Top 5 jesenných korenín pre zdravie

< Spať na články

Koreniny sa používajú už celé stáročia ako prostriedky na vyliečenie mnohých jednoduchých ochorení, na podporu regenerácie i na podporu imunity. V tomto chladnom jesennom období je vhodné zaradiť ich do jedálnička častejšie ako inokedy.

Poďme sa spolu pozrieť na top 5 korenín pre zdravie.

Zazvor1

Zázvor

Tento mocný koreň by ste mali mať neustále doma. Má veľmi dlhú históriu použitia v rôznych formách tradičnej/alternatívnej medicíny. Používa sa na pomoc tráveniu, zníženie nevoľnosti a boj proti chrípke a nachladnutiu.

Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádzajú z jeho prírodných olejov, z ktorých najdôležitejší je gingerol.

Gingerol je hlavnou bioaktívnou zložkou zázvoru, ktorá je zodpovedná za väčšinu svojich liečivých vlastností. Má silné protizápalové a antioxidačné účinky, pomáha zabíjať vírus chrípky a zvyšuje schopnosť imunitného systému bojovať s infekciou.

Navyše je zázvor "termogénna" potravina, čo znamená, že zvyšuje teplo v tele a pomáha zvyšovať metabolizmus. Takže neváhajte a uvarte si z neho čaj na zahriatie.

Dávkovanie

Denná dávka zázvoru pre dospelého človeka je 1 cm, čo je cca 4 gramy denne, deti do dvoch rokov by nemali zázvor užívať vôbec. Tehotné a dojčiace matky by mali zázvor užívať v malých dávkach.

Využitie zázvoru

Zázvor sa môže používať v čerstvom, sušenom, práškovom stave alebo ako olej alebo džús a niekedy sa pridáva do spracovaných potravín a kozmetiky. Je to veľmi častá zložka receptov.

čítaj tiež

Zázvor - 10 účinkov na zdravie

Zázvor - 10 účinkov na zdravie

Zázvor patrí medzi najzdravšie (a najchutnejšie) korenia na planéte. Je bohatý na živiny a bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú prínos pre vaše telo i mozog.

Skorica1

Škorica

Škorica je cenená pre svoje liečivé vlastnosti už tisíce rokov a moderná veda potvrdila len to, čo ľudia vedia už celé veky. Mnoho alternatívnych lekárov a holistických odborníkov na výživu tvrdí, že konzumácia škorice a medu každý deň chráni váš imunitný systém, chráni pred baktériami, vírusmi a dokonca hubovými chorobami. Rôzne zápalové stavy tela, ako sú kožné choroby, reumatizmus, dýchacie ťažkosti, srdcové poruchy a cukrovka, sa už po stáročia účinne liečili škoricou.

Škorica je bohatá na antioxidačné polyfenoly a proantokyanidíny. Poskytuje tiež dobré množstvo mangánu, vápnika, vlákniny a železa.

Dávkovanie

Denná dávka škorice je jedna čajová lyžička prášku s 1 lyžicou medu.

Využitie škorice

Škorica je všestranné korenie, ktoré sa môže pridávať do rôznych jedál - sladkých aj slaných. Jednoducho posypte škoricovým práškom čaj, kávu, horúcu čokoládu, čerstvé ovocie alebo si ho pridajte do vločiek či smoothie.

čítaj tiež

Zdravé vianočné pečenie? Použite tieto suroviny!

Zdravé vianočné pečenie? Použite tieto suroviny!

Pri vianočnom pečení používame v domácnosti aj množstvo korenín. Ich priaznivé účinky však oceníte aj mimo kuchyne. Poďme sa pozrieť na tie, ktoré majú blahodátny vplyv na naše zdravie.

Klinceky1

Klinčeky

Klinček je jedným z najobľúbenejších a najužívanejších korenín na celom svete. Jeho výrazná sladká a korenistá aróma prepožičiava pokrmom a pečivu jedinečnú  chuť, ktorú môžete cítiť hneď po zahryznutí.

Klinčeky zvyšujú funkciu imunitného systému. Obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú imunitnému systému v boji proti oxidačnému poškodeniu a voľným radikálom. Eugenol v klinčekoch má tiež schopnosť pomáhať zmierňovať infekcie a bojovať proti baktériám spôsobujúcim choroby v tele.

Využitie klinčekov

Klinčeky môžete žuť, čo je ideálne v prípade angíny, alebo si môžete z nich pripraviť čaj, tinktúru, nálev i éterický olej. Drvené klinčeky sa pridávajú do pečenia, vareného vína i do pečeného mäsa.

čítaj tiež

Klinčekový olej - 7 účinkov na zdravie

Klinčekový olej - 7 účinkov na zdravie

Klinčekový olej je unikátny vďaka svojim antimikrobiálnym, protiplesňovým, antiseptickým, antivírusovým účinkom. Používa sa na liečbu mnohých problémov, ako sú bolesti zubov, tráviace problémy, akné.

Badian

Badián

Badián sa vďaka svojej výraznej podobe a chuti rýchlo stáva jedným z najvyhľadávanejších korení na svete, a to najmä kvôli jeho potenciálnym účinkom na ľudské zdravie.

Badián obsahuje veľké množstvo antioxidantov, významné množstvo železa aj menšie množstvá vitamínu C, vápnika, draslíka a horčíka. Má najvyššiu koncentráciu kyseliny shikimovej zo všetkých rastlín na svete. Spolu s quercetínom významne zvyšuje imunitné bunky v porovnaní so štandardnou antivírusovou liečbou.

Antibakteriálne účinky badiánu sú dobre známe a toto korenie sa používa na liečenie bakteriálnych infekcií po stáročia. Najdôležitejšie je, že toto korenie je účinné proti niekoľkým bakteriálnym kmeňom rezistentným na antibiotiká, takže je veľmi cenný pre farmaceutický priemysel.

Dávkovanie

Do jedla pridávajte badián v malom množstve, pretože je veľmi aromatický.

Využitie badiánu

Badián sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Najbežnejšie sa toto korenie používa v iných koreninových zmesiach. Unikátna sladká chuť korenia z neho robí vítaný doplnok k sladkým aj slaným jedlám a je veľmi účinná v polievkových vývaroch, omáčkach a dokonca aj v kari.

Čaj z badiánu je považovaný za rýchly prostriedok na nápravu mnohých respiračných stavov, gastrointestinálnych ťažkostí a hormonálnych nerovnováh.

Kurkuma

Kurkuma

Kurkuma sa používa pre svoje liečivé, antioxidačné a protizápalové vlastnosti už tisíce rokov. Tajomstvo spočíva v bioaktívnych zlúčeninách rastliny, konkrétne kurkumíne.

Toto korenie by ste si mali pridať do vášho režimu prevencie proti nachladnutiu a chrípke. Kurkuma je prírodný spôsob, ako pomôcť posilniť imunitný systém zvýšením imunomodulačnej kapacity tela. Pokúste sa pridať kurkumu do svojho stravovania v období stresu alebo počas chrípkovej sezóny, aby ste posilnili váš imunitný systém.

Dávkovanie

Kurkumu užívajte maximálne 1-5 g denne a odporúča sa dať si prestávku po 2-3 mesiacoch.

Využitie kurkumy

Kurkuma je výborná na dochutenie jedál, ale môžete si z nej pripraviť čaj alebo ju pridať do mlieka.

eatingwell.com, healthline.com, prohealth.com, purplecarrot.com