Petržlen - 10 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Petržlen

  Zelenina a zároveň korenie. Zdraviu prospešné sú ako koreň, tak i zelená vňať. Obsah blahodarných látok je ale v surovej vňati vyšší ako v tepelne spracovanom koreni. Pretože listovému petržlenu sa dobre darí aj doma v kvetináči, môžete mať čerstvú vňať neustále k dispozícii. Petržlen sa vyznačuje prenikavou vôňou a charakteristickou sladkastou chuťou. Vňať a koreň obsahujú aromatický éterický olej, ktorý poskytuje typickú vôňu a chuť. 

  Petržlen používali v kuchyni už antickej národy, pre ktoré bola zároveň symbolom radosti a slávy, preto z nej Gréci vyrábali veniec a dávali ho víťazom v športových zápoleniach. Pre jej silnú arómu ju starí Rimania používali na odstránenie mŕtvolného zápachu pri pochovávaní. Petržlen pochádza z východnej časti Stredomoria a o jej rozšírenie do Európy sa postaral Karol Veľký.

  Obsah vitamínov a minerálov v petržlene

  Petržlen v 100 g obsahuje 36 kalórií, 0,8 g tukov, 6 g sacharidov (z toho 0,9 g cukry), 3,3 g vlákniny a 3 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C, K a z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, sodík, horčík, železo. Na vitamín C je mimoriadne bohatá vňať.

  Petržlen chráni zdravie srdca, zlepšuje hustotu kostí, zlepšuje trávenie, rozpúšťa žlčníkové a obličkové kamene, zvyšuje energiu, bojuje proti infekciám a baktériám, posilňuje imunitu, udržuje zdravú pokožku, je osviežovač dychu, pomáha udržiavať zdravé tehotenstvo.


  Búšenie Srdca

  Petržlen - 10 účinkov na zdravie

  Petržlen chráni zdravie srdca

  S veľmi dobrými hladinami draslíka môže táto koreňová zelenina pomôcť znížiť krvný tlak vďaka svojej úlohe vazodilatátora (pôsobí na svaly obklopujúce žily a/alebo tepny, aby sa uvoľnili, čo umožňuje otvorenie krvných ciev), ktorý chráni pred mŕtvicou a inými chorobami srdca.

  Petržlen zlepšuje hustotu kostí

  Petržlen poskytuje vysokú hladinu vitamínu K, nevyhnutnú živinu na udržanie hustoty kostí a boj proti zlomeninám kostí. Pracuje spolu s ďalšími živinami na tvorbe kosti, s - vápnikom, fosforom a horčíkom.

  Petržlen zlepšuje trávenie

  Pridanie petržlenu do vašej stravy môže pomôcť zvýšiť proces trávenia, čo umožní telu vstrebať väčšinu živín prítomných v potravinách, ktoré jete. Petržlen pomáha udržiavať na uzde niektoré poruchy tráviaceho systému, ako je podráždený žalúdok, plynatosť i zápcha.

  Petržlen rozpúšťa žlčníkové a obličkové kamene

  Tradiční liečitelia využívajú koreň petržlenu pri rozpúšťaní žlčníkových a obličkových kameňov. Ak máte kamene v žlčníku alebo obličkách a sú dostatočne malé na to, aby sa s nimi dalo zaobchádzať prirodzene, potom konzumujte petržlen pravidelne.

  Petržlen zvyšuje energiu

  Aj keď je pravda, že koreň petržlenu má nízky obsah uhľovodíkov a kalórií, jeho konzumácia môže aj naďalej pomáhať, aby ste sa cítili plný energie, vďaka vitamínom skupiny B, ktoré obsahuje. Vitamíny skupiny B pomáhajú premieňať sacharidy v potravinách, ktoré konzumujete, na palivo, ktoré môžu bilióny buniek vo vašom tele využiť na energiu.

  Búšenie Srdca3

  Petržlen bojuje proti infekciám a baktériám

  Petržlen prospieva zdraviu kože a zubov bojom proti infekciám a baktériám. Éterické oleje v petržlene sú účinné pri odstraňovaní plesní a navyše odstraňujú vady na pokožke spôsobené baktériami. Petržlenový olej, ktorý sa nachádza v listoch, koreňoch a semenách rastliny, sa považuje za antimikrobiálny; používa sa v mydlách, pracích prostriedkoch, parfumoch a iných hygienických výrobkoch pre jeho schopnosť zabíjať baktérie a pachy.

  Petržlen posilňuje imunitu

  Rovnako ako citrusové plody, aj petržlen je fenomenálny zdroj vitamínu C. Bohužiaľ, nie príliš veľa ľudí to vie! Ak teda hľadáte podstatne nižšie riziko prechladnutia, chrípky alebo akéhokoľvek iného typu infekcie, potom je pre vás dobré, aby ste petržlen zaradili do vašej stravy tak pravidelne, ako je to len možné.

  Petržlen udržiava zdravú pokožku

  Vďaka vysokej úrovni flavonoidov a antioxidantov v tejto koreňovej zelenine, pomáha zmierniť oxidačný stres a zápal na koži, redukovať vrásky a škvrny spôsobené vekom.

  Petržlen je prírodný osviežovač dychu

  Ďalšou výhodou petržlenu je, že je to skvelý spôsob, ako prirodzene znížiť zlý zápach z úst. Petržlen je prirodzený osviežovač dychu, pretože zabíja baktérie v ústach, ktoré spôsobujú zápach.

  Petržlen pomáha udržiavať zdravé tehotenstvo

  Pretože pomáha predchádzať defektom neurálnej trubice, ktoré môžu vzniknúť pri nedostatku kyseliny listovej, je kyselina listová v petržlene dôležitá pre zdravé tehotenstvo. Ďalšia z výhod petržlenu? Pomáha vyrovnávať hormóny - dôležité pre plodnosť a prevenciu symptómov PMS - predmenštruačného syndrómu.

  Petržlen1

  Ako petržlen nakupovať?

  Vyberte si korene petržlenu, ktoré sú pevné, krémovo-béžové, bezchybné a približne rovnakej veľkosti. Chuťovo najlepšie sú malé až stredne veľké. Vyhnite sa uschnutým alebo veľmi mäkkým koreňom.

  Ako petržlen skladovať?

  Koreň petržlenu môžete uchovávať v chladničke až týždeň, ak ho najskôr zabalíte do papierového vrecka a potom do plastového vrecka. Listy zostanú čerstvé len 1 alebo 2 dni.

  Ako petržlen spotrebovať?

  Petržlen môžete použiť roznymi spôsobmi. Môžete ho pridať do polievky, dusenej mäsovej omáčky, môžete ho vyprážať ako čipsy či zapekať s inou zeleninou. Korene aj vňaťku môžete usušiť a použiť na dochutenie jedál.

  https://www.zdravinaroda.cz/cl...

  https://www.organicfacts.net/p...

  https://www.healthybuilderz.co...

  https://draxe.com/parsley-bene...