
Chcete vedieť najlepší spôsob detoxikácie? Možností je veľa - infračervené sauny, chelácie na odstránenie ťažkých kovov, prerušovaný pôst či čistiace programy.
Tieto metódy majú určite svoj význam, ale ak chcete detoxikovať, musíte najprv prestať vnášať toxíny do svojho tela. Začať treba od správnych a vhodných potravín na tanieri.
V súčasnosti máme najviac návykové a chemicky ošetrované potraviny v histórii ľudstva. Celkový počet potravinárskych prídavných látok, ktoré sa dnes používajú, je ohromujúci. Znepokojujúcou skutočnosťou je však to, že ich označujú za bezpečné iba spoločnosti, ktoré ich vyrábajú. A robia tak bez akéhokoľvek testovania alebo dohľadu zo strany vládnych agentúr.
V mori toxínov je dôležité vedieť, že vaše telo sa väčšinu času dokáže s nimi vysporiadať úplne samo.
Ako môžu potraviny zvýšiť vašu detoxikačnú schopnosť
Výskum ukazuje, že existujú špecifické potraviny, ktoré pomáhajú telu zvýšiť jeho detoxikačnú silu.
Na rozdiel od mnohých populárnych „detoxikačných“ programov a doplnkov, tieto potraviny pomáhajú telu eliminovať toxíny a navyše poskytujú mnoho ďalších pozitívnych zdravotných výhod.
13 najlepších detoxikačných potravín

Kapustová a listová zelenina
Kapustová a listová zelenina sú na takmer každom zozname najzdravších potravín na svete - a detoxikačné potraviny nie sú výnimkou. Do tejto triedy zeleniny patria okrem iného brokolica, karfiol, kapusta a ružičkový kel. Kapustová zelenina obsahuje chemikáliu zvanú sulforaphane, ktorá pomáha telu bojovať proti toxínom. Táto zelenina tiež dodáva telu glutatión, antioxidant, ktorý pomáha zlepšovať detoxikačnú funkciu pečene. Má tiež vysoký obsah vlákniny, čo podporuje vylučovanie toxínov žlčou a stolicou. Špenát a púpavové listy - okrem inej zeleniny na zozname - sú vynikajúcimi zdrojmi chlorofylu, ktorý sa považuje za najlepší detoxikačný rastlinný pigment. Klíčky brokolice tiež obsahujú enzýmy, ktoré chránia proti chemikáliám spôsobujúcich rakovinu.
Citróny
Citróny sú základom mnohých detoxikačných diét a je na to dobrý dôvod. Po prvé, citróny sú plné antioxidačného vitamínu C, ktorý je vynikajúci pre pokožku a bojuje proti voľným radikálom, ktoré tvoria chorobu. Okrem toho majú citrusové plody na telo zásaditý účinok, čo znamená, že pomáhajú obnoviť rovnováhu pH v tele, čo prospieva imunitnému systému. Skúste začať svoj deň teplou vodou a plátkom citróna, aby ste pomohli prepláchnuť toxíny a vyčistiť váš systém.

Avokádo
Avokádo obsahuje takmer 20 vitamínov, minerálov a silné antioxidanty bojujúce proti chorobám. Zriedkavo považujeme avokáda za čistiace jedlo, ale táto výživná potravina znižuje hladinu cholesterolu a rozširuje krvné cievy, pričom blokuje toxicitu ničiacu artérie. Avokádo obsahuje výživnú látku nazývanú glutatión, ktorá blokuje najmenej tridsať rôznych karcinogénov a zároveň pomáha detoxikácii syntetických chemikálií v pečeni. Niektoré živiny, ktoré vkladáme do nášho tela, sú „rozpustné v tukoch“, čo znamená, že ich musíme kombinovať s tukmi, aby sme ich mohli využiť, čo znamená ich presun z tráviaceho traktu do tela, kde sa dajú použiť. Bohatý obsah tuku v avokáde uľahčuje vstrebávanie tukových látok, ako sú vitamíny A, K, D a E, čo znamená, že vám pomôže získať všetky vitamíny z jedla.
Zelený čaj
Aj keď to nie je technicky jedlo, žiadny detoxikačný plán by nebol úplný bez pravidelného pitia základných tekutín. Kvapaliny sú nevyhnutné na udržanie zdravia našich orgánov a pomáhajú nám prepláchnuť toxíny z tela. Pitie zeleného čaju je skvelý spôsob, ako zvýšiť váš príjem. Zelený čaj je nielen dobrým nápojom na chudnutie, ale má mimoriadne vysoký obsah antioxidantov. Výskum tiež potvrdil, že pitie zeleného čaju chráni pečeň pred chorobami vrátane tukových ochorení pečene.
čítaj tiež

Zelený čaj - 7 účinkov na zdravie
Zelený čaj obsahuje viac liečivých látok ako mnoho bylín, korenín, ovocia a zeleniny, čo z neho robí superpotravinu pre naše zdravie. Zelený čaj spomaľuje proces starnutia, ničí vírusy, baktérie a infekcie a taktiež má protirakovinové účinky.
Jablká
Okrem toho, že jablká sú bohaté na vitamíny, vlákninu a minerály, sú tiež bohaté na fytochemikálie a pektín, ktoré pomáhajú pri detoxikácii. Pektín preplachuje potravinové prísady a kovy v našom tele. Kyseliny v jablku (jablčná a vínna) pomáhajú pri trávení. Jablká je najlepšie konzumovať surové a pri konzumácii so šupkou sú dobrým zdrojom vitamínu C a vlákniny.

Cesnak
Cesnak je už dlho známy svojimi výhodami pre zdravie, ale štipľavá strava je tiež dobrá pri detoxikácii tela. Cesnak nie je len antivírusový, antibakteriálny a antibiotický, ale obsahuje aj chemikáliu nazývanú allicín, ktorá podporuje produkciu bielych krviniek a pomáha v boji proti toxínom. Pre zdravotné prínosy si vyberajte iba čerstvý cesnak, nie cesnakový prášok, ktorý nemá prakticky žiadnu z vyššie uvedených vlastností.
Chlorella
S mnohými pozitívnymi účinkami na všetko od nálady po funkciu srdca, niektorí považujú túto jasne zelenú tabletu za úžasnú potravinu. Ukázalo sa, že chlorella pomáha pri depresii a úzkosti, znižuje nadváhu a hladinu LDL cholesterolu. Pomáha tiež znižovať zápal pečene. Štyri gramy alebo viac (asi dve čajové lyžičky) denne počas najmenej ôsmich týždňov je odporúčané množstvo na rozbehnutie jej výhod. Ak chcete, môžete si ju zamiešať do rannej šťavy alebo pridať do smoothie!
čítaj tiež

Chlorella - 6 účinkov na zdravie
Táto superpotravina je bohatá na fytonutrienty vrátane aminokyselín a chlorofylu. Chlorella má detoxikačné účinky, posilňuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, udržuje mladú pleť, pomáha redukovať hmotnosť.
Kurkuma
Toto nádherné žlté korenie, známe aj pod názvom „indický šafran“, sa medicínsky používa už takmer 4 000 rokov. V roku 2011 redaktori bylinnej medicíny: biomolekulárne a klinické aspekty preskúmali dôkazy o tomto starom korení. Zistili, že má „antibakteriálne, antivírusové, protizápalové, protinádorové, antioxidačné, antiseptické, kardioprotektívne, hepatoprotektívne, nefroprotektívne, rádioprotektívne a tráviace účinky“. Primárnou aktívnou zložkou kurkumy je kurkumín, ktorý jej dodáva žiarivo žltú farbu. Avšak, ak budete jesť kurkumu priamo, možno vaše telo z nej nebudete absorbovať veľa. Je dôležité pridávať si spolu s kurkumou aj čierne korenie, pretože štúdie tvrdia, že piperín (nachádzajúci sa v čiernom korení) pomáha podstatne zvýšiť absorpciu kurkumínu.
čítaj tiež

Kurkuma - 5 účinkov na zdravie
Najúčinnejšou zložkou kurkumy je kurkumín, ktorý má vynikajúce protizápalové schopnosti. Kurkumín tiež pomáha pri liečbe depresie, pretože zosilňuje mozgové neurotransmitery serotonín a dopamín.

Repa
Červená repa, ktorá je plná horčíka, železa a vitamínu C, bola nedávno ocenená ako superpotravina kvôli mnohým hláseným zdravotným výhodám. Je nielen skvelá pre pokožku, vlasy a cholesterol, ale pomáha tiež pri detoxikácii pečene, čím sa stáva dokonalou detoxikačnou potravinou. Ak chcete využívať jej výhody, skúste si do šalátov pridať surovú cviklu alebo popíjať jej čerstvú šťavu.
Čučoriedky
Okrem toho, že sú čučoriedky chutné, sú navyše výživné a bohatým zdrojom antioxidantov. Čučoriedky sú skutočne jedno z najúčinnejších liečivých potravín, pretože obsahujú prírodný aspirín, ktorý pomáha zmierňovať účinky chronického zápalu tkanív a zároveň zmierňuje bolesť. Čučoriedky tiež pôsobia ako antibiotiká blokovaním baktérií v močovom trakte, čím pomáhajú predchádzať infekciám. Majú tiež antivírusové vlastnosti a pomáhajú blokovať toxíny v prechode hematoencefalickou bariérou, aby získali prístup do citlivého mozgu.
Žerucha (potočnica)
Rovnako ako väčšina zelených bylín a zeleniny, potočnica je vynikajúcim zdraviu prospešným a detoxikačným jedlom. Po prvé, listy potočnice sú plné mnohých životne dôležitých detoxikačných živín, vrátane niekoľkých vitamínov B, zinku, draslíka, vitamínu E a vitamínu C. Po druhé, potočnica má prírodné diuretické vlastnosti, ktoré pomáhajú splachovať toxíny z tela. Aby ste mohli ťažiť z výhod tohto výživného jedla, skúste do šalátov, polievok a sendvičov pridať hrsť žeruchy.

Zázvor
Ak príliš veľa mastných potravín alebo alkoholu u vás spôsobilo problémy so zažívacím ústrojenstvom, môžete si pridať do vašej stravy zázvor. Ďumbier je nielen skvelý na zmiernenie pocitu nevoľnosti, ale pomáha tiež zlepšiť trávenie, potlačiť nadúvanie a znížiť množstvo plynu. Okrem toho má zázvor vysoký obsah antioxidantov a je vhodný na posilnenie imunitného systému. Ak chcete podať vášmu tráveniu pomocnú ruku, skúste popíjať zázvorový čaj alebo si pridajte čerstvo nastrúhaný zázvor do ovocnej alebo zeleninovej šťavy.
čítaj tiež

Zázvor - 10 účinkov na zdravie
Zázvor patrí medzi najzdravšie (a najchutnejšie) korenia na planéte. Je bohatý na živiny a bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú prínos pre vaše telo i mozog.
Grapefruit
Pridajte si do raňajok rubínovo-červený grapefruit, aby ste mohli z neho využívať pektínovú vlákninu, ktorá sa viaže na cholesterol, čím čistí krv. Pektín sa tiež viaže na ťažké kovy a pomáha ich sprevádzať von z tela. Má tiež antivírusové zlúčeniny, ktoré odstraňujú škodlivé vírusy z tela. Grapefruit je zároveň vynikajúci črevný a pečeňový detoxikátor.
Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť
Na rozdiel od detoxikačných potravín majú iné potraviny tendenciu k vyšším koncentráciám toxínov. Ak chcete očistiť svoje telo, mali by ste sa im vyhnúť.
Väčšina rýb
Väčšina rybieho mäsa obsahuje vysoké hladiny chemických zvyškov. Tieto chemikálie zahŕňajú ortuť a syntetické chemikálie nazývané polychlórované bifenyly. Kvôli plastovým problémom v oceáne konzumujú takmer všetky ryby mikroplasty a výsledkom ich konzumácie bude, že skončí mikroplastika aj vo vašom žalúdku. Ak sa rozhodnete jesť ryby, najmenej nebezpečnými možnosťami pre ľudí sú ryby s nízkym obsahom ortute, ako napríklad voľne žijúci losos, sardinky a sleď.

Mäso
V roku 2015 Svetová zdravotnícka organizácia klasifikovala spracované mäso (slanina, obedové mäso, párky v rožku, atď.) ako karcinogénne (spôsobujúce rakovinu). Preto je najlepšie sa im úplne vyhnúť. Dokonca aj nespracované mäso je často kontaminované baktériami v dôsledku procesov v mnohých farmách a bitúnkov.
Mlieko
Kravské mlieko obsahuje celý rad látok - vrátane silných rastových hormónov, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy u ľudí. Spotreba mlieka je spojená s akné, astmou, srdcovými chorobami a mnohými druhmi rakoviny. Štúdia zistila až 20 rôznych chemikálií prítomných v kravskom mlieku. Zahŕňali protizápalový liek kyselinu niflumovú, kyselinu mefenámovú a ketoprofén (všetky lieky proti bolesti pre zvieratá a ľudí). Ak sa mlieka nechcete vzdať, môžete sa rozhodnúť pre rastlinné mlieko, ako napríklad kešu mlieko, ryžové, mandľové, sójové alebo ovsené mlieko.
Geneticky modifikované potraviny (GMO)
Agrochemické spoločnosti za GMO tvrdia, že ich plodiny znižujú spotrebu pesticídov, zvyšujú výnosy, znižujú spotrebu vody a ponúkajú chutnejšie a výživnejšie potraviny. Štúdie však zistili, za posledných 25 rokov od prvého uvedenia GM plodín na trh, že tieto spoločnosti tvoria rastliny, ktoré sú navrhnuté tak, aby odolali masívnemu dávkovaniu toxických herbicídov - a rastliny, ktoré fungujú ako živé továrne na pesticídy. Napríklad kukurica je skutočne registrovaná v EPA ako pesticíd.
Mnoho dôveryhodných vedcov má vážne obavy o bezpečnosť týchto plodín pre ľudskú a živočíšnu spotrebu. GM plodiny sú zvyčajne kontaminované glyfosátom, čo je pravdepodobný karcinogén a známy endokrinný disruptor. Primárne GMO potraviny sú kukurica, sójové bôby, repka olejka, cukrová repa, papája. Mnoho spracovaných potravín obsahuje aj geneticky modifikovanú kukuricu a sóju.
zdroj: foodrevolution.org, narayanahealth.org