Obsah článku

Hoci vo väčšine kuchýň ešte stále nie je bežnou ingredienciou, poľníček si získava popularitu medzi zdravými potravinami u tých, ktorí chcú do svojich jedál pridať viac chutných výživných zložiek.
Poľníček (Valeriana locusta var. Olitoria L.) je jednou z najvýživnejších odrôd hlávkového šalátu a jeho úžasná orechová aróma zaisťuje, že vaše šaláty a zelené smoothies budú skutočnými hitmi u dospelých, ale aj u detí.
Poľníček je jednoročná rastlina rodiny Valerianaceae. Väčšinou sa pestuje ako listová zelenina, ktorá má malé, jednoročné a ružicovité strapce.
Poľníček je pôvodom mierneho pásma Európy, bol pestovaný európskymi roľníkmi až do jeho uvedenia na svet kráľovským záhradníkom kráľa Ľudovíta XIV, Jean Baptiste de La Quintinie. V Británii sa konzumoval celé storočia. Bol komerčne pestovaný od konca 18. alebo začiatku 19. storočia v Londýne a objavil sa na moderných trhoch v 80. rokoch. Americký prezident Thomas Jefferson začiatkom 18. storočia pestoval poľníček doma v Monticello vo Virgínii.
Tradične sa poľníček pestoval vo Francúzsku na použitie v šalátoch. Voľne sa pestuje v častiach severnej Afriky, Európy a západnej Ázie. V Ázii a Európe sa pestuje ako bežná burina v pôde aj v odpadových priestoroch. V Severnej Amerike sa naturalizoval na západných a východných pobrežiach. Je to hlavná plodina Nantes a Francúzska, ktoré je popredným výrobcom poľníčka v Európe.
Táto rastlina sa pestovala skôr v záhradách kláštorov. Až do 19. storočia sa pestoval ako zimný šalát. Dnes rastie na pastvinách a lúkach divoko a pestuje sa najmä vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku i iných európskych krajinách.

Poľníček - nutričná hodnota
Poľníček v 100 g obsahuje 20 kalórií, 0,4 g tukov, 3,6 g sacharidov a 2 g bielkovín, aminokyseliny, 142% ODD vitamínu A, vitamíny skupiny B, 64% ODD vitamínu C, z minerálnych látok obsahuje železo, mangán, meď, draslík, fosfor, vápnik, zinok, horčík, selén a sodík.
Poľníček pomáha posilňovať imunitu, udržuje zdravý zrak, udržuje zdravý mozog, bráni vzniku anémie, udržuje zdravé srdce.
Poľníček - 5 účinkov na zdravie
Poľníček pomáha posilňovať imunitu
Poľníček obsahuje v 100 g až 64% vitamín C. Ten je pravdepodobne najlepšie známy pre svoje antioxidačné účinky, ale tiež hrá rozhodujúcu úlohu pri mnohých ďalších telesných funkciách. Napríklad pomáha telu produkovať kolagén, proteín, ktorý pomáha udržiavať hladkú pokožku a silné kosti a zuby. Okrem toho je konzumácia viacerých potravín bohatých na vitamín C - napríklad poľníček - jedným z najbežnejších stravovacích tipov, ktoré bránia prechladnutiu.
Vitamín A v poľníčku zas zvyšuje imunitné funkcie proti infekciám zvyšovaním lymfocytovej odpovede proti antigénom. Podporuje funkcie bielych krviniek. Zabraňuje prenikaniu mikroorganizmov do tela a pôsobí proti infekciám pomocou dvojitej ochrany jadra.
Poľníček udržuje zdravý zrak
Väčšina ľudí spája pro-vitamín A s oranžovou zeleninou, napríklad s mrkvou a marhuľami, ale je tu aj veľa zelenej listovej zeleniny, ktorá obsahuje tento výživný doplnok chrániaci zrak. Napríklad len 28 g čerstvého šalátu poskytuje neuveriteľných 18% dennej hodnoty pre vitamín A (vo forme karotenoidov). Okrem zdravých očí je pre zdravé sliznice rozhodujúci aj vitamín A. Pôsobí tiež ako antioxidant a poskytuje ochranu pred poškodením voľnými radikálmi spojenými s mnohými chronickými chorobami a predčasným starnutím.
Poľníček udržuje zdravé srdce
Poľníček je tiež úžasným zdrojom draslíka a medi, ktoré sú známe svojimi srdce ochrannými vlastnosťami. Draslík pomáha regulovať krvný tlak, zatiaľ čo meď pomáha udržiavať hladinu cholesterolu pod kontrolou. Štúdie navyše spájali nedostatok medi s abnormálnymi elektrokardiogramami, glukózovou intoleranciou a vysokým krvným tlakom (hypertenzia).

Poľníček udržuje zdravý mozog
Ak máte skúsenosti z oblasti výživy, možno viete, že banány, paprika a pšeničné klíčky sú dobrým zdrojom vitamínu B6. Ale vedeli ste, že aj poľníček je skvelým zdrojom tohto dôležitého vitamínu.
Vitamín B6, ktorý je známy aj ako pyridoxín, je všestranná živina, ktorá v tele plní širokú škálu funkcií. Podieľa sa napríklad na metabolizme aminokyselín (bielkovín), uhľohydrátoch a lipidoch (tukoch), ako aj na kognitívnom vývoji a imunitných funkciách. Môže tiež pomôcť opraviť poškodené spojivové tkanivo a zabrániť hromadeniu toxínov a nadúvaniu, a preto sa považuje za životne dôležitú súčasť anticelulitídovej stravy. Vitamín B6 pomáha pri fungovaní a vývoji mozgu. Štúdie preukázali, že nedostatok vitamínu B6 zvyšuje funkciu pamäte a prispieva k Alzheimerovej chorobe, demencii a kognitívnemu poškodeniu.
Poľníček bráni vzniku anémie
Spolu so špenátom je poľníček na vrchole zoznamu zelených šalátov obsahujúcich železo. Konzumácia 100 g poľníčka poskytuje 2,2 miligramov železa (alebo 12% ODD), čo z neho robí iba trochu menej koncentrovaný zdroj železa ako špenát.
Železo, ktoré poľníček obsahuje pomáha pri tvorbe hemoglobínu. Železo poskytuje krvavo tmavý odtieň a pomáha pri cirkulácii kyslíka až do buniek tela. Ďalší hemoglobín je veľmi dôležitý, pretože krv sa stráca pri vnútorných a vonkajších zraneniach. Najmä ženy strácajú krv počas menštruácie, kvôli ktorej by mohli trpieť anémiou.
Ak ste jednou zo žien, ktoré majú nedostatok železa a snažíte sa zvýšiť príjem tohto dôležitého minerálu, nezabudnite: železo nachádzajúce sa v zelenine vrátane poľníčka je železo iné ako hém - druh železa, ktoré neabsorbuje naše telo, ako aj železo nachádzajúce sa v mäse a hydine. Preto sa ľuďom, ktorí trpia nedostatkom železa, zvyčajne odporúča jesť viac mäsa a hydiny (alebo užívať vysoko kvalitné doplnky železa), aby svoje telo rýchlo zásobili vysoko vstrebateľným heme železom.
Ako poľníček nakupovať?
Poľníček musí mať čerstvé, krásne zelené farby listov. Vyhýbajte sa zvädnutým a veľmi mokrým lístkom, ktoré na spodku misky alebo sáčka už môžu odhnívať.
Ako poľníček skladovať?
Poľníček je najlepšie použiť okamžite, ale môžete ho uchovávať 2-3 dni vo vrecku alebo v uzavretom obale v chladničke.
Ako poľníček spotrebovať?
Poľníček môžete konzumovať surový pridaním do šalátov, môžete ho dusiť ako špenát, pridať do polievok, plniek, sendvičov i do smoothies.
zdroj: healthbenefitstimes.com, healwithfood.org