Obsah článku

Žiarivočervené šťavnaté plody paradajky dozaista patria medzi najvydarenejšie produkty prírody. Paradajky majú skvelú chuť a prostredníctvom lykopénov poskytujú nášmu organizmu výnimočný imunitný a metabolický prvok, ktorý chráni naše bunky pred voľnými radikálmi a inými faktormi škodlivými zdraviu.
Takmer všetky veľké a šťavnaté plody pochádzajú z veľmi teplých oblastí s dostatkom vlahy, predovšetkým zo subtropického pásma. K takým plodom patria aj paradajky. Pôvodne pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky, mimoriadne dobre sa im darí aj v juhoeurópskych štátoch, ktoré sú ich hlavnými exportérmi. Naši predkovia už dávno vypestovali kultivary vhodné aj pre stredoeurópske podmienky, najmä na slnečné miesta chránené pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
Obsah vitamínov a minerálov v paradajkách
Paradajky obsahujú 90% vody, 4,07% sacharidov a 0,96% bielkovín, ďalej obsahujú lykopény, sú bohaté na vitamín K a kyselinu listovú, ďalej obsahujú biotín (vitaním B7), niacín (vitamínB3), vitamín C, vitamín E, betakarotén, draslík, chróm a zinok.
Pozor!
Zelené nedozreté plody môžu spôsobiť otravu organizmu.
Paradajky majú antioxidačné a antibakteriálne účinky, pôsobia preventívne proti srdcovo-cievnym ochoreniam, ale aj proti rakovine, chránia bunky pred voľnými radikálmi, zlepšujú náladu a podporujú dobrý spánok, chránia a posilňujú sliznice v celom organizme, atď.
Rajčiny (paradajky) - Nutričné hodnoty
(100g)65kj
0.96
4.07g
2.87g
0.23g
1.64g
Priemerný obsah vitamínov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g
Priemerný obsah minerálov
| %ODD* mužov*%ODD - percent odporúčanej dennej dávky mužov v 100g. Kliknutím na percentuálnu
Paradajky - 10 účinkov na zdravie
Paradajky posilňujú srdce
Kardiovaskulárne ochorenie, vrátane infarktu a mŕtvice, je najčastejšou príčinou smrti vo svete. Lykopén v rajčiakoch zabraňuje oxidácii lipidov v sére, a tak má ochranný účinok proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Pravidelná konzumácia rajčiakov alebo paradajkovej šťavy znižuje hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi. Tieto lipidy sú kľúčovými vinníkmi kardiovaskulárnych ochorení a vedú k ukladaniu tukov do krvných ciev.

Paradajky na trávenie
Paradajky udržujú tráviaci systém zdravý tým, že zabraňujú zápche aj hnačke. Zabraňujú tiež žltačke a účinne odstraňujú toxíny z tela. Okrem toho majú veľké množstvo vlákniny, ktoré môžu vylučovať črevá a znižovať príznaky zápchy. Zdravé množstvo vlákniny pomáha stimulovať peristaltický pohyb v hladkých tráviacich svaloch a uvoľňuje žalúdočné a zažívacie šťavy. To môže regulovať vaše črevné pohyby, čím sa zlepší vaše celkové trávenie zdravia a pomôže chrániť pred zdravotnými problémami.
Treba si ale uvedomiť, že u niektorých ľudí môže kyslosť z varených paradajok spúšťať alebo zhoršovať reflux kyseliny a poruchy trávenia.
Paradajkami proti rakovine
Paradajka obsahuje veľké množstvo lykopénu, ktorý je karotenoid a antioxidant, ktorý je vysoko účinný pri odstraňovaní voľných radikálov spôsobujúcich rakovinu. Túto výhodu je možné získať aj z tepelne spracovaných výrobkov z rajčiakov, ako je kečup. Lykopén v rajčiakoch chráni pred rakovinou a ukázalo sa, že je účinný v boji proti rakovine prostaty a prsníka.
Paradajkami na vysoký krvný tlak
Každodenné konzumovanie rajčiaka znižuje riziko vzniku hypertenzie. To je čiastočne spôsobené pôsobivými hladinami draslíka nachádzajúcich sa v rajčiakoch. Draslík je vazodilatátor, čo znamená, že znižuje napätie v krvných cievach a artériách, čím zvyšuje cirkuláciu a znižuje stres na srdci elimináciou hypertenzie.
Paradajky na pokožku i vlasy
Paradajky pomáhajú udržiavať zdravé zuby, kosti, vlasy a pokožku. Topická aplikácia paradajkovej šťavy je dokonca známa ako liečba ťažkých spálenín. Denná spotreba chráni pokožku pred UV spálením. Hodia sa v príprave produktov proti starnutiu. Okrem toho antiperspiračná kompozícia na liečenie hyperhidrózy (nadmerného potenia) obsahujúca rajčiak ako jednu zo zložiek bola patentovaná Dr. Audrey G. Kuninom, certifikovaným dermatológom a hlavným kreatívnym dôstojníkom DERMAdoctor, Inc.
Vitamín A v paradajkách funguje dokonale, aby boli vaše vlasy lesklé a silné.

Paradajky pre zdravie očí
Lykopén je dobrý pre vaše oči. A to nie je jediný výživný prostriedok v rajčiakoch; obsahujú tiež luteín a beta-karotén. Podľa výskumu tieto živiny podporujú zrak a chránia pred ochoreniami očí vrátane sivého zákalu a makulárnej degenerácie - ochorenie, ktoré postihuje sietnicu a spôsobuje stratu centrálneho videnia.
Paradajky pomáhajú udržiavať silné kosti
Paradajky obsahujú značné množstvo vápnika a vitamínu K. Obe tieto živiny sú nevyhnutné pri posilňovaní a vykonávaní drobných opráv na kostiach a kostnom tkanive.
Paradajky pomáhajú opravovať škody spôsobené fajčením
Nie, jesť rajčiaky nie je posledný mód, ktorý vám pomôže prestať fajčiť. Avšak, paradajky môžu znížiť množstvo poškodenia spôsobeného fajčením cigariet. Rajčiaky obsahujú kyselinu kumarovú a kyselinu chlorogénnu, ktoré chránia telo pred karcinogénmi, ktoré sú spôsobené z cigaretového dymu.
Paradajky spevňujú vnútornú štruktúru buniek
Paradajky obsahujú veľké množstvo vitamínu A a vitamínu C. Je to hlavne preto, lebo tieto vitamíny a beta-karotén pôsobia ako antioxidanty na neutralizáciu škodlivých voľných radikálov v krvi. Voľné radikály v krvnom obehu sú nebezpečné, pretože môžu viesť k poškodeniu buniek. Paradajky spevňujú vnútornú štruktúru buniek, podporujú bunkový metabolizmus a omladzujú bunky.
Paradajky pre dobrú náladu
Paradajky obsahujú kyselinu listovú, ktorá nám dodáva životný optimizmus a vitamín B3, ktorý podporuje dobrú náladu a zdravý spánok. Paradajky nám tiež stimulujú mozog a nervy, odstraňujú chronickú únavu.

Ako paradajky nakupovať?
Paradajky sú v predaji po celý rok - v sezóne od domácich pestovateľov, v zime a na jar z dovozu. Pri kúpe si vyberajte paradajky, ktoré majú sýtočervenú farbu, sú pevné, ale nie tvrdé, na dotyk a nesmú mať poškodenia kože ani modriny.
Ak máte záujem dopestovať si vlastné paradajky, vyskúšajte:
Ako paradajky skladovať?
Chladnička zastaví (a niekedy neutralizuje) proces zrenia, zatiaľ čo izbová teplota (alebo horúca) urýchli zrenie. Takže najlepší spôsob skladovania paradajok závisí od ich zrelosti.
Nezrelé zelené paradajky nechajte, stonkou dolu, v papierovom vrecku alebo v lepenkovej škatuli v jednej vrstve. Umiestnite ich na chladnom mieste, až kým sa nesfarbia.
Dokonale zrelé paradajky by mali byť uchovávané pri izbovej teplote ďaleko od slnečného svetla. Uistite sa, že sú v jednej vrstve, nedotýkajú sa navzájom a sú stonkou nahor. Skonzumujte ich počas niekoľkých dní.
Prezreté paradajky, ktoré sú jemné na dotyk s veľmi červenou dužinou, sa najlepšie udržujú v chladničke. Studený vzduch nenechá rajčiaky viac dozrievať a mali by ste ich spotrebovať do troch dní. Pred jedením paradajok vyberte z chladničky a nechajte ich vychladnúť na izbovú teplotu. Umožní to zelenine vrátiť chuť, ktorú stratili v dôsledku chladenia.
Ako paradajky spracovať?
Paradajky majú rôznorodé použitie v našej kuchyni, môžeme ich konzumovať surové, varené, zapekané, konzervované, spracované na kečup alebo pretlak.
Robia sa z nich výborné polievky, omáčky, šaláty, dipy, používajú sa na sendviče, na pizze, na cestoviny, robíme si z nich aj džús i zeleninové smoothie.
zdroj: Klaus Oberbeil a MUDr. Christiane Lentzová - Ovocie a zelenina ako liek, floridatomatoes.or, healthline.com, organicfacts.net