Kel ružičkový - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Kel ružičkový

  Pôvabné ružičky s jemnou horkastou chuťou sú typickou zimnou zeleninou. Ružičkový kel, to sú malé guľôčky zložené z drobučkých lístkov. Je obľúbenou a rozšírenou prílohou k mäsu a ozdobou studených mís. Na tanieri pôsobí veľmi elegantne, no okrem estetických predností má aj ďalšie: lahodnú chuť a vysoký obsah liečivých látok.

  Kel ružičkový je špeciálny druh, ktorý rastie na vysokých hrubých stonkách. Vďaka pomerne nízkemu obsahu vody má koncetrovanú jemne korenistú chuť. Množstvo účinných látok cítime už na jazyku. Pestuje sa v skleníkoch i vonku na hriadkach. Je veľmi odolný proti mrazu, vďaka čomu sa môže cez zimu nechať v záhradke. Je tak zdrojom čerstvých vitamínov cez zimné mesiace.

  Obsah vitamínov a minerálov v ružičkovom keli

  Kel ružičkový v 100 g obsahuje 42 kalórií, 0,3 g tukov, 9 g sacharikov (z toho 2,2 g cukry), 3,8 g vlákniny, 3,4 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, vitamín B1-tiamín, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, C, K a z minerálnych látok obsahuje draslík, mangán, vápnik, sodík, horčík, železo a fosfor.

  Kel ružičkový pomáha zdolať únavu a dodáva elán, posilňuje nervy, aktivuzuje krvotvorbu a okysličenie buniek, upravuje trávenie, podporuje imunitu, udržuje zdravé kosti, znižuje zápal, zachováva stabilnú hladinu cukru v krvi, atď.


  Kel Ružičkový1

  Kel ružičkový - 10 účinkov na zdravie

  Kel ružičkový pomáha zdolať únavu a dodáva elán

  Vďaka vysokej koncentrácií vitamínu B1-tiamínu a B9-kyseliny listovej je kel ružičkový mimoriadne vhodný pre všetkých, ktorí trpia chronickou únavou, podráždenosťou a poruchami koncentrácie, chýba im chuť do života a elán. Kyselina listová pozitívne vplýva na našu náladu, funguje ako transportér hormónov a prenáša nervové vzruchy. Stimuluje tvorbu noradrenalínu.

  Kel ružičkový posilňuje nervy

  Osoby vystavené stresu, konfliktom a problémom bezpodmienečne potrebujú stravu zameranú špeciálne na posilnenie nervov. Stres a hnev totiž vo zvýšenej miere spotrebúvajú výživné a biologicky aktívne látky z krvi. Konzumáciou ovocia a zeleniny môžeme poskytnúť našim vystresovaným nervom presne to, čo najväčšmi potrebujú. Najlepšou tabletkou proti stresu je ružička kelu.

  Kel ružičkový na krvotvorbu a okysličenie buniek

  Kyselina listová má mimoriadny význam pre deti, lebo podporuje krvotvorbu a rast buniek. Zúčastňuje sa na tvorbe nukleových kyselín v jadrách buniek a aj u starších ľudí vyvoláva omladzujúce účinky.

  Kel ružičkový upravuje trávenie

  Ružičkový kel odkysľuje organizmus a zbavuje ho škodlivých až toxických látok, ktoré sa nestrávené hromadia v tráviacom trakte. Obsahuje totiž množstvo vlákniny, ktorá upravuje trávenie a odstraňuje zápchu.

  Kel ružičkový podporuje imunitu

  Jednou z najpôsobivejších charakteristík ružičkového kelu je jeho vysoký obsah vitamínu C. Jeden šálka ružičkového kelu obsahuje viac ako 120% denného odporúčaného množstva vitamínu C - antioxidant, ktorý pomáha podporovať vstrebávanie železa a je zapojený do opravy tkanív a imunitnej funkcie.

  Kel Ružičkový2

  Kel ružičkový pre zdravé kosti

  Ružičkový kel je obzvlášť bohatý na vitamín K, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí. Vitamín K zohráva úlohu pri raste kostí a môže pomôcť chrániť pred osteoporózou, stavom charakterizovaným progresívnym úbytkom kostí. Konzumácia stravy bohatej na vitamín K by mohla zvýšiť silu kostí a znížiť riziko zlomenín kostí u žien po menopauze.

  Kel ružičkový znižuje zápal

  Zápal je normálna imunitná reakcia, ale chronický zápal môže prispieť k ochoreniam, ako je rakovina, diabetes a srdcové ochorenia. Zlúčeniny nachádzajúce sa v kapustovitej zelenine, ako napríklad ružičkový kel, majú protizápalové vlastnosti. Navyše, ružičkový kel má vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu pomôcť neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť zápal. Kaempferol (typ flavonoidu, ktorý sa nachádza v rôznych rastlinách a rastlinných potravinách), jeden z hlavných antioxidantov nachádzajúcich sa v ružičkovom keli, má obzvlášť silné protizápalové vlastnosti.

  Kel ružičkový zachováva stabilnú hladinu cukru v krvi

  Popri impozantnom nutričnom profile a dlhom zozname zdravotných benefitov môže ružičkový kel tiež pomôcť udržať hladinu cukru v krvi stabilnú. Je to preto, že kel má vysoký obsah vlákniny, čo pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Vláknina sa pomaly pohybuje cez telo bez dozrievania a spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi. Zvýšenie príjmu ružičkového kelu popri inak zdravej výžive pomáha udržať hladinu cukru v krvi stabilnú.

  Kel ružičkový pre zdravé tehotenstvo

  Vysoká hladina kyseliny listovej nachádzajúca sa v ružičkovom keli je veľmi dôležitá pre nastávajúce matky. Kyselina listová má zásadný význam pri prevencii defektov nervových trubíc, ktoré postihujú tisíce detí každý rok. Vitamíny skupiny B sú veľmi dôležité pre vývojové procesy bábätka.

  Kel ružičkový znižuje krvný tlak

  Draslík je mimoriadne dôležitý minerál v tele, pretože pôsobí ako vazodilatátor, čo znamená, že môže znížiť napätie a tlak ciev a artérií, čím sa uvoľní tlak na kardiovaskulárny systém. To môže znížiť riziko srdcového infarktu, mŕtvice, aterosklerózy a ischemickej choroby srdca.

  Kel Ružičkový3

  Ako kel nakupovať?

  Ružičkový kel je v predaji celú zimu, od októbra do konca marca. Čím zelenšie sú ružičky, tým je čerstvejší. Tiamín je citlivý na teplo i chlad, preto mrazený neobsahuje vitamín B1.

  Ako kel skladovať?

  Neumytý kel zabalíme do plastového sáčku a uložíme do najchladnejšej časti chladničky. Ak kel dlho skladujeme stráca chuť, preto by sme ho mali spotrebovať do 3-4 dní od kúpy.

  Ako kel spracovať?

  Ružičkový kel môžeme pridať do zeleninovej polievky, môžeme ho zapekať, piecť dokonca i vyprážať či použiť ho na zeleninové fašírky.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.healthline.com/nut...

  https://www.organicfacts.net/h...