Pažítka - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Pažítka

  Pažítka je obľúbenou vňaťovou zeleninou. Vyzerá ako vysoké, tmavo zelené stonky trávy, ale je štíhla a dutá a rastie v hustých, výdatných zhlukoch. Pažítka má jemnú cibuľovú príchuť, ktorá prináša trochu vibrácie do akéhokoľvek pokrmu.

  Pažítka je pôvodom z Európy, Severnej Ameriky a časti Ázie, ale v súčastnosti je rozšírená po celom svete, pretože sa stala veľmi obľúbeným doplnkom mnohých kulinárskych jedál. U nás sa pažítka pestuje zo semienka alebo zo sadeničiek od apríla a v priebehu vegetácie niekoľkokrát zberáme zrezávaním listy, keď dosiahnu dĺžku cca 15 cm.

  Pokiaľ ide o lekárske použitie, datuje sa jej využívanie už od čias rímskej ríše, ale pravdepodobne bola využívaná ďaleko pred tým. Má podobné liečivé vlastnosti ako cesnak, aj keď nie sú tak silné.

  Obsah vitamínov a minerálov v pažítke

  Pažítka v 100 g obsahuje 30 kalórií, 0,7 g tukov, 4,4 g sacharidov (z toho 1,9 g cukry), 3,1 g vlákniny, 3,3 g bielkovín, luteín a betakarotén. Ďalej obsahuje vysoké množstvo vitamínu C(58,1mg/100g), vitamín A, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď, omega 6 a omega 3 kyseliny.

  Pažítka udržuje zdravé trávenie, udržuje zdravé srdce, posilňuje imunitu, zlepšuje zdravie kostí, zlepšuje zrak, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravé tehotenstvo, detoxikuje telo, zlepšuje kvalitu spánku, udržuje zdravú pokožku i vlasy.


  Pažítka1

  Pažítka - 10 účinkov na zdravie

  Pažítka udržuje zdravé trávenie

  Unikátne organické zlúčeniny nachádzajúce sa v pažítke prinášajú telu podobné výhody ako cesnak a účinne zmierňujú tráviace ťažkosti. Okrem toho má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré dokážu eliminovať široké spektrum baktérií, najmä baktérií v rodine salmonel, ktoré pôsobia na gastrointestinálny systém. Presnejšie povedané, zvyšuje účinnosť príjmu živín z čreva, čím sa zabezpečí, že dostanete čo najviac živín z potravín.

  Pažítka udržuje zdravé srdce

  Jednou z najdôležitejších organických zlúčenín nachádzajúcich sa v pažítke je alicín, ktorý bol spojený so zníženými hladinami LDL (zlého) cholesterolu v tele a zlepšením zdravia srdca. Alicín je tiež spojený so znížením krvného tlaku. V kombinácii s vazodilatačnými účinkami draslíka má táto bylina veľký vplyv na zníženie kardiovaskulárneho ochorenia. Okrem toho, ďalšia organická zlúčenina, kvercetín, je priamo spojená so znížením hladiny cholesterolu a povlaku v artériách. Je spojená s prevenciou aterosklerózy a znížením rizika cievnej mozgovej príhody a infarktu myokardu.

  Pažítka posilňuje imunitu

  Vysoká hladina vitamínu C - až 58,1mg v 100g pažítky - v pažítke pomáha zvyšovať účinnosť imunitného systému stimuláciou tvorby bielych krviniek a stimuláciou produkcie kolagénu, ktorý je nevyhnutnou zložkou pri tvorbe nových krvných ciev, buniek, tkanív a svalov.

  Pažítka zlepšuje zdravie kostí

  V pažítke sa nachádza široká škála vitamínov a minerálnych látok, ale jedným z najdôležitejších je určite vitamín K, esenciálna živina, ktorá sa v mnohých bežných potravinách nenachádza. Vitamín K je veľmi dôležitý pri udržiavaní minerálnej hustoty kostí a integrity kostí. Ako starneme, naša kostná minerálna hustota začína klesať, čo vedie k stavom, ako je osteoporóza a zhoršenie zápalových stavov, ako je artritída. Vysoká hladina vitamínu K, podobne ako v tejto bylinke, môže pomôcť pri produkcii osteokalcínu, ktorý je kľúčovou súčasťou udržiavania minerálnej hustoty v kostiach.

  Pažítka zlepšuje zrak

  Karotény nachádzajúce sa v pažítke, menovite luteín a zeaxantín, sú priamo zodpovedné za redukciu oxidačného stresu v očnom systéme a oddialenie vzniku šedého zákalu v oku. Pomáhajú tiež spomaliť alebo predísť makulárnej degenerácii, udržujú oči zdravé aj v starobe.

  Pažítka2

  Pažítka bráni vzniku rakoviny

  Pažítka obsahujú antikarcinogénne zlúčeniny, ktoré zabraňujú rastu alebo šíreniu rakoviny do všetkých častí tela prostredníctvom procesu metastázy. Zvyšuje produkciu glutatiónu, ktorý identifikuje a eliminuje rakovinu a metabolity spôsobujúce toxíny v tele. Antikarcinogénne zlúčeniny nachádzajúce sa v pažítke sú užitočné pri liečbe rakoviny žalúdka, pažeráka, prostaty a gastrointestinálneho traktu, pretože sú veľmi bohaté na selén, ktorý pomáha pri ochrane buniek pred škodlivými účinkami toxínov a voľných radikálov v tele.

  Pažítka udržuje zdravé tehotenstvo

  Ďalšia zo základných živín v pažítke, kyselina listová, je nevyhnutná pre tehotné matky, ktoré chcú zabezpečiť zdravý vývoj svojho dieťaťa. Kyselina listová zabraňuje defektom neurálnej trubice u novorodencov a táto bylina je bohatým zdrojom kyseliny listovej pre svedomité matky.

  Pažítka detoxikuje telo

  Pažítka má mierne diuretické vlastnosti a v kombinácii s ďalšími voľnými radikálovými vychytávkami a antibakteriálnymi vlastnosťami je pažítka skvelým spôsobom, ako detoxikovať telo. Tým, že stimuluje močenie, pažitka pomáha telu zbaviť sa prebytočných toxínov, solí, vody a dokonca aj tuku, udržiavať hladké fungovanie orgánov a odstraňovať všetky nebezpečné látky, ktoré by nám mohli uškodiť.

  Pažítka zlepšuje kvalitu spánku

  Pažítka je dobre vybavená na zlepšenie kvality spánku, vďaka vitamínom a fytochemikáliám, ktoré sú v nej prítomné. Napríklad obsahuje cholín a kyselinu listovú, ktoré rozkladajú homocysteín na neškodnú cysteínovú aminokyselinu, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri regulácii spánku a nálady.

  Pažítka udržuje zdravú pokožku i vlasy

  Pažítka obsahujú betakarotén, ktorý pomáha zabezpečiť, že koža je bez škvŕn a hladká, pretože tiež pomáha vyčistiť pokožku od akné. Obsahujú tiež vitamín C a vitamín E, čo sú antioxidanty, ktoré tlmia poškodenie voľnými radikálmi vyvolané slnkom. Vitamín C tiež zlepšuje elasticitu pokožky, zlepšuje sa prekrvenie krvi a urýchľuje hojenie rán vďaka zvýšenej syntéze kolagénu.

  Pažitková šťava je účinná pri zvyšovaní rastu vlasov, zabraňuje zbytočným stratám vlasov, pretože je bohatá na antioxidanty, vitamín C, germánium a flavonoidy. Pomáha zlepšovať krvný obeh v pokožke hlavy, čím zvyšuje rast a hrúbku vlasov. Pažítka tiež pomáhajú znižovať lámanie vlasov, ktoré spôsobujú suchosť alebo znížený prietok krvi do folikulov.

  Pažítka3

  Ako pažítku nakupovať?

  Ideálny spôsob, ako zabezpečiť, aby vaša pažitka bola čerstvá, je pestovať svoju vlastnú, ale nie každý môže - alebo chce - mať bylinkovú záhradu. Našťastie pažítka je ľahko dostupná na väčšine trhov po celý rok. Pri nákupe pažitky si vyberte rovnomerne veľké, rovnomerne zelené listy s výraznou vôňou. Nesmie dôjsť k žiadnym známkam vädnutia, zožltnutia alebo sušenia.

  Ako pažítku skladovať?

  Uchovávajte čerstvú pažítku v chladničke v uzatvárateľnom plastovom sáčku, ktorý udržiava vzduch vo vnútri, až týždeň. Môžete tiež umiestniť stonky do pohára s vodou a zakryť plastovým sáčkom. Neumývajte, kým nie je pripravená na použitie, pretože nadmerná vlhkosť podporí rozpad. Ak je pažítka zvädnutá, môžete ju pred použitím namočiť do misky s ľadovou vodou. Ak si chcete pažítku uchovať na zimu, najlepšie je ju skladovať v zamrazenej podobe.

  Ako pažítku spotrebovať?

  Pažítka sa používa čerstvá, ale neodporúča sa v sušenom stave, pretože stráca svoju arómu. V kuchyni má široké použitie. Dá sa ňou ochutiť chlieb s maslom alebo polievky. Výborne chutí nasekaná do šalátov či vaječných jedál, kde môže nahradiť cibuľu, ktorá má oveľa dominantnejšiu chuť i vôňu. Pridáva sa aj k ľahkým rybím špecialitám alebo do omáčok. Pre svoju zelenú farbu býva nielen korením, ale aj ozdobou jedál na tanieri.

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  https://www.organicfacts.net/...

  https://www.naturalfoodseries....