Hlávkový šalát - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Hlávkový šalát

  Hlávkový šalát veľmi rýchlo rastie a vo veľkých mäkkých listoch sa tvorí vysoká koncentrácia účinných látok. Hlávkový šalát iste nepatrí na popredné miesto nášho jedálneho lístka, a predsa sa s ním stretávame veľmi často - zelený šalátový lístok je vždy aspoň súčasťou zeleninovej oblohy pokrmu.

  Hlávkový šalát je jednoročná rastlina a má pôvod v Európe. V našich zemepisných šírkach ho pestujú v zime v skleníkoch a na jar a v lete pod holým nebom. Môžeme si vybrať z rozličných kultivarov hlávkového šalátu - cukrový s mierne horkastou chuťou, červenkastý, kučeravý i s pevnou hlávkou, svetlozelený až žltobiely alebo chrumkavý - takzvaný ľadový šalát.

  Obsah vitamínov a minerálov v hlávkovom šaláte

  Hlávkový šalát obsahuje vitamín B1, B2, B6, C, E, K, vitamín A - karotény, niacín-B3, kyselinu listovú-B9 aj pantotenovú-B5 a biotín-B7. Z minerálnych látok najmä železo a vápnik, ďalšími účinnými látkami sú sodík, zinok, fosfor, horčík, draslík, mangán, chróm, selén a nikel. Okrem toho obsahuje množstvo vlákniny.

  Šalát je dobrý na trávenie, chudnutie, posilňuje imunitný systém, odstraňuje únavu a dodáva životnú energiu, zlepšuje zužitkovanie bielkovín a okysličenie buniek, posilňuje nervy a zlepšuje koncentráciu, atď.

  Hlávkový šalát - 10 účinkov na zdravie

  Šalát1

  Šalát na trávenie

  Hlávkový šalát obsahuje veľa vody a dobre požutý a natrávený zo žalúdka prináša do čriev množstvo vlákniny, ktorá zabezpečuje rýchlejšie pohyby čriev a pomáha odstraňovať zníženú činnosť čriev a zápchu.

  Šalát na chudnutie

  Vláknina viaže a odstraňuje jedovaté látky a tuky a pomáha nám zbaviť sa prebytočných kilogramov. Ďalším dôvodom prečo jesť šalát je, že jedna porcia šalátu obsahuje len 5 kalórií a extrémne nízky obsah tuku. Okrem toho, šalát pomáha preklenúť medzeru medzi mikroživinami, ktorá je inak ťažko dosiahnuteľná pri nízkokalorickej diéte.

  Šalát zlepšuje zužitkovanie bielkovín

  Kyselina listová stimuluje produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, ktorá je potrebná na to, aby sa už v žalúdku začal chemický rozklad bielkovín. Každý lístok hlávkového šalátu umožní nášmu organizmu lepšie využiť bielkoviny.

  Šalát na tvorbu červených krviniek

  Červenolisté sorty hlávkového šalátu majú vysoký obsah kyseliny listovej, ktorá sa nachádza takmer výhradne v surovej zelenine. Tento vitamín skupiny B slúži ako takzvaný transportér uhlíka pri produkcii hému - zložky krvného farbiva hemoglobínu, ktorý zabezpečuje tvorbu červených krviniek. Divo žijúce zvieratá vďačia zeleným rastlinám za to, že majú v tele dostatok červených krviniek a ich bunky sú optimálne okysličené.

  Šalát podporuje zdravie mozgu

  Poškodenia mozgu môžu viesť k smrti neuronálnych buniek, čo vedie k závažným ochoreniam mozgu, ako je Alzheimerova choroba. Extrakty zo šalátov, podľa mnohých štúdií, riadili smrť neurónových buniek.

  Šalát je bohatý na diétne dusičnany. Táto zlúčenina je konvertovaná na oxid dusnatý v tele, čo je bunková signálna molekula, ktorá podporuje endotelovú funkciu. Zníženie endotelovej funkcie prispieva k poklesu kognitívnych funkcií a iným neurologickým poruchám súvisiacim so starnutím. Príjem šalátu to zastaví.

  Šalát2

  Šalát bojuje so zápalom

  Určité proteíny v šaláte, podobne ako lipoxygenáza, pomáhajú kontrolovať zápal.

  Čím tmavší je šalát, tým viac antioxidantov má - čo ďalej prispieva k jeho protizápalovým vlastnostiam. Šalát je jednou z tých zelenín, ktoré sú bezpečné z hľadiska bolesti. Môžete zahrnúť dva šálky surovej listovej zeleniny do vašej stravy pravidelne a znížite tak riziko vzniku artritídy alebo súvisiacim bolestivým stavom.

  Šalát na zdravé srdce

  Šalát je dobrým zdrojom folátov, čo je vitamín B, ktorý premieňa homocysteín. Nezmenený homocysteín môže poškodiť krvné cievy a viesť k akumulácii plaku, čím poškodzuje srdce. Šalát je tiež bohatým zdrojom vitamínov A a C, ktoré pomáhajú oxidovať cholesterol a posilňujú tepny. Tieto dve živiny tiež zlepšujú prietok krvi a zabraňujú infarktom. Šalát tiež obsahuje draslík, ktorý znižuje krvný tlak a zabraňuje ochoreniam srdca. Spotreba šalátu môže tiež zvýšiť HDL (dobrý cholesterol) a znížiť úroveň zlého LDL cholesterolu.

  Šalátom proti cukrovke

  Štúdie ukázali, že zelená zelenina, najmä tá ako šalát, znižuje riziko diabetu 2. typu. To možno pripísať nízkemu glykemickému indexu (účinok konkrétneho jedla na hladinu cukru v krvi) šalátu, čo znamená, že nespôsobuje veľký nárast hladiny cukru v krvi. Jedna šálka šalátu obsahuje len asi 5 kalórií a 2 gramy sacharidov. Táto skutočnosť z neho robí aj zdravý doplnok k diabetickej strave. Odborníci odporúčajú rímsky šalát pred akoukoľvek inou odrodou, pretože obsahuje esenciálne mikroživiny (čo je dôvod, prečo je tmavší). Šalát tiež obsahuje lactucaxantín, antidiabetický karotenoid, ktorý znižuje hladiny glukózy v krvi a môže byť potenciálnou liečbou diabetu.

  Šalátom pre zdravie očí

  Šalát (najmä rímsky) obsahuje zeaxantín, super antioxidant, ktorý zlepšuje videnie. Zistilo sa, že bráni vekom podmienenej makulárnej degenerácii.

  Tmavá zelená zelenina ako šalát obsahuje ako luteín, tak zeaxantín - jednu smrtiacu kombináciu na prevenciu závažných ochorení zraku. Jedna štúdia ukázala, že ženy na diéte s vysokým obsahom luteínu sú o 23% menej náchylné na vznik šedého zákalu.

  Rímsky šalát je tiež dobrou náhradou za špenát (ďalšia zelenina dobrá pre oči). Niekoľko ďalších štúdií poukázalo na význam luteínu a zeaxantínu pri podpore zdravia očí a prevencii šedého zákalu a iných očných ochorení. Tieto dve živiny sa zdajú byť najsilnejšie, keď hovoríme o zdraví očí.

  Šalát pre dobré tehotenstvo

  Veľa z výhod šalátu pre tehotenstvo pramení z obsahu folátov. Táto živina môže znížiť riziko vrodených chýb. A vitamín K v zelenine môže znížiť výskyt krvácania - čo je ďalšia výhoda pri pôrode. A vláknina v šaláte môže zabrániť zápche, čo je problém, ktorému tehotné ženy zvyčajne čelia.

  Šalát3

  Ako šalát nakupovať?

  Šalát je dostupný po celý rok, v letných mesiacoch od domácich pestovateľov, v zime, resp. od jesene do jari, je k dispozícii skleníkový šalát. Šalát musíte pri kúpe ohmatať - čím sú hlávky pevnejšie, tým lepšie.

  Ako šalát skladovať?

  Šalát pred skladovaním neumývame. Ak ho už umyjete, musíte ho poriadne osušiť. Šalát balíme do plastových nádob a skladujeme v chladničke. Je ale najlepšie ho hneď spotrebovať, inak stráca vitamíny.

  Ako šalát spracovať?

  Hlávkový šalát môžeme použiť na prípravu polievky, šalátového prívarku či zamiešať do zeleninového šalátu.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.stylecraze.com/art...