Obsah článku

Kapusta patrí medzi najzdravšiu zeleninu u nás. Obsahuje vitamín C, množstvo cenných bioaktívnych látok a má silnejšie protirakovinové účinky ako viac propagovaná brokolica.
Aké kapusty poznáme
- Kapusta obyčajná - je zelená zelenina podobná kelu kučeravému.
- Kapusta hlávková - sa vyznačuje veľmi pevne zvinutými listami s voskovým povlakom tvoriacimi pevnú hlávku. Poznáme dva druhy hlávkovej kapusty - bielu a červenú.
- Kapusta čínska - je vlastne akýsi druh mangoldu, nevytvára hlávku, jej listy tvoria prízemnú ružicu. Listy sú hladké zelené a lesklé s výraznou žilnatosťou.
- Kapusta pekinská - má podlhovastú vysokú hlávku tvorenú listami oválneho tvaru, zelenkavej farby. Farba vnútorných listov je biela, niekedy až žltá
Obsah vitamínov a minerálov v kapuste
Kapusta obsahuje obrovské množstvo vitamínu K - až 2777% ODD, vitamínu C, ktorý posilňuje našu imunitu, provitamín vitamínu A a vitamíny E, K, B1, B2 a takzvaný protivredový vitamín – vitamín U. Okrem toho je plná minerálov ako vápnik, horčík, železo, je bohatá na soli kyseliny fosforečnej, glykozidy a enzýmy, a samozrejme obsahuje vlákninu, ktorá pomáha správnemu fungovaniu čriev. Červená kapusta obsahuje navyše selén, ktorý napomáha pri znížení krvného tlaku. No a kyslá kapusta okrem už spomínaných vitamínov obsahuje aj baktériu kyseliny mliečnej, podporuje tvorbu krviniek, pomáha bojovať proti jesennej a zimnej únave, má omladzujúce účinky a pomáha organizmu v nepriaznivom počasí premôcť vírusy a infekcie. Kyslá kapusta nám napomáha telo odvodniť a tým rýchlejšie vyplavuje škodlivé látky z tela.
Kapusta hlávková biela - Nutričné hodnoty
(100g)76kj
1.45
5.36g
3.8g
0.2g
2.65g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu
Vplyv kapusty na naše zdravie
- podporuje imunitu
- ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi
- chráni telo pred zápalmi a infekciami
- zlepšuje trávenie
- pomáha pri zápche a hemoroidoch
- šťava z nej pomáha pri žalúdočných vredoch a pálení záhy
- pôsobí močopudne
- podporuje tvorbu červených krviniek
- detoxikuje telo
- chráni pokožku a spomaľuje starnutie
- prevencia proti rakovine
- prevencia proti Alzheimerovej chorobe
- prevencia proti nachladnutiu a chrípke
Kapusta - 7 účinkov na zdravie
Kapusta proti rakovine
V boji proti rakovine je lepšia červená kapusta, kde sa oproti bielej kapusty nachádza navyše pigment antokyán. Ide o silný antioxidant s protirakovinovými a protizápalovými účinkami. Výskumy potvrdili, že stačí zjesť 1 porciu kapusty za týždeň, aby sa znížilo riziko rakoviny žalúdka, hrubého čreva, pečene, pľúc a prsníka. Ak chcete protirakovinové účinky ešte zvýšiť, tak si dajte kyslú kapustu, ktorá má silnejšie protirakovinové účinky ako surová. Kyslá kapusta obsahuje niekoľkonásobne viac antioxidačných látok, obzvlášť vitamínu C. Už 200 g surovej kyslej kapusty doplní potrebnú dennú dávku a dodá telu viac laktobacilov ako porcia bieleho jogurtu.

Kapusta proti Alzheimerovi
Kapusta obsahuje tiež veľa druhov vitamínu B, takže sa o nej často hovorí ako o B komplexe. Jeden z týchto vitamínov sa nazýva inositolm ktorý je dôležitý pre tvorbu bunkových membrán, má pozitívne účinky na svaly a mozog a pôsobí aj ako prevencia proti Alzheimerovej chorobe. Stará sa o správny metabolizmus a bráni ukladaniu tukov na vnútorných orgánoch.
Kapusta na spomalenie starnutia
Kapusta obsahuje aj betakarotén - provitamín A, ktorý hrá významnú rolu pri ochrane pokožky pred poškodením pri nadmernom opaľovaní. Ďalej kapusta obsahuje vitamín E, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie antioxidanty v tele. Chráni bunky pred oxidačným stresom, pomáha spomaľovať starnutie a pôsobí ako prevencia proti nádorovému bujneniu. V kapuste sa nachádza aj vitamín K, ktorý pomáha pri správnej zrážanlivosti krvi. Vďaka obsiahnutému selénu pomáha pri znižovaní krvného tlaku.
Kapusta na žalúdočné vredy a hemeroidy
Vysoké množstvo vlákniny v kapuste pomáha udržovať črevnú mikroflóru, zmierňuje zápchu a tým napomáha pri liečbe hemoroidov. Kapusta obsahuje látku, ktorá urýchľuje hojenie žalúdočných vredov. Pri liečbe pomáha čerstvá šťava zo surovej kapusty, ktorú využijete aj pri pálení záhy. S množstvom kapustovej šťavy to ale nepreháňajte, pretože pri každodennej konzumácii väčšieho množstva tejto šťavy by mohlo dôjsť k obmedzenému vstrebávaniu železa.
Kapusta na chudnutie
Hlavnou výhodou kapusty je, že obsahuje veľa vlákniny, podporuje trávenie a obsahuje málo kalórií. Keďže má kapusta v surovom stave len 105 kJ na 100 g je výborným pomocníkom pri chudnutí. Kapusta takisto spolu s antioxidantmi prečistí tráviaci systém od všetkých odpadových a toxických látok. Zabraňuje aj nebezpečnému ukladaniu tukov okolo vnútorných orgánov.
Kapusta vám prečistí telo
Známe sú aj očistné účinky kapusty. Stačí ráno alebo 3 hodiny po hlavnom jedle vypiť 20 ml čistej šťavy z kyslej kapusty. Prečistíte si tým organizmus a podporíte imunitu. Po tejto kúre ale ostaňte radšej doma. Môže sa stať, že Vás kapustová šťava prečistí dokonale.
Kapusta na pleť
Kapustu je možné použiť aj ako domáci kozmetický prípravok. Rozmeľte 70 g kapusty na mlynčeku na mäso, pridajte jeden žĺtok, 5 kvapiek vitamínu E a 2 lyžice otrúb. Všetky tieto prísady zamiešajte a naneste na čistú pleť. Nechajte pôsobiť 20 minút a umyte teplou vodou. Potom ešte tvár striedavo opláchnite teplou a studenou vodou a natrite ju ricínovým olejom. Táto maska je účinná pri kožných alergiách, ekzémoch a odstraňovaní vrások.
Červená alebo biela kapusta - ktorá je zdravšia?
Medzi červenou a bielou kapustou nie je z hľadiska ich vplyvu na naše zdravie príliš veľký rozdiel. V porovnaní s bielou kapustou má červená viac vitamínu C, železa, draslíka a selénu, ale o niečo nižšie sú hodnoty betakaroténu. V červenej kapuste je navyše pigment antokyán chrániaci mozgové bunky. V súčasnej dobe sa skúma využitie tohto antioxidantu pri prevencii a liečbe Alzheimerovej choroby. Ide o silné antioxidanty s protirakovinovými a protizápalovými účinkami. Pomáhajú tiež znižovať hladinu cholesterolu a chrániť mozgové bunky. Vedci preto skúmajú ich využitie pri prevencii a liečbe Alzheimerovej choroby.

Kyslá kapusta je najzdravšia
Najzdravšia zo všetkých je kyslá kapusta (kvasená). Baktérie kyseliny mliečnej, ktoré vznikajú pri kvasení zbavujú telo škodlivých látok, znižujú hladinu cholesterolu a krvný tlak. Podporujú látkovú premenu, zlepšujú črevnú flóru, a tým zvyšujú odolnosť imunitného systému proti vírusom či infekciám (prechladnutie, chrípka).
Pri fermentácii sa v kapuste tvorí vitamín B12, ktorý sa takmer výlučne vyskytuje v živočíšnych produktoch. Pre vegetariánov je kvasená kapusta jediný rastlinný zdroj tohto vitamínu. Blahodarne pôsobí na nervovú sústavu a mozog. Zároveň je dôležitý pre svaly, kosti a pri tvorbe červených krviniek.
Výskumy potvrdzujú, že kyslá kapusta má silnejšie protirakovinové účinky ako surová. Obsahuje niekoľkonásobne viac antioxidačných látok, obzvlášť vitamínu C. Viac o kyslej kapuste >
Zdroje: pluska.sk, zena.sme.sk, zoznam.sk, fitastyl.sk