Obsah článku

  Agar a riasy

  Agar je produktom niekoľkých druhov morských rias, ktoré rastú v hĺbke asi 80 metrov. Je tiež známy ako agar-agar a pochádza z malajského názvu pre červené riasy. Červené riasy vylučujú sliz, z ktorého sa extrakciou získava rôsol nazývaný agar. Číňania a Japonci už pred dvetisíc rokmi poznali a využívali jeho liečivé účinky.

  Agar sa získava predovšetkým v Ázii, ale pestovanie rias na tento účel sa rozšírilo už aj do Španielska, Portugalska, Maroka, Kórey a USA. V našich zemepisných šírkach poznajú riasy najmä milovníci japonskej kuchyne, kde sa často podávajú ako ľahká zeleninová príloha alebo bývajú súčasťou známeho suši.

  Obsah vitamínov a minerálov v agare a riasach

  Agar má nízky obsah kalórií, tuku, cukru a sacharidov, ale vysoký obsah vápnika, draslíku, zinku, horčíka, železa, medi, mangánu, jódu a vlákniny, ďalej obsahuje vitamín K, vitamín E a vitamín B5.

  Riasy majú vysoký obsah biologicky účinných látok

  • wakama a arama - obsahujú 10 krát viac vápnika ako mlieko
  • hijiki - má 10 krát viac železa ako hovädzie mäso
  • kombu a arama - majú až 50 krát vyšší obsah jódu ako ustrice a až 100 krát vyšší ako morské ryby

  Agar môže byť použitý ako laxatívum (preháňadlo), prostriedok na potlačenie chuti do jedla, pomáha pri onkologických ochoreniach prsníkov, zmierňuje zápaly, neutralizuje črevné toxíny, podporuje redukciu hmotnosti, prispieva k zdraviu kostí i mozgu, atď.

  Agar a riasy - 6 účinkov na zdravie

  Agar udržuje zdravé trávenie

  Vláknina nájdená v agare má mnoho pozitívnych účinkov na trávenie. Absorbuje toxíny z čreva a gastrointestinálneho traktu, prenáša toxický odpad bezpečne z tela. Často sa používa ako liek na zápchu, rozpustné vlákniny absorbujú vodu v čreve a tvoria objem, ktorý pôsobí ako prírodné preháňadlo. Regulácia a čistenie čreva je jedným zo základných pilierov zdravého zažívacieho traktu.

  Agar pomáha bojovať proti rakovine

  V riasach sa nachádza množstvo fukoidanu, ktorý predovšetkým pri onkologických ochoreniach prsníkov zmierňuje priebeh ochorenia a má aj preventívne účinky. Šetrná sprievodná liečba vo forme pravidelnej konzumácie rias môže onkologickým pacientom veľmi pomôcť. Vďaka bežnej konzumácii rias sa rakovina prsníkov u Japoniek vyskytuje oveľa zriedkavejšie ako u Európaniek.

  Agar2

  Agar pomáha pri chudnutí

  Agar je považovaný za zdravý doplnok chudnutia kvôli nízkemu obsahu kalórií, tuku, cukru a sacharidov. Agar potláča chuť do jedla, ktorý je tvorený najmä vo vode rozpustnou, nestráviteľnou vlákninou a je známy ako „hydrofilný koloid“. To priťahuje a absorbuje vodu, zvyšuje objem s veľmi málo kalóriami, ktoré dávajú pocit plnosti, ktorá umožňuje ľuďom znížiť príjem potravy. Ako agar prechádza telom, absorbuje tiež glukózu v žalúdku a rýchlo prechádza cez tráviaci systém, čím zabraňuje jeho ukladaniu ako tuku.

  Agar udržuje zdravé kosti

  Agar má vysoký obsah vápnika a horčíka, zatiaľ čo vápnik je známy svojím prínosom pre silné a zdravé kosti, menej známym faktom je, že musí byť v rovnováhe s horčíkom, aby sa zvýšila hustota kostí. Častým problémom je príliš veľa vápnika a málo horčíka v strave, čo môže viesť k bolestivej kalcifikácii kĺbov a tvorbe obličkových a žlčových kameňov. Našťastie agar obsahuje zdravú rovnováhu týchto dvoch dôležitých minerálov, spolu s mangánom - živinou, ktorá je životne dôležitá pre metabolizmus a tvorbu kostí.

  Agar udržuje zdraví mozog

  Agar je polymér tvorený podjednotkami jednoduchej galaktózy molekuly cukru, ktorá sa bežne označuje ako „mozgový cukor“. Je životne dôležitý pre rozvoj mozgu u detí a môže byť produkovaný endogénne v tele, ako aj doplnený z potravín, ako je napríklad agar.Pokiaľ ide o degeneratívne stavy mozgu, nedávna štúdia dospela k záveru, že: „galaktóza hrá potenciálne užitočnú úlohu pri odstraňovaní neurotoxických zlúčenín z mozgu u pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou“.

  Agar predchádza málokrvnosti

  Anémia je stav, ktorý sa vyskytuje, keď vaše telo nemá dostatok zdravých červených krviniek, čo vedie k príznakom anémie, ako je únava, závraty a dýchavičnosť. Nedostatok železa je jednou z najčastejších základných príčin anémie. 28 gramov agaru dodáva neuveriteľných 33% železa, ktoré potrebujete počas celého dňa, čo môže pomôcť podporiť produkciu zdravých červených krviniek a znížiť riziko anémie. Uistite sa, že agar spárujete s inými potravinami bohatými na železo, ako aj vitamínom C z ovocia alebo zeleniny, aby sa zvýšila absorpcia železa.

  Agar1

  Pozor!

  Agar nie je vhodný na použitie s potravinami, ktoré obsahujú ovocný alebo vínny ocot, resp. s potravinami s vysokým obsahom rastlinnej kyseliny oxalátovej (kyseliny šťaveľovej), ako napr. špenát, rebarbora, mangold, šťaveľ, čokoláda alebo čierny čaj.

  Ľudia trpiaci občasnými alebo chronickými hnačkami, resp. riedkou stolicou, by mali byť pri konzumácii agaru opatrní. Agarové preparáty z lekárne sú kombinované s ďalšími účinnými látkami, napr. s parafínom a črevnými dráždidlami, a môžu spôsobiť výrazné problémy so stolicou (silnú hnačku(a vyvolať rozličné kožné prejavy (svrbenie, pálenie), alergie a poruchy funkcie pečene.

  Ako agar nakupovať?

  Agar predávajú vo forme prášku a želatínovacieho prostriedku v obchodoch s racionálnou výživou. Niekedy sa objavuje pod označením rastlinná želatína, cejlónske riasy alebo japonská želatína. V lekárňach dostať dražé a emulzie s obsahom agaru.

  Ako agar spracovať?

  Agar sa môže použiť na výrobu želé, panna cotta, zmrzliny, džemu a na zahusťovanie polievok a duseného mäsa.

  Na výrobu želé sa varí vo vode, až kým sa pevné látky nerozpustia. Potom sa pridajú sladidlá, ochucovadlá, farbivá, ovocie alebo zelenina a kvapalina sa naleje do foriem, ktoré sa majú podávať ako dezerty a zeleninové aspiky, alebo sa použije do iných dezertov, ako je napríklad vrstva želé v koláči.

  zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, en.wikipedia.org, indigo-herbs.co.uk, draxe.com