Zeler - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Zeler

  Za svoju obľubu vďačí zeler iste predovšetkým lahodnej aróme a jemnej chuti, ktorou ozvláštni každé jedlo. Surový zeler môžeme dokonca kombinovať s ovocím, napríklad s jablkami. Typická zelerová aróma nie je produktom náhody, ale kombináciou celého radu dôležitých účinných látok.

  Zeler je u nás veľmi rozšírený a pestujú ho aj v okolitých krajinách. Pôvodne rástok divo, neskôr sa podarilo skultivovať ho. Zeler je pevný, odolný, znesie aj drsnú klímu. U nás je rozšírenejší hľuzový zeler, v krajinách západnej Európy zasa stonkový.

  Obsah vitamínov a minerálov v zeleri

  Zeler v 100 g obsahuje 50 kalórií, 86,5 g vody, 0,1 g tukov, 7,4 g sacharidov, 1,3 g bielkovín, 4,7 g vlákniny. Ďalej obsahuje vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, vitamín C, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo a zinok.

  Zeler lieči tráviace ťažkosti, dezinfikuje sliznice v ústach a nosohltane, má antibakteriálne účinky na obličky, posilňuje nervy a mozog, pomáha redukovať hmotnosť, má vplyv na zdravie kostí, znižuje bolesť pri artritíde, má protirakovinové vlastnosti, atď.


  Zeler1

  Zeler - 10 účinkov na zdravie

  Zeler na trávenie

  Éterické oleje v zeleri sú štipľavé a ich antibakteriálne a antimykotické účinky sa prejavujú aj v našom pažeráku, žalúdku a v črevách. Zeler ničí baktérie v žalúdku a črevách, lieči tráviace ťažkosti ako nadúvanie a hnačky. Zlepšuje peristaltiku (pohyby) čriev, odstraňuje nedostatočné trávenie a pri zápche pôsobí ako preháňadlo.

  Zeler dezinfikuje sliznice v ústach a nosohltane

  Éterické oleje v zeleri dezinfikujú a detoxikujú sliznice v ústach a nosohltane, uvoľňujú hlieny pri nádche, prechladnutí a kašli.

  Zeler má antibakteriálne účinky na obličky

  Éterické oleje v zeleri dezinfikujú sliznice pri vylučovaní cez obličky, močový mechúr a močovod, pomáhajú pri zápaloch močových ciest a pri mimovoľnom odkvapkávaní moča a najmä u žien pôsobia preventívne proti bakteriálnym infekciám močových ciest.

  Zeler posilňuje nervy a mozog

  Komplex vitamínov B v zeleri stimuluje metabolizmus sacharidov a dodáva bunkám v našom organizme energiu. Súčasne vyživuje naše nervy a mozog a odstraňuje prejavy nedostatku vitamínov skupiny B, akými sú nervozita, podráždenosť a depresívne stavy.

  Zeler pomáha redukovať hmotnosť

  Čerstvá šťava zo zelerovej hľuzy, vňať, semienka a dokonca aj éterický olej, ktorý sa zo zeleru získava, majú silné močopudné účinky. Ľudia, ktorí konzumujú veľa čerstvého zeleru, strácajú do určitej miery veľmi šetrným spôsobom hmotnosť: nadbytočné kilogramy zo zadržanej vody jednoducho vymočia.

  Zeler2

  Zeler má vplyv na zdravie kostí

  Príjem vitamínu K má vplyv na zdravie kostí. Zeler má vysoký obsah vitamínu K, 1 šálka surového zeleru obsahuje 64 mikrogramov (mcg). Ľudia s vyšším príjmom vitamínu K majú nižšie riziko zlomenín.

  Zeler znižuje bolesť pri artritíde

  Zeler je skvelý pre ľudí trpiacich artritídou, reumatizmom a dnou. Má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať opuchy a bolesť okolo kĺbov. Extrakty zeleru, ktoré obsahujú 85% 3-n-butylftalidu (3nB), sú účinné pri uvoľňovaní artritídy a svalových bolestí.

  Zeler má protirakovinové vlastnosti

  Zeler obsahuje ftalidy (organické chemické zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať hladiny stresových hormónov v krvi), flavonoidy ako luteolín a polyacetylény. Luteolín má vlastnosti na boj proti rakovine. Zeler tiež obsahuje kumaríny, ktoré zvyšujú aktivitu niektorých bielych krviniek, čo môže účinne odvrátiť rakovinu.

  Zeler podporuje imunitu

  Zeler je bohatý na vitamín C a antioxidanty, ktoré výrazne posilňujú imunitný systém. Konzumácia tejto zeleniny znižuje riziko prechladnutia a nádchy.

  Zeler znižuje príznaky astmy

  Vitamín C prítomný v zeleri zabraňuje poškodeniu voľnými radikálmi a má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré znižujú závažnosť zápalových stavov, ako je astma.

  Zeler3

  Ako zeler nakupovať?

  Zeler je dostupný počas celého roka. Vyberte si ten, ktorý je čistý, pevný na dotyk a bledozelený, nemá žiadne sfarbenie, ak má listy musia byť zelené.

  Ako zeler skladovať?

  Zeler uchovávajte v chladničke voľne zabalený v papierovom alebo plastovom sáčku a spotrebujte do 5-7 dní.

  Ako zeler spotrebovať?

  Zeler môžeme používať surový - nakrájaný na plátky alebo strúhaný a pridaný do šalátov. Alebo ho môžeme variť v polievke, vyprážať, piecť, použiť ako prílohu v podobe kaše.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.medicalnewstoday.c...

  https://www.organicfacts.net/h...