Obsah článku

    Čierny čaj

    O čiernom čaji

    Čierny čaj je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, pije ho takmer 80% ľudí. Je vyrobený z čajovníka vedecky známeho ako Camellia sinensis. Úroveň oxidácie mu dodáva jedinečnú farbu, ktorá sa pohybuje od jantárovej po tmavohnedú a chuť, pikantnú až sladkú.

    Rozdiel medzi čiernym, zeleným a bielym čajom je spôsob, akým sa spracúvajú. Počas procesu spracovania sa čierny čaj fermentuje a oxiduje. Na druhej strane, zelený čaj a biely čaj nie sú fermentované.

    Obsah vitamínov a minerálov v čiernom čaji

    Čierny čaj obsahuje hlavne vodu, kofeín, fluorid, triesloviny, polyfenoly - flavonoidy, katechíny. A zanedbateľné množstvá sacharidov, bielkovín, vitamínov skupiny B a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, sodík, horčík, vápnik, fosfor, meď, mangán, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

    Čierny čaj udržuje zdravé srdce, znižuje riziko vzniku cukrovky, podporuje trávenie, je antibakteriálny, zmierňuje astmu i stres, zvyšuje energiu, udržuje zdravú ústnu dutinu, udržuje zdravú pokožku i vlasy.

    Postup prípravy čierneho čaju

    Jednu čajovú lyžičku zalejte 200 ml vodou, ktorá má teplotu 90-95 °C. Nechajte lúhovať 2,5-5 minút a môžete piť.


    Busenie srdca

    Čierny čaj - 10 účinkov na zdravie

    Čierny čaj udržuje zdravé srdce

    Vysoké množstvá katechínov a polyfenolov, teaflavínov a derivátov kyseliny gallovej prítomných v čiernom čaji pomáhajú opraviť dysfunkcie koronárnych artérií. Tiež zvrátia abnormálne fungovanie krvných ciev, čo môže viesť k mozgovým príhodám, ateroskleróze a iným kardiovaskulárnym ochoreniam. Preto každý, kto pije čierny čaj má znížené riziko ochorení srdca. Pitie viac ako jednej šálky čierneho čaju denne pomáha pri prevencii ischemických cievnych mozgových príhod (mŕtvica).

    Čierny čaj znižuje riziko vzniku cukrovky

    Hlavnými bioaktívnymi zlúčeninami v čiernom čaji sú polyfenoly, ktoré znižujú glykemický index. Dlhodobý príjem čaju je spojený so zníženou hladinou glukózy v krvi nalačno a nižšou mierou diabetu II. typu.

    Čierny čaj podporuje trávenie

    Čierny čaj je bohatý na triesloviny a iné chemikálie, ktoré majú pozitívny a relaxačný účinok na tráviaci systém. Táto protizápalová kvalita čaju je tiež užitočná pri liečbe zažívacích porúch. Chemické zlúčeniny prítomné v tejto odrode čaju tiež bojujú proti žalúdočným vredom. Čierny čaj má liečivý účinok na črevné poruchy v dôsledku prítomnosti tanínov. Odporúča sa pre všetkých pacientov s hnačkou, aby pomaly popíjali čaj pre maximálny prínos.

    Čierny čaj je antibakteriálny

    Čajové polyfenoly sú známe svojou antibakteriálnou aktivitou. Čierny čaj znižuje riziko infekcie Helicobacter pylori. Čierny čaj tiež zabraňuje častému poteniu, pretože uzatvára póry a tým lieči i problémy spotených a páchnucich nôh. Môžete ho použiť aj na upokojenie vyrážok, začervenania a svrbenia.

    Čierny čaj zmierňuje astmu

    Čierny čaj je pre astmatických pacientov veľmi prospešný, pretože rozširuje priechod vzduchu, čo im umožňuje ľahšie dýchať.

    Cierny 2

    Čierny čaj zmierňuje stres

    Pitie čierneho čaju nielen znižuje produkciu stresového hormónu, kortizolu, ale ho aj normalizuje. Tiež, aminokyselina, l-teanín, nájdená v tomto čaji zmierňuje stres a podporuje relaxáciu. Príjem čaju môže urýchliť zotavenie po akútnom strese, ktorý inak môže spôsobiť väčšie riziko chronických ochorení.

    Čierny čaj udržuje zdravú ústnu dutinu

    Polyfenoly v čiernom čaji zahŕňajú katechíny, flavonoidy a taníny, ktoré majú antimikrobiálny účinok a inhibičný (znižujúci) účinok na bakteriálne a slinné enzýmy. Šálka alebo dve nesladeného čaju denne znižuje zápal a zastavuje rast baktérií v ústach.

    Čierny čaj zvyšuje energiu

    Kofeín, prítomný v čiernom čaji, je psychostimulant, ktorý sa široko používa na zvýšenie bdelosti, zlepšenie výkonu a taktiež zvyšuje prietok krvi do mozgu a stimuluje metabolizmus, čím vám poskytuje vysokú dávku energie. Koncentrácia kofeínu v bielych, zelených a čiernych čajoch sa pohybuje od 14 do 61 mg (cca 250 ml) na jednu porciu. Čo je menej ako v káve, ale dosť na to, aby vás povzbudili.

    Čierny čaj udržuje zdravú pokožku

    Čierny čaj je bohatý na antioxidanty, protistarnúce a protizápalové vlastnosti, ktoré zlepšujú zdravie a vzhľad pokožky. Opláchnutie tváre čajom pridáva vlhkosť a lesk tvári a je účinným prostriedkom na suchú pokožku. Jeho prirodzená sťahujúca vlastnosť napína pokožku a dodáva jej tónovaný vzhľad. Čaj môže tiež zosvetliť pigmentové škvrny a má bieliaci účinok na pokožku. Je spojený tiež so zníženým rizikom nemelanómovej rakoviny kože.

    Čierny čaj udržuje zdravé vlasy

    Kofeín, prítomný v tomto čaji, blokuje DHT, hormón, ktorý je zodpovedný za vypadávanie vlasov. Pitie čaju pomáha podporiť rast a spomaliť vypadávanie vlasov. Oplachovanie čiernym čajom je vynikajúce na zjemnenie vlasov a zvýšenie ich lesku a farby. Môžete použiť sprejovú fľašu alebo ho aplikovať na pokožku hlavy priamo a po 20 minútach umyť obvyklým šampónom a kondicionérom. Je to lacný prírodný spôsob farbenia sivých vlasov.

    zdroj: organicfacts.net