Obsah článku

  Yacon

  Čo robí túto lahodnú koreňovú zeleninu takou sladkou superpotravinou? Yacon obsahuje nestráviteľnú vlákninu známu ako fruktooligosacharidy (FOS). FOS je forma prebiotík a spolu s probiotikami vám pomôžu tráviť jedlo, absorbovať živiny a zvyšovať imunitu počas procesu trávenia.

  Yacon je vysoká vytrvalá rastlina, ktorá sa pestuje hlavne pre svoje hľuzy, ktoré sa podobajú na sladké zemiaky (batáty). Vedecký názov yacon je Smallanthus sonchifolius a rastie predovšetkým v Južnej Amerike, vrátane stredných a severných Ánd. Tradične sa pestuje ako zelenina po tisíce rokov a má široké využitie. Šťavnatá dužina hľuzy je vďaka zloženiu na báze fruktózy mierne sladká. Plody dorastajú do veľkosti až 1 kg a môžete ich zbierať až potom, čo odumierajú odnože v hornej časti rastliny, čo znamená, že zelenina pod zemou je pripravená na konzumáciu. Jednou z najlepších vecí na yacone je, že sa dá ľahko pestovať v domácich záhradách a vyžaduje si len veľmi malé poľnohospodárske skúsenosti.

  Yacon - spôsob použitia

  Hľuzy sa zvyčajne jedia surové, ale je možné ich aj tepelne spracovať varením alebo pečením. Na trhoch sa predávajú ako ovocie medzi jablkami a hruškami, nie medzi zemiakmi.

  Yacon sirup a prášok sa bežne používajú ako zdravé náhrady cukru ako sladidlá v rôznych potravinách. Môžete si ich pridať do dezertov, musli, ovsenej kaše, vločiek, smoothie či zapiť vodou, len tak samostatne.

  Nutričné hodnoty yaconu

  Yacon sa väčšinou skladá z fruktooligosacharidov, vody a 65% inulínu. Je bohatý na draslík, vápnik, fosfor, železo.

  Yacon je vhodný pre diabetikov, udržuje zdravé srdce, trávenie, posilňuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, pomáha redukovať hmotnosť.

  Yacon1

  Yacon - 6 účinkov na zdravie

  Yacon je vhodný pre diabetikov

  Fruktooligosacharidy, ktoré yacon obsahuje, znižujú množstvo glukózy v pečeni a spôsobujú posun k nižším hodnotám glukózy na lačno. To je veľmi dôležité pre ľudí trpiacich cukrovkou. Výskum sa zameriava na potenciál yacon zvyšovať citlivosť na inzulín v tele, čo je ďalší prospešný aspekt pre diabetikov alebo ľudí, u ktorých existuje riziko rozvoja choroby.

  Yacon udržuje zdravé srdce

  Yacon obsahuje vysoké hladiny draslíka, ktorý udržuje zdravé srdce. Draslík je vazodilatátor, čo znamená, že uvoľňuje krvné cievy a znižuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému. To znamená zvýšený prietok krvi a okysličenie v tých častiach tela, ktoré to najviac potrebujú, a znížená šanca na rozvoj stavov, ako je ateroskleróza, infarkty alebo mŕtvica.

  Yacon udržuje zdravé trávenie

  Začlenenie prebiotík a probiotík do vašej stravy každý deň podporuje zdravé črevo. A pretože koreň yacon je prebiotická potravina, pomáha udržiavať prosperujúce baktérie.

  Keď je naše telo plné dobrých baktérií a naše črevá sú zdravé, zvyšuje sa účinnosť nášho tráviaceho systému a dokážeme lepšie absorbovať výživné látky z potravín, ktoré jeme.

  Keď absorbujeme viac živín z potravín, naše telo dokáže lepšie predchádzať gastrointestinálnemu stresu, ako je nadúvanie a zápcha, ako aj závažnejším problémom, ako sú vredy.

  Yacon posilňuje imunitu

  Zdravý mikrobiom posilňuje našu imunitu a zvyšuje vstrebávanie živín. Keď je telo (vrátane čreva) zdravé, náš imunitný systém sa môže zamerať na boj proti zlým infekciám a baktériám, ktoré naň útočia. Koreň yacon pomáha zvyšovať odolnosť vášho tela voči infekciám a stimulátorom alergie, pretože čistí váš tráviaci systém.

  Yacon3

  Yacon pomáha redukovať hmotnosť

  Keď uvažujete o koreňovej zelenine, prvá vec, na ktorú si spomeniete, je škrob. Zemiaky sú plné škrobu a majú vysoký glikemický index GI. Koreň yacon neobsahuje veľa škrobu a je potravou s nízkym GI. Pretože má nízky GI, nízky obsah kalórií a vysoký obsah prebiotickej vlákniny, pomáha pri chudnutí. Konzumovanie prebiotík pri chudnutí vám zabezpečí, že sa budete cítiť plnší po dlhšiu dobu.

  Yacon bráni vzniku rakoviny

  Koreň yacon má tiež protirakovinové vlastnosti. Štúdie ukázali, že zdravie mikrobioty čriev alebo dobrých a zlých baktérií môže zohrávať úlohu pri určitých druhoch rakoviny. Pretože koreň yacon účinkuje pri hojení čriev, keď sa dostáva do stravy spolu s probiotikami, môže táto superpotravina zohrávať úlohu pri prevencii rakoviny.

  Koreň yacon môže tiež zabrániť rakovinovým bunkám v mutácii alebo raste. A to môže zabrániť špecifickým rakovinám, ako je rakovina hrubého čreva, kože a krvi.

  zdroj: organicfacts.net, rowdybars.com