Obsah článku

Jej pôvod je v Stredomorí a v atlantickom prostredí. Je známa a obľúbená ako v Európe, tak v Severnej Amerike a mnohých ázijských krajinách. Prvé záznamy o cvikli sú staré asi 3 000 rokov a pochádzajú z Babylonie. Bola známa aj v starom Ríme, kde ju vtedy bohato využívali, jednak ako jedlo, ale najmä ako liek. Vďaka antike sa rozšírila aj do celej Európy.
Obsah vitamínov a minerálov v cvikle
Cvikla v 100 g buľvy obsahuje asi 70 mg sodíka, 380 mg draslíka a 20 mg vápnika, ďalej obsahuje horčík a z mikroprvkov rubídium a cézium. Dôležitý je obsah rastlinných farbív, antokyánov, zabraňujúcich krehnutiu ciev. Z vitamínov obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a ďalšie.
Rastúca a dozrievajúca cvikla intenzívne čerpá živiny z pôdy a jej špecialitou je kremík. Ďalšou prednosťou cvikly je mimoriadne vysoký obsah kyseliny listovej a vlákniny. Cvikla obsahuje v hojnom množstve betaín, ktorý bráni rozvoju kôrnateniu tepien a podporuje činnosť pečene.
Listy červenej repy sú tiež jedlé a obsahujú betakarotén, vápnik a železo. Upravujeme ich rovnako ako špenát. Z hľadiska výživy je čerstvo uvarená repa rovnako dobrým, dokonca možno lepším zdrojom živín ako surová. Obsahuje vyššiu hladinu väčšiny minerálnych látok, predovšetkým draslíka.
Cvikla spevňuje pokožku, cievy, kosti a väzivové tkanivo, aktivizuje produkciu červených krviniek a okysličovanie buniek, neutralizuje a odstraňuje toxíny, najmä v mozgu, podporuje optimistickú náladu, dodáva vlasom lesk, pokožke hebkosť a nechtom pevnosť.
Červená repa - Nutričné hodnoty
(100g)146kj
1.57
9.54g
6.96g
0.1g
2.53g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu
Cvikla - 10 účinkov na zdravie
Cvikla na trávenie
Cvikla má vysoký obsah draslíka, ktorý odvodňuje a odkysľuje organizmus, a obsahuje i množstvo vlákniny upravujúcej trávenie, odstraňujúcu zápchu, detoxikujúcej a odvádzajúcej z organizmu tuky.
Cvikla na zdravé srdce a krvný tlak
Požitím 500 mililitrov šťavy z červenej repy u zdravých dobrovoľníkov a zistilo, že
sa krvný tlak výrazne znížil. Bolo to pravdepodobne kvôli vysokým obsahom dusičnanov obsiahnutým v repe a že dusičnanová zelenina sa môže ukázať ako lacný a účinný spôsob liečby kardiovaskulárnych stavov a krvného tlaku.
Cviklou proti demencii
Prietok krvi do určitých oblastí mozgu sa s vekom znižuje a vedie k poklesu kognície a možnej demencii. Konzumácia šťavy z červenej repy ako súčasť stravy s vysokým obsahom dusičnanov môže zlepšiť prietok krvi a okysličovanie týchto oblastí.
Cvikla podporuje optimistickú náladu
Dostatočný prívod cholínu zlepšuje pamäťové funkcie, podporuje schopnosť sústredenia a koncentrácie. Upokojuje spánok, obmedzuje podráždenosť, náladovosť a zlepšuje odolnosť pred stresom.
Cholín tiež pomáha udržiavať štruktúru bunkových membrán, napomáha prenosu nervových impulzov, napomáha vstrebávaniu tuku a znižuje chronický zápal.
Kyselina listová má nezastupiteľnú úlohu v našom metabolizme: aktivizuje metionín, aminokyselinu obsahujúcu síru, bohatý zdroj energie a sviežosti.
Cvikla a cvičenie
Dokázalo sa, že suplementácia šťavy z červenej repy zlepšuje okysličovanie svalov počas cvičenia, čo naznačuje, že zvýšený príjem dusičnanov v stravovaní má potenciál zvýšiť toleranciu cvičenia počas dlhodobého vytrvalostného tréningu. Kvalita života pre ľudí s kardiovaskulárnymi, respiračnými alebo metabolickými ochoreniami, ktorí považujú aktivity každodenného života za fyzicky ťažké z dôvodu nedostatku okysličovania, by sa mohla zlepšiť.

Cvikla podporuje rast buniek
Železo je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík z pľúc do tkanív organizmu. Je potrebné pre rast, vývoj a funkciu buniek a zároveň regeneruje jadrá buniek. Nedostatok železa vedie k určitému typu anémie.
Kyselina listová, ktorú cvikla obsahuje, sa podieľa na tvorbe červených krviniek, ktoré na seba viažu v pľúcach kyslík a transportujú ho do všetkých buniek organizmu. Vďaka tomuto vitamínu zo skupiny B vzniká v jadrách buniek kyselina nukleová, bez ktorej by nebolo možné delenie buniek ani rast tkaniva.
Cvikla na pokožku i vlasy
Metionín transportuje síru do pokožky a dodáva jej vláčnosť, pružnosť a hebkosť, vlasom dodáva lesk a nechtom pevnosť.
Cviklou proti rakovine
Repy získajú svoju bohatú farbu z betaínu. Betaíny sú vo vode rozpustné antioxidanty. Podľa štúdie z roku 2014 betaíny majú chemoprevenčné schopnosti proti niektorým rakovinovým bunkovým líniám. Betaíny sú považované za voľné radikály, ktoré pomáhajú nájsť a zničiť nestabilné bunky v tele.
Cvikla podporuje vašu pečeň
Ak dôjde k preťaženiu pečene, môže to mať za následok stav známy ako nealkoholické tukové ochorenie pečene:
- zlá diéta
- nadmerná konzumácia alkoholu
- vystavenie toxickým látkam
- sedavý spôsob života
Cvikla obsahuje betaín, látku, ktorá pomáha predchádzať alebo znižovať tukové usadeniny v pečeni. Betaín môže tiež pomôcť chrániť pečeň pred toxínmi.
Cvikla na imunitu
Červená repa je dobrým zdrojom vitamínu C. Vitamín C je antioxidant, ktorý pomáha posilniť imunitný systém a chráni bunky pred poškodením voľných radikálov. Podporuje tiež produkciu kolagénu, hojenie rán a absorpciu železa.

Ako cviklu nakupovať?
Pri kúpe si vyberáme tvrdé a nepoškodené buľvy.
Ako cviklu skladovať?
Cvikla je odolná a nenáročná, dá sa dobre uskladňovať v pivniciach i v chladničke.
Ako cviklu spracovať?
Surová cvikla sa dobre uplatní v šalátoch. Výborne chutí s cesnakom, chrenom, kapustou, jablkami, pomarančmi a orechmi.
Z varenej cvikly pripravujeme šaláty so smotanou, majonézou, marinádou a pod. Oba druhy šalátov sú dobrým doplnkom pečeného mäsa a minútiek. Uvarenú mladú cviklu stačí len osoliť, pokvapkať citrónom a maslom - je to dobrá príloha pre tých, ktorí nemajú radi kyslé šaláty.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, Jedlo ako jed, jedlo ako liek, sk.wikipedia.org, healthline.com