Maté - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Maté

  O čaji maté

  Maté je nápoj, ktorý sa pripravuje z listov cezmíny paraguajskej. Nápoj sa pripravuje zaliatím sušených drvených listov horúcou vodou. Jeho chuť je mierna, niekedy pripomína chuť byliniek a trávy a má povzbudzujúce účinky, podobné ako káva alebo čaj. Tradične sa podáva v tekvičke a pije sa pomocou špeciálnej slamky.

  Maté je považované za nápoj priateľstva, tradične sa totiž pije v kruhu priateľov alebo rodiny z jednej tekvičky. Týmto zvykom je známy Paraguaj, Argentína, Uruguaj, Brazília, ale tento zvyk sa dostal aj do Sýrie či Libanonu. V týchto krajinách sa kovová slamka s dierkami, ktorou sa maté pije, nazýva "mussása". Podáva sa pri najrozmanitejších príležitostiach.

  Obsah vitamínov a minerálov v maté

  Maté obsahuje viac než 15 aminokyselín, vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselina pantoténová, C a E, antioxidanty polyfenolu, kofeín a saponíny. Z minerálnych látok obsahuje horčík, mangán, vápnik, železo, fosfor, sodík, draslík, selén, síra, zinok.

  Maté udržuje zdravý mozog, bráni vzniku rakoviny, podporuje imunitu, udržuje zdravé srdce, pomáha redukovať hmotnosť, dodáva energiu, udržuje zdravé trávenie.

  Postup prípravy čaju maté

  Maté sa nezalieva vriacou vodou, aby nápoj nedostal ostrú horkú chuť. Odporúčaná teplota je 70-80 °C. Kvalitné maté by v tom prípade nemalo zhorknúť ani pri dlhom lúhovaní. Jednu čajovú lyžičku zalejte 200 ml vody. Čaj sa najprv zmáča teplou vodou na pár minút a šálka sa doplní vriacou vodou. Nechajte lúhovať 3 minúty, sceďte a môžete podávať.


  Maté1

  Maté - 7 účinkov na zdravie

  Maté udržuje zdravý mozog

  Kofeínové nápoje, ako je čaj maté, môžu zvýšiť vašu energetickú hladinu a spôsobiť, že sa budete cítiť menej unavení. Kofeín v kombinácii s ostatnými látkami má pozvoľný a rovnomerný povzbudivý účinok. Ovplyvňuje hladiny signálnych molekúl (molekuly obsahujúce prenášanú informáciu) vo vašom mozgu, čo ho robí obzvlášť prospešným pre mentálne zdravie.

  Maté bráni vzniku rakoviny

  Maté má protizápalové a protirakovinové účinky. Deriváty kofeínu v čaji Maté nielenže indukujú smrť v bunkách rakoviny hrubého čreva, ale tiež znižujú dôležité markery zápalu. Rakovinové bunky hynú, keď sú vystavené bioaktívnym zlúčeninám prítomným v jednej šálke nápoja maté.

  Maté podporuje imunitu

  Okrem polyfenolov, listy maté obsahujú aj saponíny. Saponíny sú fytochemikálie prirodzene sa nachádzajúcie v rôznych rastlinných druhoch. Saponíny stimulujú imunitný systém a pomáhajú telu chrániť pred chorobami. Majú tiež významné protizápalové vlastnosti. Pitie maté je vynikajúci spôsob, ako zvýšiť príjem fytochemikálií a tak prirodzene posilniť obranyschopnosť vášho tela.

  Maté2

  Maté udržuje zdravé srdce

  Maté je užitočné na stavy súvisiace so srdcom vrátane srdcového zlyhania, nepravidelného tepu srdca, nízkeho krvného tlaku a zníženia hladiny LDL "zlého" cholesterolu. Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti chránia srdce a kardiovaskulárny systém. Teobromín v maté uvoľňuje krvné cievy, čo umožňuje lepší prietok krvi.

  Maté pomáha redukovať hmotnosť

  Maté zvyšuje hladiny hormónov sýtosti v krvi a môže pomôcť zlepšiť kontrolu chuti do jedla. Maté obsahuje komplexný súbor saponínov, hlavne kyseliny ursolovej a glykozidov kyseliny oleanolovej. Obe tieto kyseliny pomáhajú znížiť telesnú hmotnosť. Pitie čaju maté zvyšuje počas cvičenia oxidáciu tuku a energetický výdaj, čím sa zvyšuje účinnosť civčenia pri chudnutí.

  Maté dodáva energiu

  V porovnaní s ostatnými najčastejšie používanými stimulantmi ako je káva alebo čaj, maté prináša najvyváženejšiu energiu. Konzumenti maté pociťujú stav bdelosti, ktorý je podobný ako pri káve, ale bez vedľajších účinkov kávy. Zriedka narúša spánok a nespôsobuje kofeínové nervozity. Je vhodný pre ľudí trpiacich duševnou alebo fyzickou únavou alebo syndrómom chronickej únavy.

  Maté udržuje zdravé trávenie

  Jedným z tradičných výhod maté je liečba zápchy, hnačky a poruchy trávenia. Jeho prirodzené antibakteriálne vlastnosti bojujú proti E. coli, jednej z najčastejších príčin otravy jedlom.

  Maté3

  https://draxe.com/yerba-mate...

  https://bebrainfit.com/yerba-m...