Sladké drievko - 5 účinkov na zdravie
Obsah článku

Korene tejto rastliny patria k dôležitým prírodným drogám užívaným hojne ako v ľudovom liečiteľstve tak aj v praktickom lekárstve.
Korene sladkého drievka sa zbierajú na jeseň a ich sušenie prebieha pri teplote okolo 30 °C. Droga má výraznú vôňu a ľahko štipľavú chuť.
Z koreňa sladkého drievka sa pripravuje extrakt - naseká sa na malé kúsky a rozomelie sa. Vzniknutá hmota sa ďalej varí kým nezíska čiernu farbu a potrebnú hustotu. Extrakt má potom podobu tzv. pendreku.
Sladké drievko bolo využívané už v liečiteľstve starovekého Egypta. V starovekej Indii bolo zvarené v mlieku spoločne s cukrom, koreňom šachor a korením používané ako afrodiziakum. Užívalo sa aj v stredoveku - Mattioliho herbár zmieňuje podrobný postup pri pestovaní, zbere aj príprave liečivých prostriedkov zo sladkého drievka. U nás bolo najobľúbenejšie užívanie liečivého odvaru zo sladkého drievka na tlmenie dráždivého kašľa.

Sladke drievko
Sladké drievko - nutričné zloženie
Sladké drievko obsahuje asi 20% škrobu, 6% horčín, saponíny - glycyrhizín (ktorý je 50-krát sladší ako sacharóza), monosacharidy, oligosacharidy s uronovými kyselinami, glykozidy (likviricin, likviricigenin, izolikviricigenin, formononetin), oxykumariny, cyklitoly (pinitol) a dibenzoylmethan.
Upozornenie
Nadmerná konzumácia sladkého drievka, alebo cukroviniek zo sladkého drievka je toxická pre pečeň, kardiovaskulárny systém, môže vyvolať hypertenziu a opuchy. V ojedinelých prípadoch sa krvný tlak zvyšuje nadmernou konzumáciou čaju, ale príznaky vždy čoskoro odznejú, pokiaľ sa s konzumáciou prestane. Väčšina prípadov hypertenzie zo sladkého drievka bola spôsobená tým, že človek zjedol príliš veľké množstvo sladkého drievka. Konzumácia 50 g cukroviniek zo sladkého drievka denne za dva týždne môže spôsobiť významné zvýšenie krvného tlaku.

Sladké drievko
Sladké drievko - 5 účinkov na zdravie
Sladké drievko udržuje zdravý tráviaci trakt
Koreň sladkého drievka sa používa na upokojenie gastrointestinálnych problémov. V prípade otravy jedlom, žalúdočných vredov a pálenia záhy môže extrakt z koreňa sladkého drievka urýchliť liečbu žalúdočnej sliznice a obnoviť rovnováhu. Je to spôsobené protizápalovými a imunitne posilňujúcimi vlastnosťami kyseliny glycyrizínovej.
Jedna štúdia zistila, že kyselina glycyrizínová môže potlačiť toxické baktérie H. pylori a zabrániť jej množeniu v čreve. Existuje tiež výskum, ktorý ukázal, že ľudia, ktorí majú peptické vredové choroby, pálenie záhy alebo zápal žalúdka, mali lepšie príznaky pri užívaní DGL (DGL je bezpečnejšia forma sladkého drievka a v prípade potreby sa môže užívať dlhodobo).
Sledké drievko udržuje zdravý dýchací systém
Infekcia horných dýchacích ciest môžu byť otravné a odolné - niekedy je veľmi ťažké dostať sa im na zúbok. Avšak čaj z koreňa sladkého drievka môže rýchlo prejsť hlienom, upokojuje zápaly hrdla a tým, že posilňuje imunitný systém, tak posilňuje odstránenie baktérií alebo patogénov z tela. Antioxidanty nájdené v tomto čaji sú tiež neoddeliteľnou súčasťou obrany tela proti chorobám.

Sladké drievko
Sladké drievko pomáha znižovať stres
Stres môže časom zapríčiniť vyčerpanie nadobličky neustálou produkciou adrenalínu a kortizolu. Doplnky zo sladkého drievka môžu nadobličke poskytnúť určitú úľavu. Extrakt z koreňa sladkého drievka môže stimulovať nadobličku, ktorá podporuje zdravú hladinu kortizolu v tele.
Karbenoxolón v sladkom drievku pomáha inhibíciou mozgového enzýmu, ktorý pomáha vytvárať stresové hormóny, ktoré prispievajú k zmenám mozgu v súvislosti s vekom. Rastúci počet laboratórnych výskumov podporuje potenciál sladkého drievka na zlepšenie pamäte.
Sladké drievko udržuje zdravú ústnu dutinu
V laboratórnych štúdiách sa preukázalo, že dve zlúčeniny zo sladkého drievka, licoricidín a licorisoflavan A, zabíjajú 2 hlavné typy baktérií spôsobujúcich zubný kaz a 3 typy baktérií, ktoré sú zdrojmi ochorenia ďasien.

Sladké drievko
Sladké drievko udržuje zdravú pokožku
Pokiaľ ide o zdravie pokožky, čaj zo sladkého drievka môže pomôcť udržať pokožku krásne zvlhčenú, ak je používaný pre miestnu aplikáciu (studený čaj nanesený na pokožku). Ďalej môže tiež pomôcť zvýšiť hladinu antioxidantov vo vašom tele, čo pomáha minimalizovať známky starnutia. Sladkovkový čaj môže pomôcť zmierniť zápalové kožné stavy, ako je psoriáza alebo ekzém, a dokonca pôsobí ako prírodný opaľovací krém, pomáha brániť prenikaniu UV žiarenia, ktoré poškodzuje pokožku.
Zaradenie tohto čaju do vášho jedálnička môže naozaj chrániť pokožku pred škodlivými ultrafialovými lúčmi. Tiež zabraňuje strate vlhkosti z kože kvôli nadmernému vystavenie slnečnému žiareniu. Ak ste popálení od slnka, skúste zmiešať čas s drvenými šalátovými uhorkami a naneste zmes na popálené miesto.
cs.wikipedia.org, healthline.com, besthealthmag.ca, rehabilitace.info