Obsah článku

Karfiol, botanicky kapusta obyčajná karfiolová, má dužnaté súkvetie a pochádza zo Stredomoria. Pestuje sa však hojne aj v našich zemepisných šírkach.
Hoci karfiol nekonzumujeme pravidelne, aspoň v zime by sme ho mali zaradiť do jedálneho lístka čo najčastejšie. Táto zelenina zásobí náš organizmus množstvom potrebných nutričných látok.
Obsah vitamínov a minerálov v karfiole
Karfiol má veľmi nízky obsah energetických zložiek, 100 gramov predstavuje iba 105 kilojoulov. Je bohatý na živiny a vitamín K, má významný obsah vitamínu C, ďalej obsahuje provitamín A (betakarotén), vitamíny skupiny B a vitamín E. Z minerálov obsahuje draslík, vápnik, horčík, fosfor a železo a rovnako tak aj chróm, zinok, mangán, meď a selén. Tuková zložka je zanedbateľná.
Karfiol - Nutričné hodnoty
(100g)81kj
2.45
4.48g
3.15g
0.28g
2.68g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu
Karfiol má odvodňujúce účinky, pomáha pri poruchách obličiek a močového mechúra, podporuje redukciu hmotnosti, má preventívne účinky proti chorobám hrubého čreva, znižuje krvný tlak, chráni srdce i kosti, je ideálny tiež na pamäť a nervové poruchy.
Karfiol - 10 účinkov na zdravie
Karfiol na chudnutie
Hoci karfiol obsahuje minimum kalórií (25 kcal/100 g), vyvoláva pocit sýtosti. Varený alebo pripravený v pare je ideálnym základom večere pre každého, kto chce schudnúť. Aj vďaka minimálnemu obsahu sacharidov je vhodná pre tých, čo sa chcú zbaviť nadbytočných kilogramov.
Karfiol na trávenie
Karfiol je výborný zdroj vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré usmerňujú tráviaci proces. Pôsobí na celý tráviaci trakt od žalúdka po slepé črevo. Vďaka tomu, že je lepšie stráviteľný ako iné kapustovité rastliny, odporúča sa ľuďom so žalúdočnými chorobami (gastritídou, vredy, dyspepsiou). Keďže reguluje priechodnosť čriev, možno ho použiť ako pri zápche, tak hnačke a tiež pri podráždení alebo zápale hrubého čreva.
Spolu s mrkvou a špargľou je karfiol vhodný pre pacientov po akútnej gastritíde alebo gastroenteritíde (zápalu žalúdka a tenkého čreva).
Karfiol na srdce
Vďaka nízkemu obsahu sodíka a tukov a veľkému množstvo draslíka karfiol pomáha zmierňovať problémy so srdcom a obehovú sústavou. Do svojho jedálnička by ho mali zaradiť aj ľudia s hypertenziou či artériosklerózou.
Karfiol pomáha pri poruchách obličiek
Karfiol je diuretikum a čistič, urýchľuje vylučovanie prebytočnej vody z tkanív (edém) a odpadových látok metabolizmu. Jeho konzumácia sa osvedčila pri zlyhaní obličiek, artritíde, dne, opuchoch spojených s chorobami obličiek a pri obličkových kameňoch.
Karfiolom proti rakovine
V posledných rokoch prebiehajú početné výskumy, ktoré skúmajú protirakovinové účinky karfiolu, brokolice, kapusty a iné druhy kapustovité zeleniny. Zistilo sa, že rozvoju rakoviny bránia dva druhy fytochemikálií (sírne glykozidy a zlúčeniny indolu), ktorých kapustová zelenina obsahuje relatívne veľké množstvo.Jedným z antioxidantov, ktoré karfiol obsahuje, je indol-3-karbinol alebo I3C, ktoré sa bežne vyskytujú v kapustovitej zelenine, ako je kapusta, brokolica a karfiol.Ukázalo sa, že znižuje riziko rakoviny prsníka a reprodukcie u mužov a žien.Za posledných 30 rokov sa jedenie kapustovitej zeleniny spojilo s nižším rizikom rakoviny pľúc a hrubého čreva.
Konzumácia karfiolu a príbuzné kapustovité zeleniny sa odporúča osobám so zvýšeným rizikom ochorenia zhubným nádorom z akýchkoľvek príčin - napr. výskyt v rodine či pôsobenia karcinogénnych vplyvov (žiarenie, tabak, alkohol a iné). Ten, komu už určitý typ rakoviny diagnostikovali a podstupuje teraz liečbu, by mal do svojho každodenného jedálnička zaradiť niektorý druh kapustovitej zeleniny, napr. karfiol, brokolicu, kapustu.

Karfiol znižuje krvný tlak
Vyšší príjem vlákniny, ktorú karfiol obsahuje, pomáha znižovať hladiny krvného tlaku a cholesterolu, zvyšuje citlivosť na inzulín.
Karfiol na pamäť
Cholín je dôležitý a všestranný "faktor podobný vitamínom" v karfiole, ktorý pomáha pri spánku, pohybe svalov, učení a pamäti. Pomáha tiež udržiavať štruktúru bunkových membrán, napomáha prenosu nervových impulzov, napomáha vstrebávaniu tuku a znižuje chronický zápal.
Karfiol pre silné kosti
Nízky príjem vitamínu K bol spojený s vyšším rizikom zlomeniny kostí a osteoporózy. Spotreba vitamínu K môže zlepšiť zdravie kostí tým, že pôsobí ako modifikátor proteínov kostnej matrice, zlepšuje absorpciu vápnika a zabraňuje vylučovaniu vápnika v moči.
Karfiol bojuje s respiračnými problémami
Respiračná papilomatóza je spôsobená vírusom ľudského papilómu a postihuje hlasové šnúry v hrtane, priedušnici, pľúcach a prieduškách. Karfiol pomáha efektívne riešiť tento problém, pretože obsahuje indol-3-karbinol. Spotreba kapustovitej zeleniny, ako je karfiol, pomáha znižovať závažnosť respiračnej papilomatózy.
Karfiol lieči nervové poruchy
Priebeh neurodegeneratívnych ochorení je zastavený sulfórafánmi a indolmi prítomnými v karfiole. Tieto zlúčeniny pomáhajú aktivovať detoxifikačné enzýmy, ktoré zvyšujú hladinu glutatiónu a liečia neuronálne poranenia spôsobené zápalom a oxidačným stresom pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe

Ako karfiol nakupovať?
Karfiol si pri nákupe dôkladne prezrieme a ohmatáme. Najkvalitnejší je biely, respektíve celkom svetlý a pevný karfiol - taký má aj najviac vitamínov. Mäkký, sivastý, zvädnutý vzhľad nasvedčuje, že ho pridlho skladovali. Karfiol, ktorý je v predaji neskoro v zime, pochádza obyčajne z dovozu, preto nie je celkom čerstvý.
Ako karfiol skladovať?
Karfiol sa skladuje veľmi dobre ak obmedzíte ich vystavenie kyslíku a teplu, čo sú dvaja hlavní vinníci poškodenia potravín. Vydrží aj niekoľko týždňov.
Ako karfiol spracovať?
Karfiol môžeme jesť horúci, ale aj studený v predjedlách, šalátoch alebo skombinovaný s inými druhmi zeleniny. Najčastejšie spracovanie karfiolu je v polievkach, zapekaný či vyprážaný, dusený, ale najnovšie z neho môžete pripraviť aj pizzové cesto.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, medicalnewstoday.com, magazinzdravi.cz, lybrate.com