Obsah článku

  Maitake

  „Maitake“ znamená tancovanie húb v japončine. Huba je údajne pomenovaná po tom, čo ľudia tancovali od šťastia, keď ju našli vo voľnej prírode. Maitake je skutočnou superpotravinou nielen pre jej jedlú hodnotu, ale navyše pre svoje silné liečivé vlastnosti.

  Táto huba je typom adaptogénu. Adaptogény pomáhajú telu bojovať proti akýmkoľvek mentálnym alebo fyzickým ťažkostiam. Pracujú tiež na regulácii systémov tela, ktoré sa stali nevyváženými. Hoci táto huba môže byť použitá v receptoch iba kvôli chuti, považuje sa za liečivú hubu.

  Huba rastie divo v častiach Japonska, Číny a Severnej Ameriky. Rastie na spodnej časti dubov, brestov a javorov. Môže sa kultivovať a dokonca pestovať doma, hoci zvyčajne nerastie rovnako ako vo voľnej prírode. Huby zvyčajne nájdete v jesenných mesiacoch.

  Hoci huby maitake sa v Japonsku a Číne používajú už tisíce rokov, u nás popularitu získali iba za posledných dvadsať rokov. Ľudia chvália túto hubu vďaka jej účinkom týkajúcich sa zdravia, vitality a dlhovekosti.

  Maitake - nutričné hodnoty

  Huby maitake sú bohaté na: antioxidanty, beta-glukány, vitamíny B, C a D, meď, draslík, vlákninu, aminokyseliny.

  Hríby sú tiež: bez tuku, s nízkym obsahom sodíka, nízkokalorické, bez cholesterolu.

  Maitake obsahuje vitamín D, pomáha v boji proti rakovine, posilňuje imunitu, má antioxidačné účinky, chráni pred vznikom cukrovky.

  Maitake1

  Maitake - 5 účinkov na zdravie

  Maitake obsahuje vitamín D

  Všetky huby obsahujú molekulu membrány húb, ktorá je známa ako ergosterol. Po vystavení UV žiareniu sa táto zlúčenina premení na ergokalciferol alebo vitamín D2. Niektoré huby obsahujú viac vitamínu D2 ako iné v závislosti od druhu, podmienok prostredia a ošetrenia po zbere. Ukázalo sa, že huby maitake pri 100 gramoch čerstvého materiálu obsahujú viac ako 2 000 IU vitamínu D2, keď sú vystavené doplnkovému UV ošetreniu. Aby ste zvýšili obsah vitamínu D2 vo vašich húb, umiestnite ich žiabre stranou nahor na priame slnečné svetlo. Nakrájané huby prinesú ešte viac vitamínu D2, pretože táto metóda zvyšuje povrchovú plochu a umožňuje vystavenie väčšieho množstva ergosterolu slnečnému žiareniu.

  Maitake pomáha v boji proti rakovine

  Existuje rozsiahly výskum, ktorý naznačuje, že huby maitake môžu hrať úlohu pri ochrane proti rôznym rakovinám, pričom jedna kľúčová zlúčenina si získava väčšinu pozornosti. Tento polysacharid, známy ako D-frakcia, má schopnosť zosilňovať určité bunky imunitného systému, ako sú makrofágy, pomocné T bunky a cytotoxické T bunky, ktoré všetky spoločne pôsobia na napadnutie nádorových buniek.

  V jednej klinickej štúdii sa D-frakcia podávala pacientom s rakovinou bez kombinovaného použitia konvenčných terapií. V dôsledku toho sa metastatický rast nádoru spomalil, markery nádorov sa znížili a zvýšila sa aktivita prírodných zabíjačských buniek (prírodné zabíjačské bunky sú bunky imunitného systému, ktoré hrajú úlohu pri indukcii smrti nádorových buniek). Tieto výsledky boli potvrdené u všetkých pacientov. Iné štúdie ukázali, že D-frakcia môže indukovať bunkovú smrť (proces známy ako apoptóza) v bunkách ľudského karcinómu prsníka a pokročilých bunkách karcinómu obličiek. Ďalej sa ukázalo, že D-frakcia znižuje rast buniek rakoviny močového mechúra a je spojená s remisiou ochorenia rakoviny močového mechúra.

  Maitake2

  Maitake posilňuje imunitný systém

  Z mnohých rovnakých dôvodov, že maitake môže pomôcť chrániť pred rakovinou, hrá tiež rozhodujúcu úlohu pri podpore zdravia imunitného systému. Maitake obsahuje dôležité polysacharidy, ktoré pomáhajú zvyšovať aktivitu určitých buniek imunitného systému, ako sú T bunky, B bunky, makrofágy a prirodzené zabíjačské bunky. Nakoniec polysacharidy z huby maitake fungujú ako regulátory imunitného systému.

  Okrem toho je veľa liečivých húb známych pre svoje imunomodulačné účinky a maitake nie je výnimkou. Imunomodulácia je proces zvyšovania, stabilizácie alebo potlačenia imunitného systému v závislosti od okolností. Napríklad stimulácia imunitného systému je nevyhnutná v prípadoch vírusovej alebo bakteriálnej infekcie. Pri výskyte autoimunitných ochorení môže byť žiaduce potlačiť imunitný systém. Ukázalo sa, že beta-glukány z huby maitake hrajú kľúčovú úlohu v imunomodulačnom procese.

  Maitake má antioxidačné účinky

  Oxidácia je prirodzený proces v ľudskom tele, ktorý, ak sa nepodchytí, môže viesť k stavom, ako sú ateroskleróza, cukrovka a Alzheimerova choroba. Antioxidanty bojujú proti procesu oxidácie a môžu sa vyrábať interne aj externe prostredníctvom konzumácie potravín bohatých na antioxidanty.

  Ukázalo sa, že extrakcia huby maitake v horúcej vode vykazuje antiangiogénnu aktivitu prostredníctvom svojich antioxidačných účinkov na voľné radikály (molekuly, ktoré môžu viesť k oxidačnej kaskáde). Angiogenéza je proces, pri ktorom sa z predchádzajúceho cievneho systému tvoria nové krvné cievy. Aj keď je to normálna súčasť procesu hojenia rán, angiogenéza sa podieľa aj na progresii nádoru z benígneho do malígneho stavu. Podávanie huby maitake preto môže byť jedinečným prístupom k boju proti angiogenéze.

  Antioxidanty izolované z huby maitake sa ukázali byť účinné proti iným reaktívnym molekulám nachádzajúcim sa v našom tele, vrátane hydroxylového radikálu a superoxidového radikálu. Tieto molekuly môžu hrať rozhodujúcu úlohu pri niekoľkých ochoreniach, ako sú hypertenzia, kardiovaskulárne ochorenia a infarkt myokardu. Konzumácia huby maitake s jej prirodzene sa vyskytujúcimi antioxidantmi vrátane jej fenolov, flavonoidov, kyseliny askorbovej a a-tokoferolu môže byť rozumnou stratégiou ochrany tela pred chorobami spojenými s oxidáciou.

  Maitake3

  Maitake chráni pre vznikom cukrovky

  Vo viacerých štúdiách sa preukázalo, že výťažky z huby maitake demonštrujú ochranu pred cukrovkou. Výskum sa napríklad zameral na schopnosť extraktov z huby maitake inhibovať alfa-glukozidázu, enzým, ktorý štiepi škrob a jednoduché cukry na glukózu. Inhibíciou tohto enzýmu sa absorpcia glukózy v tele spomaľuje. Nie je prekvapujúce, že mnoho perorálnych antidiabetík je inhibítorov alfa-glukozidázy. Pretože huby maitake prirodzene obsahujú inhibítory alfa-glukozidázy, táto informácia môže byť dôležitá pre jednotlivcov, ktorí sa snažia obísť konvenčné diabetické lieky, ktoré zvyčajne predstavujú množstvo nežiaducich vedľajších účinkov, ako je silná bolesť žalúdka, zápcha, hnačka a žltačka.

  Ako maitake nakupovať?

  Ak máte prístup k čerstvým hubám maitake, odporúčame vám, aby ste ich zbierali a používali rôznymi spôsobmi (varené v masle, uvarené v horúcej vode, tinktúrované v alkohole). Pre jednotlivcov, ktorí ich nemôžu nájsť vo voľnej prírode alebo v supermarkete, je možné kúpiť sušené huby online. Okrem toho mnohé spoločnosti predávajú huby ako doplnok výživy.

  Ak kupujete maitake čerstvé, kúpte ju celú, aby ste predĺžili jej trvanlivosť.

  Maitake si môžete tiež kúpiť ako tekutý koncentrát alebo v suchej forme v kapsulách. Ak sa rozhodnete užívať ju ako doplnok, vyhľadajte maitake D-Fraction, ktorý je výťažkom z huby.

  Správne dávkovanie závisí od vášho veku, hmotnosti a zdravia. Závisí to aj od skutočnej sily konkrétnej značky doplnku. Pred použitím si pozorne prečítajte tento návod.

  Ako maitake skladovať?

  Maitake môžete skladujte v papierovom vrecku v chladničke. Môžete ju tiež ako surovú zmraziť.

  Ako maitake spracovať?

  Ak používate maitake na zlepšenie svojho zdravia, môžete ho pridať do akéhokoľvek jedla, do ktorého by ste bežne pridávali huby. Môže sa pridať do šalátu, cestovín, pizze, omeliet alebo polievok. Huby môžete vyprážať aj na masle alebo ich opekať. Maitake má silnú zemitú chuť, takže si ju určite pridajte do veľkého množstva potravín.

  zdroj: wildfoodism.com