Obsah článku

  Cordyceps

  Hoci sa cordyceps často nazýva huba, nie je hubou v pravom slova zmysle. Je jednou z najúžasnejších rastlín na svete, pôvodom z vysokohorských prérií Himalájí, najmä z čínskych provincií.

  Cordyceps je agresívny druh - vlastne parazitárny - a napáda húsenice motýľa mory svojimi spórami. Hmyz je bezbranný a podľahne útoku, čo mu umožňuje, aby ich cordycepsy obalili bolestivými mikroorganizmami, a húsenica pomaly umiera v zadusení. Trvá to celú zimu (cordyceps totižto útočí okolo jesene). Keď príde jar, hľuzy úplne mumifikujú húsenice a vyrastú dlhé, štíhle plody.

  Výsledkom takejto ohromujúcej bitky je v tradičnej čínskej medicíne po stáročia využívaný plod. Už v 16. storočí zameral svetovú pozornosť na cordyceps čínsky autor Ang Wang, keď vo svojej knihe, Klasika bylinnej medicíny, opísal cordyceps ako čínsku liečivú bylinu.

  Cordyceps sa užíva v doplnkovej forme, kde nájdete dva hlavné druhy:

  • cordyceps sinensis - tieto plodnice sa podobajú húsenici a nemôžu sa pestovať bez použitia hmyzu. Vďaka zberu z voľnej prírody sa stali zriedkavými a ťažko vyhľadateľnými, čím sa zvyšujú jej náklady.
  • cordyceps militaris - majú oranžovo-červené plody v tvare klbka, ktoré - vo voľnej prírode - vyrastajú z kukly v zemi. Väčšina sa pestuje na farmách bez použitia hmyzu. Pestované odrody rastú na zrnách, ako je hnedá ryža.

  Cordyceps - nutričné hodnoty

  Cordyceps obsahuje 3,4-O-izopropylidín-D-manitol, cordycepín (známy tiež ako 3'-deoxyadenosín), D-Manitol, ergosterol, ergosterol palminate, glukosamín, selanate, selenometionín, senelite, glukosamín. Z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, magnézium, draslík, sodík a zinok.

  Cordyceps pomáha zvyšovať libido a energiu, zlepšiť výkon, podporuje zdravé starnutie, posilňuje imunitný systém, podporuje zdravie čriev, obličiek a pečene.

  Cordyceps4

  Cordyceps - 7 účinkov na zdravie

  Cordyceps pomáha zvyšovať libido

  Ľudia v ázijských kultúrach označujú cordyceps ako „himalájska viagra“. V minulosti ľudia užívali cordyceps, keď chceli trochu zvýšiť svoju sexuálnu energiu. Nielenže zvyšuje vaše libido, ale tiež pomáha udržiavať správne fungovanie reprodukčných systémov.

  Dlhodobé užívanie aktívnej zložky cordycepínu pomáha podporovať normálnu funkciu semenníkov, ktorá pôsobí proti účinkom poklesu v strednom veku. Vďaka zosilneniu testosterónu by cordyceps mohol byť najlepším prírodným produktom, ktorý je potrebné užívať pri nízkej sexuálnej výkonnosti - eliminuje nepotrebné chemikálie a ich vedľajšie účinky na vaše telo.

  Cordyceps pomáha zvyšovať energiu

  Cordyceps sa v Ázii používa na prekonanie únavy. Huba má vlastnosti adaptogénu - to znamená, že pomáha telu prispôsobiť sa stresu. Stres často prichádza s vyčerpaním, takže cordyceps pomôže zvýšiť energiu, výkon a znížiť únavu. Je užitočný, ak ste často ospalý alebo ak sa zotavujete z nejakej choroby. Pravidelné užívanie cordyceps podporuje zdravé hladiny energie.

  Cordycep pomáha zlepšiť výkon

  Cordyceps môže zvýšiť výkon vášho cvičenia. Tento doplnok funguje tak, že pomáha svalom pri cvičení účinnejšie využívať kyslík. Podporuje zvýšený prietok krvi v tele. Štúdie ukázali, že cordyceps pôsobí ako antioxidant a pôsobí proti poškodeniu voľnými radikálmi.

  Tieto kombinované efekty vytvárajú viditeľné zvýšenie atletického výkonu. Vaše telo môže skončiť s vyššou kapacitou na aeróbne cvičenie, ako aj s väčším výkonom počas vysoko intenzívneho intervalového tréningu. Nielen to, budete tiež pociťovať menší svalový stres a únavu.

  Cordyceps podporuje zdravé starnutie

  Tradiční liečitelia v celom indickom a tibetskom regióne Sikkim zistili, že jaci, kozy a ovce, ktoré konzumujú cordyceps sinensis, zostali mladší dlhšie. Po tomto pozorovaní ho začali používať na podporu zvýšenej dlhovekosti aj u ľudí. To viedlo k jeho rozšírenému použitiu v tradičnej čínskej medicíne. Dnes ľudia viac investujú do prírodného cordyceps sinensis, ale militaris pestovaný na farme má podobné zdravotné výhody. Cordyceps má tiež pozitívne účinky na zdravie a výkon mozgu. Takže už žiadne zabudnutie, kde ste položili kľúče alebo okuliare!

  Cordyceps6

  Cordyceps posilňuje imunitný systém

  Váš imunitný systém má tri časti:

  • Po prvé, máte fyzické časti tela, ktoré zabraňujú vniknutiu vírusov a baktérií, ako napríklad nosné dierky.
  • Po druhé, váš vrodený imunitný systém okamžite reaguje, aby odstránil votrelcov, ktorí vstúpia do vášho tela.
  • Po tretie, váš prispôsobivý imunitný systém pôsobí spôsobom, ktorý je špecifický pre každý patogén. Napríklad, keď ste vystavení vírusu, ako je napríklad Varicella (ovčie kiahne), je nepravdepodobné, že by ste ho dostali znova kvôli adaptívnemu imunitnému systému.

  Výskum ukazuje, že ovplyvňuje vrodený aj adaptívny imunitný systém. Moduluje oba systémy naraz a podporuje vaše telo na bunkovej úrovni.

  Cordyceps podporuje zdravie čriev

  Mikrobiom vo vašom bruchu je nevyhnutný pre správne zdravie a trávenie čriev. Asi 80% imunitného systému je vo vašom vnútri. Užívanie lieku Cordyceps moduluje črevo a imunitný systém a pomáha vám udržiavať zdravý a vyvážený tráviaci systém. Táto huba pomáha odradiť škodlivé organizmy a zároveň podporovať dobré baktérie. Váš mikrobiom bude prekvitať.

  Cordyceps podporuje zdravie obličiek a pečene

  Huba zlepšuje funkciu obličiek a zdravie pečene. Tieto orgány prirodzene detoxikujú vaše telo. Cordyceps nielenže podporuje normálnu reakciu na zápal, ale tiež chráni tieto orgány na bunkovej úrovni. Ak vaše obličky nie sú zdravé, zvyšuje sa riziko vzniku chronického ochorenia obličiek. Cordyceps pomáha chrániť celkovú funkciu obličiek, chráni obličky tým, že podporuje normálnu reakciu na zápal a zabraňuje chemickým procesom v týchto životne dôležitých orgánoch.

  Ako cordyceps nakupovať?

  Cordyceps je dostupný v doplnkovej forme ako prášok, tekutý extrakt alebo kapsule.

  zdroj: naturalpedia.com, globalhealing.com