Kukurica - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Kukurica

  Kukuricou sa zasýtime a zároveň dodáme organizmu množstvo potrebných nutričných látok. Vďaka vysokému, až 20% obsahu sacharidov poskytuje 1 g šťavnatej kukurice 4 kilojouly energie.

  Hrubé klasy obsypané bielymi či žltými guľôčkami sú základným zdrojom obživy pre mnohé etniká na viacerých kontinentoch.V Taliansku z kukuričnej múky pripravujú kašu polentu, v Mexiku placky tortilly a v Amerike whisky.

  Kukurica pochádza z Ameriky, konkrétne z náhorných plošín Ánd v Peru, kde sa vyvinula z divorastúcich foriem riedkoklasej pšenice. Neskôr sa zistilo, aké cenné látky kukurica obsahuje a jej pestovanie sa rozšírilo do celého sveta. Kukuricu pestujú v Európe, žiaľ, aj niekoľko rokov po sebe na tej istej ploche, hoci sa vie, že odoberá pôde mnoho živín. Najväčším svetovým producentom kukurice sú Spojené štáty, v Európe najmä krajiny v južnej a juhovýchodnej časti kontinentu.

  Obsah vitamínov a minerálov v kukurici

  Kukurica v 100 g obsahuje 85 kalórií, 75,96 g vody, 1,2 g tukov, 19 g sacharidov (z toho cukry 3,2 g), 2,7 g vlákniny, 3,2 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B1-tiamín, B3-niacín, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, vitamín C, z minerálnych látok obsahuje draslík, horčík, sodík, vápnik, železo, selén, zinok, mangán.

  Kukurica posilňuje nervy, zlepšuje výkonnosť mozgu, posilňuje libido a potenciu, znižuje hladinu cholesterolu, je bezlepková, dodáva živeny pre krásnu pleť a zdravé vlasy, atď.


  Kukurica3

  Kukurica - 7 účinkov na zdravie

  Kukurica posilňuje nervy

  Na kukurici je najcennejší rekordne vysoký obsah nervového vitamínu tiamínu-B1 - v 100 g kukurice až 150 mg. Pacienti s nervovými ochoreniami majú často v krvi veľmi málo tiamínu, ktorý je v metabolickom procese nevyhnutný na spracovanie sacharidov. Glukóza, základný sacharid v krvi, je jedinou výživou, ktorú mozgové a nervové bunky môžu prijímať. Bez prísunu glukózy sme už predpoludním unavení, roztržití, otrávení a podráždení.

  Kukurica posilňuje libido a potenciu

  Vysoké koncentrácie polynenasýtených mastných kyselín v klíčku kukurice aktivizujú pohlavné žľazy, preto kukurica pôsobí na posilnenie libida a potencie.

  Kukurica znižuje hladinu cholesterolu

  Sladká kukurica obsahuje rozpustnú vlákninu, ktorá sa mení na gélovitú látku v krvnom obehu. Tento gél zase absorbuje zlý cholesterol (LDL cholesterol). Sladká kukurica tiež obsahuje karotenoidy a bioflavonoidy, ktoré kontrolujú hladiny cholesterolu v krvi.

  Kukurica bráni vzniku cukrovky

  Vitamín B prítomný v kukurici reguluje metabolizmus proteínov, lipidov a sacharidov a prítomné fytochemikálie regulujú uvoľňovanie inzulínu. Sladká kukurica má glykemický index 58, čo z nej robí jedlo vhodné pre diabetikov.

  Kukurica1

  Kukurica je bezlepková

  Mnohí ľudia trpia neznášanlivosťou lepku a kukurica cukrová je prirodzene bezlepková. Vo forme múky sa kukurica používa na výrobu bezlepkových cestovín, čo je zdravá alternatíva k pšeničnej verzii.

  Kukurica dodáva živiny na peknú pleť

  Ak si chcete udržať mladistvý vzhľad, potom určite musíte konzumovať kukuricu. Je to mocnina antioxidantov užitočných pri prevencii starnutia. Množstvo základných minerálov a vitamínov zabezpečuje, že budete mať žiarivú pokožku. Pravidelnou masážou kukuričným olejom si výrazne zlepšíte štruktúru pokožky.

  Kukurica na zdravé vlasy

  Kukuričný olej zvyšuje krvný obeh v pokožke hlavy, čím podporuje folikuly a vytvára zdravé a silné vlasy. Vitamín C, obsah lykopénu a rôzne ďalšie antioxidanty prítomné v kukurici pomáhajú pri posilňovaní vlasových prameňov. Funguje efektívne proti vypadávaniu vlasov.

  Kukurica2

  Ako kukuricu nakupovať?

  Vyberajte si tie kukuričné klasy, ktoré majú zelené šupky a svetlo-farebné hodvábne "fúzy" (čnelky). Vyhýbajte sa tým, ktoré majú svetlé šupky s vysušenými fúzami. Výborná je aj kukurica v konzervách, mrazená kukurica a v predaji je aj kukuričná múka a krupica.

  Ako kukuricu skladovať?

  Kukuricu je lepšie skladovať v chladničke, aby vydržala dlhšie čerstvá, ale nesmie sa lúpať. Ak ste ju olúpali vložte ju do plastového vrecka a tak uložte do chladničky. Mrazená - blanšírovaná - kukurica nám vyzdrží 6 mesiacov až 1 rok.

  Ako kukuricu spotrebovať?

  Kukuricu môžeme variť i grilovať a konzumovať s maslom a soľou, tú z konzervy či mrazenú môžeme používať do zeleninových šalátov, omáčok na cestovinu, na pizzu, do rizota, atď.

  čítaj tiež

  Kukuričný olej - 6 účinkov na zdravie

  Kukuričný olej - 6 účinkov na zdravie

  Kukuričný olej je jedným z najpoužívanejších olejov na svete. Obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú všestranné pri udržiavaní nášho zdravia.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová, stylecraze.com, home.bt.com