Obsah článku

  Fenikel

  Fenikel vo veľkom pestovali už starí Gréci a Rimania a o liečivých účinkoch voňavých silíc v zelenej hľuze sa rozprávali legendy. Fenikel je mrkvovitá zelenina a hojne sa pestuje aj v našich zemepisných šírkach.

  Fenikel pochádza zo Stredomoria, vyhovuje mu teplé, ale nie príliš horúce podnebie. Najväčšími pestovateľmi fenikla sú Grécko, Turecko, Taliansko, a južné Francúzsko, rozšírený je aj v severoafrických krajinách.

  Obsah vitamínov a minerálov vo fenikli

  Fenikel obsahuje veľa užitočných aktívnych zložiek, ako je:

  • anetol - to je hlavná aktívna zložka feniklu. Je antimikrobiálny (zabíja baktérie) a tiež napodobňuje estrogén a zvyšuje prolaktín
  • flavonoidy ako kvercetín a apigenín - sú antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové
  • fenolické zlúčeniny - ako je kyselina rozmarínová a kyselina chlorogénna - sú antioxidačné a protizápalové
  • terpény - ako fenchón a limonén, ktoré zlepšujú hojenie rán
  • vitamíny rozpustné vo vode - ako je kyselina askorbová (vitamín C), tiamín (vitamín B1), riboflavín (vitamín B2), niacín (vitamín B3) a pyridoxín (vitamín B6)
  • vitamíny rozpustné v tukoch - ako sú vitamíny A, E a K
  • stopové minerály a ďalšie prvky - ako hliník, bárium, vápnik, kadmium, kobalt, chróm, meď, železo, horčík, mangán, nikel, olovo, stroncium a zinok.
  • esenciálne aminokyseliny - ako je leucín, izoleucín, fenylalanín a tryptofán.
  • vláknina

  Pôsobí priaznivo proti nadúvaniu a kašľu, má dezinfekčný a odhlieňovací účinok. Zvyšuje produkciu mlieka u dojčiacich matiek. Je výborným kuchynským korením a používa sa pri výrobe likérov a cukrárenských výrobkov. V medicíne majú široké využitie najmä listy a semená rastliny.

  Fenikel - 10 účinkov na zdravie

  Fenikel na trávenie

  Feniklové semená majú dlhú históriu používania na liečbu rôznych črevných a tráviacich problémov vrátane bolesti žalúdka, plynatosti, hnačky, zápchy a pocitu preplneného žalúdka. Okrem toho vláknina viaže toxíny a tuky v črevách, má teda aj detoxikačné účinky a odvodňuje organizmus.

  Olej zo semien feniklu redukuje črevné kŕče a zvyšuje tok čriev.

  Fenikel na detskú koliku

  Kolika je termín používaný na označenie, keď malé deti plačú niekoľko hodín denne. Príčiny sú neznáme, ale je isté, že kľúčové postavenie zohrávajú žalúdočné kŕče a ďalšie tráviace problémy. Vzhľadom k tomu, že feniklové semená majú upokojujúci účinok na gastrointestinálny systém, majú dlhú históriu ako ľudový liek na detskú koliku.

  Fenikel na podporu tvorby mlieka dojčiacich matiek

  Tradične používali dojčiace ženy feniklové semená na zvýšenie produkcie materského mlieka.

  Hoci neexistujú žiadne štúdie, ktoré priamo testovali účinky feniklu samotného na produkciu mlieka, stále existujú vedecké dôkazy, ktoré by vysvetľovali, prečo by mohol mať pozitívny vplyv na produkciu materského mlieka. Dopamín blokuje prolaktín, hormón, ktorý stimuluje produkciu materského mlieka. Anetol, ktorý sa nachádza vo fenikli, môže konkurovať dopamínu na dopamínových receptoroch, čím blokuje inhibičný účinok dopamínu na prolaktín. To by viedlo k väčšej produkcii mlieka.

  Fenikel znižuje tvorbu hlienu pri kašli a nádche

  Z fenikla sa získavajú éterické oleje atenol a fenchol, ktoré zmierňujú opuchy slizníc pri nádche a kašli a pomáhajú znižovať tvorbu hlienu v oblasti nosohltana.

  Fenikel na chudnutie

  Pre ľudí trpiacich nadváhou je fenikel výborným prostriedkom na redukciu hmotnosti. Viaže tuky už v črevách tak, že v kritických zónach brucha, bokov, zadku a stehien sa už neusadzuje toľko triglyceridov (tukových molekúl). Okrem toho fenikel likviduje aj "mokrý" tuk v bruchu, čiže zásoby vody v oblasti pupka, ktoré obézni ľudia omylom považujú za tukové vankúšiky.

  Fenikel1

  Fenikel pomáha znížiť zápal

  Fenikel obsahuje niekoľko hlavných zložiek, ktoré sú inhibítormi 5-LOX, enzýmu, ktorý spôsobuje zápalové a alergické reakcie v tele produkciou leukotriénov. Schopnosť feniklu inhibovať tieto enzýmy môže byť užitočná na prevenciu zápalových a alergických reakcií. Anetol, ktorý sa našiel vo fenikli, znížil zápalové cytokíny IL-1 beta a TNF-alfa v krysom modeli periodontitídy (zápal ďasien).

  Fenikel posilňuje imunitný systém

  Vďaka vysokému obsahu vitamínu C fenikel posilňuje imunitný systém a považuje sa za veľmi účinný prírodný prostriedok pri prechladnutí.

  Feniklom proti rakovine

  Samotná surová zelenina nebola podrobne skúmaná, pokiaľ ide o ochranu proti rakovine, ale výťažok zo semien feniklu bol a výsledky štúdie týkajúcej sa ochrany proti rakovine sú dosť pôsobivé. Ukazuje, že extrakt môže nielen inhibovať rast nádorov vďaka svojim koncentráciám flavonoidov, alkaloidov a fenolov, ale že môže dokonca pôsobiť chemicky aj proti škodlivým účinkom žiarenia počas liečby rakoviny. Vysoký obsah betakaroténu má dokázateľné preventívne účinky proti onkologickým ochoreniam.

  Fenikel zabraňuje anémii

  Železo a histidín, aminokyselina nachádzajúca sa vo fenikli, sú užitočné pri liečbe anémie. Zatiaľ čo železo je hlavnou zložkou hemoglobínu, histidín stimuluje tvorbu hemoglobínu a tiež pomáha pri tvorbe rôznych ďalších zložiek krvi.

  Fenikel pre zdravé srdce

  Fenikel je skvelým zdrojom vlákniny, ale okrem výhod trávenia, ktoré vláknina poskytuje, pomáha tiež udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi. To znamená, že môže stimulovať elimináciu škodlivého LDL alebo zlého cholesterolu, čo je hlavný faktor srdcových ochorení, aterosklerózy a mŕtvice.

  Fenikel2

  Ako fenikel nakupovať?

  Fenikel je v predaji od jesene do jari, patrí teda k najvhodnejším zimným druhom zeleniny. Vyberte si malé až stredne veľké biele hľuzy, ktoré sú ťažké a pevné s jasne zelenými perličkami. Vyhnite sa hľuzám, ktoré sú veľké, majú vlhké škvrny alebo sa zdajú scvrknuté a vysušené. Hľuzy a stonky by nemali mať praskliny, rozštiepky a akékoľvek zmeny farby alebo modriny.

  Feniklové semená si kúpite v ktoromkoľvek obchode balené v sáčku.

  Ako fenikel skladovať?

  Ak skladujete fenikel v chladničke, budete musieť oddeliť stonky od hľuzy a skladovať obidve časti samostatne v plastových vreciach. Pokiaľ ide o možnosť, ktorá sa netýka plastov, skúste uložiť fenikel do šálky s vodou. Či tak alebo onak, skúste spotrebovať fenikel v priebehu niekoľkých dní, pretože začne strácať chuť.

  Ako fenikel spracovať?

  Fenikel má výraznú chuť, hodí sa však ku všetkým druhom zeleniny i korením, akými sú citrónová šťava, koriander, olivový olej, ocot, ale aj ku kyslému ovociu, ako je pomaranč či jablko. Fenikel konzumujeme surový v šalátoch, ale aj varený vo forme prívarku.

  Feniklové semená môžete použiť na prípravu čaju, džinu alebo absintu, môžete ich primiešať do chleba, jablčných koláčov, omáčok i do čatny.

  zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, sk.wikipedia.org, selfhacked.com