Obsah článku

  Čierny koreň

  Čierny koreň sa pestuje ako koreňová zelenina a má veľké, široké listy nad zemou a dlhý, valcovitý, čierny koreň, niekedy až meter dlhý. Mäkké vnútro koreňa je jedlá časť a čierna šupka koreňa sa zvyčajne pred prípravou odstráni.

  Táto zelenina je pôvodom z južnej Európy a Blízkeho východu, ale jej skutočný pôvod je v Španielsku. Zriedka vidíte túto zeleninu mimo Európy alebo dokonca v Spojenom kráľovstve, pretože podmienky na pestovanie tam nie sú ideálne. V Nemecku, Holandsku, Belgicku a ďalších krajinách strednej a južnej Európy však zostáva veľmi populárna.

  Obsah vitamínov a minerálov v čiernom koreni

  Čierny koreň v 100 g obsahuje 82 kalórií, 0,2 g tukov, 19 g sacharidov, 3,3 g vlákniny a 3,3 g bielkovín, inulín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C a E, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo, zinok, mangán a meď.

  Čierny koreň reguluje krvný tlak, podporuje trávenie, posilňuje imunitu, udržuje zdravé kosti, bojuje proti rakovine, pomáha pri predmenštruačnom syndróme, udržuje zdravý mozog, podporuje zdravý rast vlasov.


  Cierny koren 1

  Čierny koreň - 8 účinkov na zdravie

  Čierny koreň reguluje krvný tlak

  Čierny koreň významne zlepšuje problémy s krvným tlakom uvoľnením ciev, znížením zaťaženia kardiovaskulárneho systému a prevenciou vzniku krvných zrazenín, srdcových infarktov a mozgových príhod.

  Čierny koreň podporuje trávenie

  Existuje množstvo spôsobov, ako čierny koreň pomáha zlepšiť zdravie vášho tráviaceho systému. Po prvé, jedna porcia koreňa obsahuje takmer 20% denného odporúčaného množstva vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre stimuláciu prechodu potravy cez vaše telo, zníženie zápchy, zmiernenie nepohodlia čriev a prevenciu závažnejších stavov, ako sú napríklad žalúdočné vredy. Po druhé, veľa vlákniny je vo forme inulínu, čo je relatívne zriedkavá prebiotická vláknina, ktorá zvyšuje rast bifidobaktérií v čreve. To môže redukovať rakovinotvorné činidlá v tomto orgánovom systéme, maximalizovať účinnosť absorpcie živín a poskytnúť podporu imunitnému systému.

  Čierny koreň posilňuje imunitu

  Kombinácia vitamínu C, ako aj významné množstvo iných vitamínov a minerálov, ktoré zlepšujú metabolickú účinnosť a funkčnosť v celom tele, tiež pomáha imunitnému systému. Vitamín C stimuluje biele krvinky a vitamíny skupiny B sa pohybujú od zvyšovania enzymatických funkcií až po reguláciu hormónov. Čierny koreň má takú rôznorodú škálu živín, že takmer každý orgánový systém je nejakým spôsobom ovplyvnený, čo znamená, že telo pracuje v top forme.

  Čierny koreň udržuje zdravé kosti

  Vysoká hladina horčíka, fosforu, vápnika, medi, železa a mangánu tvorí silnú minerálnu bázu pre rozvoj kostného tkaniva. Vitamín C hrá tiež dôležitú úlohu v tomto procese tvorby kostí. S dostatočnou minerálnou hustotou kostí môžete zabrániť rozvoju bežných, vekom podmienených stavov, ako je osteoporóza a dokonca artritída, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď kosti začínajú degradovať a spojivové tkanivo (kolagén) už neudržiava integritu kĺbov.

  Čierny koreň bojuje proti rakovine

  Čierny koreň obsahuje veľmi aktívne antioxidanty, ktoré sú veľmi účinné pri redukcii rôznych karcinogénov a môžu predchádzať rakovinám prostaty, prsníka, hrubého čreva a vaječníkov. Prítomnosť vitamínu C tiež podporuje oxidačný stres, známy rizikový faktor pre rozvoj rakovinových buniek.

  Cierny koren 2

  Čierny koreň pomáha pri predmenštruačnom syndróme (PMS)

  Hladina vápnika v čiernom koreni pomáha zmierniť výkyvy nálady, citlivosť prsníkov, bolesť a úzkosť, z ktorých všetky sa vyskytujú počas predmenštruácie. Ak to zanedbáte, môže to ovplyvniť každodenný život a emocionálne aktivity. Čierny koreň pomáha priniesť úľavu od symptómov predmenštruačného syndrómu, čo pomôže znížiť ich mesačný výskyt.

  Čierny koreň udržuje zdravý mozog

  Čierny koreň je obohatený o vitamíny, ktoré zlepšujú funkciu a vývoj mozgu. Vitamín A pomáha zlepšovať vedenie signálu neurotransmiterov tým, že prenáša signály z jednej nervovej bunky do druhej bunky. To pomáha mozgu fungovať najlepšie. Čierny koreň je tiež dôležitý pri regulácii nálady a prevencii duševných porúch spôsobených dysfunkciou neurotransmiterov. Niektorí vedci sa domnievajú, že pri pravidelnom príjme čierneho koreňa sa hladiny serotonínu zvyšujú, čo pomáha znižovať príznaky depresie a iné negatívne účinky na zdravie mozgu.

  Čierny koreň podporuje zdravý rast vlasov

  Čierny koreň obsahuje železo, ktoré podporuje stabilný a pravidelný rast vlasov. Prietok krvi do pokožky hlavy môže byť zvýšený, pretože železo je základným faktorom zodpovedným za tvorbu červených krviniek. Keď je zvýšená dodávka červených krviniek do folikulových lôžok, stimulujú rast vlasov a podporujú husté vlasy. Môže tiež znížiť rýchlosť predčasného rastu vlasov alebo stratu vlasov, ktoré môžu byť znížené neefektívnym prietokom krvi. Železo v čiernom koreni podporuje zdravú pokožku hlavy a je široko zahrnuté ako zložka na ošetrenie pokožky hlavy aj ako tonikum pre vlasy.

  Ako čierny koreň nakupovať?

  Pri kúpe si dávajte pozor, aby korene boli pevné a neporušené. Pozor si treba dávať na poškodené, nahnité a mäkké korene.

  Ako čierny koreň skladovať?

  Čierny koreň najprv opláchnite od nečistôt, vysušte a uložte do plastového vrecka a následne vložte do chladničky, kde vydrží niekoľko dní.

  Ako čierny koreň spotrebovať?

  Čierny koreň môžete použiť na prípravu omáčky na cestoviny, môžete z neho urobiť polievku, zapekať, piecť, vyprážať i plniť ním listy a pridávať ho do zeleninového šalátu.

  zdroj: organicfacts.net, naturalfoodseries.com