Zelený čaj - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Zelený čaj

  O zelenom čaji

  Zelený čaj je nápoj pripravovaný z neoxidovaných čajovníkových listov. Je najobľúbenejším čajom v Číne a Japonsku, kde jeho spotreba výrazne presahuje spotrebu čierneho čaju. Čínsky zelený čaj má lahodnú chuť a vôňu a veľmi silné fyziologické účinky. V dôsledku značného obsahu trieslovín a aromatickych látok má napr. silnejšie účinky ako čierny čaj. Od čierneho čaju sa odlišuje okrem zmyslovych vlastností, čiže vzhľadu a akosti nápoja, aj celým výrobným postupom.

  Zelený čaj sa vyrába z čajových listov, ktoré v priebehu spracovania neprešli procesom vädnutia a oxidácie. V listoch obsiahnutý chlorofyl a triesloviny sa nezmenili a hotový výrobok si tak ponechal prirodzenú farbu čajového listu.

  Zelený čaj nám pomáha zvyšovať energiu postupne vďaka obsahu kofeínu (teínu) a udržiava ho v tele po dlhší čas. Či už potrebujete životabudič popoludní, povzbudenie pred tréningom alebo niečo, čo zvýši vašu koncentráciu, jeden pohár denne vám poskytne presne to, čo potrebujete.

  Nápoj má tiež silný osviežujúci účinok na organizmus, ktorý je vystavovaný vysokému pracovnému výkonu alebo dlhodobej psychickej záťaži. Odporúča sa pre prácu v noci. Jeho sťahujúci účinok je výrazný najmä v letných horúčavách, keď sa odporúča piť vlažný. Zabraňuje poteniu a potláča pocit smädu.

  Obsah vitamínov a minerálov v zelenom čaji

  Zelený čaj v 100 ml obsahuje 1 kalóriu, 99,9 g vody, 12 mg kofeínu (teínu), leanín, 0,2 g bielkovín, má vysoký obsah trieslovín, fluoru a polyfenolov, obsahuje látku katechín EGCG až 98%, množstvo vitamínu C a A, zanedbateľné množstvo vitamínu B1-tiamínu, B2-riboflavínu, B3-niacínu, B6-pyridoxínu a zanedbateľné množstvo minerálnych látok - mangánu, sodíka, horčíka, železa, draslíka.

  Zelený čaj bráni vzniku rakoviny, spomaľuje proces starnutia buniek, udržuje zdravé srdce, udržuje zdravý mozog, zvyšuje obranyschopnosť organizmu, pomáha redukovať hmotnosť, pomáha predchádzať cukrovke.

  Postup prípravy zeleného čaju

  Pri príprave zeleného čaju treba dbať na teplotu vody, ktorá by nemala presahovať teplotu 90 stupňov. Jednu čajovú lyžičku (2 g) zalejte 200 ml vody. Nechajte lúhovať 1,5–2 minúty, sceďte a môžete piť.


  Zelený1

  Zelený čaj - 7 účinkov na zdravie

  Zelený čaj bráni vzniku rakoviny

  Epigallocatechin gallate (EGCG) je najhojnejší katechín obsiahnutý (predovšetkým) v zelenom čaji. Pre svoje silné antioxidačné účinky je považovaný za jeden z najdôležitejších prostriedkov v boji proti rakovine. EGCG blokuje enzým urokináza, ktorý produkujú rakovinové bunky. Podľa jednej štúdie EGCG dokázal potlačiť alebo až zastaviť rast nádoru v rade laboratórnych štúdií, ktoré študovali rakovinu žalúdka, pľúc, pečene, prsníka a prostaty. EGCG má navyše schopnosť zabíjať rakovinové bunky.

  Zelený čaj spomaľuje proces starnutia buniek

  Zelený čaj má vysoký obsah trieslovín, ktoré spomaľujú proces starnutia buniek.

  Katechíny a polyfenoly v zelenom čaji zas pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek a tieto látky môžu znížiť tvorbu voľných radikálov v tele, chrániť bunky a molekuly pred poškodením. Voľné radikály hrajú úlohu pri starnutí a všetkých druhoch chorôb.

  Zelený čaj udržuje zdravé srdce

  Zelený čaj znižuje celkový a LDL "zlý" cholesterol, rovnako ako chráni LDL častice pred oxidáciou, ktorá je jednou z ciest k srdcovým ochoreniam. Zároveň tiež zelený čaj upravuje krvný tlak a zabraňuje kôrnateniu ciev.

  Zelený čaj udržuje zdravý mozog

  Zelený čaj obsahuje menej kofeínu ako káva, ale dosť na vyvolanie stimulačného efektu. Kofeín vedie k zlepšeniu rôznych aspektov funkcie mozgu, vrátane zlepšenej nálady, ostražitosti, reakčného času (je to najkratší čas, ktorý uplynie od nejakého podnetu pre niektorý z našich zmyslových orgánov do našej reakcie na tento podnet) a pamäte.

  Obsahuje aj aminokyselinu L-teanín, ktorá súčasne s kofeínom pôsobí na zlepšenie funkcie mozgu.

  Bioaktívne zlúčeniny v zelenom čaji majú rôzne ochranné účinky na mozog. Môžu znížiť riziko Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby, dvoch najčastejších neurodegeneratívnych porúch.

  Zelený2

  Zelený čaj zvyšuje obranyschopnosť organizmu

  Katechíny v zelenom čaji zabíjajú baktérie a znižujú počet vírusov, ako je vírus chrípky a taktiež znižujú riziko infekcií. Streptococcus mutans je primárne škodlivá baktéria v ústach, ktorý spôsobuje tvorbu povlaku a je jedným z hlavných zdrojov vzniku zubného kazu. Štúdie ukazujú, že katechíny v zelenom čaji znižujú rast Streptococcus mutans. Pitie zeleného čaju je spojené so zlepšeným zdravím zubov a nižším rizikom kazu.

  Zelený čaj pomáha redukovať hmotnosť

  Vzhľadom k tomu, že zelený čaj zvyšuje rýchlosť metabolizmu v krátkodobom horizonte, pomáha vám tým schudnúť. Pitie zeleného čaju vedie k zníženiu telesného tuku, najmä v oblasti brucha.

  Zelený čaj pomáha predchádzať cukrovke

  Príjem antokyanidínov v zelenom čaji pomáha normalizovať hladiny cukru v krvi. Vzhľadom na svoje protizápalové vlastnosti sa predpokladá, že zelený čaj je prospešný pre tých, ktorí sú v riziku alebo im už bol diagnostikovaný diabetes II. typu. Katechíny v zelenom čaji, najmä EGCG, majú antidiabetické účinky.

  Zelený3

  http://dai.fmph.uniba.sk/~fili...

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  http://ocaji.cz/ktery-caj-ma-n...

  https://www.healthline.com/nut...