Obsah článku

  Chlorella

  Táto superpotravina, ktorá pochádza z Taiwanu a Japonska, je bohatá na fytonutrienty vrátane aminokyselín. Má bohatú zelenú farbu, ktorá pochádza z vysokej koncentrácie chlorofylu a je nabitá výhodami chlorofylu.

  Chlorella je rod zelených rias (čeľaď Chlorellaceae), ktoré sa nachádzajú jednotlivo alebo v skupinách v sladkej alebo slanej vode. Pretože chlorella má tvrdú bunkovú stenu, ktorú ľudské telo nevie stráviť, musíte ju konzumovať ako doplnok stravy, aby ste mohli z jej výhod ťažiť čo najviac. Celá rastlina chlorelly sa používa na výrobu výživových doplnkov a liekov. Existuje niekoľko druhov chlorelly, pričom Chlorella vulgaris je jedným z najbežnejšie používaných druhov v doplnkoch.

  Každý človek vie, že má jesť viac listovej zelenej zeleniny pre dobré zdravie, ale niekedy môže byť ťažké skonzumovať 5–7 porcií zeleniny denne odporúčaných odborníkmi na výživu a lekármi. Aj keď je odšťavovanie ďalšou možnosťou, pre väčšinu ľudí je to jednoducho príliš časovo náročné. Medzitým, úprimne povedané, väčšina zelenej listovej zeleniny je bledá v porovnaní so zdravotnými výhodami, ktoré prináša chlorella. Konzumáciou organických doplnkov extrahovaných pri nízkej teplote môžete získať všetky výhody chlorelly v jednoduchej práškovej alebo tabletovej forme.

  Chlorella v tradičnej čínskej medicíne

  Vďaka pôsobivej zmesi vitamínov, minerálov, antioxidantov a fytonutrientov sa chlorella používa ako doplnok a prostriedok liečby mnohými odborníkmi v oblasti tradičnej medicíny. Vďaka vysokému obsahu chlorofylu sa často používa na zápalové stavy, ako aj na detoxikačné a obnovujúce účinky.

  V tradičnej čínskej medicíne sa uvádza, že chlorella dodáva jinovú energiu. To znamená, že je veľmi užitočná pre nadmerne stimulované alebo nevyvážené telo. Môže mať upokojujúci účinok na nervový systém a zároveň vyživuje a obnovuje celé telo.

  V Ajurvédskej medicíne chlorella (ako aj ghee) dodáva ojas („vitalitu“ alebo „životnú silu“) ľuďom, ktorí sa cítia vyčerpaní alebo ktorí ju chcú využiť ako ďalšiu podporu k ich už pozitívnemu zdravotnému stavu.

  Chlorella2

  Nutričné hodnoty chlorelly

  Chlorella je jednou z najvýživnejších superpotravín na svete.

  Tri tablety chlorelly obsahujú asi 10 kalórií, 2 g bielkovín, 0 g tuku, 1 g sacharidov, vitamín A (3000 medzinárodných jednotiek - 60% ODD), 78 mg vitamínu C (87% ODD), dobré množstvá vitamínu B1-tiamín, B6-pyridoxín a vitamínu K, z minerálnych látok obsahuje 6,3 mg železa (35% ODD) a dobré množstvo fosforu.

  Chlorella je najbohatší prírodný zdroj chlorofylu.

  Chlorella má detoxikačné účinky, posilňuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, udržuje mladú pleť, pomáha redukovať hmotnosť.

  Chlorella - spôsob užívania a odporúčaná denná dávka

  Pri užívaní chlorella doplnku existujú dva hlavné spôsoby konzumácie a denná dávka je:

  1. Smoothie - chlorella má veľmi silnú chuť, takže si do smoothie pridávajte iba asi 1/2 čajovej lyžičky chlorelly. Môžete použiť ďalšie prísady, ako je banán, kokosová voda, vanilkový proteínový prášok a limetová šťava.

  2. Tablety - jednoducho užívajte 3–6 tabliet chlorelly s 250 ml vody 1–3krát denne, aby ste využili zdravotné prínosy chlorelly.

  3. pre nedostatok železa počas tehotenstva - 2 g chlorelly trikrát denne začnite užívať medzi 12.-18. týždňom tehotenstva až do pôrodu

  Štúdie naznačujú, že chlorella je bezpečná, keď sa užíva ústami na krátku dobu, až do dvoch mesiacov. Potom si treba dať prestávku a až potom pokračovať v konzumácii chlorelly.

  Chlorella1

  Chlorella - 6 účinkov na zdravie

  Chlorella má detoxikačné účinky

  Chlorella si získala popularitu za svoju schopnosť pomôcť telu „detoxikovať“. Jedným z najvýznamnejších zdravotných prínosov chlorelly je to, že sa obaľuje okolo toxínov nachádzajúcich sa v našom tele, ako sú olovo, kadmium, ortuť a urán, a bráni ich reabsorbovaniu. Pravidelná konzumácia chlorelly môže v prvom rade zabrániť hromadeniu ťažkých kovov v mäkkých tkanivách a orgánoch nášho tela.

  Radiačná terapia a chemoterapia sú dnes najbežnejšími formami liečby rakoviny. Každý, kto prešiel jedným z týchto spôsobov liečby alebo pozná takú osobu, vie, aké poplatky si vyberá na tele. Ukázalo sa, že vysoká hladina chlorofylu v chlorelle chráni telo pred ošetrením ultrafialovým žiarením a súčasne odstraňuje rádioaktívne častice z tela.

  Chlorella posilňuje imunitu

  Váš imunitný systém pomáha udržiavať si zdravie tým, že bojuje s infekciami. Chlorella posilňuje imunitné funkcie zvýšením aktivity rôznych častí imunitného systému.

  Chlorella bráni vzniku rakoviny

  Predpokladá sa, že všetky ľudské telá v určitom čase vyvíjajú rakovinové bunky. Správne fungujúci imunitný systém má schopnosť tieto bunky napadnúť a zničiť skôr, ako budú mať šancu prichytiť sa a vytvoriť rakovinu. Nedávna lekárska štúdia zistila, že chlorella pomáha v boji proti rakovine niekoľkými spôsobmi.

  • Po prvé, keď sa užíva preventívne, posilňuje imunitný systém, takže naše telá správne reagujú.
  • Po druhé, pretože z nášho tela odstraňuje ťažké kovy a toxíny, je menej pravdepodobné, že dôjde k environmentálnym rakovinám.
  • Po tretie, štúdie ukázali, že jedinci, u ktorých bola diagnostikovaná rakovina, chlorella zvyšuje činnosť T-buniek a pomáha tak bojovať proti novým abnormálnym bunkám.

  A ako je uvedené vyššie, ak je diagnostikovaná rakovina a používa sa chemoterapia alebo ožarovanie, chlorella môže pomôcť v boji proti vedľajším účinkom a môže sa používať popri liečbe rakoviny.

  Chlorella3

  Chlorella udržuje mladú pleť

  Chlorella pomáha spomaľovať proces starnutia, vďaka čomu vyzeráte mladšie. Štúdia odhalila, že chlorella výrazne znižuje oxidačný stres, ktorý je spôsobený znečistením, stresom a zlou stravou. Dôvodom, prečo je chlorella tak účinná pri poskytovaní mladšej vyzerajúcej pleti, je to, že prirodzene zvyšuje hladinu vitamínu A, vitamínu C a glutatiónu v tele, čím odstraňuje voľné radikály a chráni vaše bunky.

  Užitím jednej čajovej lyžičky chlorelly alebo niekoľkých kapsúl denne môžete dosiahnuť výsledky už za dva týždne.

  Chlorella pomáha redukovať hmotnosť

  Chudnutie je ťažké, najmä keď starneme. V jednej štúdii vedci tvrdia, že „príjem chlorózy vyústil do výrazného zníženia percenta telesného tuku, celkového cholesterolu v sére a hladín glukózy v krvi nalačno“. Chlorella prospieva telu tým, že pomáha regulovať hormóny, pomáha pri metabolizme, zlepšuje krvný obeh a podporuje vyššiu úroveň energie. Pomáha tiež znižovať hmotnosť a telesný tuk a odstraňuje už spomínané uložené toxíny.

  Chlorella znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi

  Cukrovka II. typu a vysoký cholesterol sú dva z vážnych chronických stavov, ktorým dnes čelí mnoho ľudí. Roky nesprávneho stravovania, stresu a nedostatku spánku viedli k jednej alebo k obidvom z týchto diagnóz. Vedci zistili, že dávky 8 000 mg chlorelly denne (rozdelené do 2 dávok) pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a glukózy v krvi. Vedci pozorovali najprv pokles hladiny cholesterolu a potom zlepšenie hladiny glukózy v krvi. Veria, že chlorella aktivuje na bunkovej úrovni množstvo génov, ktoré zlepšujú citlivosť na inzulín a podporujú zdravú rovnováhu.

  zdroj: draxe.com