Obsah článku

Čakanka je zatiaľ u nás pomerne neznáma zelenina, hoci v iných častiach sveta je obľúbená už vyše sto rokov. Má jemnú, mierne horkastú chuť, jej pestovanie je pomerne komplikované, ale keď už sa vám ju podarí vypestovať odvďačí sa vám množstvom prospešných látok.
Čakanka sa dováža predovšetkým z Belgicka a Holandska, tam je jej pestovanie najrozšírenejšie.
Obsah vitamínov a minerálov v čakanke
Čakanka je veľmi nízkokalorická listová zelenina. 100 g čerstvých listov má len 23 kalórií. Čakanka má neobyčajne vysoký obsah vitamínu A, vitamínu B7, vitamínu B9. Ďalej obsahuje dobré množstvá základných skupín vitamínov B-komplex, ako je pyridoxín (vitamín B6) a tiamín (vitamín B1) a niacín (B3). Okrem toho, ma dobrý zdroj minerálov, ako je vápnik, mangán, meď, železo a draslík. Obsahuje tiež inulín, seskviterpenové laktóny, alkaloidy a rastlinné steroly.
Výskumné štúdie naznačujú, že vysoký obsah inulínu a vlákniny v čakanke pomáha znižovať hladinu glukózy v krvi a hladiny LDL cholesterolu u cukrovky a obéznych pacientov. Ďalej čakanka znižuje krvný tlak, detoxikuje črevá, odstraňuje tráviace problémy, reguluje hospodárenie organizmu s vodou, spevňuje sliznice čriev, stabilizuje črevnú flóru, atď.
Čakanka štrbáková - Nutričné hodnoty
(100g)42kj
1.46
1.98g
1.66g
0.19g
1.35g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu

Čakanka - 10 účinkov na zdravie
Čakanka na trávenie
Konzumácia čakanky má blahodarný vplyv na poruchy trávenia a črevné problémy, pomáha pri črevných polypoch a chráni pred rakovinou hrubého čreva. Nezásobuje krv výživou, zato však zabezpečuje lepšie zhodnotenie potravy v žalúdku a v črevách a predovšetkým zbavuje tráviaci trakt škodlivých látok. Tak čakanka podnecuje a podporuje regeneráciu črevnej sliznice a zdravej črevnej flóry.
Čakanka je ideálna pri chelátovej terapii
Čakanka je ideálna zelenina pri chelátovej terapii - v tenkom čreve sa katióny toxických ťažkých kovov, ako sú kadmium, olovo a ortuť, viažu s organickými atómami. Škodliviny tak nemôžu vniknúť do krvi a vylúčia sa z organizmu.
Čakanka na zdravie kostí
Listy čakanky sú veľmi dobré rastlinné zdroje vitamínu-K - 100 g poskytuje približne 247 mg alebo 215% odporúčaného príjmu. Vitamín K má potenciálnu úlohu v zdraví kostí prostredníctvom podpory osteoblastickej (tvorby kostí a posilňovania) aktivity.
Čakanka chráni srdce
Inulín je prospešný nielen pre tráviaci systém, ale aj znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v organizme. Tento LDL cholesterol je jedným z hlavných príčin vzniku artériosklerózy a vysokého krvného tlaku, pretože bráni toku krvi, keď sa viaže na tepny a žily. Môže tiež spôsobiť infarkt a mozgovú mŕtvicu. Čakanka chráni srdce pred týmito ťažkosťami.
Čakankou proti artritíde
Bioaktívne výťažky koreňa čakanky môžu mať potenciálnu úlohu pri liečbe osteoartritídy. Rastlinné polyfenoly bojujú proti zápalu. Príjem čakanky viedol k zvýšenému fungovaniu červených krviniek. Je to preto, že telo reaguje na zápal obnovením poškodených buniek do ich pôvodného stavu. To znamená, že môžete použiť koreň čakanky na liečbu artritídy alebo symptómov dna.

Čakanka na cukrovku
Štúdie ukázali, že extrakt z koreňa čakanky môže zvýšiť hladiny adiponektínu, čo je proteín, ktorý reguluje hladiny glukózy v krvi. Týmto spôsobom môže oddialiť alebo dokonca zabrániť vzniku cukrovky. Iná štúdia uvádza, ako sa extrakt čakanky môže používať ako prirodzený výživový doplnok na spomalenie progresie cukrovky.
Čakanka na liečbu kandidózy
Kofeín môže oslabiť váš imunitný systém tým, že oslabí vaše nadobličky, a to zase môže zastaviť hojenie kandidov. Silný imunitný systém je nutnosťou na liečbu kandidov. Čakanka teda môže byť dobrou náhradou za kávu. Vyzerá a chutí ako káva, ale nemá zlé účinky kofeínu. Inulín, ktorý sa v čakanke nachádza, môže pomôcť rozmnožiť zdravé črevné baktérie - čo tiež pomáha pri liečbe kandidózy.
Čakanka na imunitu
Čakanka má antibakteriálne vlastnosti a rad ďalších výhod, ktoré z nej robia silný imunologický posilňovač. Pôsobí proti rôznym škodlivým baktériám a polyfenolové zlúčeniny prítomné v čakanke pôsobia ako antioxidanty.
Čakanka lieči obličky
Výťažok z koreňa čakanky sa často používa ako diuretikum, čo zvyšuje objem moču. Časté močenie môže pomôcť znižovať množstvo toxínov, ktoré sa ukladajú v pečeni a obličkách, a tým zabrániť ich hromadeniu v tele. Časté močenie môže tiež znižovať nadmerné množstvo vody a dokonca znižovať obsah tuku, pretože 4% moču sú zvyčajne tukové usadeniny, ktoré by inak boli uložené niekde inde v tele.
Čakankou proti rakovine
Extrakt z čakanky bol spojený so znížením rastu nádorov v rôznych štádiách rakoviny. Polyfenoly a fytochemikálie v čakanke majú tiež pozitívny účinok na prevenciu rakoviny rôznych typov vrátane rakoviny prsníka a kolorektálneho karcinómu.

Ako čakanku nakupovať?
Čakanka je dostupná po celý rok. Puky musia byť biele, zahalené jemnými žltými lístkami. Čím sú výhonky zelenšie, tým majú horkejšiu chuť. Pri nákupe sa musíme presvedčiť, či sú puky pevné, zvädnuté ani mäkké puky nekupujme. Nemali by sme ju vystavovať svetlu ani slnku, preto je často už v obchode zabalená v modrom nepriesvitnom papieri - bez neho by rýchlo zvädla.
Ako čakanku skladovať?
Odporúča sa uchovávať ju v prítmí, najlepšie však v úplnej tme. Skladovanie na svetle spôsobuje horkú chuť a rýchlejšie nám zvädne.
Ako čakanku spracovať?
Najčastejšie sa čakanka používa do šalátov, môžeme ju zapekať so syrom či smotanovou omáčkou, nakrájať do polievky, dusiť na masle, vysmažiť v trojobale. Listy výborne chutia ak ich namáčame do dipov, dresingov, majonéz, do pikantných omáčok či jogurtov.
Mimo použitia čerstvej čakanky je možné ju aj tepelne upravovať ako ostatné druhy zeleniny. Koreň sa využíva k príprave niektorých kávovín, ako je napríklad melta.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, cs.wikipedia.org, stylecraze.com, informationcradle.com