Obsah článku

  Oolong čaj

  O čaji oolong

  Oolong čaj je tradičný čínsky čaj. Je vyrobený z listov rastliny Camellia sinensis, rovnakej rastliny, ktorá sa používa na výrobu zeleného a čierneho čaju. Rozdiel je v spôsobe spracovania čaju. Všetky čajové listy obsahujú určité enzýmy, ktoré produkujú chemickú reakciu nazývanú oxidácia. Oxidácia je to, čo mení listy zeleného čaju na hlbokú čiernu farbu. Zelený čaj sa nesmie veľa oxidovať, ale čierny čaj sa nechá oxidovať, až kým nezmení čiernu farbu.

  Oolong čaj je niekde medzi týmito dvomi čajmi, takže je čiastočne oxidovaný. Táto čiastočná oxidácia je zodpovedná za farbu oolong čaju a charakteristickú chuť. Farba listov sa však môže líšiť medzi rôznymi značkami, od zelenej po tmavo hnedú.

  Obsah vitamínov a minerálov v čaji oolong

  Oolong čaj obsahuje polyfenoly - teaflavíny, tearubigíny a epigalokatechín galát EGCG, aminokyselinu teanín, fluorid, kofeín. Ďalej obsahuje vitamín B3-niacín, z minerálnych látok obsahuje mangán, draslík, sodík, horčík.

  Oolong čaj udržuje zdravé srdce i mozog, bráni vzniku rakoviny i cukrovky, pomáha redukovať hmotnosť, je protizápalový, udržuje zdravú pokožku.

  Postup prípravy čaju oolong

  Jednu čajovú lyžičku zalejte 200 ml 90 stupňovou vodou, nechajte lúhovať 3-10 minút, sceďte a môžete piť.


  Oolong1

  Oolong čaj - 7 účinkov na zdravie

  Oolong čaj udržuje zdravé srdce

  Vo veľkom meradle je spotreba čaju oolong spojená so zníženým rizikom úmrtia na srdcové choroby. U pacientov s ischemickou chorobou srdca, najčastejšou formou srdcových ochorení, sa zistilo, že oolong čaj zastavuje šírenie aterosklerózy, ktorá je pravidelným znakom srdcových ochorení. Oolong čaj tiež pôsobí skôr v procese rozvoja aterosklerózy znížením rizika dyslipidémie, počiatočného zvýšenia triglyceridov, cholesterolu v plazme alebo oboch, ktoré vedú k rozvoju tohto ochorenia.

  Oolong čaj bráni vzniku rakoviny

  Oolong čaj má vysoký obsah antioxidantov a tým významne ovplyvňuje riziko pre niektoré druhy rakoviny, vrátane rakoviny vaječníkov a pankreasu. Oolong čaj má tiež vplyv na zastavenie rastu melanómu (nádoru). Protinádorové účinky čaju sú také veľké, že Národný onkologický inštitút dokonca začal zdieľať tieto informácie s pacientmi s touto chorobou, čím preukázal postavenie čaju ako potraviny na boj proti rakovine.

  Oolong čaj bráni vzniku cukrovky

  Diabetes II. typu (častejšia a diétna forma) je metabolická porucha spôsobená vysokou hladinou cukru v krvi a inzulínovou rezistenciou. Pitie oolong čaju znižuje hladiny glukózy v krvi a tým pomáha predchádzať vzniku cukrovky.

  Oolong2

  Oolong čaj udržuje zdravý mozog

  Pokiaľ ide o zdravie mozgu, oolong čaj má schopnosť spomaliť alebo zabrániť kognitívnemu poklesu spojenému s vekom. EGCG, polyfenol, ktorý sa nachádza v čajoch, pomáha zlepšovať a udržiavať funkciu hipokampu, čo je časť mozgu silne spojená s učením a pamäťou. Pitie čaju významne znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, až o 86%.

  Oolong čaj pomáha redukovať hmotnosť

  Pitie oolong čaju pomáha telu produkovať viac tepla, proces nazývaný termogenéza, a tým udržuje alebo zvyšuje metabolizmus (rýchlosť, ktorou telo spaľuje energiu). To je dôležité najmä pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, pretože v procese chudnutia sa zvyčajne znižuje rýchlosť metabolizmu. Pravidelná konzumácia čaju oolong tiež potláča produkciu nových tukových buniek. Pomáha telu spaľovať tuk rýchlejšie. Celkovo je len málo pochybností o tom, že oolong čaj nielenže vám pomôže v krátkom čase schudnúť, ale tiež chráni pred obezitou vo veľkom, dlhodobom meradle s dôsledne zvýšeným metabolizmom a znížením tuku.

  Oolong čaj je protizápalový

  Polyfenoly v čaji oolong oživujú imunitný systém a chránia pred zápalom - a ďalšími zápalovými stavmi, ako je artritída. Katechín v oolong čaji EGCG (epigallokatechín galát) je zodpovedný za jeho protizápalové vlastnosti - bojuje s voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú zápal a tiež zabraňuje príbuzným chorobám, ako sú upchaté tepny a rakovina.

  Oolong čaj udržuje zdravú pokožku

  Keďže oolong čaj môže bojovať proti voľným radikálom, môže potlačiť alergické reakcie, ktoré spôsobujú ekzém alebo atopickú dermatitídu. Antioxidanty v čaji tiež robia pleť žiarivejšou a mladšou. Pomáhajú liečiť akné, vrásky a ďalšie príznaky starnutia (ako vekové škvrny). Čaj môžete piť alebo aplikovať priamo na pokožku.

  zdroj: healthline.com, draxe.com, stylecraze.com