< Spať na články

Obsah článku

    Ako účinné sú vakcíny proti COVID-19?

    Pandémia koronavírusu sa prvýkrát objavila v decembri 2019 v čínskom Wuhan City. Odtiaľ sa rozšírila do 192 krajín a území. Doteraz bolo vírusom SARS-CoV-2 infikovaných viac ako 171 miliónov ľudí, z toho viac ako 3,68 milióna ľudí zomrelo.

    Vzhľadom na závažnosť ohniska nákazy vedci a výrobcovia vakcín neúnavne pracovali na vývoji účinných a bezpečných vakcín. V priebehu druhej polovice roku 2020 sa však objavili nové varianty, ktoré ohrozujú účinnosť týchto vakcín.

    Jedným z prvých uvádzaných variantov bol variant B.1.1.7 (Alpha), ku ktorému došlo v Spojenom kráľovstve v septembri 2020. Zároveň sa objavil variant B.1.351 (Beta) nazývaný juhoafrický variant, po ktorom nasledoval Brazílsky variant, tiež známy ako P.1 (gama). Nedávno India informovala o raketovom raste počtu prípadov spojených so vznikom nového variantu nazývaného variant B.1.617 (Delta) alebo indického variantu.

    Variant Alpha vykázal zvýšenú prenosnosť a hospitalizáciu. Niektoré štúdie preukázali, že variant môže zvýšiť riziko úmrtia súvisiaceho s COVID-19. Zistilo sa, že variant Beta zvyšoval prenosnosť a imunitný únik, čo znižovalo účinnosť niektorých vakcín. Celosvetová očkovacia kampaň sa začala v decembri 2020, ktorej cieľom je zabezpečiť komunitnú imunitu naprieč spoločnosťami. Vedci stanovili hranicu imunity COVID-19 medzi 60 a 70% populácie.

    Napriek rozsiahlemu očkovaniu však niektorí ľudia s vakcínou stále váhajú. Vedci varovali, že váhavosť a šírenie nových variantov môžu brániť populácii v dosiahnutí komunitnej imunity. Izrael vedie v očkovacej kampani proti COVID-19, pretože v počte zaočkovaných obyvateľov išiel ďaleko pred ostatné krajiny, keď na konci apríla 2021 prekročil 62%. Spojené kráľovstvo a USA dosiahli 50% respektíve 42%. Teraz je výzvou sprístupniť tieto vakcíny ľuďom na celom svete. Bude kľúčové, aby ľudia vo všetkých krajinách - nielen v tých bohatých - dostali požadovanú ochranu.

    Aké existujú vakcíny proti COVID-19?

    V súčasnosti sa používa niekoľko vakcín. Prvý program hromadného očkovania sa začal začiatkom decembra 2020 a počet podaných očkovacích dávok sa denne aktualizuje. Podalo sa najmenej 13 rôznych vakcín (na 4 platformách).

    Vakcína Pfizer/BioNtech Comirnaty bola zaradená do Zoznamu núdzových použití WHO (EUL - Európska univerzita v Lefke) 31. decembra 2020.

    Vakcíny SII /Covishield a AstraZeneca/AZD1222 (vyvinuté spoločnosťou AstraZeneca/Oxford a vyrobené štátnym inštitútom v Indii a SK Bio) boli dané EUL 16. februára 2021.

    Janssen/Ad26.COV 2.S vyvinutý spoločnosťou Johnson & Johnson bol uvedený na zoznam EUL 12. marca 2021.

    Vakcína Moderna COVID-19 (mRNA 1273) bola na zoznam EUL uvedená 30. apríla 2021 a vakcína Sinopharm COVID-19 bola uvedená na trh pre EUL 7. mája 2021. Vakcínu Sinopharm vyrába pekingský Bio-inštitút biologických výrobkov Co Ltd, dcérska spoločnosť China National Biotec Group (CNBG). Sinovac-CoronaVac bol do zoznamu EUL zaradený 1. júna 2021.

    Najčastejšie používané vakcíny

    Vakcíny sú určené na ochranu ľudí pred vystavením vírusu - v tomto prípade SARS-CoV-2. Vakcína v podstate trénuje imunitný systém, aby rozpoznal a napadol vírus, dokonca aj ten, ktorý ešte nevidel. Aj keď vakcíny napodobňujú infekciu, takmer nikdy nespôsobujú ochorenie.

    Vakcíny tiež chránia komunitu znižovaním šírenia chorôb medzi ľuďmi. Táto ochrana sa nazýva komunitná.

    Tu je pohľad na niektoré z prebiehajúcich projektov vakcín proti COVID-19:

    Vakcína Pfizer/BioNtech/Fosun Pharma

    Výrobca liekov Pfizer sa spojil s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech a čínskym výrobcom liekov Fosun Pharma, aby vyvinuli dvojdávkovú mRNA vakcínu. V polovici augusta 2020 predstavitelia spoločnosti uviedli, že vakcína priniesla „silnú“ reakciu v klinickej štúdii fázy 1/2.

    Spoločnosť zahájila proces fázy 3 koncom júla 2020 s cieľom prijať 30 000 ľudí zo Spojených štátov, Brazílie, Argentíny a Nemecka. Neskôr oznámili plány na zvýšenie tohto počtu na 44 000 ľudí. V októbri 2020 spoločnosť uviedla, že získala súhlas s registráciou detí vo veku do 12 rokov - prvý americký pokus zahŕňajúci túto vekovú skupinu. Ku koncu októbra bolo do procesu zapojených viac ako 42 000 ľudí. V tom čase spoločnosť ešte neurobila predbežnú analýzu údajov zo štúdie, čo ju stavia za pôvodný cieľ, ktorý mala urobiť do septembra 2020. Spoločnosť však stále očakáva, že niekedy v novembri bude mať dostatok údajov na to, aby mohla požiadať o povolenie na núdzové použitie od FDA.

    Dňa 9. novembra 2020 spoločnosť oznámila, že jej vakcína bola u účastníkov klinických skúšok účinná na viac ako 90%. O niekoľko dní neskôr úradníci spoločnosti oznámili, že žiadajú o povolenie na núdzové použitie ich vakcín od FDA. Išlo o prvé regulačné schválenie vakcíny proti COVID-19 v USA. Úradníci uviedli, že vakcína by mohla byť dostupná pre vysoko rizikové skupiny už v polovici decembra.

    8. decembra 2020 FDA vydala dokumenty, ktoré uvádzali, že vakcína Pfizer ponúka určitú ochranu po prvej dávke a takmer úplnú ochranu po druhej dávke.

    11. decembra 2020 FDA udelil povolenie na použitie dôveryhodného zdroja v prípade núdze pre vakcínu Pfizer. Spoločnosť začala produkt distribuovať o dva dni neskôr.

    Koncom januára 2021 predstavitelia spoločnosti uviedli, že štúdia naznačila, že ich vakcína je len o niečo menej účinná proti variantu COVID-19 z Južnej Afriky.

    V polovici februára 2021 štúdia z Izraela uviedla 94-percentný pokles symptomatických prípadov COVID-19 u ľudí, ktorí dostali obe dávky vakcíny Pfizer. Táto štúdia tiež ukázala, že vakcína bola 85% účinná 15 až 28 dní po úvodnej dávke.

    V polovici februára 2021 predstavitelia spoločnosti Pfizer oznámili, že sa domnievajú, že ich vakcína môže byť skladovaná pri bežných teplotách v mrazničke.

    Koncom februára 2021 štúdia zo Spojeného kráľovstva uviedla, že jedna dávka vakcíny Pfizer môže znížiť riziko nákazy novým koronavírusom o 70% a po dvoch dávkach 85%.

    Začiatkom marca 2021 štúdia z Izraela uviedla, že vakcína Pfizer bola vysoko účinná pri prevencii voči COVID-19 u ľudí s rôznymi stavmi, vrátane obezity, vysokého krvného tlaku a cukrovky 2. typu.

    V polovici marca 2021 predstavitelia spoločnosti zverejnili klinické údaje z Izraela a uviedli, že ich vakcína bola na 97% účinná pri prevencii symptomatických ochorení vyvolaných COVID-19.

    V polovici mája 2021 FDA udelila povolenie na núdzové použitie vakcíny Pfizer, ktorá sa má podať deťom vo veku 12 až 15 rokov.

    Začiatkom júna 2021 predstavitelia spoločnosti Pfizer oznámili, že začnú testovať svoju vakcínu na deťoch mladších ako 12 rokov. Očakávajú výsledky od účastníkov klinického skúšania vo veku od 5 do 11 rokov v septembri 2021.

    Vakcína Moderna COVID-19 (mRNA 1273)

    Spoločnosť začala testovať svoju dvojdávkovú messengerovú vakcínu RNA (mRNA) v marci 2020 v klinickej štúdii fázy 1 so sľubnými výsledkami.

    Koncom júla 2020 zahájila spoločnosť Moderna klinické štúdie fázy 3 s vakcínou.

    Koncom augusta 2020 predstavitelia spoločnosti uviedli, že predbežné údaje zo štúdie fázy 1 ukázali, že vakcína vyvolala sľubnú imunitnú odpoveď u 10 ľudí vo veku od 56 do 70 rokov, ako aj u 10 ľudí vo veku nad 70 rokov.

    Spoločnosť koncom októbra 2020 oznámila, že ukončila nábor všetkých 30 000 účastníkov skúšobnej fázy 3. Týkalo sa to viac ako 7 000 ľudí vo veku nad 65 rokov a viac ako 5 000 mladších ľudí s chronickými stavmi, ktoré zvyšujú riziko závažného nakazenia sa ochorením COVID-19.

    Začiatkom októbra 2020 predstavitelia spoločnosti oznámili, že ich vakcína nebude k dispozícii pre širokú distribúciu až do jari 2021. Neskôr v mesiaci povedal generálny riaditeľ spoločnosti Moderna investorom, že rada pre sledovanie údajov a bezpečnosť v rámci štúdie môže začať s analýzou údajov zo štúdií v novembri.

    V polovici novembra 2020 predstavitelia spoločnosti Moderna oznámili, že ich vakcína dosiahla v počiatočných výsledkoch štúdie fázy 3 efektívnu mieru 94%. Odborníci uviedli, že je potrebné vykonať ďalšie testovanie a získať viac informácií.

    30. novembra 2020 predstavitelia spoločnosti Moderna uviedli, že požiadajú FDA o schválenie jej vakcíny na núdzové použitie.

    18. decembra 2020 FDA udelila povolenie na núdzové použitie vakcíny Moderna. Spoločnosť začala s dodávkou produktu o tri dni neskôr.

    25. mája 2021 predstavitelia spoločnosti oznámili, že ich vakcína sa ukázala ako účinná v klinických štúdiách proti COVID-19 u detí vo veku 12 až 17 rokov.

    Začiatkom júna 2021 úradníci spoločnosti Moderna požiadali FDA, aby im udelil povolenie na núdzové použitie vakcíny deťom od 12 do 17 rokov.

    AstraZeneca/AZD1222

    Koncom apríla 2020 sa začalo klinické skúšanie fázy 1 na Oxfordskej univerzite. Vakcína je založená na šimpanzom adenovíruse, ktorý prenáša proteíny koronavírusu do buniek.

    V auguste 2020 začala spoločnosť AstraZeneca pokusy 3. fázy v Brazílii, Južnej Afrike a USA. Tieto štúdie boli zastavené v septembri 2020, keď sa u dobrovoľníka v štúdii vyvinula zriedkavá zápalová porucha chrbtice nazývaná priečna myelitída. Pokusy boli znovu zahájené o týždeň neskôr v Brazílii a Spojenom kráľovstve. Koncom októbra FDA povolila obnovenie procesu v USA.

    V polovici novembra 2020 predstavitelia spoločnosti uviedli, že ich vakcína vyvolala silnú imunitnú odpoveď v klinickom skúšaní, do ktorého boli zapojení ľudia starší ako 70 rokov.

    Údaje zverejnené 8. decembra 2020 naznačujú, že vakcína je bezpečná, ale účinná je iba okolo 70%.

    Začiatkom februára 2021 predstavitelia spoločnosti oznámili, že výsledky klinických štúdií fázy 3 ukázali, že ich vakcína bola po 12 týždňoch účinná na 82%. Dodali, že vakcína bola stopercentne účinná pri prevencii závažných chorôb, hospitalizácií a úmrtí. Poznamenali tiež, že vakcína dosiahla až 67-percentnú účinnosť v prevencii prenosu chorôb.

    O niekoľko dní neskôr predstavitelia Juhoafrickej republiky pozastavili plány na naočkovanie svojich zdravotníckych pracovníkov v prvej línii, pretože klinické skúšky naznačili, že vakcína AstraZeneca nie je účinná pri prevencii mierneho až stredne závažného ochorenia, pretože v tejto krajine je dnes dominantný variant COVID-19.

    V polovici februára schválila Svetová zdravotnícka organizácia povolenie na núdzové použitie vakcíny AstraZeneca, ktorá sa má distribuovať do celého sveta.

    Ktorá vakcína je najlepšia?

    Aj keby sme sa pokúsili odpovedať na túto otázku, definícia, ktorá vakcína je „najlepšia“, nie je jednoduchá. Znamená to, že vakcína vás lepšie chráni pred závažnými chorobami? Tá, ktorá vás chráni pred ktorýmkoľvek variantom, ktorý koluje vo vašej blízkosti? Tá, ktorá potrebuje menej posilňovacích zásahov? Tá pre vašu vekovú skupinu? Alebo je to úplne iné opatrenie?

    Aj keby sme mohli definovať, čo je „najlepšie“, nie je to tak, akoby ste dostali na výber vakcínu. Kým nebude k dispozícii sada vakcín, bude drvivá väčšina ľudí na celom svete očkovaných akoukoľvek dostupnou vakcínou. Vychádza to z dostupných klinických údajov a odporúčaní zdravotníckych orgánov alebo z toho, čo vám odporučí lekár, ak máte zdravotné problémy.

    Je úplne racionálne chcieť „najlepšiu“ dostupnú vakcínu. Ale najlepšia vakcína je tá, ktorá je vám momentálne k dispozícii, pretože vás chráni pred nakazením sa, znižuje prenos na zraniteľných členov našej komunity a podstatne znižuje vaše riziko vážneho ochorenia.

    Všetky dostupné vakcíny robia túto prácu a robia ju dobre. Z kolektívneho hľadiska sú tieto výhody kombinované. Čím viac ľudí bude očkovaných, tým viac bude komunita imúnna (tiež známa ako komunitná imunita), čo ešte viac obmedzuje šírenie ochorenia COVID-19.

    Globálna pandémia je veľmi dynamická situácia s objavujúcimi sa vírusovými variantmi obáv, neistou globálnou dodávkou očkovacích látok, nejednotnými vládnymi krokmi a potenciálom výbuchu nákazy v mnohých regiónoch.

    Čakanie na dokonalú vakcínu je teda nedosiahnuteľnou ambíciou. Každá dodaná vakcína je malým, ale významným krokom k dosiahnutiu globálnej normality.

    Účinnosť versus Efektívnosť vakcíny

    Účinnosť je miera, do akej vakcína za ideálnych a kontrolovaných okolností zabraňuje chorobe a pravdepodobne prenosu, zatiaľ čo efektívnosť vakcíny sa týka toho, ako dobre funguje - aj proti novým variantom, a u ľudí, ktorí mohli byť vylúčení z klinickej skúšky, ako sú napríklad slabí starší ľudia alebo tí, ktorí užívajú lieky, ktoré potláčajú imunitné reakcie.

    Niektoré z vakcín proti COVID-19, ako sú vakcíny Moderna a Pfizer, uvádzali v rámci týchto skúšok účinnosť vyššiu ako 90% a všetky z nich boli schválené WHO na urgentné použitie a v súčasnosti sú sledované v bežnej populácii *, hlásené účinnosti vyššie ako 50% pri prevencii symptomatických chorôb a oveľa vyššie účinnosti pri prevencii hospitalizácií alebo úmrtí (pozri tabuľku nižšie).

    * Zobrazené údaje sú o ochrane pred kmeňom predkov SARS-CoV-2.

    ** Údaje AstraZeneca o symptomatickom ochorení sú iba pre prípady minimálne 14 dní po podaní dávky.

    *** Jednodávková vakcína. Odkazuje na ochranu pred symptomatickým ochorením, 28 dní po očkovaní.

    To je oveľa lepšie, ako sa tento rok odvážilo predpovedať veľa vedcov. WHO pôvodne uviedla, že minimálne prijateľná vakcína proti COVID-19 dosiahne najmenej 50% účinnosť, ideálne však najmenej 70% účinnosť, s konzistentnými výsledkami u starších ľudí a imunitou pretrvávajúcou najmenej jeden rok.

    Sme teda očkovaním chránení?

    Ak ste dokončili očkovanie, ste dobre chránení: dve dávky vakcíny Pfizer alebo Moderna alebo jednorazová vakcína Johnson & Johnson. Ak ste dostali iba jednu z dvoch požadovaných dávok mRNA vakcín, mali by ste očkovanie ukončiť podaním druhého očkovania. To zvýši vašu ochranu proti COVID-19 z asi o 33% lepšej ako neočkovanej osoby až o 90%.

    Obraz je komplikovanejší, ak ste imunokompromitovaný. Štúdie zistili, že niektorí pacienti so zníženou imunitou po očkovaní neprodukujú protilátky. V týchto prípadoch niektoré štúdie naznačujú, že posilňujúce injekcie môžu ponúknuť nádej, keď tretia dávka mRNA vakcíny vyvolá ochrannú protilátkovú odpoveď.

    Pre mRNA vakcíny proti COVID-19 zostáva odporúčanie CDC rovnaké: pre Pfizer dostaňte dve dávky s odstupom 21 dní a pre Modernu dve dávky s odstupom 28 dní. Dodržiavanie harmonogramu a príjem obidvoch dávok znamená, že budete mať veľmi vysokú úroveň ochrany, akonáhle má vaše telo čas na vytvorenie imunity.

    Záver znie: dve dávky očkovania sú oveľa lepšie ako jedna.

    Prečo sú 2 dávky lepšie ako 1?

    Keď dostanete vakcínu AstraZeneca alebo vakcínu mRNA, ako je Pfizer, bude to viesť vaše telo k tomu, aby v mieste vpichu vytvoril ostnatý proteín SARS-CoV-2. To vyvoláva imunitnú odpoveď, ktorá rozpoznáva a pamätá si tento proteín. Ale z vakcín nevytvára ostnatý proteín veľmi dlho, ani ho nerozširujú. To obmedzuje veľkosť imunitnej odpovede.

    Obmedzenie každej dávky a jej podanie dvakrát vedie všeobecne k lepším a dlhodobejším imunitným reakciám ako jedna dávka. Rovnako ako vaša vlastná pamäť, ktorá sa zlepšuje opakovaným sledovaním alebo počúvaním s prestávkou medzi nimi, sa naša imunitná pamäť všeobecne zlepšuje opakovaným vystavením niečomu, proti čomu nás musí chrániť.

    Varianty Covid-19

    Ďalším dôvodom, prečo sa účinnosť v skutočnom svete môže líšiť, je vývoj a šírenie nových variantov v rôznych krajinách. Napríklad štúdia účinnosti vakcíny z Kataru naznačuje, že vakcína Pfizer / BioNTech Covid-19 je 90% účinná pri prevencii infekcie z variantu Alpha najmenej 14 dní po 2. dávke, ale 75% účinná v prevencii infekcie z variantu Beta o najmenej 14 dní po 2. dávke. Údaje od zdravotníckych pracovníkov v brazílskom Manause, kde variant gama predstavoval 75% infekcií, naznačujú, že vakcína Sinovac bola proti symptomatickej infekcii účinná 49,6%.

    Všetky vakcíny proti COVID-19 vytvárajú protilátky proti ostnatému glykoproteínu na povrchu koronavírusu. Ak sa po očkovaní stretnete s koronavírusom, tieto protilátky vás chránia naviazaním na hrot na jeho povrchu a zabraňujú vírusu preniknúť do vašich buniek, aby spôsobili infekciu.

    Problém je v tom, že delta variant sa môže vyhnúť niektorým - ale nie všetkým - protilátkam generovaným súčasnými vakcínami.

    Údaje z verejného zdravotníctva v Anglicku však naznačujú, že vysoko prenosný variant Delta, ktorý sa rýchlo šíri po celom svete, mal malý vplyv na skutočnú účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech alebo AstraZeneca po prvej dávke (30-40%). Úplné očkovanie dvoma dávkami Pfizeru ponúka väčšiu ochranu (96%) ako dve dávky lieku AstraZeneca (92%) - porovnateľná s ich účinnosťou proti hospitalizácii z variantu Alpha.

    Štúdia v Škótsku zistila veľmi podobné výsledky.

    Zabránenie závažným chorobám

    Väčšina údajov sa týka vakcín Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, ktoré ako prvé získali núdzové povolenie v mnohých krajinách.

    Podľa nedávneho preskúmania údajov zhromaždených z Izraela, Švédska, Spojených štátov amerických a Spojeného kráľovstva (vrátane samostatných údajov z Anglicka a Škótska) sa zdá, že všetky tri vakcíny znižujú šance ľudí na infekciu a hospitalizáciu o viac ako 80% - bez ohľadu na ich vek.

    V niektorých prípadoch môže byť účinnosť vakcíny vyššia, ako by sa dalo očakávať na základe výsledkov klinických skúšok. V máji 2021 verejné zdravotníctvo v Anglicku oznámilo, že dve dávky vakcíny AstraZeneca môžu byť okolo 85% až 90% účinné proti symptomatickým ochoreniam (ktoré v tom čase z veľkej časti spôsoboval variant Alpha). Odvtedy zverejnila ďalšie údaje o účinnosti voči variantu Delta.

    Presná úroveň účinnosti sa však líšila v závislosti od krajiny, ktorá je predmetom vyšetrovania, možno čiastočne aj kvôli tomu, ktoré skupiny boli uprednostňované počas rôznych kampaní a ako krajiny zisťujú, liečia a kategorizujú prípady COVID-19. Napríklad údaje zhromaždené počas očkovacej kampane v Izraeli zistili, že vakcína Pfizer/BioNTech je 95% účinná proti infekcii SARS-CoV-2 sedem alebo viac dní po druhej dávke, zatiaľ čo švédske údaje naznačujú, že je 87% účinná pri prevencii infekcie a údaje z USA naznačujú, že dve dávky vakcín Pfizer alebo Moderna boli účinné 88,7%.

    Údaje z Dánska medzitým naznačujú, že dve dávky vakcíny Pfizer boli účinné iba u 64% obyvateľov domovov starostlivosti s mediánom veku 84 rokov, ale 90% účinné pri podávaní zdravotníckym pracovníkom, ktorí sú vo všeobecnosti mladší a zdravší.

    Prenos medzi členmi domácnosti

    Vedci z anglického verejného zdravotníctva tiež začali používať údaje z reálneho sveta na skúmanie účinku vakcín proti COVID-19 na prenos SARS-CoV-2, čo by mohlo pomôcť zvýšiť úroveň imunity populácie a chrániť ľudí, ktorí môžu zle reagovať na imunizáciu alebo sa nemôžu očkovať. Prepojením údajov z národného očkovacieho registra s laboratórnymi výsledkami a adresami bydliska skúmali, ako pravdepodobné je, že očkovaný jedinec, u ktorého sa vyvinul COVID-19, prenesie infekciu na iného člena domácnosti.

    Ich údaje publikované v New England Journal of Medicine naznačujú, že takýto prenos bol o 40-50% nižší, ak osoba dostala najmenej 21 dní predtým jednu dávku vakcíny AstraZeneca alebo Pfizer/BioNTech v porovnaní s tým, čo neboli zaočkovaní.

    Vedľajšie účinky vakcín

    Časté vedľajšie účinky očkovacích látok sleduje štúdia príznakov Zoe COVID. To umožňuje viac ako štyrom miliónom ľudí, hlavne vo Veľkej Británii, hlásiť akékoľvek vedľajšie účinky prostredníctvom aplikácie.

    Hlásené vedľajšie účinky sú zvyčajne mierne (bolesť hlavy a únava). Asi 13% uvádza časté vedľajšie účinky po prvej dávke vakcíny Pfizer, 22% po druhej dávke. V prípade AstraZeneca je to po prvej dávke viac ako 33%. Údaje z druhej dávky lieku AstraZeneca neboli pre túto štúdiu k dispozícii.

    Milióny ľudí môžu hlásiť akékoľvek podozrenia na vedľajšie účinky vakcín proti COVID prostredníctvom aplikácie zo stránky www.shutterstock.com.

    Aplikácia Zoe nevyčíslila riziko zriedkavých závažných komplikácií očkovania. Údaje z reálneho sveta však priniesli skoré odhady rizika krvnej zrazeniny (trombózy) po podaní vakcíny AstraZeneca v Nórsku a Dánsku. Celková miera krvnej zrazeniny v žilách kdekoľvek v tele bola v porovnaní s bežnou populáciou približne dvojnásobná. To zahrňovalo ďalšie riziko mozgovej žilovej trombózy (typ krvnej zrazeniny v mozgu) 2,5 z každých 100 000 osôb, ktoré dostali prvé očkovanie (v porovnaní s bežnou populáciou). Aj keď je táto možnosť zvýšená, predstavuje to veľmi malé riziko.

    Vedci nemali na porovnanie úrovní rizika prístup k príslušným kontrolným skupinám, ktoré dostávali ďalšie vakcíny proti COVID-19. Toto bude pravdepodobne prioritou budúcich štúdií.

    Úmrtnosť po podaní vakcíny Covid-19

    Údaje o úmrtiach po očkovaní vakcínou proti COVID-19 sa získali z Národného programu dohľadu nad bezpečnosťou vakcín Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS). Hľadali sa úmrtia spojené s akoukoľvek vakcínou proti COVID-19 vo VAERS od 11. decembra 2020 do 8. januára 2021. Na odhad miery úmrtnosti sa použil sledovač údajov COVID Centers for Disease Control and Prevention (CDC) (Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb) pre celkový počet ľudí dostávajúcich vakcíny proti COVID-19 v rovnakom období. Stratifikovaná analýza sa uskutočňovala podľa miesta vakcinácie.

    Výsledky

    Medzi 6 688 231 jedincami, ktorí boli očkovaní proti COVID-19, bolo k 8. januáru 2021 hlásených 55 úmrtí. Miera úmrtnosti spôsobená očkovaním proti COVID-19 bola 8,2 na milión obyvateľov. Celkovo bolo v zariadeniach dlhodobej starostlivosti hlásených 37 úmrtí, keď bolo zaočkovaných 693 246 obyvateľov. Úmrtnosť spôsobená očkovaním proti COVID-19 bola medzi obyvateľmi zariadenia s dlhodobou starostlivosťou 53,4 na milión obyvateľov.

    Dospelí vo veku 85 rokov a viac tvorili polovicu hlásených úmrtí. U osôb očkovaných v zariadeniach dlhodobej starostlivosti to boli prevažne starší ľudia a ženy. Spolu 14 osôb (25,5%) zomrelo v ten istý deň a 45 osôb (81,8%) zomrelo do 1 týždňa po očkovaní. Najčastejšie uvádzanými komorbiditami spojenými s úmrtiami boli hypertenzia, demencia, chronická obštrukčná choroba pľúc (COPD), cukrovka a zlyhanie srdca. Demencia bola pravdepodobnejšia v súvislosti s úmrtiami v zariadeniach dlhodobej starostlivosti. Lieky spojené s úmrtím boli lieky proti bolesti, lieky na zníženie horúčky a antihypertenzíva.

    Diskusia

    Vakcína proti COVID-19 je bezpečná u mladších skupín. Väčšina hlásených úmrtí bola u ľudí vo veku 85 rokov a starších a očkovaných v zariadeniach dlhodobej starostlivosti; títo pacienti sú krehkí starší ľudia so závažnými základnými zdravotnými stavmi, ako je demencia, hypertenzia, zlyhanie srdca, CHOCHP, cukrovka, anémia a možnosť pádu. Títo zraniteľní pacienti sú navyše používateľmi polyfarmácie. Určité interakcie vakcína-choroba a vakcína-liek mohli prispieť k zhoršeniu zdravotných výsledkov týchto už aj tak zraniteľných populácií. Je nevyhnutné monitorovať alergické reakcie po očkovaní, ktoré sa vyskytujú hlavne v krátkom časovom období, z hľadiska preventívnych rizík. Miera úmrtnosti 53,4 na milión osôb po očkovaní vakcínou proti COVID-19 medzi obyvateľmi zariadenia s dlhodobou starostlivosťou počas obdobia štúdie bola však oveľa nižšia v porovnaní s mesačnou mierou úmrtnosti z akejkoľvek príčiny 0,3% u dospelých vo veku 65 rokov alebo starších alebo 30-denná úmrtnosť na všetky príčiny 21,5% medzi obyvateľmi domovov ošetrovateľskej starostlivosti v USA s COVID-19. Naše údaje preto naznačujú, že výhody vakcín proti COVID-19 vysoko prevažujú nad potenciálnymi rizikami u starších krehkých populácií (napr. zariadenia dlhodobej starostlivosti) a naše zistenia nepodporujú vylúčenie starších dospelých z očkovania ako urobila nórska vláda. Je však potrebné pokračovať v sledovaní očkovania proti COVID-19 u staršej populácie, najmä u tých, ktorí majú v tejto štúdii pridružené komorbidity a lieky.

    Koľko ľudí je zaočkovaných proti COVID-19

    K 4.8.2021 dostalo 29,3% svetovej populácie najmenej jednu dávku vakcíny proti COVID-19 a 15% je úplne očkovaných.

    Globálne bolo podaných 4,31 miliárd dávok a v súčasnosti sa podáva 41,3 miliónov dávok každý deň.

    Iba 1,1% ľudí v krajinách s nízkym príjmom dostalo najmenej jednu dávku.

    zdroj: ourworldindata.org, who.int, healthline.com, gavi.org, theconversation.com, vaers.hhs.gov, frontiersin.org