Cuketa - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Cuketa

  Obyvateľom južných krajín môžeme len úprimne závidieť - po veľkú časť roka majú krásne teplé a slnečné počasie a na pôde im rastú také lahôdky ako cukety. Našťastie cukety si získali obľubu už aj u nás a vo vhodných klimatických podmienkach ich pestujú mnohí záhradkári.

  Cuketa pochádza zo slnečného Stredomoria z takých krajín ako Grécko, Turecko, Cyprus, severná Afrika, Španielsko, Taliansko a Francúzsko. Štíhle tmavozelené plody dorastajúce do hmotnosti dvoch kilogramov tvarom pripomínajú šalátovú uhorku a je príbuznou tekvice.

  Obsah vitamínov a minerálov v cukete

  Cuketa v 100 g obsahuje až 93% vody, 16 kalórií, 0,3 g tukov, 3,1 g sacharidov (z toho 2,5 g cukry), 1 g vlákniny a 1,2 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, horčík, vápnik, sodík, železo, selén, mangán, zinok a meď.

  Cuketa zbavuje telo zápalu, odstraňuje nedostatočné trávenie, udržuje zdravý krvný tlak, udržuje zdravé oči, zvyšuje energiu, pomáha redukovať hmotnosť, pomáha liečiť astmu, chráni pred rakovinou, udržuje zdravú a mladistvú pokožku, posilňuje kosti a zuby.


  Cuketa1

  Cuketa - 10 účinkov na zdravie

  Cuketa zbavuje telo zápalu

  Starnutie je dôsledkom aktivity toxínov, voľných radikálov a zápalu, ktorému je telo vystavené v priebehu rokov. Tieto jedy a zápal môžu byť redukované antioxidantmi a protizápalovými potravinami. Cuketa je bohatá na antioxidanty a protizápalové fytonutrienty, ktoré pomáhajú zbaviť telo voľných radikálov a nadmerného zápalu.

  Cuketa odstraňuje nedostatočné trávenie

  Cuketa odvodňuje, odkysľuje, detoxikuje črevá. Odstraňuje nedostatočnú činnosť a zlepšuje peristaltiku čriev, uvoľňuje zápchu. Slizniciam čriev cuketa veľmi vyhovu, vitamín A ich totiž chráni pred voľnými radikálmi, baktériami a vírusmi a v súčinnosti s ostatnými látkami im zabezpečuje bohatú a zdravú črevnú flóru.

  Cuketa udržuje zdravý krvný tlak

  Cuketa má nízky obsah tuku a sodíka, ale vysoký obsaho vlákniny a draslíka. Tieto vlastnosti pomáhajú udržiavať zdravý krvný obeh. Nízky obsah sodíka a draslík pomáha udržiavať zdravý krvný tlak, zatiaľ čo vláknina, ako napríklad polysacharid v cukete, znižuje hladinu cholesterolu. Táto kombinácia funguje synergicky (súčinne) na udržanie dobrej cirkulácie, ktorá je nevyhnutná pre zdravý krvný tlak a zdravé srdce.

  Cuketa udržuje zdravé oči

  Zeaxantín a luteín sú obzvlášť užitočné pri udržiavaní a zlepšovaní zdravia očí bojom proti voľným radikálom. To znižuje riziko vzniku očných stavov súvisiacich s vekom, ako je glaukóm, katarakta a makulárna degenerácia.

  Môžete tiež použiť cukety na liečbu opuchnutých očí umiestnením plátkov surovej cukety na oči. Plátky nechajte na mieste 30 minút a opakujte niekoľkokrát za deň.

  Cuketa zvyšuje energiu

  Pretože cuketa je bohatým zdrojom vitamínov B, najmä kyseliny listovej, B2-riboflavínu a pyridoxínu-B6, pomáha zvýšiť produkciu energie v tele. To znižuje únavu a zlepšuje náladu.

  Cuketa2

  Cuketa pomáha redukovať hmotnosť

  Pretože cuketa má nízky obsah kalórií a vysoký obsah vody a vlákniny, je skvelá pre tých, ktorí chcú znížiť svoju telesnú hmotnosť. Stojí za zmienku, že nadmerná telesná hmotnosť zvyčajne vyplýva z pravidelnej konzumácie sacharidov a sladkých potravín. Zahrnutím cukety do stravy, zvýšite obsah vlákniny a vody v jedle a tým sa budete cítiť dlhšie plný a zjete menej.

  Cuketa pomáha liečiť astmu

  Protizápalové vlastnosti cukety prispievajú k liečbe astmy. Spolu s vitamínom C obsahuje cuketa aj meď, ktorá je omnoho účinnejšia pri liečbe astmy. Vitamínu C pomáha pri liečbe nielen astmatických záchvatov, ale aj bronchiálnej hypersenzitivity (ktorá je charakteristická pre astmu).

  Cuketa chráni pred rakovinou

  Vláknina v cukete je najdôležitejším prvkom, ktorý pomáha pri liečbe rakoviny hrubého čreva. Vláknina robí viac vecí - absorbuje prebytočnú vodu v hrubom čreve, zadržiava dostatok vlhkosti vo výkaloch a pomáha mu hladko prejsť von z tela. Vzhľadom k tomu všetkému, vláknina funguje v prevencii rakoviny hrubého čreva.

  Cuketa udržuje zdravú a mladistvú pokožku

  Cuketa je dobrým zdrojom antioxidantov luteínu a zeaxantínu. Tieto dva karotenoidy vykazujú silné vlastnosti proti starnutiu. Chráni bunky tela a pokožky pred poškodením voľnými radikálmi, čo môže viesť k predčasnému starnutiu. Luteín a zeaxantín zosvetľujú pokožku a zlepšujú jej zdravie. Vitamín C, ktorý cuketa tiež obsahuje, pomáha pri spomalení príznakov starnutia.

  Cuketa posilňuje kosti a zuby

  Zelená zelenina, ako cuketa, podporujú silnejšie kosti a zuby. Luteín a zeaxantín v cukete udržujú kosti a zuby silné. Cuketa tiež obsahuje vitamín K, horčík, kyselinu listovú a betakarotén, ktoré pomáhajú budovať, chrániť silné kosti a zuby a prispievajú k ich rastu.

  Cuketa3

  Ako cuketu nakupovať?

  Najlepšie sú malé, pevné a hrubé zeleno-bieloškvrnité cukety. Priveľké plody majú zbytočne veľa vody.

  Ako cuketu skladovať?

  Cuketa pri izbovej teplote vydrží tri až päť dní. Pokiaľ máte možnosť uskladnite ju v pivnici, kde zostane svieža niekoľko týždňov. Ak pivnicu nemáte, kľudne ju skladujte aj v chladničke.

  Ako cuketu spotrebovať?

  Cuketa má v kuchyni všestranné využitie. Môžeme ju pridať do zeleninovej polievky, zapekať, piecť, grilovať, urobiť z nej omáčku napr. na cestoviny, môžeme ju plniť, vyprážať, pripraviť z nej zeleninové fašírky a ešte mnoho ďalších jedál.

  Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek

  https://www.stylecraze.com/art...

  https://foodrevolution.org/blo...