Obsah článku

  Kakaové bôby

  Kakaové bôby - superpotravina, ktorá sa čoraz častejšie používajú ako zdravšia náhrada čokolády. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov chránia telo pred voľnými radikálmi, udržujú zdravé trávenie, pomáhajú zlepšiť náladu a udržujú zdravé srdce i mozog.

  Kakaové stromy rastú v tropických oblastiach južnej a strednej Ameriky. Semená kakaa sa konzumujú kultúrami, ako sú pravekí Mayovia, už viac ako 3 000 rokov kvôli ich širokému spektru výhod pre zdravie. Zdokumentované záznamy o lekárskom použití kakaa v Novom svete sa datujú do polovice 15. storočia. Dokumenty odhaľujú vyše 100 rôznych medicínskych použití, ako je liečba anémie, nízka chuť do jedla, duševná únava, zápcha a mnoho ďalších.

  Kakaové bôby sa vyrábajú za studena lisovaním, ktoré zabezpečuje, že pri tepelnom spracovaní nedochádza k strate živín. Na rozdiel od kakaa, ktoré bolo pražené a silne spracované, surové kakaové bôby si zachovávajú svoj vysoký výživový profil.

  Kakaové bôby - spôsob použitia

  Kakaové bôby v surovej forme je možné zakúpiť v obchodoch so zdravotným tovarom. Je možné ich konzumovať priamo, avšak mnohým ľuďom je ťažké čeliť tvrdej horkej chuti bôbov. Našťastie existuje príjemnejšia možnosť a tou je horká čokoláda.

  Horká čokoláda vybraná pre zdravie má špecifické vlastnosti. Napríklad zdravá horká čokoláda musí obsahovať najmenej 70% kakaa. V čokoláde by nemalo byť žiadne mlieko ani iné mliečne výrobky, pretože bránia telu absorbovať antioxidanty. Čokoláda by mala byť vyrobená z kakaového masla a nie z kokosového alebo palmového oleja.

  Odporúčané dávkovanie

  Normálna dávka teobromínu sa pohybuje od 50 do 1 000 mg, v závislosti od produktu. Dávka 500 mg (2/3 štandardnej 70% tyčinky z tmavej čokolády) má najväčšie výhody so žiadnymi negatívnymi vedľajšími účinkami.

  Neexistuje však stanovená štandardná dávka pre kakaové bôby a existuje príliš veľa biologických faktorov, ktoré interagujú s tým, ako sa metabolizuje v tele.

  Kakao3

  Nutričné hodnoty kakaových bôbov

  28 g kakaových bôbov obsahuje 175 kalórií, 15 g tukov, 5 g vlákniny, 3 g bielkovín a 1 g cukrov. Je známe, že obsahujú viac ako 300 zdravých zlúčenín. Niektoré z nich zahŕňajú fenyletylamín, teobromín a mnoho polyfenolov, napríklad flavonoidy. Kakaové bôby tiež obsahujú kofeín, minerály draslík, horčík, vápnik, sodík, železo, meď, zinok, fosfor a mangán.

  Kakaové bôby pomáhajú zlepšiť náladu, udržujú zdravé srdce i mozog, zlepšujú trávenie, neutralizujú voľné radikály.

  Kakaové bôby - 5 účinkov na zdravie

  Kakaové bôby pomáhajú zlepšiť náladu

  Konzumácia kakaových bôbov vykazuje antidepresívne účinky na určité fyziologické procesy. Ich flavonoidy pomáhajú zlepšovať náladu, bojovať proti depresii a podporovať kognitívne činnosti počas pretrvávajúcej duševnej námahy. Prítomnosť neurochemického fenylethylamínu v kakau tiež pomáha pri zlepšovaní pocitu spokojnosti a podporuje afrodiziakálne účinky.

  Kakaové bôby udržujú zdravé srdce

  Kakaové bôby sú tiež dobré pre kardiovaskulárny systém, pretože obsahujú polyfenoly, ktoré sú veľmi prospešné pre zdravie srdca. Polyfenoly, ktoré sa nachádzajú v kakaových bôboch, môžu tiež znižovať krvný tlak. Kakaové bôby obsahujú horčík. Toto je ďalšia živina, ktorá podporuje dobré zdravie srdca. Horčík zvyšuje silu srdca a zlepšuje jeho stav. To pomáha zaistiť, aby srdce naďalej účinne pumpovalo krv. Horčík tiež znižuje riziko krvných zrazenín. To zase znižuje riziko mozgovej mŕtvice a infarktu.

  Kakaob2

  Kakaové bôby udržujú zdravý mozog

  Flavanoidy sa vstrebávajú do krvného obehu, keď konzumujete kakaové bôby a hromadia sa v hipokampe, regióne zodpovednom za pamäť a učenie. Tieto flavanoidy potom pracujú na tvorbe nových neurónov, pričom zlepšujú ich funkčnosť a chránia ich pred deštrukciou voľnými radikálmi, čím zvyšujú kognitívne schopnosti.

  Kakaové bôby zlepšujú trávenie

  Konzumácia kakaových bôbov má terapeutické účinky pri liečení chronických zápch a chorôb čriev, najmä u detí. Podľa štúdie uskutočnenej na pediatrických pacientoch viedla konzumácia kakaových výrobkov bohatých na vlákninu k rýchlejšiemu prechodu do hrubého čreva, konečníka a čreva. Pravidelná konzumácia zlepšuje funkciu čriev. Je to preto, že pomáha skrátiť čas pohybu čriev, zvyšuje frekvenciu čriev a zmäkčuje konzistenciu stolice bez toho, aby vyvolávala akékoľvek ďalšie vedľajšie účinky, ako sú gastrointestinálne ťažkosti.

  Kakaové bôby neutralizujú voľné radikály

  Kakao vykazuje vyššiu antioxidačnú aktivitu ako čierny čaj, zelený čaj a červené víno. Antioxidanty pomáhajú neutralizovať voľné radikály na báze kyslíka, ktoré sú prítomné v tele. Okrem toho je bohaté na fenolické fytochemikálie a má tiež vysoké množstvo flavonoidov. Zinok, ktorý je v ňom prítomný, vás chráni pred oxidačným stresom, ktorý je hlavnou príčinou zrýchleného starnutia.

  zdroj: herbwisdom.com, onegreenplanet.org, organicfacts.net