Kimchi (kimči) - 5 účinkov na zdravie

Obsah článku

    Kimchi (kimči)

    Čo to kimchi je?

    Kimchi je tradičná príloha a základ kórejskej kuchyne. Pozostáva z fermentovanej a solenej zeleniny, najčastejšie kapusty napa (čínska kapusta) a kórejských reďkoviek s rôznymi aromatickými a pikantnými koreninami. Aby sa ingrediencie kimchi stali skutočným kimchi, musia prejsť tradičným procesom fermentácie v tesne uzavretých sklenených nádobách. To sa deje kdekoľvek od niekoľkých dní do niekoľkých mesiacov. Počas tejto doby sa chute, textúry a zdravotné prínosy kimchi dramaticky menia a zlepšujú. To je dôvod, prečo táto potravina v súčasnosti celosvetovo rastie ako „superpotravina“.

    Podľa správy z roku 2014 fermentačné vedľajšie produkty vznikajúce počas fermentácie a funkčné zložky používané na výrobu kimchi výrazne zvyšujú jeho výhody, pretože sú zodpovedné za tvorbu probiotík. Svetová zdravotnícka organizácia definuje probiotiká ako „živé organizmy, ktoré, keď sa podávajú v primeraných množstvách, prinášajú hostiteľovi zdravotné výhody“. Fermentáciu kimchi vykonávajú rôzne mikroorganizmy prítomné v surovinách vrátane baktérií mliečneho kvasenia. Konkrétne sa predpokladá, že kmene Lactobacillus, Leuconostoc a Weissella sú primárnymi typmi probiotík produkovaných počas fermentácie tejto potraviny.

    Citát jednej knihy: „Kimchi sa tiež považuje za hygienicky bezpečné jedlo, pretože patogénne baktérie a kontaminácie sú takmer úplne odstránené pri jeho príprave a fermentácii.“

    Vedecký prehľad z roku 2018 zdôrazňuje niektoré potenciálne výhody kimchi podľa doterajších vedeckých štúdií:

    • stimuluje imunitnú funkciu
    • znižuje prooxidanty a voľné radikály spôsobujúce choroby
    • znižuje výskyt niektorých druhov rakoviny
    • pôsobí proti starnutiu
    • chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
    • znižuje riziko metabolického syndrómu
    • zlepšuje črevnú flóru

    Začiatkom 20. storočia začali zdravotnícki výskumníci špekulovať, že probiotické potraviny obsahujú proteolytické mikróby, ktoré v hrubom čreve redukujú toxické látky zodpovedné za proces starnutia. Predpokladali, že konzumácia fermentovaných potravín, ako je kefír a jogurt, pokryje hrubé črevo baktériami mliečneho kvasenia, zníži črevné pH, potláča nebezpečné baktérie a vedie k pomalšej rýchlosti starnutia. Od tej doby početné štúdie naznačujú, že to platí o mnohých rôznych kultivovaných potravinách.

    Pred niekoľkými rokmi, keď sa epidémia SARS začala šíriť po celom svete, tlač začala hlásať, že kimchi mohlo pomôcť zohrať úlohu pri ochrane Kórejčanov vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na imunitu. Nedávno sa dokonca tvrdilo, že pomáha predchádzať vtáčej chrípke.

    Nutričné hodnoty v kimchi

    Nutričné hodnoty v kimchi, zdroj: purewow.com

    Nutričné hodnoty v kimchi

    100-gramová porcia kimchi obsahuje približne 33,9 kalórií, 7 g sacharidov, 1,1 g bielkovín, 0,4 g vlákniny, 805 IU vitamínu A (16% ODD), 7,5 mcg vitamínu K (9% ODD), 0,2 mg mangánu (9% ODD), 4,4 mg vitamínu C (7% ODD), 29,5 mcg folátu (7% ODD), 0,1 mg vitamínu B6 (5% ODD), 0,7 mg železa (4% ODD).

    Kimchi - 5 účinkov na zdravie

    Kimchi poskytuje probiotiká, ktoré pomáhajú zlepšiť trávenie

    Neustále počúvame o výhodách probiotických potravín, ako je jogurt a kyslá kapusta, ale neprehliadnite ani kimchi, ktoré obsahuje množstvo baktérií, ktoré sú priaznivé pre črevá. Probiotiká, ktoré sú zodpovedné za jeho sýtenie, kyslú chuť a štipľavý zápach, sa počas fermentácie vyvíjajú ako bakteriálne enzýmy, ktoré sú schopné rýchlo sa množiť z prospievania molekúl cukru nachádzajúcich sa v zelenine. Čím dlhšie kimchi fermentuje, tým väčšie sú prínosy pre zdravie a vyššia koncentrácia probiotík, ktoré vznikajú. Pamätajte však, že „skutočné“ kimchi musí byť tiež chladené a nepasterizované, aby probiotiká zostali nedotknuté.

    Počas fermentácie zeleniny sa vyvíjajú probiotické baktérie mliečneho kvasenia (BMK). Mnoho baktérií sa podieľa na fermentácii kimchi, ale BMK sa stávajú najdominantnejšie, zatiaľ čo iné menej prospešné baktérie sú potlačené čiastočne vďaka soleniu kapusty. Pridanie ďalších podzložiek, ako je cesnak a zázvor, plus zvýšenie BMK počas fermentácie, pomáha zaistiť bezpečnú konzumáciu, pretože tento proces zabíja patogénne baktérie.

    Opätovné osídlenie „dobrej“ bakteriálnej mikroflóry gastrointestinálneho traktu (GI) môže zohrávať dôležitú úlohu pri prevencii patofyziológie niektorých porúch GI. Úprimne povedané, toto fermentované jedlo vám môže „udržať pravidelnú stolicu“ a pomôcť vám vyprázdniť sa! Ale to nie je všetko. Probiotiká sa používajú ako prirodzená metóda liečby trávenia už viac ako storočie, pretože prospešné kmene probiotických baktérií pomáhajú redukovať škodlivé baktérie v čreve, ktoré môžu spôsobiť tráviace ťažkosti, zápaly a dokonca aj hormonálne zmeny.

    Fermentované potraviny sú užitočné pre každého, kto trpí bežnými tráviacimi problémami, ako je zápcha alebo vážnejšie stavy, ako je candida vírus, syndróm netesného čreva a autoimunitné poruchy. Ukázalo sa, že účinnosť probiotík, či už ako jedného kmeňa alebo kombinácie probiotík nachádzajúcich sa v niektorých kultivovaných potravinách, je prospešná pri hnačke spojenej s antibiotikami, kolitíde Clostridium difficile, infekčnej hnačke, ulceróznej kolitíde, Crohnovej chorobe, pouchitíde a syndróme dráždiveho čreva, okrem iných porúch.

    ​Kimchi pomáha zvyšovať imunitu

    ​Kimchi pomáha zvyšovať imunitu, zdroj: davidwolfe.com

    Kimchi pomáha zvyšovať imunitu

    Pretože 70 až 80% imunitného systému je v skutočnosti uložených v črevách, kimchi bohaté na probiotiká vám môže pomôcť v boji proti bakteriálnym infekciám, vírusom, bežným ochoreniam a vážnym chronickým stavom. Potenciálne probiotické výhody boli pozorované pri liečbe alebo prevencii:

    • hnačky
    • ekzému
    • syndrómu dráždivého čreva (IBS)
    • ulceróznej kolitíde
    • Crohnovej chorobe
    • H. pylori (príčina vredov)
    • vaginálnych infekciách
    • infekcií močových ciest
    • recidíve rakoviny močového mechúra
    • infekcii tráviaceho traktu spôsobenej Clostridium difficile
    • pouchitíde (možný vedľajší účinok operácie, pri ktorej sa odstráni hrubé črevo)

    Okrem toho, že obsahuje probiotiká, kimchi je plné ingrediencií, o ktorých je známe, že stimulujú zdravú imunitnú funkciu. Podobne ako výhody kajenského korenia, prášok z červenej papriky má antikarcinogénne a antioxidačné účinky. Je dokonca schopný pomôcť potravinám vyhnúť sa pokazeniu, pretože obsahuje prirodzené antibakteriálne vlastnosti.

    Cesnak je ďalším posilňovačom imunitného systému, ktorý inhibuje činnosť mnohých škodlivých vírusov, bojuje proti únave a znižuje zápal. Už tisíce rokov sa považuje za potravinu na podporu dlhovekosti. Zázvor je osvedčená prospešná zložka, ktorá pomáha upokojiť tráviace orgány, vyživuje črevá, bojuje proti baktériám a pomáha vám rýchlejšie sa vyliečiť z choroby.

    A nakoniec, kapusta je protizápalová, antioxidantmi zabalená zelenina, ktorá poskytuje vitamín A, vitamín C, vitamín K a ďalšie dôležité živiny. Niektoré biochemikálie, vrátane izokyanátu a sulfidu, ktoré sa nachádzajú v čínskej kapuste a reďkovkách, sú účinné pri prevencii rakoviny a pri detoxikácii ťažkých kovov v pečeni, obličkách a tenkom čreve. Ďalšou výhodou kimchi je prebiotická vláknina nachádzajúca sa v kapuste, reďkovkách a ďalších zložkách, ktoré sú schopné pomôcť posilniť imunitnú funkciu, najmä v tráviacich orgánoch.

    Kimchi má vysoký obsah vlákniny

    Kimchi má vysoký obsah vlákniny, zdroj: tasteofhome.com

    Kimchi má vysoký obsah vlákniny

    Kimchi sa vyrába predovšetkým zo zeleniny. Zelenina poskytuje dobrú dávku vlákniny, ktorá zasýti a je dobrá pre zdravie tráviaceho traktu a srdca. Dobrým zdrojom vlákniny je najmä kapusta. Má vysoký objem a zároveň nízky obsah kalórií a sacharidov. Priemerný príjem vlákniny u detí a dospelých je menej ako polovica odporúčaného množstva, no vieme, že jednotlivci s vysokým príjmom vlákniny majú výrazne nižšie riziko rozvoja koronárnej choroby srdca, mŕtvice, hypertenzie, cukrovky, obezity a niektorých gastrointestinálnych ochorení.

    Strava, ktorá obsahuje viac potravín s vysokým obsahom vlákniny, najmä zeleniny, je spojená s nižším krvným tlakom a hladinami cholesterolu v sére, so zlepšením glykémie a citlivosti na inzulín a s výrazne zvýšeným úbytkom hmotnosti. Zvýšenie množstva vlákniny v strave vám môže pomôcť zjesť celkovo menej, pretože napučiava, absorbuje vodu a cítite sa sýty. Dokonca aj malé množstvá kimchi vám môžu pomôcť dosiahnuť dennú kvótu vlákniny a dodajú vám príjemnú dávku probiotík.

    Kimchi má nízky obsah kalórií a môže pomôcť znížiť chuť do jedla

    Mnoho ľudí zisťuje, že konzumácia fermentovaných potravín pomáha zabiť ich závislosť od cukru, zlepšuje trávenie a pomáha s reguláciou chuti do jedla. Ak je vaším primárnym cieľom chudnutie, kimchi má našťastie veľmi nízky obsah kalórií, ale vysoký obsah živín a zasýtiacu vlákninu. Môže dokonca pomôcť zlepšiť funkciu metabolizmu. Je známe, že jeho korenisté vločky červenej papriky spôsobujú otepľovanie, termogénne účinky vo vnútri tela.

    Probiotické doplnky a potraviny sa teraz spájajú so znížením hmotnosti a telesného tuku. Nedávne štúdie naznačujú, že manipulácia s mikrobiálnym ekosystémom v čreve môže byť dokonca novým prístupom v liečbe obezity. V budúcnosti by sme mohli vidieť, že možnosti liečby na pomoc pri znižovaní prejedania sa a obezity môžu spočívať v zmene zloženia mikrobiálnych spoločenstiev obéznych jedincov. Ako? Poskytnutím probiotických bakteriálnych mikroorganizmov vrátane Lactobacillus gasseri SBT 2055, Lactobacillus rhamnosus ATCC 53103 a kombinácie L. rhamnosus ATCC 53102 a Bifidobacterium lactis.

    Ako probiotiká súvisia s priberaním alebo chudnutím? Zistilo sa, že produkcia mastných kyselín s krátkym reťazcom a zápal nízkeho stupňa sú dôležitými základnými mechanizmami účinku, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla, metabolizmus a telesnú hmotnosť. Tie sú úzko spojené so zdravím čriev. To znamená, že nájdenie najefektívnejšej kombinácie a dávkovania probiotických mikroorganizmov bude pravdepodobne schopné pomôcť tým, ktorí bojujú s kontrolou chuti do jedla, reguláciou hormónov chuti do jedla a bojom proti impulzom k prejedaniu.

    Kimchi poskytuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť v boji proti rakovine

    Kimchi je preplnené protizápalovými potravinami a koreninami, o ktorých je známe, že bojujú proti rakovine. Podporujú celkovo lepšie zdravie a dlhovekosť a spomaľujú oxidačný stres. Napríklad rôzne farebné odrody kapusty môžu do stravy prispieť celým radom dôležitých antioxidačných a protizápalových zlúčenín. Cesnak, zázvor, reďkovky, červená paprika a cibuľa majú tiež vysoký obsah antioxidačných vlastností, ktoré pomáhajú znižovať zápal. Protizápalové potraviny sú dôležité na prevenciu chronických ochorení spojených s oxidačným stresom, ako je rakovina, kognitívne poruchy a ochorenia koronárnych artérií.

    Výskum naznačuje, že zlúčenina kapsaicín, ktorá je obsiahnutá v prášku z červenej papriky, pomáha znižovať riziko vzniku rakoviny pľúc. Niekoľko populačných štúdií preukazuje súvislosť medzi zvýšeným príjmom cesnaku (a cibule) a zníženým rizikom niektorých druhov rakoviny vrátane rakoviny žalúdka, hrubého čreva, pažeráka, pankreasu a prsníka. Okrem toho sa indol-3-karbinol obsiahnutý v čínskej kapuste spája so zníženým zápalom čriev a rakovinou hrubého čreva.

    Kimchi - použitie v tradičnej medicíne

    Podľa ajurvédy sa kimchi považuje za kyslé jedlo, ktoré môže byť nápomocné pri vyrovnávaní dóše Vata. Predpokladá sa, že chuť kyslých jedál podporuje dobré trávenie, zvyšuje energiu a pomáha pri odstraňovaní prebytočného vetra v tele (napríklad príznaky ako nadúvanie a plynatosť). Všeobecne sa tiež predpokladá, že oživuje zmysly. Potraviny bohaté na probiotiká majú v Ázii bohatú históriu, takže nie je prekvapením, že tradičná čínska medicína (TCM) oceňuje kimchi pre jeho priaznivé probiotické účinky na tráviaci a imunitný systém.

    Kimchi sa denne podáva prakticky pri všetkých jedlách v kórejských domácnostiach už tisíce rokov. Výhody probiotík nachádzajúcich sa v týchto fermentovaných potravinách a iných potravinách sa stali všeobecne známymi až v posledných rokoch. Počas všetkých týchto storočí ľudia v Kórei konzumovali tradičné jedlo, ktoré sa skutočne zdvojnásobilo ako tradičný liek, či už si to uvedomovali alebo nie.

    Kimchi vs kyslá kapusta

    Kimchi vs kyslá kapusta, zdroj: twitter.com

    Kimchi vs kyslá kapusta

    Kimchi a kyslá kapusta sú dve silné fermentované potraviny s kapustou ako ich hviezdnou zložkou. Rovnako ako v prípade kimchi, druh kyslej kapusty, ktorý si chcete kúpiť, je typ, ktorý bol pripravený tradičným spôsobom a je chladený, aby sa zachovali živé a aktívne kultúry. Rovnaký postup ako pri výrobe kimchi (mliečna fermentácia) sa používa aj pri výrobe kyslej kapusty. Pri optimálnej fermentácii sú oba bohatým zdrojom prospešných probiotík a enzýmov.

    Obe tieto špeciality pripravené z kapusty sa zvyčajne označujú ako slané a kyslé. Môžete jesť kimchi samotné? Kimchi a kyslá kapusta sa najčastejšie konzumujú ako príloha k väčším jedlám, ale môžete ich jesť aj samotné. Dobrá domáca kyslá kapusta zvyčajne obsahuje iba dve zložky: kapustu a soľ. Môžete tiež pridať trochu rasce. Domáce kimchi zahŕňa nielen viac prísad (okolo 10), ale aj trochu viac úsilia.

    Kimchi - kde kúpiť a ako ho používať

    Zavárané kimchi nájdete v obchodoch so zdravou výživou a v špecializovaných ázijských obchodoch s potravinami. Niektoré veľké reťazce obchodov s potravinami ho už tiež ponúkajú.

    V obchodoch sú zvyčajne tri produkty kimchi, z ktorých si môžete vybrať:

    1. čerstvo zabalené kusy šalátového kimchi (nazývané Geotjeori – čerstvé kimchi, ochutené, bez fermentácie);
    2. chladené kusy fermentovaného kimchi; a
    3. fermentované, pasterizované kusy kimchi stabilného pri skladovaní.

    Odporúčame zvoliť si druhú možnosť, ktorá je najviac zdraviu prospešná. Vyberte si radšej fermentované, nie pasterizované kimchi.

    Hoci prvé, čo vám napadne, dať si ho s tradičnými kórejskými jedlami, ako je ryža a proteíny, môžete byť s týmto jedlom kreatívni a použiť ho do slaných palaciniek, na hamburgery, s vajíčkami a na mnoho iných spôsobov.

    Kimchi - otázky a odpovede

    Malo by kimchi pri otvorení bublať?

    Je veľmi bežné, že je kimchi šumivé alebo bublinkové. Je to výsledok fermentačného procesu.

    Má kimchi nejakú expiračnú dobu?

    Áno, každá odroda zakúpená v obchode bude mať dátum spotreby.

    Ako dlho kimchi vydrží?

    Otvorená nádoba vydrží v chladničke až tri mesiace, zatiaľ čo neotvorená nádoba až 12 mesiacov.

    Ako zistím, že je kimchi pokazené?

    Keď sa kimchi začne kaziť, začne chutiť a voňať štipľavo kyslo. Ako pri každom jedle, ak vo vašom kimchi uvidíte kúsky plesne alebo naozaj chutí zle, potom, samozrejme, sa ho okamžite zbavte.

    Ako dlho vydrží kimchi nechladené?

    Kimchi sa musí skladovať v chladničke, okrem prvých dní vytvárania domáceho kimchi. Pamätajte, že „skutočné“ kimchi musí byť chladené a nepasterizované, aby probiotiká zostali nedotknuté.

    Kimchi - recept

    Kimchi - recept, zdroj: ethnicspoon.com

    Kimchi - recept

    V celej Kórei a iných častiach sveta, kde Kórejci vytvorili menšie koncentrované spoločenstvá, sa vytvorilo množstvo receptov na kimchi. Dnes je možné nájsť stovky rôznych spôsobov prípravy dostupných po celom svete, pričom všetky sú určené dĺžkou fermentácie, hlavnými zeleninovými prísadami a zmesou korenín používaných na dochutenie pokrmu.

    Medzi najbežnejšie koreniny v tradičnom recepte na kimchi patrí soľanka (slaná voda), cibuľa, červené čili, zázvor, nakrájaná reďkovka, krevety alebo rybia pasta a cesnak – všetky majú chuť a vďaka nim táto zmes vynikne v akomkoľvek jedle.

    Ako si robíte domáce kimchi? Môžete si ho skúsiť vyrobiť sami doma pomocou tohto jednoduchého receptu nižšie.

    Na asi 1 liter budete potrebovať:

    • 1 stredne hlávková kapusta napa alebo fialová kapusta
    • 1/4 šálky himalájskej alebo keltskej morskej soli
    • 1/2 šálky vody
    • 5 až 6 nadrobno nakrájaných strúčikov cesnaku
    • 1 lyžička čerstvého strúhaného zázvoru
    • 1 lyžička kokosového cukru
    • 2 až 3 polievkové lyžice rybej omáčky (alebo použite viac vody na prípravu vegánskeho kimchi)
    • 1 až 5 polievkových lyžíc vločiek kórejskej červenej papriky (v závislosti od toho, aké pikantné to máte radi)
    • 230 g kórejskej reďkovky alebo reďkovky daikon, ošúpané a nakrájané nadrobno
    • 4 cibuľky, očistené a nakrájané nadrobno

    Postup:

    • Kapustu nakrájajte pozdĺžne na štvrtiny a odstráňte hlúbik. Potom ju nakrájajte na jemné prúžky.
    • Pridajte soľ, ktorú rukami vmasírujte do kapusty, kým nezačne mäknúť a púšťať vodu. Môže to zabrať niekoľko minút.
    • Nechajte kapustu stáť 1 až 2 hodiny, potom ju niekoľko minút preplachujte pod vodou. Zmiešajte cesnak, zázvor, kokosový cukor a rybiu omáčku (alebo vodu) v malej miske. Zmiešajte, aby ste vytvorili hladkú pastu, a potom ju pridajte do misy s kapustou.
    • Pridajte nasekanú reďkovku, cibuľku a korenistú pastu. Potom pomocou rúk masírujte všetky ingrediencie, kým kapusta nebude pokrytá. Zmes preložte do veľkej sklenenej nádoby a zatlačte na ňu, kým soľanka nestúpne, aby zakryla zeleninu.
    • Uistite sa, že v hornej časti nádoby ponechávate aspoň 2 cm priestoru a vzduchu (dôležité pre fermentáciu). Pevne zatvorte veko a nechajte nádobu stáť pri izbovej teplote 1 až 5 dní.
    • Kontrolujte kimchi raz denne a v prípade potreby zatlačte na zeleninu, aby zostala ponorená pod tekutým nálevom. Po niekoľkých dňoch ochutnajte, aby ste zistili, či je dostatočne kyslý podľa vašich predstáv. Ak nie, nechajte ho ešte niekoľko dní odpočívať a potom ho uskladnite v uzavretej nádobe v chladničke až na 3 mesiace.

    Jednoduchší recept nájdete na www.zdravopedia.sk/recepty/kimci.

    Kimchi - história

    Kimchi - história, zdroj: spknoa.blogspot.com

    Kimchi - história

    Kimchi, najprv nazývané ji, sa narodilo v predmodernom období troch kórejských kráľovstiev. Prvýkrát bol vyrobený iba z kapusty a hovädzieho vývaru - jednoduchý a vynaliezavý recept s použitím široko dostupných a lacných ingrediencií.

    Hoci červené čili papričky mu dodávajú jeho charakteristickú farbu a štipľavosť, táto zložka nebola v Kórei dostupná, kým ju Európania neuviedli do ázijských krajín po tom, čo ju pôvodne našli v Amerike. Kórejci mali prvýkrát prístup k červenej chilli po japonských inváziách v rokoch 1592–1598. Potom sa stala základnou zložkou nielen v kimchi, ale aj v mnohých ďalších kórejských receptoch.

    Ako národné jedlo hrá kimchi v kórejskej kuchyni už stovky rokov dôležitú úlohu. Počas zapojenia Južnej Kórey do vojny vo Vietname napríklad kórejská vláda požiadala Američanov, aby pomohli nakŕmiť hladných a zúfalých juhokórejských vojakov týmto fermentovaným jedlom, pretože to bolo údajne „životne dôležité pre morálku kórejských jednotiek“. Pretože je schopný pomôcť zabiť črevné baktérie a zlepšiť imunitu, bol životne dôležitý pre jednotky žijúce v drsnom prostredí, ktoré neobsahovalo veľa živín.

    Táto probiotická potravina môže byť kategorizovaná podľa jej hlavných zložiek, oblastí, z ktorých pôvodne pochádza, a korenín. Severná a južná časť Kórey má značný teplotný rozdiel. To ovplyvnilo dostupnosť rôznych zeleninových a koreninových prísad. Recept zo severných častí Kórey má tendenciu mať menej soli a červeného čili. Zvyčajne nezahŕňa morské plody v slanom náleve na ochutenie, ako to zvyčajne robí kórejský recept z južnej Kórey.

    Ďalšie variácie v týchto receptoch sú spôsobené zmenami v ročných obdobiach, ktoré v priebehu rokov viedli ľudí k tomu, aby používali fermentáciu ako spôsob konzervovania zeleniny, ktorá bola sezónna. Predtým, ako existovalo moderné chladenie, bolo kimchi skvelým spôsobom, ako znížiť kazenie a predĺžiť čerstvosť zozbieraných surovín, ako je čerstvá zelenina a bylinky v lete alebo sladké zemiaky bohaté na živiny v chladnejších mesiacoch.

    Dnes, aj keď sa v Kórei niekedy používajú špeciálne „chladničky“, ktoré majú presné ovládacie prvky na udržanie rôznych odrôd pri optimálnych teplotách, mnohí Kórejčania ho naďalej pripravujú podľa uznávaných tradičných a sezónnych metód prípravy.

    Kimchi - riziká a vedľajšie účinky

    Ako pri všetkom, dokonca aj pri zdravých potravinách, s konzumáciou to nepreháňajte. Ako potravina bohatá na vlákninu a probiotiká môže príliš veľa spôsobiť plynatosť alebo nadúvanie. Ak ste ho ešte nikdy nejedli, začnite s malým množstvom.

    Pri výrobe kimchi sa používa soľ, takže ak dodržiavate diétu s nízkym obsahom sodíka, pred pridaním do jedla sa poraďte so svojím lekárom.

    zdroj: draxe.com