Obsah článku

  Rooibos

  O čaji rooibos

  Rooibos čaj je červený bylinný čaj, ktorý pochádza z listov kra Aspalathus linearis, rastliny pochádzajúcej z Južnej Afriky. Rooibos sa pestuje len v Kapskej provincii. Rastlina sa spracováva kvasením a sušením, čím získava svoju typickú červenú farbu a príjemnú - sladkastú, jemnú a zemitú chuť.

  Keďže rooibos vyzerá a skoro aj chutí podobne ako obyčajný čaj, môžeme ho zaradiť do pitného režimu aj pre vaše deti. Vedci nedávno zistili, že rooibos v sebe obsahuje niektoré látky priamo vhodné pre deti, a to aj tie úplne najmenšie. Trocha čaju rooibos pridaného do mlieka pomáha v boji proti kolike a tiež má protizápalové účinky, vďaka čomu ho môžeme použiť aj na detskú pokožku.

  Obsah vitamínov a minerálov v čaji rooibos

  Rooibos čaj obsahuje hlavne veľa fytochemikálií vo forme flavonoidov - aspalatín, kvercetín, luteolín a notofarín, zanedbateľné množstvo vitamínu C, z minerálnych látok obsahuje železo, draslík, meď, vápnik, mangán, zinok, sodík a fluór. Neobsahuje kofeín.

  Rooibos udržuje zdravé srdce, je účinný pri liečbe alergie, udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi, podporuje trávenie, udržuje zdravý nervový systém, spomaľuje proces starnutia, udržuje silné kosti.

  Postup prípravy čaju rooibos

  Jednu čajovú lyžičku zalejte 200 ml vriacou vodou, nechajte päť minút lúhovať, sceďte a môžete piť.


  Rooibos2

  Rooibos - 7 účinkov na zdravie

  Rooibos udržuje zdravé srdce

  Kvercetín, ktorý sa nachádza v čaji rooibos, je spojený s prevenciou širokej škály srdcových ochorení. Podporuje zvýšenie HDL "dobrého" cholesterolu a znižuje LDL "zlý" cholesterol zo stien tepien a ciev. Pitie tohto čaju pomáha tiež znížiť krvný tlak, zmierniť nebezpečné kardiovaskulárne ochorenia, ako sú srdcové infarkty a ateroskleróza.

  Rooibos je účinný pri liečbe alergie

  Rooibos čaj sa používa ako účinný spôsob liečby alergií, ako sú ekzémy, senná nádcha a bronchitída súvisiaca s alergiou. Má protizápalové vlastnosti, vďaka obsahu kvercetínu, a preto je ideálny aj pre astmatikov. Pri priamom kontakte s pokožkou utišuje svrbenie a ekzémy. Kvercetín v podstate blokuje bunky, ktoré sú zodpovedné za uvoľňovanie histamínu, hlavného prvku, ktorý spúšťa alergickú reakciu. Pitie niekoľkých šálok čaju rooibos každý deň môže obmedziť nadmernú reaktívnu imunitnú reakciu vášho tela, ktorá spúšťa alergie.

  Rooibos udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi

  Aspalatín, ktorý sa nachádza v čaji rooibos, má antidiabetické vlastnosti. Pomáha vyrovnať hladinu cukru v krvi, zlepšiť inzulínovú rezistenciu a absorpciu glukózy a zvyšuje vylučovanie inzulínu z pankreasu. Výsledkom je ideálny obranný štít proti rozvoju diabetu II. typu. Vyvážením cukru v krvi, môže rooibos čaj tiež chrániť diabetikov tým, že zabráni výkyvom cukru v krvi, ktoré je škodlivé pre celkové zdravie.

  Rooibos podporuje trávenie

  Rooibos má protizápalové vlastnosti, ktoré upokojujú bolesť pri kolike a v žalúdku, pomáha pri pálení záhy, žalúdočnej nevoľnosti, zápche, obsahuje utišujúce látky, ktoré zmierňujú žalúdočné kŕče. Tento čaj je bohatým zdrojom antispazmodických látok, ktoré môžu zmierniť ťažké žalúdočné kŕče a bolesti brucha, znižujú prítomnosť hyperaktivity v gastrointestinálnom trakte, čím sa zabráni hnačke a iným črevným problémom.

  Rooibos1

  Rooibos udržuje zdravý nervový systém

  Antioxidantmi nabitý rooibos čaj udržiava dobré kognitívne schopnosti, pretože znižuje vplyv oxidačných vedľajších produktov v nervových cestách, čím stimuluje koncentráciu a pozornosť. Taktiež obsahuje zinok nepostrádateľný rovnako ako magnézium pre nervový systém. Doporučuje sa tiež na tíšenie podráždenosti, bolesti hlavy, má ukľudňujúci účinok na nervovú sústavu.

  Rooibos spomaľuje proces starnutia

  Antioxidanty prítomné v čaji rooibos spomaľujú proces starnutia a posilňujú silu imunitného systému. Bylina pomáha spomaľovať degeneráciu tukových buniek, čím bráni tvorbe vrások. Antioxidanty v čaji vyhľadávajú voľné radikály, ktoré poškodzujú pokožku, vlasy, kosti a iné orgánové systémy. Rooibos čaj je jedným z najúčinnejších nápojov, ktorý pomáha udržiavať telo mladé.

  Rooibos čaj obsahuje superoxid dismutázu, ktorá má protistarnúce vlastnosti a pomáha spomaliť vývoj vrások. Superoxid dismutáza je enzým, ktorý pracuje na produkcii zdravých kožných buniek, ktoré vás udržujú mladšími. Tento enzým funguje spolu s inými antioxidantmi v čaji rooibos na boj proti voľným radikálom, ktoré môžu urýchliť proces starnutia.

  Rooibos udržuje silné kosti

  Rooibos čaj obsahuje mnoho minerálov, ktoré podporujú rast zdravých kostí, vrátane mangánu, vápnika a fluoridu. Známym prínosom všetkých čajov je zvýšená pevnosť kostí, pretože čaj zvyšuje aktivitu osteoblastov. Osteoblasty sú bunky, ktoré vytvárajú kostnú hmotu, takže zvýšená aktivita v týchto bunkách znamená, že kosti sú silnejšie, hustejšie a zdravšie. A okrem všeobecných výhod všetkých čajov, rooibos čaj obsahuje dva špecifické flavonoidy, orientín a luteolín, ktoré zvyšujú obsah minerálov v kostiach.

  zdroj: organicfacts.net, draxe.com