Obsah článku

    Hliva ustricová

    Hliva ustricová, známa pod vedeckým názvom Pleurotus ostreatus, je pomenovaná podľa škrupinového vzhľadu podobnému ustrici. Je veľmi univerzálna s jemnou chuťou a vôňou podobnou sladkému drievku a rýchlo sa stala neoddeliteľnou súčasťou mnohých ázijských jedál, od polievok po omáčky.

    S bohatou tradičnou históriou, siahajúcou najmenej do 3 000 rokov, sa v ázijských kultúrach hlivy ustricové považovali za liečivé huby. V tradičnej čínskej medicíne (TCM) je táto huba predpisovaná na uvoľnenie svalov, kĺbov a šliach, na posilnenie žíl a zvýšenie funkcie obličiek.

    Zistilo sa, že hliva ustricová je nielen výnimočným spojencom nášho zdravia, ale tiež, že má zdanlivo jedinečnú schopnosť degradovať environmentálne toxíny, najmä kontaminanty na báze uhľovodíkov. Ich úloha strážcov biosféry je jasnejšia, keďže nový výskum ich komplexnej biochémie dokazuje ich potenciál bojovať proti hladu, zlepšovať imunitu a čistiť znečistené krajiny.

    Hliva ustricová - nutričné hodnoty

    Hliva ustricová v 100 g obsahuje 154 kalórií, 0,2 g tukov, 4 g sacharidov, 2 g vlákniny a 3 g bielkovín, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú. Z minerálnych látok obsahuje fosfor, draslík, meď, železo a mangán.

    Okrem vyššie uvedených živín hliva obsahuje aj malé množstvo horčíka, zinku a selénu.

    Hliva ustricová posilňuje imunitný systém, udržuje zdravé srdce, je antibakteriálna, udržuje zdravý mozog, má účinok na rakovinové bunky.

    Hliva1

    Hliva ustricová - 5 účinkov na zdravie

    Hliva ustricová posilňuje imunitný systém

    Hliva ustricová obsahuje komplexné uhľohydráty vyrobené z malých molekúl cukru známych ako polysacharidy, konkrétnejšie obsahujú určité polysacharidy, beta-D-glukány. Tieto silné zlúčeniny prirodzene posilňujú imunitný systém optimalizáciou jeho reakcie na choroby a infekcie. Viac ako 150 rokov výskumu zistilo, že beta-glukány pôsobia ako imunomodulačné činidlá, čo znamená, že spúšťajú kaskádu udalostí, ktoré pomáhajú regulovať imunitný systém a zvyšujú jeho účinnosť.

    Konkrétne beta-glukány stimulujú aktivitu makrofágov - všestranných imunitných buniek, ktoré prijímajú a ničia napadajúce patogény a stimulujú ďalšie imunitné bunky k útoku. Makrofágy tiež uvoľňujú cytokíny, chemikálie, ktoré, keď sú sekretované, umožňujú imunitným bunkám navzájom komunikovať. Okrem toho beta-glukány stimulujú letálne biele krvinky (lymfocyty), ktoré sa viažu na nádory alebo vírusy, a uvoľňujú chemikálie, ktoré ich ničia.

    Hliva ustricová udržuje zdravé srdce

    Hliva ustricová má prírodný účinok znižujúci cholesterol podobný lovastatínu (syntetizovaný liek, ktorý lieči pacientov s nadmerným cholesterolom v krvi). Tieto huby boli široko študované z hľadiska ich vplyvu na úpravu hladiny cholesterolu v krvi a dôkazy ukazujú, že hlivy majú schopnosť znižovať triglyceridy a LDL cholesterol.

    Zistilo sa tiež, že hlivy obsahujú erogotioneín, menej známu antioxidačnú aminokyselinu, ktorá chráni bunky tela a znižuje triglyceridy, ktoré môžu spôsobiť kardiovaskulárne ochorenia. Napokon, bohatý obsah živín v týchto hubách môže znížiť vysoký krvný tlak - ďalší pred kurzorom na srdcové choroby a poškodenie koronárnych tepien.

    Hliva ustricová udržuje zdravý mozog

    Verte tomu alebo nie, to, čo jete, môže mať zásadný vplyv na zdravie vášho mozgu a môže dokonca ovplyvniť vaše riziko neurodegeneratívnych chorôb a demencie. Najmä určité vitamíny a minerály sú obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o zdravie mozgu. Hliva ustricová je bohatá na veľa výživných látok, ktoré zlepšujú funkciu mozgu. V klinickom výskume sa preukázalo, že niacín chráni pred Alzheimerovou chorobou a kognitívnym poklesom u starších dospelých. Medzitým sa v roku 2014 v prieskume z Belgicka naznačilo, že doplnenie riboflavínu môže mať terapeutické účinky proti Brownovmu syndrómu, ktorý je typom poruchy motorických neurónov.

    Hliva ustricová je antibakteriálna

    Výsledky ukázali, že hlivy majú významnú antibakteriálnu aktivitu vďaka aktívnej zlúčenine "benzaldehyd", o ktorej sa preukázalo, že znižuje bakteriálne hladiny v tele. Zdá sa, že zlúčeniny uvoľňované z huby trávia organický materiál z prírody, aby ho mohli použiť na výživu, sú to tie isté zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť v boji proti infekciám v tele.

    Hliva3

    Hliva ustricová má účinok na rakovinové bunky

    Jednou z najpôsobivejších výhod hlivy je jej silný účinok na rakovinové bunky. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a ich protizápalovým vlastnostiam môže huba pomôcť inhibovať rast určitých druhov rakoviny, čím sa z hlivy stáva potrava vhodná na boj proti rakovine.

    Štúdia zistila, že hliva ustricová je schopná inhibovať rast a šírenie buniek rakoviny prsníka a hrubého čreva. Ďalšia štúdia ukázala, že extrakt z hlivy mal terapeutické účinky proti bunkám kolorektálneho nádoru a leukémii.

    Ako hlivu nakupovať?

    Vďaka svojej rastúcej popularite je hliva dostupná v mnohých obchodoch s potravinami a na farmárskych trhoch. Zvyčajne je k dispozícii v čerstvej, sušenej alebo konzervovanej forme.

    Ako hlivu skladovať?

    Hliva nemá rada zatvárateľné nádoby a nepáčia sa jej plastové vrecká. Kvôli plastu sú slizké, rovnako ako keď ju umyjete. Hnedé papierové vrecká ju nútia vysychať. Ak ju potrebujete umyť, okamžite ju použite alebo osušte kuchynským papierom. Najlepšie ju vyčistíte suchou mäkkou kefou. Skladujte ju v priehradke na zeleninu v chladničke. Takto vám vydrží dva týždne.

    Ako hlivu spotrebovať?

    Ako mnoho iných druhov húb, aj hliva sa môže konzumovať surová alebo varená. Jednoducho ju opečte s trochou oleja a ochucovadlom a máte vynikajúce jedlo samo o sebe.

    Pridajte prášok hlivy do smoothies alebo do polievok, dusených jedál a hríbových pokrmov, a získate výraznejšiu chuť daného jedla.

    zdroj: indigo-herbs.co.uk, draxe.com,