10 zdravých návykov na uvoľnenie čchi - „životnej sily“

< Spať na články

Obsah článku

    10 zdravých návykov na uvoľnenie čchi - „životnej sily“

    Čchi je ako vnútorná batéria nášho tela. Čchi je základným pravidlom tradičnej čínskej medicíny a v preklade znamená „životná sila“ alebo „vitálna energia“.

    Čchi cirkuluje v našom tele cestami známymi ako meridiány, ktoré spájajú všetky orgánové systémy. Akupunktúra a akupresúra pomáhajú obnoviť čchi ošetrením konkrétnych meridiánových bodov v celom tele. Ostatné staroveké lekárske systémy majú podobné koncepcie. V Indii sa vnútorná energia nazýva prána; v Japonsku je známa ako ki; v Grécku je to pneuma; a v niektorých častiach Afriky je známa ako popol.

    Z vedeckého hľadiska je čchi podobná adenozíntrifosfátu (ATF), chemickej látke prenášajúcej energiu, ktorá sa nachádza v bunkách všetkých živých tvorov. Rovnako ako čchi, ATF poskytuje energiu pre všetko od svalových kontrakcií po nervové impulzy. Orgány, ktoré sú s čchi najužšie spojené, sú nadobličky, ktoré produkujú hormóny zvyšujúce energiu, ako je adrenalín a kortizol.

    Bez ohľadu na lekársku tradíciu je základná myšlienka: Keď je vnútorná batéria nabitá, telo funguje efektívnejšie a dokáže lepšie bojovať proti chrípke a nachladnutiu. Ale podobne ako batéria v telefóne, aj čchi vyžaduje pravidelné nabíjanie. Táto životne dôležitá vnútorná životná sila je poháňaná návykmi zdravého životného štýlu, od emocionálnych stratégií, ako je budovanie sebaúcty, nájdenie svojho životného zmyslu a znižovanie strachu z telesných návykov, ako je dostatok spánku a cvičenia hlbokého dýchania.

    K niektorým známkam nedostatku čchi patrí porucha štítnej žľazy, únava nadobličiek, nepravidelná menštruácia, neplodnosť, slabosť, úzkosť a náchylnosť na infekcie.

    Cvičenie je na vrchole zoznamu starých návykov životného štýlu, ktoré prinášajú výhody pre zdravie. Existuje však niekoľko ďalších hlboko obnovujúcich návykov, ktoré sú (alebo sa stále viac) stávajú široko dostupnými. Odporúčame vám preskúmať tieto možnosti a nájsť tie, ktoré vyhovujú vám a vášmu životnému štýlu a poskytnú požadovaný typ uzdravenia.

    Joga

    Joga

    10 zdravých návykov na uvoľnenie „životnej sily“

    Joga

    Slovo joga bolo prvýkrát spomenuté v najstaršom posvätnom texte Indie, Rig Veda. Skutočnosť, že je dnes veľmi populárna, svedčí o jej účinnosti. Čoraz viac ľudí sa stáva jej fanúšikom kvôli kontemplatívnej pohybovej praxi, pretože je to cvičenie s úmyselným zameraním. Polohy v jednotlivých pózach vám pomôžu dostať sa do kontaktu s telom - ktoré časti tela sú napnuté, ktoré pod tlakom - a zostať sústredený v prítomnosti. Vďaka tomu cvičenie zlepšuje rovnováhu, silu a flexibilitu - fyzicky aj emocionálne.

    Výhody cvičenia jogy podľa Národného centra pre doplnkové a integrované zdravie Národného ústavu zdravia:

    • úľava od stresu
    • vylepšený spánok
    • úľava od bolesti
    • znížená úzkosť a depresia
    • strata váhy
    • zlepšenie kvality života ľudí s chronickými ochoreniami

    Ak ste v tejto praxi nováčik, nájdite si na prvých pár hodín dobrého učiteľa, aby ste si boli istí, že pózy robíte správne. Potom môžete ľahko postupovať podľa videí v pohodlí domova.

    Tai Chi

    Táto metóda mysle a tela je jedným z raných bojových umení starovekej Číny a často sa nazýva meditácia v pohybe, pretože ide o sériu pomalých, jemných pohybov, ktoré sú navrhnuté podľa pohybov prírody. Cvičenie zvyšuje čchi, čo vám umožní cítiť sa odpočinutí, ale plní energie. Je to vynikajúca možnosť, ak ste nováčik vo fitness, vyrovnávate sa s chorobou alebo sa z nej zotavujete, alebo ak máte fyzické problémy, ktoré vám bránia v pohybe.

    Úmyselné pohyby tradične vykonávate v stoji, ale môžete ľahko urobiť upravenú sediacu verziu. Tak či onak, má to nespočetné množstvo výhod. Výskum ukazuje, že môže zlepšiť rovnováhu a stabilitu u starších ľudí a pacientov s Parkinsonovou chorobou, znížiť bolesť u pacientov s artritídou a fibromyalgiou a zvýšiť náladu u ľudí so srdcovým zlyhaním a rakovinou. Nájdite si online skupinu alebo, ešte lepšie, vyhľadajte si skupinové hodiny v miestnom parku.

    Silový tréning

    Možno neuveríte, že budovanie sily tela má niečo spoločné s mozgom, ale v skutočnosti má veľký vplyv na náladu a štruktúru mozgu - a je to skvelý spôsob, ako vybudovať čchi. Štúdia na molekulárnej psychiatrii zistila, že šesťmesačný silový tréning zlepšil poznanie a zväčšil veľkosť pridružených oblastí mozgu. Ďalší výskum ukázal, že môže zmierniť úzkosť a depresiu.

    Silový tréning je super, pretože nevyžaduje členstvo v telocvični ani žiadne vybavenie. Svoju telesnú hmotnosť využívate na budovanie sily a kondície pohybmi, ako sú burpee (angličáky), plank a sedenie pri stene. (Online programy vám ukážu, ako vykonávať tieto pohyby, ktoré môžete prispôsobiť svojej kondícii.)

    Ako pri každom cvičení, začnite pomaly a postupne budujte silu. A pamätajte si, že jednoduchý akt stanovovania malých cieľov - a ich plnenie - môže byť tiež povznášajúci.

    Prechádzka prírodou („lesné kúpanie“)

    Prechádzka prírodou („lesné kúpanie“)

    Prechádzka prírodou („lesné kúpanie“)

    Rýchle cvičenie otvárajúce oči: Odložte knihu, mobil i počítač a vyjdite von, pozrite sa hore na oblohu a zhlboka sa nadýchnite. Cítite sa trochu inak, však? Energickejší, sústredenejší, pokojnejší, šťastnejší?

    Príroda nám poskytuje mnohé výhody, na rozdiel od hrbenia sa pri počítači, uvoľňuje v mozgu príjemné chemikálie a obnovuje rovnováhu čchi tela. A keď sa ponoríte do prírody, prechádzkou v miestnom parku alebo odľahlom lese, získate ešte viac výhod. Japonci majú pre to obzvlášť nádherný názov: lesné kúpanie.

    Štúdia zistila, že ľudia, ktorí sa prechádzali lesom, mali neskôr v živote nižší krvný tlak a hladinu kortizolu ako tí, ktorí chodili po meste. Ak žijete v meste, rovnakému účelu môže slúžiť aj prechádzka v parku alebo v blízkosti vodnej plochy. Ponorenie sa čo najlepšie do prírodného sveta môže znížiť stres, zlepšiť náladu, posilniť kreativitu a posilniť činnosť imunitného systému. A čo viac, môže posilniť váš duchovný život tým, že vo vás vzbudí pocity úžasu, vďačnosti a úcty, emócie, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie a ktoré vás môžu motivovať k tomu, aby ste boli veľkorysejší, kooperatívnejší a láskavejší.

    Relaxácia

    Existuje nový zdravotný problém, ktorý v našej rýchlo sa rozvíjajúcej kultúre trápi čoraz viac ľudí: vyhorenie - najmodernejší príklad nedostatku čchi. V prieskume spoločnosti Gallup, ktorého sa zúčastnilo takmer 7 500 zamestnancov na plný úväzok, 23% uviedlo, že sa veľmi často alebo vždy cítili vyhorení v práci, zatiaľ čo ďalších 44% sa tak cítilo niekedy - a tento pocit má skutočné zdravotné dôsledky.

    Vyhorení zamestnanci majú o 63% väčšiu pravdepodobnosť, že si vezmú voľno z práce, a o 23% väčšiu pravdepodobnosť, že budú musieť navštíviť lekára. A brazílski vedci zistili, že vyhorenie je významným prediktorom srdcových chorôb, bolestí hlavy, gastrointestinálnych problémov a respiračných problémov, ako aj úmrtnosti osôb mladších ako 45 rokov.

    Možno ste to sami zažili. Je to niečo, s čím naši predkovia nemuseli zápasiť, ale príklad z ich pomalšieho a menej rušivého životného štýlu nám môže poskytnúť potrebnú rovnováhu.

    Doprajte si počas dňa relaxáciu. Choďte von na obed, sadnite si na lavičku a nič nerobte. Len sledujte, ako sa svet okolo hýbe. V noci si namiesto pozerania televízie ľahnite do postele a prečítajte si román, alebo si oddýchnite pri ohni alebo si zapáľte sviečky a namočte sa do vane. Tento druh relaxácie môže účinne vyvážiť stres a a nechať svoju myseľ blúdiť tiež podporuje kreatívne riešenie problémov - dar, ktorý je v našich životoch potlačený.

    Digitálne hladovanie

    Priemerný dospelý človek trávi každý deň asi jedenásť hodín interakciou s technológiou - či už číta alebo sleduje niečo online, listuje sociálnymi médiami alebo počúva podcasty. Znie vám to povedome? Ak ste neustále pripútaní k technológiám, nikdy sa úplne neuvoľníte a je to ťažké aj pre vaše telo i myseľ. Nepochybne to už poznáte.

    V prieskume z roku 2017 o strese 18 % dospelých uviedlo, že používanie technológie je významným zdrojom stresu - a stres odčerpáva čchi. Nie je prekvapením, že používanie technológie súvisí aj s depresiou, úzkosťou a nespavosťou. Odložením telefónu a prenosného počítača na hodinu, deň, víkend alebo týždeň však môžete svojmu mozgu a telu dopriať čas na relaxáciu a omladenie, čo tiež umožní regeneráciu čchi. Tiež má zmysel vyčistiť kanály sociálnych médií od znepokojujúcich alebo dráždivých vplyvov - a pridať tie povznášajúce.

    Tieto malé hity hnevu a pobúrenia sa sčítajú. Chráňte sa tým, že ich nahradíte vecami, ktoré vám prinášajú radosť.

    Spánok (a rozvrhnutie života) podľa denných telesných hodín

    Spánok (a rozvrhnutie života) podľa denných telesných hodín

    Spánok (a rozvrhnutie života) podľa denných telesných hodín

    Cirkadiánne rytmy sú vstavané fyzické, mentálne a behaviorálne zmeny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v závislosti od denného cyklu, napríklad spánok v noci a bdelý cez deň. V západnej medicíne sa na cirkadiánne rytmy pozerá predovšetkým cyklom spánok-bdenie. Tradičná čínska medicína (TCM) však posúva koncept oveľa ďalej a spája takmer všetky telesné funkcie a orgány s denným časom, kedy je najviac nabitý energiou.

    24-hodinové cirkadiánne hodiny môžu byť užitočným sprievodcom pri plánovaní dňa a pri pochopení toho, prečo sa v určitom čase môžete cítiť trochu mimo. Energia srdca je napríklad najvyššia od 11:00 do 13:00, takže je vhodný čas stretnúť sa s blízkymi a priateľmi alebo sa s nimi porozprávať po telefóne. Rovnako tak sa hrubé črevo aktivuje medzi 5:00 a 7:00, takže tieto hodiny sú ideálnym časom na prebudenie a tak prežitie pohodového dňa. TCM podporuje pomalý prechod zo spánku do bdenia. Ranná meditácia alebo modlitba môže mysli a telu umožniť prebudenie sa do bdelosti a naladiť pozitívny tón na celý deň.

    V dávnych dobách ľudia chodili spať, keď sa zotmelo a vstali, keď bolo svetlo. Vnútorné hodiny nášho tela sú stále nastavené na rovnaké cirkadiánne rytmy, aj keď ich bežne ignorujeme. Existujú však dôvody na väčšiu pozornosť, pokiaľ ide o to, aby ste väčšinu nocí spali sedem až osem hodín.

    Podľa starovekej čínskej medicíny by sme mali relaxovať do 20. hodiny a spať by sme mali ísť do 23:00. Jeden kľúčový dôvod je, že keď spíte, žlčník, ktorý ovláda emócie a úsudok, a pečeň, ktorá je zodpovedná za emočnú pohodu, prechádzajú opravou. Keď spíte málo, trpia oba tieto orgány. Výskum skutočne ukazuje, že nedostatok spánku zhoršuje schopnosť jasne myslieť, a preto sa cítite podráždene a deprimovane, čo znamená, že skôr reagujete negatívne, keď niečo nejde dobre.

    Ak vám váš pracovný alebo cestovný rozvrh neumožňuje spať do týchto hodín, snažte sa zachovať čo najkonzistentnejší spánkový režim. Pokiaľ má telo pravidelný rozvrh, je pozoruhodne prispôsobivé. Jeden zo spôsobov, ako viac spať, bez ohľadu na načasovanie spánku: odložte telefón a zariadenia niekoľko hodín pred spaním a urobte niečo relaxačné. Modré svetlo vyžarované z obrazoviek môže zasahovať do prirodzeného cyklu spánok-bdenie. Táto jedna zmena môže pomôcť žiť viac synchronizovane s prirodzenými cirkadiánnymi rytmami tela.

    Uzemnenie (fyzické spojenie so zemou)

    Táto terapeutická prax zahŕňa činnosti, ako je chôdza vonku naboso, ležanie na tráve alebo na pláži, brodenie sa v jazere alebo oceáne, aby sme robili to, čo naši predkovia vždy robili prirodzene: fyzické spojenie so zemou. Výhody, ktoré zahŕňajú zvýšenú tekutosť červených krviniek (skvelé pre kardiovaskulárne zdravie), zníženie bolesti svalov po cvičení a zníženie stresu, depresie a únavy, vyplývajú zo skutočnosti, že Zem vyžaruje elektrické náboje, ktoré majú pozitívny vplyv na telo. Aj keď je výskum stále v plienkach, zdá sa, že elektrický náboj ovplyvňuje živú matricu medzi bunkami, čo má za následok zníženie zápalu.

    Nemôže to byť jednoduchšie - a skutočne to môže telu umožniť prekalibrovať svoje vnútorné nastavenia a zlepšiť zdravie.

    Kryštály

    Kryštály sú, podobne ako uzemnenie, krásne kamene odobraté zo zeme, ktoré prenášajú elektrickú energiu. Aj keď neexistuje žiadny súčasný výskum ich účinnosti, v histórii sa používali na zlepšenie zdravia. A hoci neveríme, že sú akýmkoľvek spôsobom zázračné alebo že sú skutočným liekom na akékoľvek zdravotné problémy, verím, že majú jemné zdravotné výhody. Existuje niekoľko typov liečivých kryštálov - od číreho kremeňa, ktorý je známy ako hlavný liečiteľ, až po obsidián, ktorý chráni pred emocionálnou a fyzickou negativitou - ideou však je vybrať ten, ktorý je pre vás ten pravý.

    Môžete si prečítať o rôznych kvalitách každého druhu a kúpiť si taký, ktorý vyhovuje vašim potrebám, online. Alebo si môžete vybrať kryštál tak, že vojdete do obchodu a jeden po druhom budete držať v ruke rôzne kamene. Mnoho ľudí hovorí, že cítia, ktorý je pre nich ten pravý. Ak chcete ťažiť z energie svojho kryštálu, môžete s kameňom meditovať, vložiť ho do kúpeľa, nosiť ho vo vrecku alebo rozmiestniť po dome rôzne kamene.

    Dážď, potoky a iné zvuky prírody

    Dážď, potoky a iné zvuky prírody

    Dážď, potoky a iné zvuky prírody

    Výskum ukazuje, že fyzické spojenie so Zemou je zdravé a počúvanie jej zvukov tiež môže byť. Prírodné zvuky sú už dlho spojené s relaxáciou a teraz štúdie začínajú potvrdzovať túto teóriu.

    Výskum ukázal, že zvuky potokov, spevu vtákov a fontán napríklad zlepšujú kognitívne schopnosti dospelých i detí. A v štúdii publikovanej vo vedeckých správach vedci použili skenovanie mozgu MRI a monitory srdcového tepu, aby zistili, ako rôzne zvuky pôsobia na ľudí. Zistili, že pri počúvaní umelých zvukov, ako je hluk z premávky a diaľnic, bola kognitívna pozornosť ľudí zameraná dovnútra, ako to býva vtedy, keď si robíme starosti alebo premýšľame, a ich reakčné časy boli pomalšie, ako keď počúvali prírodné zvuky, ktoré vyvolávali viac pozornosti zameranej zvonku.

    Na druhej strane štúdia zistila, že prirodzené zvuky vyvolávajú relaxačnú, parasympatickú reakciu nervového systému a s tým spojený pokles srdcovej frekvencie, krvného tlaku a stresu. Zdá sa, že ľudia ťažia z prírodných zvukov, ktoré sú im známe, a preto dáva zmysel nájsť si zoznam skladieb, aplikáciu alebo zariadenie na hluk, ktoré budú ponúkať zvuky, na ktoré ste zvyknutí, či už je to dážď alebo vlny alebo rozbúrené potoky. Alebo, ak nežijete v meste alebo v blízkosti rušnej ulice, jednoducho otvorte okná a vychutnajte si prírodnú relaxačnú symfóniu mimo svojho domova.

    Chápeme, že život je uponáhľaný a začať si osvojovať nový životný štýl môže byť zdrvujúce. Ale každý z návykov, ktoré sme načrtli vyššie, zvyšuje čchi tým, že telu dáva pokojnú a udržateľnú energiu. A keď je čchi silná, dokážete lepšie zvládnuť všetky ostatné povinnosti.

    zdroj: draxe.com