Cesnak - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Cesnak

  Cesnak si nemôžeme pomýliť s ničím iným - má takú prenikavú vôňu. Po konzumícii cesnaku človek páchne, lebo intenzívna zmes účinných látok cesnaku sa rýchlo dostáva do krvi a čiastočne sa vylučuje dychom cez pľúca i vyparovaním cez pokožku. V prírode platí, že všetko, čo má ostrú chuť a intenzívny pach, je zdravé a plné účinných látok.

  Cesnak patrí do čeľade ľaliovitých rastlín a je príbuzný cibuli i póru. Pôvodne sa používal najmä ako liečivá rastlina a v ľudovom lekárstve je obľúbený doteraz. Pestuje sa bežne doma. Zimný cesnak sa sadí koncom septembra a zberá koncom júla, jarný dozrieva v auguste. V ostatných rokoch sa na pultoch zjavuje aj dovozový cesnak, ktorý pochádza prevažne z juhoeurópskych krajín, najmä z Talianska.

  Obsah vitamínov v cesnaku

  Cesnak má vysokú koncentráciu zlúčenín obsahujúcich síru. Tiosulfináty, ktoré obsahujú alicín, sú hlavnými aktívnymi zložkami cesnaku. Obsahuje tiež:

  • vysoké hladiny saponínov, fosforu, draslíka, síry a zinku
  • má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C
  • mierne hladiny selénu
  • nízke hladiny vápnika, horčíka, sodíka, železa, mangánu a B-komplexu

  Pri metabolizme alicínu vznikajú rozličné účinné látky proti mnohým chorobám. Alicín ničí baktérie a huby, kvasinky, parazity a vírusy. Alicín a zlúčeniny obsahujúce síru v cesnaku inhibujú produkciu DNA, RNA a proteínov v mikróboch, znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi. Ajoén a sulfidy, ktoré vznikajú z alicínu, sú veľmi účinné proti zrážaniu krvi, predlžujú dobu zrážania a podporujú prekrvenie organizmu. Cesnak sa používa ako prírodné liečivo pri hemoroidoch, reumatických ochoreniach, astme, lieči poruchy trávenia. Má protibakteriálne účinky, napomáha vykašliavaniu pri ochorení horných dýchacích ciest.

  Zaujímavosť - tradičná medicína

  Egyptský papyrus pochádzajúci z 15. storočia pred Kristom obsahuje popri iných lekárskych radách aj 22 cesnakových receptov na odstránenie bolestí hlavy, hrtana a proti telesnej únave. 

  Grécky lekár Hippokrates (46-375 pred Kristom) predpisoval cesnak proti zápche, hromadeniu vody v organizme i na nádory maternice.

  Rímsky historiograf Plínius Starší (žil v 1. storočí po Kristovi) odporúčal cesnak až na 61 neduhov.

  Cesnak - 10 účinkov na zdravie

  Cesnakom na imunitu

  Cesnak stimuluje biele krvinky (lymfocyty, makrofágy, monocyty a neutrofily) zvyšovaním glutatiónu. Biele krvinky sú imunitné bunky, ktoré poskytujú ochranu proti infekciám, zatiaľ čo glutatión je antioxidant, ktorý chráni imunitné bunky pred voľnými radikálmi. Cesnak znižuje závažnosť nachladnutia a chrípky zvýšením počtu imunitných buniek a posilnením imunitného systému. Cesnak zvyšuje aktivitu imunitných buniek a zároveň znižuje zápalové proteíny (cytokíny).

  Cesnak je známy tým, že stimuluje pôsobenie T-lymfocytov a makrofágov, podporuje hladiny interleukínu-1 a podporuje prirodzené zabíjanie buniek. Silná aktivita týchto kľúčových buniek podporuje zdravú funkciu imunitného systému a posilňuje obranyschopnosť tela.

  Cesnak pomáha liečiť vredy spôsobené baktériou Helicobacter pylori

  Surový cesnak má antibakteriálne účinky na H. pylori, najbežnejšiu bakteriálnu infekciu na svete a hlavnú príčinu vredov. Alicín v cesnaku reaguje s proteínmi, čo vedie k inhibícii dráh spojených so zápalom. Cesnakový olej ošetruje vredy zvýšením koncentrácie antioxidačných enzýmov a inhibíciou proteínov, ktoré spôsobujú zápal .

  Cesnakom na liečbu rakoviny

  S-allylmerkaptocysteín (SAMC), zlúčenina síry v cesnaku, znižuje rast rakovinových buniek a spôsobuje smrť rakovinových buniek v bunkových štúdiách. SAMC sa viaže na proteín, ktorý sa podieľa na reprodukcii buniek (tubulín) a narúša bunkový rast, aktivuje proteíny, ktoré spôsobujú smrť nádorových buniek.

  Cesnak pomôže pri liečbe rakoviny mozgu, kože, prsníka, žalúdka, hrubého čreva, cesnak spomaľuje progresiu rakoviny pľúc a lieči ho, pomáha predchádzať rakovine močového mechúra a môže pomôcť zastaviť progresiu rakoviny prostaty.

  Cesnak lieči kvasinkové infekcie

  Čerstvý cesnak znižuje rast kandidózy, najčastejší typ kvasinkových infekcií. Alicín v cesnaku inhibuje rast kandidov tým, že ničí tuky prítomné vo vonkajšom povrchu kvasiniek.

  Cesnakom pre zdravé trávenie

  Účinné látky cesnaku zmierňujú a liečia poruchy trávenia ako nadúvanie, črevné problémy, črevné kŕče i zápchu. Ničí tiež škodlivé črevné baktérie, parazity i huby.

  Cesnak1

  Cesnak pomáha pri liečbe alergií

  Etylacetát z cesnakového extraktu môže priamo potlačiť imunitný proteín, ktorý je spojený s uvoľňovaním zápalových faktorov počas reakcií na alergiu. Extrakt zabraňuje zápalu počas alergických reakcií tým, že zabraňuje uvoľňovaniu histamín.

  Cesnak posilňuje srdce a krvný obeh

  Ochorenie srdca je spojené s vysokým cholesterolom, vysokým krvným tlakom, zvýšenou agregáciou krvných doštičiek a stuhnutím krvných ciev. Krvné doštičky zastavujú krvácanie zrážaním krvných ciev. Avšak agregácia krvných doštičiek tiež vedie k vzniku krvných zrazenín, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení.

  Cesnak znižuje hladinu cholesterolu, znižuje krvný tlak, lieči tvrdené cievy a zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek u pacientov so srdcovým ochorením.

  S-allylcysteín v cesnaku inhibuje enzýmy, ktoré sa podieľajú na produkcii cholesterolu. Cesnakový extrakt tiež zvyšuje produkciu a funkciu oxidu dusnatého, ktorý uvoľňuje krvné cievy a znižuje krvný tlak.

  Cesnak tiež zabraňuje väzbe krvných doštičiek na proteíny (fibrinogén), ktoré tvoria krvné zrazeniny a zvyšujú zlúčeniny, ktoré inhibujú tvorbu krvných doštičiek.

  Cesnak napomáha pri liečbe cukrovky

  Diabetes je spôsobený genetikou, obezitou, vysokým cholesterolom, krvným tlakom alebo glukózou v krvi. Inzulínová rezistencia nastáva vtedy, keď organizmus už nereaguje na inzulín, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi a vysokému riziku vzniku cukrovky. Cesnak znižuje rezistenciu na inzulín, hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu u pacientov s diabetom.

  Cesnak zabraňuje poškodeniu mozgu spôsobenému starnutím a chorobami mozgu

  Voľné radikály sú vysoko nestabilné molekuly, ktoré vznikajú pri použití kyslíka v tele na výrobu energie. Telesné antioxidanty inhibujú voľné radikály stabilizáciou molekúl. Bez dostatočných antioxidantov spôsobujú voľné radikály bunkové poškodenie v tele. S-allylcysteín je antioxidant nachádzajúci sa v cesnaku, ktorý chráni pred poškodením mozgu v štúdii bunkového modelu. S-allylcysteín aktivuje antioxidačné enzýmy v mozgu (hipokampus), ktoré znižujú voľné radikály zabraňujúce poškodeniu.

  Cesnak zvyšuje mozgový serotonín, neurotransmiter, ktorý zvyšuje kognitívnu výkonnosť zvýšením rastu neurónov.

  Cesnakom na pokožku i vlasy

  Cesnak pomáha pri liečbe keloidných jaziev. Sú to jazvy spôsobené nadmerným výskytom kolagénu pokožky. Cesnak inhibuje rastové faktory, oxid dusnatý a enzýmy, ktoré sa podieľajú na produkcii kolagénu.

  Cesnak chráni pokožku pred ultrafialovým (UV) žiarením stimuláciou imunitných buniek.

  Cesnakový gél v kombinácii so steroidným krémom pomáha liečiť pacientov trpiacich alopéciou, typom vypadávania vlasov, ktorý je výsledkom imunitných buniek, ktoré napadajú vlasové folikuly. Dialyl disulfid v cesnaku môže zabrániť autoimunitnej odpovedi a indukovať opätovný rast vlasov zvýšením imunitných supresorových buniek.

  Cesnak2

  Ako cesnak nakupovať?

  Najzdravší a najúčinnejší je čerstvý cesnak. Rozpoznáme ho podľa toho, že strúčiky sú pevné a plné. Môžete si kúpiť ale aj cesnak sušený, ktorý sa pridáva do jedál, alebo vo forme tabliet ako výživový doplnok.

  Ako cesnak skladovať?

  Celý cesnak kúpený v obchode sa uchováva niekoľko mesiacov alebo dlhšie, keď je uskladnený pri izbovej teplote na suchom, tmavom mieste, ktoré má dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Majte však na pamäti, že životnosť cesnaku klesá, akonáhle začnete odstraňovať strúčiky z hlavičky.

  Ako cesnak spracovať?

  Cesnak sa hojne používa v tradičnej slovenskej kuchyni, napr. v zemiakových plackách, či na obyčajných hriankach. Môžeme ho použiť aj na prípravu rýb, mäsa - hydiny či jahňaciny, ale aj do polievok, šalátov, prívarkov a mnohých zájediek.

  čítaj tiež

  Top 5 jesenných zelenín pre zdravie

  Top 5 jesenných zelenín pre zdravie

  Jeseň - to je obdobie pestrých farieb a rozmanitých chutí. Existuje veľa spôsobov, ako môžete využiť príchute tejto sezóny.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová, selfhacked.com, novinky.cz