Obsah článku

  Shiitake

  Huby shiitake sú už stovky rokov populárnou potravinou v Ázii. Sú druhou najobľúbenejšou a treťou najrozšírenejšou jedlou hubou na svete.

  Shiitake je súčasťou druhu Lentinula edodes. Vďaka svojim zdravotným výhodám sa považuje za liečivú hubu v tradičnej bylinnej medicíne, o ktorej sa hovorí v knihách napísaných pred tisíckami rokov.

  Shiitake sú vyhľadávané kvôli ich mäsitej a všestrannej chuti. Ale vedeli ste, že sú plné vitamínov B a majú silu bojovať proti rakovinovým bunkám, kardiovaskulárnym ochoreniam a infekciám? A to je len niekoľko výhod húb shiitake.

  Prečo sú tieto malé huby také zdravé?

  Je to preto, že huby shiitake majú antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Pomáhajú tiež kontrolovať hladinu cukru v krvi a znižujú zápaly v tele. Správne - všetky tieto zdravotné prínosy pochádzajú z konzumácie húb. A existuje veľa jednoduchých spôsobov, ako začleniť huby shiitake do vašej stravy.

  Iné výhody

  Huby shiitake obsahujú veľa chemických zlúčenín, ktoré chránia vašu DNA pred oxidačným poškodením, čo je čiastočne dôvod, prečo sú tak prospešné. Napríklad lentinan lieči poškodenie chromozómov spôsobené protirakovinovou liečbou. Eritadenínové látky pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a podporujú kardiovaskulárne zdravie. Vedci z univerzity v Shizuoka v Japonsku zistili, že suplementácia eritadenínom významne znižuje koncentráciu cholesterolu v plazme.

  Shiitake sú tiež jedinečné, pretože obsahujú všetkých osem esenciálnych aminokyselín spolu s typom esenciálnych mastných kyselín nazývaných kyselina linolová. Kyselina linoleová pomáha pri chudnutí a budovaní svalov. Má tiež výhody pri budovaní kostí, zlepšuje trávenie a znižuje alergie a citlivosť na jedlo.

  Shiitake - nutričné hodnoty

  Shiitake v 100 g obsahuje 34 kalórií, 0,5 g tukov, 6,8 g sacharidov (z toho 2,4 g cukry), 2,2 g bielkovín a 2,5 g vlákniny, vitamín B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyslinu pantoténovú, B6-pyridoxín a vitamín D. Z minerálnych látok obsahuje mangán, fosfor, selén, meď, zinok, draslík, horčík a železo.

  Shiitake pomáha bojovať s obezitou, posilňuje imunitu, pomáha ničiť rakovinové bunky, podporuje kardiovaskulárne zdravie, pomáha zvýšiť energiu a funkciu mozgu, poskytuje vitamín D a udržuje zdravú pokožku.

  Shiitake1

  Shiitake - 7 účinkov na zdravie

  Shiitake pomáha bojovať s obezitou

  Niektoré zložky huby shiitake majú hypolipidemické účinky (znižujúce obsah tuku), ako je eritadenín a b-glukán, rozpustná vláknina z potravy, ktorá sa vyskytuje aj v jačmeni, raži a ovse. Štúdie preukázali, že b-glukán pomáha zvýšiť nasýtenosť, znížiť príjem potravy, oddialiť absorpciu výživy a znížiť hladiny lipidov (tukov) v plazme.

  Shiitake posilňuje imunitu

  Huby sú schopné posilňovať imunitný systém a bojovať proti mnohým chorobám poskytovaním dôležitých vitamínov, minerálov a enzýmov. Štúdia hodnotila 52 zdravých mužov a žien vo veku 21-41 rokov s cieľom zistiť, či huby shiitake môžu zlepšiť imunitnú funkciu človeka. Štúdia zahŕňala štvortýždňový paralelný skupinový pokus, ktorý zahŕňal účastníkov, ktorí denne konzumovali 5 alebo 10 g húb.

  Výsledky potvrdili, že konzumácia húb zlepšila funkciu bunkových efektorov a zlepšila imunitu čreva. Došlo tiež k zníženiu zápalu v dôsledku konzumácie húb.

  Shiitake pomáha ničiť rakovinové bunky

  Výskum naznačuje, že huby shiitake pomáhajú bojovať proti rakovinovým bunkám a lentinan v shiitake pomáha liečiť poškodenie chromozómov spôsobené protirakovinovou liečbou. To naznačuje, že šiitake by sa mohlo použiť ako potenciálna prírodná liečba rakoviny.

  Štúdia z roku 2006 skúmala potenciálne úlohy etylacetátovej frakcie z húb shiitake. Štúdia zahŕňala dve bunkové línie ľudského karcinómu prsníka, jednu ľudskú nemaloignálnu epitelovú bunkovú líniu prsníka a dve bunkové línie myelómu. Výsledky naznačujú, že huby shiitake boli schopné inhibovať rast v nádorových bunkách s ich mykochemickou hodnotou. Huby shiitake úspešne indukovali apoptózu, proces programovanej bunkovej smrti.

  Shiitake podporuje kardiovaskulárne zdravie

  Huby shiitake obsahujú zlúčeniny sterolov, ktoré interferujú s produkciou cholesterolu v pečeni. Obsahujú tiež silné fytonutrienty, ktoré pomáhajú zabrániť prilepovaniu buniek k stenám krvných ciev a formovaniu povlaku, a tak udržuje zdravý krvný tlak a zlepšuje krvný obeh.

  Shiitake3

  Shiitake pomáha zvýšiť energiu a funkciu mozgu

  Huby shiitake sú skvelým zdrojom vitamínov B, ktoré pomáhajú podporovať funkciu nadobličiek a premieňajú živiny z potravy na využiteľnú energiu. Pomáhajú tiež prirodzene vyvážiť hormóny a preraziť mozgovú hmlu, aby ste sa celý deň sústredili - dokonca zlepšujú kognitívny výkon.

  Shiitake poskytuje vitamín D

  Aj keď sa vitamín D najlepšie získava zo slnka, huby shiitake môžu tiež poskytnúť slušný zdroj tohto esenciálneho vitamínu. Vitamín D je dôležitý pre zdravie kostí, ako aj pre zníženie rizika srdcových chorôb, cukrovky, autoimunitných chorôb a niektorých druhov rakoviny. Je nevyhnutný aj pre vstrebávanie a metabolizmus vápnika a fosforu.

  Dostatočný prísun vitamínu D tiež pomáha regulovať a podporovať imunitný systém, udržiavať zdravú telesnú hmotnosť, udržiavať funkciu mozgu v starobe, znižovať závažnosť príznakov astmy, znižovať riziko rozvoja reumatoidnej artritídy u žien a znižovať riziko rozvoja roztrúsená skleróza. Huby, rovnako ako voľne žijúci losos, surové mlieko a vajcia, sú najlepšie potraviny bohaté na vitamín D.

  Shiitake udržuje zdravú pokožku

  Ak sa selén užíva s vitamínmi A a E, môže pomôcť znížiť závažnosť akné a zjazvenie, ktoré sa môže objaviť neskôr. Sto gramov huby shiitake obsahuje 5,7 miligramov selénu, čo je 8% odporúčanej dennej dávky. To znamená, že huby shiitake fungujú ako prírodná liečba akné. Zinok v hube shiitake tiež podporuje imunitné funkcie a znižuje hromadenie dihydrotestosterónu (DHT) na zlepšenie hojenia pokožky.

  Ako shiitake kupovať?

  Shiitake v bežnom obchode zoženiete len veľmi zriedka. Skôr ju zoženiete v internetových obchodoch v čerstvej i sušenej podobe. Huba je dostupná aj v tabletkovej alebo kapsulovej forme.

  Ako shiitake skladovať?

  Čerstvé huby môžete skladovať v chladničke najlepšie v sklenenej nádobe (nie v plastovej), maximálne však 3 dni. Môžete ich uskladniť aj v mrazničke.

  Ako shiitake spotrebovať?

  Shiitake majú mäsitú textúru a drevnatú chuť, vďaka čomu sú perfektným doplnkom k polievkam, šalátom, mäsovým jedlám a hranolkám.

  zdroj: draxe.com