Pokus s ohrievaním v mikrovlnke, ktorý Vás prekvapí

< Spať na články

Školský projekt žiačky základnej školy z britského Sussexu možno mnohým zmení názor na ohrievanie jedla v mikrovlnke. Prácou, ktorú prihlásila na vedeckú súťaž Science fair, dokázala, aká je mikrovlnná rúra škodlivá.

Žiačka vo svojom projekte prefiltrovala vodu a rozdelila ju na dve časti. Prvú várku uviedla do varu klasickým spôsobom na variči. Druhú zohriala v mikrovlnke. Keď sa voda ochladila, naliala ju do dvoch rovnakých rastlín. Jej cieľom bolo zistiť, či rastliny budú na vodu zohriatú dvoma spôsobmi reagovať rovnako.

Výsledok pokusu je fascinujúci. Kým rastlina zalievaná vodou ohriatou na variči prosperovala, tá druhá, zaliata vodou zohriatou v mikrovlnke, zahynula. Tento istý projekt zopakovali aj autorkini spolužiaci. Výsledok bol vždy rovnaký.

Mikrovlnka1

Deň prvý. (naľavo voda použitá z mikrovlnky, napravo z variča)

Mikrovlnka2

Deň tretí. (naľavo voda použitá z mikrovlnky, napravo z variča)

Mikrovlnka3

Deň piaty. (naľavo voda použitá z mikrovlnky, napravo z variča)

Mikrovlnka4

Deň siedmy. (naľavo voda použitá z mikrovlnky, napravo z variča)

Mikrovlnka5

Deň deviaty. (naľavo voda použitá z mikrovlnky, napravo z variča)

Aj žiačka základnej školy sa tak prikláňa k domnienkam o tom, že mikrovlnka narúša štruktúru jedla a nápojov. Výrobcovia sa však už dlhé roky na toto tvrdenie ohradzujú a užívateľov ubezpečujú, že mikrovlnné rúry sú úplne bezpečné.

FORENSIC RESEARCH DOCUMENT Prepared By: William P. Kopp R. E. C. Research Operations TO61-7R10/10-77F05 RELEASE PRIORITY: CLASS I ROO1a