Acai - 7 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Acai

  Acai (asai) je superovocie a silný antioxidant, ktorý pomáha neutralizovať účinky voľných radikálov, spomaľuje proces starnutia a zároveň udržuje zdravý mozog, srdce i trávenie.

  Bobule acai sú 2,5 cm veľké okrúhle plody, ktoré rastú na palmách acai v dažďových pralesoch v Strednej a Južnej Amerike. Majú tmavofialovú šupku a žltú dužinu obklopujúcu veľké semeno. Pretože obsahujú semeno ako marhule či olivy, nie sú to technicky bobule, ale skôr kôstkovina. Napriek tomu sa bežne označujú ako bobule. Aby sa stali bobule jedlými a mohli sa konzumovať, musia byť namočené, aby tvrdá vonkajšia šupka zmäkla, a potom sa rozdrvia na tmavo fialovú pastu. Majú zemitú chuť, ktorá sa často označuje ako kríženec medzi černicami a nesladenou čokoládou.

  Čerstvé bobule acai majú krátku trvanlivosť a nie sú k dispozícii mimo miesta pestovania. Na vývoz sa predávajú ako mrazené ovocné pretlaky, sušený prášok alebo lisovaná šťava.

  Bobule acai sa niekedy používajú aj na ochutenie potravinárskych výrobkov vrátane želé a zmrzliny, zatiaľ čo niektoré nepotravinové výrobky, ako sú telové krémy, obsahujú acai olej.

  Acai2

  acai pyré

  Acai - spôsob použitia

  Keďže čerstvé bobule acai majú krátku trvanlivosť, vyvážajú sa hlavne a sú široko dostupné ako - pyré, prášok a džús.

  Šťava je plná antioxidantov, ale má tiež najvyšší obsah cukru a chýba jej vláknina. Ak je filtrovaná, môže obsahovať menej antioxidantov.

  Prášok dodáva najkoncentrovanejšie množstvo výživných látok a dodáva vášmu telu vlákninu a tuk, ako aj rastlinné zložky.

  Avšak, pyré je pravdepodobne najlepším spôsobom, ako si vychutnať chuť bobúľ acai.

  Acai si môžete pridávať do mlieka, kokteilu, smoothie a online si dokonca môžete kúpiť raňajkovú zmes miešanú s ovsenými vločkami a iným ovocím.

  Produkty acai, vrátane doplnkov, je možné kúpiť online alebo v špecializovanom obchode.

  Nutričné hodnoty acai

  Bobule acai majú jedinečný nutričný profil ovocia.

  100 gramov mrazenej ovocnej drene má 70 kalórií, 5 g tukov, 4 g sacharidov (z toho 2 g cukry), 2 g vlákniny, vitamín A, z minerálnych látok obsahuje vápnik, chróm, zinok, železo, meď, mangán, horčík, draslík a fosfor. Acai obsahuje tiež rastlinné zlúčeniny, z ktorých najvýznamnejšie sú antokyány.

  Acai pomáha neutralizovať účinky voľných radikálov, pomáha udržiavať zdravý mozog, udržiava zdravé srdce, pomáha redukovať hmotnosť, podporuje trávenie, bráni vzniku rakoviny, udržuje zdravú pokožku.

  Acai - 7 účinkov na zdravie

  Acai pomáha neutralizovať účinky voľných radikálov

  Antioxidanty sú dôležité, pretože neutralizujú škodlivé účinky voľných radikálov v tele. Ak voľné radikály nie sú neutralizované antioxidantmi, môžu poškodiť bunky a viesť k mnohým chorobám, vrátane cukrovky, rakoviny i srdcových chorôb. Bobule acai majú neuveriteľne vysoké množstvo antioxidantov, v porovnaní s inými plodmi ako sú napr. čučoriedky či brusnice.

  Obsah antioxidantov v potravinách sa zvyčajne meria ako skóre kyslíkovej radikálnej absorpčnej kapacity. V prípade acai má 100 g mrazenej dužiny skóre 15 405 μmol TE, zatiaľ čo rovnaké množstvo čučoriedok má skóre "iba" 4 669 μmol TE.

  Acai pomáha udržiavať zdravý mozog

  Mozgové ochorenia súvisiace s vekom, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, sú nevyliečiteľné, ale pokiaľ budete konzumovať stravu bohatú na antioxidanty a protizápalové polyfenolické zlúčeniny, môžete znížiť riziko vzniku týchto chorôb.

  Antioxidant antokyanín, ktorého je hojne v bobuliach acai, pomáha znížiť oxidačný stres a zápal, čím podporuje zdravie mozgu. Účinkuje tak, že zastavuje zápal neurónov, aktivuje synaptickú signalizáciu a zlepšuje prietok krvi do mozgu.

  Acai1

  Acai udržiava zdravé srdce

  Bobule acai významne pomáhajú pri liečbe chorôb súvisiacich so srdcom, ako je srdcová hypertrofia, fibróza a srdcová dysfunkcia, vďaka vysokému obsahu antokyanínov.

  Acai pomáha radukovať hmotnosť

  Výskumy ukazujú, že obsah vlákniny a mastných kyselín v bobuliach acai pomáha zvyšovať metabolizmus, zvyšuje spaľovanie tukov a znižuje chuť do jedla. Preto je možné bezpečne konštatovať, že konzumácia bobúľ acai spolu so zdravou stravou  a cvičením vám môžu pomôcť schudnúť lepšie a rýchlejšie.

  Acai podporuje trávenie

  Množstvo vlákniny prítomnej v bobuliach acai pomáha zlepšovať trávenie a vstrebávanie živín a zabraňuje zápche. Tradične sa acai šťava používala ako prírodné ošetrenie pri hnačkách. Verilo sa, že očistí telo od toxínov a posilní tráviaci systém.

  Acai3

  acai smoothie

  Acai bráni vzniku rakoviny

  Niekoľko štúdií preukázalo, že pravidelná konzumácia výrobkov acai môže pomôcť zabrániť vzniku niekoľkých druhov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva a prsníka. Bobule acai majú protirakovinové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri vývoji chemopreventívnych liekov, protizápalové a cytotoxické vlastnosti, ktoré účinne bojujú a potláčajú rakovinu hrubého čreva.

  Acai udržuje zdravú pokožku

  Bobule acai sú hnacou silou dôležitých živín. Majú antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a oneskorujú príznaky starnutia. Vďaka týmto vlastnostiam sú dokonalou prísadou pleťových a telových krémov proti starnutiu. Ich každodenným používaním udržujete pokožku žiariacu a zdravú.

  Zistilo sa tiež, že bobule acai sú jednou z najvýhodnejších zložiek na liečbu hyperpigmentácie. A pravidelná aplikácia bobuľovej šťavy udržuje pery hydratované, mäkké a zvodné vďaka vynikajúcim hydratačným vlastnostiam.

  healthline.com, stylecraze.com