Kombucha čaj - 8 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Kombucha čaj

  O čaji kombucha

  Kombucha alebo kombuča (čajová huba) je rôsolovitá hmota, vytvorená masívnym objemom kvasiniek (obvykle Acetobacter aceti, resp. kvasinkami rodu Sacharomyces), ktoré menia jednoduché cukry a alkohol na kyselinu octovú.

  Kombucha je prirodzene žijúce symbiotické spoločenstvo rozmanitých kvasiniek, rias a rôznych mikroorganizmov. Vzniknutá hmota je akási malá chemická "továreň". Počas kvasného procesu prebehne mnoho komplikovaných chemických reakcií, pričom sa vytvárajú viaceré pre človeka prospešné látky.

  Okolo vzniku kombuče sa traduje veľa povestí a legiend. Jej vznik sa nedá časovo presne určiť, podobne ako sa nedá časovo ohraničiť ani začiatok používania čaju. Predpokladá sa však, že pochádza z Východnej Ázie, resp. Číny alebo Japonska. No isté je, že k nám sa čajová huba dostala z Japonska, cez cárske Rusko. Už pred mnohými rokmi ju pestovali mnísi v českých kláštoroch, pod názvom „Olinka“.

  Obsah vitamínov a minerálov v čaji kombucha

  Kombucha čaj obsahuje prospešné probiotiká, antioxidanty, aminokyseliny, metylxantínové alkaloidy (kofeín, teofylín a teobromín), sacharidy, kyselinu mliečnu a glukoronovú, vitamíny skupiny B, C, D, E a K, z minerálnych látok obsahuje sodík.

  Kombucha čaj má antibakteriálne a antimikrobiálne účinky, podporuje trávenie, detoxikuje organizmus, udržuje zdravý nervový systém, podporuje imunitu, udržuje zdravé srdce, pomáha pri liečbe artritídy,

  Postup prípravy čaju kombucha

  Kombucha čaj je vyrobený pridaním špecifických kmeňov baktérií, kvasiniek a cukru do čierneho alebo zeleného čaju, potom sa týždeň alebo viac kvasí. Počas tohto procesu baktérie a kvasinky vytvárajú na povrchu kvapaliny film podobný hubám. To je dôvod, prečo je kombucha známa aj ako "čajová huba".

  Potrebujeme

  • 2 L vody
  • 150 g cukru
  • 8 g-10 g čaju - čierneho alebo zeleného
  • kombuchovú kultúru

  Postup

  • Do vriacej vody pridáme cukor, miešame kým sa neroztopí, a necháme 10 minút lúhovať 4 čajové vrecúška čaju alebo 8-10 g sypaného čaju.
  • Po 10 minútach vylúhovaný čaj vytiahneme a nápoj necháme vychladnúť približne na izbovú teplotu.
  • Až čaj úplne vychladne, tak ho prelejeme do sklenenej nádoby. Na tvare naozaj nezáleží, kombucha na povrchu vyrastie a bude kopírovať okraje nádoby. Najlepšie sú ale veľké zaváracie poháre na uhorky. Vyhnite sa použitiu plastovej nádoby alebo misy, pretože chemikálie v plastoch sa môžu počas fermentácie vylúhovať do kombuchy.
  • Kombuchovú kultúru umiestnime svetlejšiou stranou nahor na hladinu a pohár zhora prikryjeme plátnom alebo obrúskom, aby sa nám do nápoja nedostali kvasné mušky. Huba väčšinou pláva hore, ale môže sa stať, že nám na pár dní klesne na dno a neskôr vypláva. Pohár umiestnime na miesto, kam nedopadá priame slnečné svetlo. Doba, kedy bude nápoj hotový, sa odvíja od teploty v miestnosti. Ak vychádzame z predpokladu, že bude izbová teplota 20-22 °C, tak by mal byť nápoj pripravený v ideálnej konzistencii za 5-7 dní. Čím kratšia doba, tým bude v nápoji viac cukru. Naopak, čím dlhšie, tým bude nápoj perlivejší a octovatejší.
  • Opätovná príprava je rovnaká, avšak je dôležité na dne nádoby nechať aspoň 3 cm pôvodného nápoja, aby sa zachovali kvasinky a kyslosť roztoku (kal na spodku nádoby) a v novom náleve bolo ihneď spočiatku priaznivé prostredie pre tvorbu novej huby.
  • Medzitým než nám čaj vychladne sa pôvodná kombucha opatrne prepláchne pod tečúcou vodou a nechá sa s trochou roztoku v plastovej alebo sklenenej nádobke.
  • Pokiaľ chcete špongiu rozmnožiť, tak stačí jednu vrstvu zo staršej kombuchy opatrne odlúpnuť a dať do nového roztoku alebo odliať časť roztoku do menšej nádobky a počkať, až sa nám na hladine kultúra sama vytvorí.
  • Nápoj sa môže postupne odlievať a spotrebovávať v priebehu, alebo sa môže v deň zrelosti 5.-7. deň nápoj zliať do sklenených fliaš, zavíčkovať a dať do chladničky, kde takto vydrží cca 4-5 dní. (Môže sa stať, že sa vo fľašiach na povrchu vytvorí jemný povlak, to znamená, že začala tvorba novej huby. Stačí scediť, avšak pri požití nehrozí žiadne nebezpečenstvo, kultúra je vnútorne úplne neškodná).
  • Odporúčame do zliateho nápoja vo fľašiach pridať napríklad bobuľové plody, kúsky ovocia alebo zázvor. Nápoj sa bude živiť ovocným cukrom a po otvorení bude príjemne perlivý s dodatočnou arómou pridaných plodov.

  Dávkovanie

  Kombucha čaj sa odporúča piť každé ráno nalačno 200 ml v rámci prevencie.

  Pri zdravotných ťažkostiach je odporúčaná denná dávka čaju 450 ml denne (ráno nalačno vypiť 150 ml, na obed 150 ml pred jedlom a večer pred jedlom 150ml).


  Kombucha1

  Kombucha čaj - 8 účinkov na zdravie

  Kombucha čaj má antibakteriálne účinky

  Kombucha čaj má silné antibakteriálne účinky, najmä proti infekčným baktériám a kvasinkám kandidy. Tieto antimikrobiálne účinky potláčajú rast nežiaducich baktérií a kvasiniek, ale neovplyvňujú prospešné probiotické baktérie a kvasinky, ktoré sa podieľajú na kvasení kombuchy.

  Kombucha čaj má antimikrobiálne účinky

  Kombucha čaj má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré sa môžu ukázať ako účinné proti rôznym patogénom. Výskum ukázal, že okrem kyseliny octovej obsahuje ďalšie antimikrobiálne zložky, ktoré aj pri neutrálnych hodnotách pH poskytujú ochranu pred radom mikroorganizmov vrátane Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermis, Escherichia Coli, Salmonella enteriditis, Pseudomonas aeruginosa, Listeria monocytogens a Helicobacter pylori.

  Kombucha čaj podporuje trávenie

  Najväčší dôvod, prečo kombucha čaj podporuje trávenie, je jeho vysoká hladina prospešných kyselín, probiotík, aminokyselín a enzýmov. Niektoré výskumy ukázali jeho schopnosť predchádzať žalúdočným vredom a liečiť ich. Pomáha tiež zastaviť kandidu v čreve obnovením rovnováhy tráviaceho systému a živými probiotickými kultúrami, ktoré pomáhajú s dobrými baktériami, zatiaľ čo vytlačí kvasinky candidy.

  Kombucha čaj detoxikuje organizmus

  Kombucha má pozoruhodnú schopnosť detoxikovať telo. Obsahuje silnú detoxikačnú kyselinu glukurónovú, ktorá viaže toxíny vstupom do pečene a eliminuje ich prostredníctvom obličiek. To pomáha znižovať zaťaženie pankreasu a udržuje pečeň zdravú. Pitie čaju kombucha je prospešné pre mnohé infekcie a ochorenia v dôsledku štyroch hlavných vlastností: detoxikácia, antioxidácia, energizujúce účinky a podpora depresívnej imunity. Detoxikačné vlastnosti nápoja tiež prispievajú k prevencii rôznych rakovín.

  Kombucha2

  Kombucha čaj udržuje zdravý nervový systém

  Kombucha čaj má rôzne aminokyseliny, metylxantínové alkaloidy (kofeín, teofylín a teobromín), kyselinu askorbovú (vitamín C) a vitamíny B (vrátane B1, B6, B9 a B12), ktoré sú potrebné pre zdravý nervový systém. To pomáha pri inhibícii uvoľňovania stresového hormónu kortizolu, boje s depresiou, vyvážení nálady a zvyšovaní koncentrácie. Pravidelná konzumácia tohto čaju vám tiež môže pomôcť prekonať poruchy spánku. Depresia je jedným zo symptómov únikového čreva. Pitie čaju môže prebudiť črevnú os mozgu a liečiť zápal čreva na podporu duševného zdravia.

  Kombucha čaj podporuje imunitu

  Kombucha čaj je bohatý na množstvo antioxidantov, ktoré posilňujú imunitnú obranu a zvyšujú hladinu energie v tele. Protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti tohto čaju pomáhajú v boji proti rôznym bakteriálnym a vírusovým infekciám. Príjem tohto čaju pomáha pri posilnení imunitného systému.

  Kombucha čaj udržuje zdravé srdce

  Ďalším vynikajúcim prínosom, ktorý ponúka kombucha čaj, je udržiavanie zdravých hladín cholesterolu. Výskumné štúdie poskytli kvalitatívne dôkazy o anti-lipidemických vlastnostiach tohto čaju, ktoré pomáhajú znižovať absorpciu LDL "zlého" cholesterolu a triglyceridov v krvi a zvyšovať hladiny HDL "dobrého" cholesterolu v tele.

  Kombucha čaj pomáha pri liečbe artritídy

  Kombucha čaj obsahuje glukozamíny, ktoré sú prospešné pri prevencii a liečbe všetkých typov artritídy. Glukozamín prítomný v ňom stimuluje produkciu kyseliny hyalurónovej, ktorá pomáha pri udržiavaní štruktúry chrupavky a poskytuje úľavu od bolesti spojenej s artritídou. Kyselina hyalurónová pomáha znižovať poškodenie voľnými radikálmi, mazanie a elasticitu kĺbov tým, že umožňuje väzivovému tkanivu viazať vlhkosť.

  http://www.salek-caje.cz/Kombu...

  https://www.healthline.com/nut...

  https://draxe.com/7-reasons-dr...

  https://www.organicfacts.net/h...