Obsah článku

Obyvateľom južných krajín môžeme len úprimne závidieť - po veľkú časť roka majú krásne teplé a slnečné počasie a na pôde im rastú také lahôdky ako cukety. Našťastie cukety si získali obľubu už aj u nás a vo vhodných klimatických podmienkach ich pestujú mnohí záhradkári.
Cuketa pochádza zo slnečného Stredomoria z takých krajín ako Grécko, Turecko, Cyprus, severná Afrika, Španielsko, Taliansko a Francúzsko. Štíhle tmavozelené plody dorastajúce do hmotnosti dvoch kilogramov tvarom pripomínajú šalátovú uhorku a je príbuznou tekvice.
Obsah vitamínov a minerálov v cukete
Cuketa v 100 g obsahuje až 93% vody, 16 kalórií, 0,3 g tukov, 2,9 g sacharidov (z toho 2,05 g cukry), 1,08 g vlákniny a 1,47 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, horčík, vápnik, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď.
Cuketa zbavuje telo zápalu, odstraňuje nedostatočné trávenie, udržuje zdravý krvný tlak, udržuje zdravé oči, zvyšuje energiu, pomáha redukovať hmotnosť, pomáha liečiť astmu, chráni pred rakovinou, udržuje zdravú a mladistvú pokožku, posilňuje kosti a zuby.
Cukina - Nutričné hodnoty
(100g)66kj
1.47
2.9g
2.05g
0.31g
1.08g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

Cuketa - 10 účinkov na zdravie
Cuketa zbavuje telo zápalu
Starnutie je dôsledkom aktivity toxínov, voľných radikálov a zápalu, ktorému je telo vystavené v priebehu rokov. Tieto jedy a zápal môžu byť redukované antioxidantmi a protizápalovými potravinami. Cuketa je bohatá na antioxidanty a protizápalové fytonutrienty, ktoré pomáhajú zbaviť telo voľných radikálov a nadmerného zápalu.
Cuketa odstraňuje nedostatočné trávenie
Cuketa odvodňuje, odkysľuje, detoxikuje črevá. Odstraňuje nedostatočnú činnosť a zlepšuje peristaltiku čriev, uvoľňuje zápchu. Slizniciam čriev cuketa veľmi vyhovuje, vitamín A ich totiž chráni pred voľnými radikálmi, baktériami a vírusmi a v súčinnosti s ostatnými látkami im zabezpečuje bohatú a zdravú črevnú flóru.
Cuketa udržuje zdravý krvný tlak
Cuketa má nízky obsah tuku a sodíka, ale vysoký obsah vlákniny a draslíka. Tieto vlastnosti pomáhajú udržiavať zdravý krvný obeh. Nízky obsah sodíka a draslík pomáha udržiavať zdravý krvný tlak, zatiaľ čo vláknina, ako napríklad polysacharid v cukete, znižuje hladinu cholesterolu. Táto kombinácia funguje synergicky (súčinne) na udržanie dobrej cirkulácie, ktorá je nevyhnutná pre zdravý krvný tlak a zdravé srdce.
Cuketa udržuje zdravé oči
Zeaxantín a luteín sú obzvlášť užitočné pri udržiavaní a zlepšovaní zdravia očí bojom proti voľným radikálom. To znižuje riziko vzniku očných stavov súvisiacich s vekom, ako je glaukóm, katarakta a makulárna degenerácia.
Môžete tiež použiť cukety na liečbu opuchnutých očí umiestnením plátkov surovej cukety na oči. Plátky nechajte na mieste 30 minút a opakujte niekoľkokrát za deň.
Cuketa zvyšuje energiu
Pretože cuketa je bohatým zdrojom vitamínov B, najmä kyseliny listovej, B2-riboflavínu a pyridoxínu-B6, pomáha zvýšiť produkciu energie v tele. To znižuje únavu a zlepšuje náladu.

Cuketa pomáha redukovať hmotnosť
Pretože cuketa má nízky obsah kalórií a vysoký obsah vody a vlákniny, je skvelá pre tých, ktorí chcú znížiť svoju telesnú hmotnosť. Stojí za zmienku, že nadmerná telesná hmotnosť zvyčajne vyplýva z pravidelnej konzumácie sacharidov a sladkých potravín. Zahrnutím cukety do stravy, zvýšite obsah vlákniny a vody v jedle a tým sa budete cítiť dlhšie plný a zjete menej.
Cuketa pomáha liečiť astmu
Protizápalové vlastnosti cukety prispievajú k liečbe astmy. Spolu s vitamínom C obsahuje cuketa aj meď, ktorá je omnoho účinnejšia pri liečbe astmy. Vitamínu C pomáha pri liečbe nielen astmatických záchvatov, ale aj bronchiálnej hypersenzitivity (ktorá je charakteristická pre astmu).
Cuketa chráni pred rakovinou
Vláknina v cukete je najdôležitejším prvkom, ktorý pomáha pri liečbe rakoviny hrubého čreva. Vláknina robí viac vecí - absorbuje prebytočnú vodu v hrubom čreve, zadržiava dostatok vlhkosti vo výkaloch a pomáha mu hladko prejsť von z tela. Vzhľadom k tomu všetkému, vláknina funguje v prevencii rakoviny hrubého čreva.
Cuketa udržuje zdravú a mladistvú pokožku
Cuketa je dobrým zdrojom antioxidantov luteínu a zeaxantínu. Tieto dva karotenoidy vykazujú silné vlastnosti proti starnutiu. Chráni bunky tela a pokožky pred poškodením voľnými radikálmi, čo môže viesť k predčasnému starnutiu. Luteín a zeaxantín zosvetľujú pokožku a zlepšujú jej zdravie. Vitamín C, ktorý cuketa tiež obsahuje, pomáha pri spomalení príznakov starnutia.
Cuketa posilňuje kosti a zuby
Zelená zelenina, ako cuketa, podporujú silnejšie kosti a zuby. Luteín a zeaxantín v cukete udržujú kosti a zuby silné. Cuketa tiež obsahuje vitamín K, horčík, kyselinu listovú a betakarotén, ktoré pomáhajú budovať, chrániť silné kosti a zuby a prispievajú k ich rastu.

Ako cuketu nakupovať?
Najlepšie sú malé, pevné a hrubé zeleno-bieloškvrnité cukety. Priveľké plody majú zbytočne veľa vody.
Ako cuketu skladovať?
Cuketa pri izbovej teplote vydrží tri až päť dní. Pokiaľ máte možnosť uskladnite ju v pivnici, kde zostane svieža niekoľko týždňov. Ak pivnicu nemáte, kľudne ju skladujte aj v chladničke.
Ako cuketu spotrebovať?
Cuketa má v kuchyni všestranné využitie. Môžeme ju pridať do zeleninovej polievky, zapekať, piecť, grilovať, urobiť z nej omáčku napr. na cestoviny, môžeme ju plniť, vyprážať, pripraviť z nej zeleninové fašírky a ešte mnoho ďalších jedál.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, stylecraze.com, foodrevolution.org