Obsah článku

Huba čaga je superpotravina plná pôsobivých zdravotných výhod. Má jedno z najvyšších skóre ORAC zo všetkých potravín. ORAC znamená „hodnota antioxidantov v potrave“. Čím vyššia je hodnota ORAC, tým lepšia je schopnosť potraviny chrániť telo pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú choroby. Znamená to tiež, že huby čaga sú jedným z najlepších zdrojov antioxidantov s hodnotou ORAC 146 700.
O hube čaga
Huby čaga (Inonotus obliquus) rastú divoko na miestach ako Sibír, severná Kanada, Aljaška a niektoré severné oblasti kontinentálnych Spojených štátov. Ide o typ húb, ktoré rastú hlavne na vonkajšej strane brezových stromov vo veľmi chladnom podnebí. Vyskytujú sa aj na bukoch, jelšiach, gaštanoch a hraboch.
Identifikácia húb čaga nie je príliš zložitá, pretože majú výrazný vzhľad. Majú tendenciu byť hrudkovité s vonkajším vzhľadom, ktorý vyzerá podobne ako pálené drevené uhlie s mäkším, rozdrveným žlto-oranžovým jadrom. Keď huby čaga rastú na brezách, ako je to bežné, je na ne naozaj pekný pohľad. Nielenže vyzerajú ako spálené drevo, ale môžu rásť aj v zhluku, ktorý je nakoniec veľký ako ľudská hlava.
Tieto huby sa používajú ako tradičná medicína v krajinách severnej Európy, ako aj v Rusku už stovky rokov. V týchto oblastiach sveta sa tradične používajú na liečbu cukrovky a rakoviny tráviaceho traktu spolu so srdcovými chorobami. Rovnako ako iné liečivé huby, aj huba čaga potrebuje horúcu vodu alebo alkohol, aby sa rozbili jej pevné bunkové steny a potom nám poskytne všetky svoje výhody.
Môže sa čaga používať do kávy? Určite môže!
Káva aj čaj z čagy získavajú v súčasnosti na popularite. Môže sa to zdať ako novinka, ale huba čaga sa používala ako náhrada kávy počas prvej a druhej svetovej vojny.
Môže čaga pomôcť telu v boji proti rakovine?
Vedci ju skúmali pre jej použitie v boji proti rakovine už veľmi dlho. Je iróniou, že huba čaga sa niekedy nazýva „rakovina stromu“, pretože jej prítomnosť nakoniec zabije jej hostiteľský strom.
Čaga - nutričné hodnoty
Huby čaga sú skutočne najpôsobivejšie pre obsah antioxidantov. Majú nízky obsah kalórií, vyšší obsah vlákniny a neobsahujú tuk a cukor.
Dve čajové lyžičky surových kúskov čagy obsahujú asi 30 kalórií, 0 g tuku, 7 g sacharidov, 7 g vlákniny (28% ODD).
Čaga obsahuje viac ako 200 rôznych biologicky aktívnych látok. Z hľadiska farmakologických účinkov sú najdôležitejšie polysacharidy, polyfenolické látky a triterpenoidy lanostanového typu. Ďalej obsahuje seskviterpeny, steroly, lipidy a alkaloidy a tiež vysoký obsah melanínu. Čaga ďalej obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, vitamíny B1, B2 a B3, fenoly, minerály (meď, horčík, vápnik, železo, chlorid, mangán, germánium), kyselinu betulínovú.

Čaga - 5 účinkov na zdravie
Čaga pomáha pri prevencii a liečbe rakoviny
Podľa Centra pre rakovinu „Laboratórne štúdie a štúdie na zvieratách ukazujú, že čaga môže inhibovať progresiu rakoviny. Sú však potrebné štúdie na ľuďoch.“ V jednej štúdii myši s nádorom, ktoré dostávali extrakt z huby čaga, zaznamenali 60% zníženie veľkosti nádoru. Medzitým myši s metastatickým karcinómom (nádory sa rozšírili do iných častí tela) mali 25% pokles počtu uzlín v porovnaní s kontrolnou skupinou. Ďalšia štúdia sa zaoberala účinkami tejto huby na rakovinové bunky ľudskej pečene. Výskum odhaľuje, že extrakt z čagy môže byť schopný zabrániť rastu rakovinových buniek pečene, čo z nej robí potenciálnu liečbu rakoviny pečene.
Čaga stimulujte imunitný systém
V štúdiách na zvieratách tieto huby pomohli posilniť imunitný systém zvýšením produkcie určitých imunitných buniek vrátane interleukínu 6 (IL-6), ako aj T lymfocytov. Tieto látky pomáhajú regulovať imunitný systém a zaisťujú, že vaše telo bojuje proti všetkým inváznym baktériám a vírusom. Výskum ukázal, že výťažky z čagy dokážu stimulovať lymfocyty sleziny, ktoré potom môžu mať priamy pozitívny vplyv na funkciu imunitného systému.
Čaga je silné antivirotikum
Zdá sa, že táto huba má antivírusové schopnosti. Vedecký výskum publikovaný v roku 2015 zistil, že výťažky z čagy mali antivírusový účinok na vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV) typu 1. V štúdiách na zvieratách sa tiež preukázalo, že má protizápalové účinky, pokiaľ ide o vírus hepatitídy C. Pomocou živočíšnych buniek vedci zistili, že extrakt z čagy dokázal 100-násobne znížiť infekčné vlastnosti vírusu hepatitídy C len za 10 minút. Štúdie pokračujú, ale zdá sa, že táto huba je hodným kandidátom na použitie pri vývoji nových antivírusových liekov.

Čaga pomáha znižovať zápal
Ukázalo sa, že tieto huby znižujú zápal. Napríklad štúdia na zvieratách ukázala, že extrakt z čagy môže znížiť zápal spôsobený ulceróznou kolitídou u zvierat. Konkrétne vedci zistili, že protizápalový účinok extraktu v hrubom čreve bol spôsobený jeho schopnosťou potlačiť expresiu chemických mediátorov zápalu. Prečo je to dôležité? Pretože chemické mediátory uvoľňované počas zápalu spôsobujú, že zápal je oveľa intenzívnejší a tiež podporujú pokračovanie zápalovej reakcie.
Čaga zlepšuje fyzickú vytrvalosť
V štúdiách na zvieratách táto huba výrazne zlepšila fyzickú odolnosť. Jedna štúdia publikovaná v roku 2015 zistila, že keď sa myšiam podávali polysacharidy z húb čaga, myši boli schopné dlhšie plávať, zvýšil sa obsah glykogénu (paliva) vo svaloch a pečeni, zatiaľ čo hladiny kyseliny mliečnej v krvnom obehu sa znížili. Keď sa to všetko spojí dohromady, je to recept na menšiu únavu a lepšiu výdrž.
Čaga - riziká, vedľajšie účinky a liekové interakcie
- Vedľajšie účinky huby čaga (vrátane vedľajších účinkov čaju čaga) a riziká sú v súčasnosti nejasné. K dnešnému dňu neexistujú žiadne klinické štúdie, ktoré by hodnotili bezpečnosť týchto húb u ľudí. Neexistuje teda ani štandardné dávkovanie pre ľudí.
- Existuje kazuistika poškodenia/ochorenia obličiek u 72-ročnej Japonky s rakovinou pečene spôsobenej každodenným užívaním čagy počas šiestich mesiacov. Táto huba má tiež vysoký obsah oxalátov, ktoré môžu brániť vstrebávaniu určitých živín a vo vysokých dávkach môžu byť toxické.
- Ak ste tehotná alebo dojčíte, je najlepšie sa týmto hubám vyhnúť, pretože ich použitie nebolo skúmané u tehotných a dojčiacich žien.
- Ak v súčasnosti užívate nejaké lieky alebo sa liečite na nejaký zdravotný stav, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako pridáte túto hubu do svojho jedálnička.
Je huba čaga bezpečná? Existujú nejaké konkrétne upozornenia?
Existujú obavy týkajúce sa čagy a nasledujúcich ochorení:
- Autoimunitné ochorenia, vrátane reumatoidnej artritídy (RA), roztrúsenej sklerózy (MS), lupus (systémový lupus erythematosus (SLE) – táto huba môže zvýšiť aktivitu imunitného systému, čo môže viesť k zvýšeným príznakom autoimunitného ochorenia.
- Diabetes – môže znížiť hladinu cukru v krvi u diabetikov.
- Poruchy krvácania – môže zvýšiť riziko krvácania, preto je najlepšie ju neužívať, ak máte poruchu krvácania.
- Operácie - prestaňte užívať čagu najmenej dva týždne pred akýmkoľvek typom operácie, pretože môže zvýšiť riziko krvácania a / alebo ovplyvniť kontrolu hladiny cukru v krvi počas a po operácii.
Ak máte nejaké negatívne vedľajšie účinky pri užívaní tejto huby, prestaňte ju užívať a v prípade potreby vyhľadajte lekársku pomoc.

Čaga - použitie
Huba čaga je dostupná ako doplnok vo forme tinktúry, kapsuly, tablety alebo prášku online a v obchodoch so zdravou výživou.
Môžete tiež nájsť hubovú kávu alebo hubový čaj, ktorý obsahuje túto hubu samostatne alebo v kombinácii s inými hubami, ako je cordyceps. Niektoré z najbežnejších liečivých húb v hubovom čaji a hubovej káve sú:
- čaga
- cordyceps
- reishi
- levova hriva
- coriolus (trúdnikovec pestrý alebo morčací chvost)
O hubovej káve sa hovorí, že je menej kyslá a má menej kofeínu v porovnaní s bežnou kávou. Šálka hubovej kávy má zvyčajne približne polovicu obsahu kofeínu ako šálka bežnej kávy. Výrobcovia a pijani tohto zaujímavého odvaru tvrdia, že nechutí ako huby a že pridané huby chutia podobne ako samotná káva. Výhodou čaga kávy navyše je, že neobsahuje žiadny kofeín.
Čaga - ako pripraviť čaj
Na prípravu jednej porcie čaju z húb čaga môžete použiť buď celé kúsky čagy (približne 10 gramov), alebo ich môžete rozdrviť na prášok pomocou mlynčeka na kávu. V každom prípade ide o jednoduchý nápoj, ktorý si môžete pripraviť aj doma.
- Vložte kúsky húb alebo prášok do hrnčeka.
- Do hrnčeka nalejte prevarenú vodu.
- Nechajte kúsky húb/prášok lúhovať 3 minúty.
Kto by chcel, môže podľa chuti pridať trochu citrónovej šťavy a medu.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázky: santosaphuket.com