Arónia prášok - 6 účinkov na zdravie

Obsah článku

  Arónia prášok

  Aróniu mnohí považujú za najzdravšie ovocie na svete, ktoré ponúka viac výhod pre zdravie ako akékoľvek iné superpotraviny. Malé tmavo fialové ovocie si vo svete zdravej výživy získalo popredné miesto a za posledných desať rokov sa zvýšila jeho popularita.

  Najčastejšie sa arónia vyskytuje v močiaroch a lesoch pozdĺž východného pobrežia Severnej Ameriky.

  Krík rastie do výšky 2 až 3 m, má biele kvety, ktoré časom produkujú malé bobule s veľkosťou okolo 13 mm. Aj keď je jeho použitie obmedzené kvôli svojej trpkej a kyslej chuti, pri použití v komerčných výrobkoch sa zvyčajne mieša s iným ovocím kvôli vysokému obsahu pektínu, vďaka čomu je dobrým konzervačným prostriedkom.

  Arónia prášok - spôsob užívania

  Arónia je bežne dostupné vo forme šťavy, kapsuly a prášku v obchodov so zdravou výživou.

  Odporúčaná denná dávka je 1-2 čajové lyžičky prášku denne, ktorý si môžete primiešať do vášho obľúbeného jogurtu, musli, ovsených vločiek, medu, obilnín či zmrzliny.

  Upozornenie

  Prášok nie je úplne rozpustný vo vode, pretože neexistujú žiadne prísady proti zhrčkaveniu, takže vo vode budete mať nejaké tie hrčky.

  Nutričné hodnoty arónia prášku

  Jedna polievková lyžica cca 15 ml obsahuje 15 kalórií, 0,15 g tukov, 2,5 g sacharidov (z toho 2,15 g cukry), 1,35 g vlákniny, 0,35 g bielkovín, vitamín C, draslík, polyfenoly, antokyaníny, fytochemikálie a flavonoidy.

  Obsah antioxidantov v potravinách sa zvyčajne meria ako skóre kyslíkovej radikálnej absorpčnej kapacity. Arónia má neuveriteľné skóre 16 062 μmol/100 g v porovnaní s ďalším populárnym super ovocím - čučoriedkami, ktoré majú skóre 4669 a malinami s 5 065 μmol/100 g.

  Arónia udržuje zdravé srdce, má protizápalové vlastnosti, chráni telo pred oxidačným stresom, udržuje zdravé močové cesty, pomáha redukovať hmotnosť.

  Aroniap1

  Arónia prášok - 6 účinkov na zdravie

  Arónia udžiava zdravé srdce

  Pomerne vysoké množstvo fenolových zložiek v arória prášku je zodpovedné za celý rad zdravotných výhod. Fenoly sú účinné pri obmedzovaní aterosklerotického poškodenia spôsobeného srdcovými chorobami.

  Arónia prášok má protizápalové vlastnosti

  Japonskí vedci zistili, že arónia môže blokovať činnosť COX-2, čo je mimoriadne silné prozápalové činidlo. Okrem schopnosti blokovať COX-2 preukázala arónia tiež zníženie podráždenia žalúdka spôsobeného určitými nesteroidnými protizápalovými liekmi.

  Arónia je protiplesňová, antivírusová a antibakteriálna

  Často liečime infekcie alebo ochorenia antibiotikami, avšak pri nesprávnom alebo nadmernom používaní sa naše telo môže stať rezistentným voči baktériám, čo sťažuje liečbu infekcií. Navyše antibiotiká niekedy ničia prospešné baktérie. Aktivita polyfenolov v arónia prášku sa však osvedčila pri kmeňoch chorôb a infekcií, ktoré sú rezistentné na antibiotiká.

  Aroniap2

  Arónia chráni telo pred oxidačným stresom

  Arónia je jedným z najbohatších zdrojov antokyanínov, pričom 100 gramov ovocia obsahuje až 500 mg antokyanínov. Konzumácia arónia prášku pomáha zvyšovať antioxidačnú kapacitu krvi, ktorá chráni telo pred oxidačným stresom.

  Arónia udržiava zdravé močové cesty

  Ďalšou výhodou arónie je to, že pomáha chrániť močový trakt pred UTI (infekcie močových ciest). Milióny ľudí z celého sveta trpia rôznymi UTI, pričom hlavným pôvodcom je escherichia coli. Medzi jej príznaky patrí časté močenie sprevádzané bolesťou. Spolu s brusnicami sú bobule arónie účinné v boji proti UTI. V skutočnosti sa zistilo, že arónia je päťkrát účinnejšia ako brusnice kvôli vysokým hladinám kyseliny chinovej, o ktorej sa dokázalo, že bráni infekciám močových ciest.

  Arónia pomáha redukovať hmotnosť

  Arónia prášok je užitočný pri regulácii hmotnosti. Bráni telu ukladať tuk okolo brucha. Ďalšou pridanou výhodou použitia arónie je to, že zlepšuje hladinu lipidov a cholesterolu v tele a následne pomáha telu produkovať dobrý cholesterol.

  bodynutrition.org, medium.com