Brokolica - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Brokolica

  Brokolica má na naše telo množstvo zdravotných účinkov a mnohí svetovo uznávaní odborníci na výživu ju zaraďujú medzi desať najzdravších potravín.

  Obsah vitamínov v brokolici

  Nedávny výskum odhalil, že obsahuje vysokú koncentráciu protirakovinovej fytoživiny, sulforafánu. Sulforafán zlepšuje krvný tlak a funkciu obličiek tým, že normalizuje proces DNA metylácie. Brokolica taktiež dokáže odstrániť nedostatok vitamínu D. Bohaté zásoby vitamínu K a vitamínu B pomáhajú udržiavať rovnováhu vitamínu D.

  Brokolica taktiež obsahuje nezvyčajne silnú kombináciu vitamínu A (vo forme betakaroténu).

  • obsahuje dvojnásobné množstvo vitamínu C ako pomaranč
  • obsahuje selén, minerál, ktorý má protirakovinové a protivírusové vlastnosti
  • 100 kalórií z brokolice obsahuje 11,2 gramov proteínov
  • bohatý zdroj vlákniny, betakaroténu a kyseliny listovej

  Brokolica a kalórie

  Brokolica je výborná aj na chudnutie, pretože 100 gramov obsahuje iba 109 kJ, čo je 26kcal.

  Brokolica - 10 účinkov na zdravie

  Protizápalové vlastnosti brokolice

  Brokolica, rúžičkový kel, kel, kapusta a karfiol sú plné antioxidantov. Tieto druhy zeleniny sú protizápalové a obsahujú silné molekuly, ktoré bojujú s rakovinou. Sú tiež zdroje vitamínu K, ktorý upravuje zápalovú odozvu tela.

  Brokolica predchádza zápche

  Brokolica, kapusta, ľanové semienka, šošovica, hrášok či sladké zemiaky – obsahujú nerozpustnú vlákninu, ktorá zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie, tiež ho však uľahčujú.

  Brokolica udržiava nízku hladinu cukru v krvi

  Glykemický index – GI je „bezrozmerné číslo“, ktoré vyjadruje postavenie potraviny na stupnici od 0 do 100 podľa toho, ako rýchlo sa cukor v potravine vstrebáva a ako rýchlo ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi. Poznáme potraviny s nízkym, stredným alebo vysokým glykemickým indexom. Potraviny s vysokým glykemickým indexom obsahujú cukor, ktorý sa rýchlo štiepi a vstrebáva, prudko zvyšuje v krvi hladinu glukózy a inzulínu a rýchlejšie vedie k pocitu hladu. Potraviny s nízkym GI sa správajú presne opačne.

  • nízky glykemický index: 0 – 55
  • stredný glykemický index: 56 – 69
  • vysoký glykemický index: 70 – 100

  Brokolica ma nizky glykemický index a preto udržiava nízku hladinu krvi.

  Brokolica udržiava telo menej kyslé

  Brokolica je vysoko zásaditá zelenina a odporúča sa jest aj kvôli jej účinkom preti prekysleniu nášho tela.

  Brokolica obsahuje vysokú hladinu kalcia a vitamínu K

  Brokolica obsahuje 105mg vápnika na 100g, čo z nej robí výborný zdroj pri nedostatku vápnika v tele.

  Brokolica čistí krv - detoxikuje

  Počas dňa sa do nášho krvného obehu dostane rad toxínov a chemikálií. Sú to odpadové produkty nášho vlastného tela alebo chemikálie absorbované prostredníctvom jedla, ktoré konzumujeme, vdychovaného vzduchu, podaných liekov alebo kozmetiky či prostriedkov v domácnosti.

  Telo má svoj vlastný detoxikačný systém. Neustále filtruje krv a eliminuje škodlivé zmesi, aby udržalo zdravie. Obličky, pečeň, črevá, pľúca a koža predstavujú náš hlavný filtračný systém. Konzumáciou vhodných druhov jedál, môžete pomôcť svojim vnútorným orgánom vyfiltrovať z krvného obehu viac toxínov a vyhnúť sa tým chorobám.

  Vyčistenie krvi teda spočíva v pomoci pečeni, obličkám, črevám, pľúcam a koži eliminovať viac toxínov a zabrániť ich koncentrácii.

  Listová zelenina ako špenát, kapusta, brokolica a kel, obsahuje množstvo antioxidantov prečisťujúcich celé telo. Zvýšte príjem potravy z listovej zeleniny vo vašej strave a zlepšíte si váš celkový zdravotný stav. Vláknina, ktorú táto zelenina obsahuje, vyčistí váš tráviaci trakt, a navyše je bohatá na vitamíny, minerály a ďalšie užitočné látky.

  Oko

  Brokolica chráni oči a kožu od ultrafialového žiarenia

  Brokolica obsahuje Luteín, ten pôsobí ako silný antioxidant chrániaci telo pred škodlivým pôsobením voľných radikálov. „Spomaľuje vznik degeneratívnych zmien na sietnici (makulárnu degeneráciu) a vznik šedého zákalu šošovky“ (Luteín, 2013)

  Brokolica znižuje riziko rakoviny prsníka

  Najnovšie vedci opäť potvrdili veľké výhody, ktoré vyplývajú z konzumácie brokolice, a to nielen preventívne. Zistili, že u žien, ktoré trpia rakovinou prsníka a sú liečené liekmi na báze brokolice, dochádza k potláčaniu rastu ich nádorov, dokonca k postupnému zmenšovaniu.

  Už dávnejšie štúdie ukázali, že látka, ktorá sa uvoľní z brokolice po jej konzumácii zvyšuje množstvo ochranných enzýmov, ktoré sa nachádzajú v tkanie prsníkov. Teraz vedci dokázali využiť molekuly sulforafánu a podali ich pacientkam, ktorým bola čerstvo diagnostikovaná rakovina prsníka.

  Prevencia srdcových infarktov

  Brokolicou na zdravé srdce

  Draslík, ktorý sa vo veľkej miere nachádza v brokolici hrá dôležitú úlohu pri prevencii srdcových infarktov – upokojuje a stabilizuje krvný obeh a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čím pôsobí aj proti mozgovým príhodám.

  Brokolica zmenšuje zápal kostných kĺbov

  Po realizácií výskumov tvrdia vedci z University of Anglia, že si táto nenáročná zelenina dokáže poradiť aj s osteoartritídou, čiže najčastejšie sa vyskytujúcom typom artritídy.

  Izotiokynáty v brokolici

  Tento druh zeleniny je vynikajúcim zdrojom príbuzných protirakovinových látok nazývaných izotiokynáty, ktoré rakoviny ničia tak, že neutralizujú karcinogénne látky. Uskutočňujú to prostredníctvom znižovania ich škodlivých účinkov a stimulovaním uvoľňovania zabijakov karcinogénov a urýchľovaním ich odstraňovania z tela.

  Početné štúdie naznačujú, že izotiokynáty pomáhajú pri prevencii rakoviny pľúc a pažeráka a môžu znižovať riziko vzniku iných druhov rakoviny tráviacej sústavy. Brokolica obsahuje najmä účinný izotiokyanát, ktorý dokáže potlačiť nádory prsníka.

  Indoly v brokolici

  Hoci za priaznivý vplyv brokolice na naše zdravie môže množstvo látok, osobitú pozornosť si zaslúžia indoly. Brokolica obsahuje indol-3-karbinol. Ten je dôležitý najmä pre ženy.

  Estrogén má tri základné metabolity, ktoré sa v tele správajú odlišne. Dva z nich pôsobia karcinogénne a jeden je nezhubný a vykazuje ochranné účinky. Indol-3-karbinol zlepšuje pomer medzi nezhubným metabolitom a potenciálne škodlivými.

  Sulforafán v brokolici

  Sulforafán – organická sírová zlúčenina, ktorá sa nachádza v hlúbovej zeleniny ako je brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, chren a rukola. Sulforafán zabíja rakovinové kmeňové bunky, čo následne spomaľuje rast tumoru. Výsledky klinického pokusu, ktorý viedli výskumníci z Baltimoru a Massachusetts preukázali, že sulforafán dokáže v niektorých prípadoch zlepšiť autistické správanie. Ďalšie výskumy preukázali, že brokolica dokáže pomôcť predísť srdcovým ochoreniam, zápalu kostných kĺbov, alergii a cukrovke. Okrem toho stimuluje rôzne obranné cestičky v tele, ktoré dokážu priamo znížiť oxidačný stres. Sulforafán taktiež spomaľuje oslabenie imunitného systému, ktorý prichádza vekom. Toto poukazuje na to, že konzumáciou zeleniny, ktorá obsahuje sulforafán, by sme mohli spomaliť proces starnutia a pomôcť telu pôvabne zostarnúť.

  topzdravie.sk

  webnoviny.sk