. Výskum naznačuje, že odborníci ho používajú na liečbu rôznych stavov, vrátane Hashimotovej choroby, zápalu, bakteriálnych a vírusových infekcií a rakoviny.

Štúdia z roku 2021 zistila, že polysacharidy z morských rias majú významné neuroprotektívne a reparačné aktivity a podľa vedcov môžu dokonca poskytnúť ďalší prielom v liečbe neurodegeneratívnych chorôb.

Potraviny pochádzajúce z mora, vrátane morských rias a morskej zeleniny, sú známe tým, že vám doplnia jing, zvýšia vitálnu energiu a podporia imunitný systém.

Na doplnenie jingu je dobré konzumovať vajíčka i ikry.
Na doplnenie jingu je dobré konzumovať vajíčka i ikry.

Vajcia a rybie ikry

Vajcia vtákov a rýb sa bežne konzumuje v čínskej medicíne na stavbu jingu alebo „podstaty“. Rovnako ako DNA, aj jing určuje fyzické a energetické vlastnosti. Ako už bolo spomenuté, praktizujúci sa domnievajú, že jing môže vytiecť z tela, keď žijete život s príliš veľkým stresom a hnevom alebo vám chýba spánok.

Konzumácia hydinových a rybích vajec údajne pomôže zachovať a dokonca doplniť jing. Podľa praktikov čínskej medicíny konzumácia vajec pomáha podporovať reprodukčné zdravie. Vajcia sú živinami, ktoré obsahujú dôležité vitamíny pre reprodukciu, ako napríklad vitamín B12, folát a vitamín D.

Výskum naznačuje, že zložky rybích ikier majú antioxidačné a protistarnúce účinky, pretože obsahujú vitamíny, bielkoviny a nenasýtené mastné kyseliny.

Materská kašička sa v TCM používa na normalizáciu a reguláciu všetkých telesných funkcií a výživu jingu.
Materská kašička sa v TCM používa na normalizáciu a reguláciu všetkých telesných funkcií a výživu jingu.

Včelia materská kašička

Včeliu materskú kašičku produkujú mladé včielky sestričky a slúži ako hlavný zdroj potravy pre kráľovnú kolónie. V TCM sa materská kašička používa na boj s respiračnými ochoreniami (vrátane kašľa, bolesti hrdla, nachladnutia a chrípky), na podporu trávenia a na zvýšenie vytrvalosti. Je známe, že podporuje pečeň, obličky a pankreas. Včelia materská kašička je známa aj svojimi ochrannými účinkami na reprodukčné zdravie, hojenie rán, neurodegeneratívne poruchy a starnutie. V čínskej medicíne sa používa na normalizáciu a reguláciu všetkých telesných funkcií a výživu jingu, čo má za následok zvýšenie vitality a celkového zdravia.

Včelia materská kašička je veľmi účinná, takže na získanie jej mnohých výhod potrebujete iba asi pol čajovej lyžičky denne. Dá sa jesť surová alebo zmiešaná s medom ako nátierka.

Miso pasta je otepľujúce jedlo a vyživuje čchi.
Miso pasta je otepľujúce jedlo a vyživuje čchi.

Miso

Miso pasta, ktorá je vyrobená z fermentovaných bôbov, sa tradične používa v boji proti celému radu zdravotných stavov vrátane zápalu, únavy, žalúdočných vredov, vysokého krvného tlaku a zažívacích problémov. Miso sa tradične vyrába kombináciou varených sójových bôbov a iných strukovín s baktériou nazývanou koji. Pretože miso je kvasené, je plné probiotík, ktoré vyvažujú dobré a zlé črevné baktérie. Štúdie ukazujú, že pomáha zlepšiť tráviacu energiu a vyživovať čchi, takže sa tráviaci systém môže zamerať na rozklad potravín, vstrebávanie živín a podporu imunitných funkcií. V čínskej medicíne sa polievka vyrobená z miso pasty používa na posilnenie imunitného systému a liečbu respiračných ochorení, ako je napríklad upchatie dutín alebo nachladnutie. Je známe ako otepľujúce jedlo, ktoré dodáva telu energiu, a niekedy sa do polievky pridávajú morské riasy, ktoré pomáhajú vylúčiť hlieny.

V obchode s potravinami je ľahké nájsť miso pastu alebo miso polievku, ale pri prezeraní produktov je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Kúpte miso, ktoré kvasí najmenej 180 dní, a uistite sa, že ide o certifikované organické miso, ktoré je chladené.

TCM verí, že konzumácia vnútorností podporuje ten istý orgán vo vašom tele.
TCM verí, že konzumácia vnútorností podporuje ten istý orgán vo vašom tele.

Vnútornosti

Vnútornosti alebo droby môžu byť veľmi zdravé a v TCM sú cenené viac ako 3000 rokov. Praktici TCM veria, že keď konzumujete mäso z orgánov, najmä pečeň a obličky, podporuje ten istý orgán vo vašom tele.

Pomáhajú optimalizovať funkciu orgánov a v prípade potreby podporujú ich opravu. Vnútornosti patria k najvýživnejším potravinám na planéte. Poskytujú vitamíny B, vitamín A, selén a folát (kyselina listová). Vnútornosti môžu znižovať zápal, podporovať imunitný a kardiovaskulárny systém, podporovať správnu funkciu mozgu, predchádzať anémii a zvýšiť plodnosť.

Pamätajte si, že nikdy nejedzte vnútornosti pochádzajúce zo zvierat, ktoré neboli z voľného chovu a boli vhodne kŕmené. Hľadajte mäso z organických zvierat, hovädzie mäso od zvierat kŕmených trávou, organické kuracie mäso od zvierat chovaných na pasienkoch a divú zver.

Goji pôsobí pozitívne na pečeň a obličky, čím prispieva k čchi a esencii.
Goji pôsobí pozitívne na pečeň a obličky, čím prispieva k čchi a esencii.

Bobule goji

Od roku 200 pred n. l. sa bobule goji používajú v tradičnej čínskej medicíne. V Číne sú bobule goji známe ako „vlčie plody“ a sú uvedené v najstaršej knihe existujúcich čínskych byliniek „Shen Nong Ben Cao Jing“. Praktizujúci čínskej medicíny vnímajú bobule goji ako pokojné a sladké. Je známe, že vďaka svojim detoxikačným vlastnostiam pôsobia pozitívne na pečeň a obličky, čím prispievajú k čchi a esencii (podstate).

Bobule goji sa osvedčili ako vynikajúci zdroj antioxidantov, aminokyselín a ďalších 20 stopových minerálov vrátane selénu, draslíka a železa. Zoznam výhod goji bobúľ je rozsiahly a zahŕňa ich schopnosť posilniť imunitné funkcie, podporovať zdravú pokožku, chrániť zdravie očí, regulovať hladinu cukru v krvi, zlepšovať náladu, zvyšovať plodnosť, detoxikovať pečeň a bojovať proti rakovine.

V Číne sa bobule goji bežne varia a pridávajú sa do receptov ako ryžový congee, tonické polievky a jedlá z kuracieho, bravčového mäsa alebo zeleniny. Vyrábajú sa z nich aj rôzne čaje, džúsy a vína.

Vývar z kostí má otepľujúce, upokojujúce a vyživujúce účinky.
Vývar z kostí má otepľujúce, upokojujúce a vyživujúce účinky.

Kostná dreň a kostný vývar

Kostný vývar sa používa ako tradičné liečivé jedlo už tisíce rokov. Základ vyrobený z kostí a drene zvieraťa sa často konzumoval na liečivé látky na výživu obličiek, pečene, pľúc a sleziny a na zníženie zápalu. V TCM je kostná dreň a vývar známe svojimi otepľujúcimi, upokojujúcimi a vyživujúcimi účinkami. Preto sa používajú na podporu imunitných funkcií, zvýšenie energetickej hladiny a podporu zdravej nálady.

Kostný vývar je cenený pre svoju schopnosť posilňovať čchi, zahrievať jang a budovať krv. Výhody kostného vývaru tiež podporujú funkciu pečene, pomáhajú pečeni detoxikovať ťažké kovy a iné toxické látky, z ktorých vám môže byť zle.

Rehmannia je bylina vhodná na cukrovku, alergie, oslabené kosti i na horúčku.
Rehmannia je bylina vhodná na cukrovku, alergie, oslabené kosti i na horúčku.

Rehmannia

Rehmannia alebo náprstník čínsky je bylina, ktorá sa bežne používa v bylinných kombináciách na liečbu mnohých zdravotných problémov, ako je cukrovka, alergie, oslabené kosti a horúčka. V tradičnej čínskej medicíne sa predpokladá, že rehmannia reguluje funkciu obličiek a pečene a zlepšuje krvný obeh. Používa sa na čistenie obličiek a liečbu únavy nadobličiek.

U pacientov s cukrovkou je dokázané, že koreň rehmannie funguje ako tonikum, ktoré má priaznivé účinky na hladinu glukózy v krvi, neuropatiu a poškodenie obličiek. Existujú tiež dôkazy o rehmannii, ktorá má protizápalové a antioxidačné účinky.

Praktici čínskej medicíny ju používajú aj na liečbu chorôb kostry, ako je osteoporóza.

Reishi podporuje pokoj, spomaľuje starnutie a zvyšuje vitalitu, silu a vytvrvalosť.
Reishi podporuje pokoj, spomaľuje starnutie a zvyšuje vitalitu, silu a vytvrvalosť.

Reishi

Reishi alebo čínsky Lingzhi je známy ako „kráľ húb“ vďaka svojmu neuveriteľnému zoznamu zdravotných výhod. V TCM sa huby reishi bežne sušia, nakrájajú na plátky, varia v horúcej vode a lúhujú na výrobu liečivej polievky alebo čaju.

Praktizujúci TCM ju používajú na výživu srdca, zachovanie zdravia pečene, podporu pokoja, spomalenie starnutia a zvýšenie vitality, sily a vytrvalosti. Je známe, že symbolizuje pohodu, dlhovekosť a božskú moc - vyživuje tri poklady a pomáha nám udržiavať zdravie. Reishi je nabitá antioxidantmi a liečivými zlúčeninami, ako sú polysacharidy, triterpény a komplexné cukry známe ako beta-glukány.

Dnes je ľahké nájsť hubu reishi v práškovej, kapsulovej a extraktovej forme, pretože sa stala obľúbeným prostriedkom na prirodzený boj so zdravotnými problémami. Používa sa na zníženie zápalu, prevenciu srdcových chorôb, stabilizáciu hladiny cukru v krvi, vyváženie hormónov a dokonca funguje ako prírodná liečba rakoviny.

Ženšen sa odporúča pri nízkej hladine čchi, chlade a nedostatku jangu.
Ženšen sa odporúča pri nízkej hladine čchi, chlade a nedostatku jangu.

Ženšen

Ženšen Panax sa v Číne používa ako prírodný liečebný prostriedok už tisíce rokov. Je to jedna z najcennejších liečivých bylín, ktorej názov panax znamená „všetko liečivé“.

V tradičnej čínskej medicíne je ženšen cenený pre svoju schopnosť zlepšovať množstvo patologických stavov a chorôb, ako je diabetes, únava, anorexia, palpitácie, dýchavičnosť, nespavosť, impotencia a krvácanie. Ženšen sa odporúča pacientom s nízkou čchi, chladom a nedostatkom jangu. Môže pomôcť zmierniť zažívacie problémy, zlepšiť duševnú aktivitu, predĺžiť životnosť, navodiť upokojujúce a sedatívne účinky a vyživiť alebo tonizovať päť životne dôležitých orgánov tela: slezinu, pľúca, srdce, obličky a pečeň.

Dnes nájdete ženšen v sušených, práškových, kapsulových a tabletových formách, ale čínski ľudia používajú korene ženšenu na výrobu čaju už 5 000 rokov. V čínskej medicíne praktickí lekári odporúčajú, aby všetci dospelí nad 40 rokov vypili každý deň jednu šálku ženšenového čaju.

Kokorík vyrovnáva energie jing a jang liečbou nedostatku jingu.
Kokorík vyrovnáva energie jing a jang liečbou nedostatku jingu.

Kokorík mnohokvetý

Kokorík mnohokvetý (alebo on shou wu) je jednou z najlepších čínskych byliniek, ktoré sa v TCM používajú na podporu zdravia pečene a obličiek, navodzuje pokoj, vyživuje srdce a bojuje proti účinkom starnutia. Je známy ako „tonikum poskytujúce mladosť“, ktoré je cenené pre svoje povzbudzujúce a adaptogénne vlastnosti. Verí sa tiež, že vyrovnáva energie jing a jang liečbou nedostatku jing, ktoré môže viesť k zdravotným problémom, ako je stres, úzkosť, starnutie a únava.

Vedci z Čínskej farmaceutickej univerzity v Nanjingu zistili, že rôzne klinické štúdie poskytujú dôkaz o tom, že kokorík mnohokvetý prospieva poruchám spánku, neurodegeneratívnym chorobám a vysokému cholesterolu.

Koreň kokoríka sa tradične používa samotný alebo sušený v polievke z omáčky z čiernych fazúľ, ale je k dispozícii aj surový a dusený. Môžete tiež použiť kokorík vo forme doplnkov, prášku, čaju alebo tinktúry.

Cordyceps sa považuje za superpotravinu a lieči viac ako 20 rôznych chorôb.
Cordyceps sa považuje za superpotravinu a lieči viac ako 20 rôznych chorôb.

Cordyceps

Cordyceps je trieda húb ascomycetes, ktoré sú bežnejšie známe ako liečivé huby. Praktizujúci veria, že je to jedna z najlepších čínskych byliniek, pretože má schopnosť liečiť poruchy obličiek, zlepšiť infekcie dýchacích ciest, podporovať reprodukčné zdravie, zastaviť krvácanie, zvýšiť energiu a upokojiť pľúca. Táto osvedčená superpotravina, ktorá prvýkrát vznikla v TCM najmenej pred 5 000 rokmi, je spomenutá v starých čínskych lekárskych knihách a ľudovými liečiteľmi ju lieči viac ako 20 rôznych chorôb, od srdcových chorôb až po bronchitídu.

Divoký cordyceps je ťažké získať, ale vedci v súčasnosti huby reprodukujú synteticky v laboratórnych podmienkach, aby mohli byť prístupnejšie verejnosti. Ľahko ich nájdete vo forme tabliet, prášku a kapsúl.

Ako bylinky a potraviny tradičnej čínskej medicíny používať

Vo svojej lokálnej reštaurácii možno nenájdete všetky tieto bylinky a potraviny v ponuke, ale dajú sa kúpiť v obchodoch so zdravou výživou alebo v špecializovaných predajniach v mnohých formách, ako sú prášky, čaje, kapsuly a sušené bylinky.

Nie je neobvyklé, že sa tieto zložky používajú v špeciálnych prípravkoch vyrobených na boj alebo prevenciu prevládajúcich problémov, ako je zápal a oslabený imunitný systém. Hubový prášok, napríklad, je stále obľúbenejším a môže sa pridávať do kávy alebo smoothies.

Holistický lekár alebo praktický lekár môže tiež odporučiť tieto bylinky svojmu pacientovi ako protokol o prírodnej terapii. Spolu s konzumáciou týchto bylín patria medzi ďalšie formy terapie TCM akupunktúra a dýchanie.

Chcete zaradiť tieto bylinky do svojho jedálnička? Skúste tieto recepty:

  • vývar z hovädzej kosti
  • surový mrkvový šalát s goji bobuľami
  • polievka Miso s hubami

Upozornenie na záver

Hlavnými obavami z používania čínskych byliniek a akéhokoľvek bylinného lieku sú potenciálne interakcie s predpísanými liekmi a falšovanie byliniek s liečivami - to znamená, keď sa bylinky zmiešajú s inými neznámymi zložkami, ktoré môžu spôsobiť vedľajšie účinky.

Pri kúpe čínskych byliniek si pozorne prečítajte štítok s prísadami. Vyhľadajte vedecké názvy a ak sú k dispozícii, vyberte si organické možnosti od renomovanej spoločnosti.

Pozorne si prečítajte štítok a dodržujte odporúčania pre dávkovanie. Kedykoľvek použijete výživový doplnok alebo liečivú bylinu prvýkrát, je múdre vopred sa poradiť s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázkov: thomsontcm.sg, pinterest.com, seriouseats.com,

verywellhealth.com, bbcgoodfood.com, presswire18.com,

tasteofhome.com, happyguthappyskin.com, nutritionstudies.org,

airyclub.com, freshnlean.com, verywellhealth.com, aliexpress.com,